آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

گروه ورزشی الف،   3990111009 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سالهاست که رقیبان تیمی که در راه قهرمانی گام برمی دارد تیم مدعی را متهم به دخالت در اموری می کنند که زمینه قهرمان شدن آنها را فراهم کند. در فصل نوزدهم لیگ برتر «پرسپولیس» سوژه شده است.

آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!
 
 

رقابت‌های لیگ برتر فصل جاری فوتبال ایران در حالی به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایستگاه بیست و یکم توقف کرد که پرسپولیس با ۴۷ امتیاز و اختلاف ۱۰ امتیازی خود با تیم‌های دوم و سوم جدول از شانس زیادی برای تکرار قهرمانی و رسیدن به پوکر در کسب جامِ لیگ برتر ایران برخوردار است.

سپاهان اصفهان و تراکتور تبریز در حالی هم امتیاز یکدیگر در رده‌های دوم و سوم جدول ایستاده اند که در دیدارهای روبرو با سرخ‌ها در نیم فصل دوم، سه امتیاز را به شاگردان یحیی گل محمدی تقدیم کردند تا در ادامه بازی‌ها منتظر لغزش صدرنشین فعلی باشند.

با این حال قهرمانی احتمالی پرسپولیس در فصل جاری، از سوی برخی مسئولان و هواداران رقیب شائبه‌هایی را در خصوص احتمال مهندسی در کسب جام توسط این باشگاه ایجاد کرد که برای چند هفته‌ای همه چیز را تحت تأثیر خود قرار داد.

محمدرضا زنوزی مالک متمول تراکتور تبریز نخستین فردی بود که اتهام مهندسی در بازی‌های لیگ برتر را به پرسپولیس و مجموعه فوتبال ایران نسبت داد. او بازی نکردن سپاهان مقابل پرسپولیس و به تبع آن اعلام رأی سه بر صفر به سود سرخپوشان را فراتر از مهندسی دانست و به آن ایراد وارد کرد.

از دیدگاه زنوزی، نشریات و رسانه‌ها نیز در هندسه قهرمانی پرسپولیس نقش دارند. او که خود مالکیت دو باشگاه تبریزی در لیگ برتر را بر عهده دارد معتقد است اگر این موضوع تخلف محسوب می‌شود وزارت ورزش نیز با داشتن دو باشگاه استقلال تهران و پرسپولیس، قانون را نقض کرده است.

اتهام مهندسی مسابقات لیگ برتر در فصل جاری در حالی از سوی مالک این باشگاه مطرح شده که ساکت الهامی سرمربی تراکتور و حتی برخی بازیکنان این تیم نظیر احسان حاج صفی نیز آن را طور دیگری مطرح کرده اند.

برخی دیگر از مسئولان و هواداران تیم‌های مختلف دیگر هم این اتهام را به باشگاه پرسپولیس نسبت داده اند. اتفاقی که البته سالهاست در فوتبال ایران رخ می‌دهد و هر تیمی که به سمت قهرمانی می‌رود مورد چنین اتهاماتی قرار می‌گیرد. این امر در مورد سپاهان و قهرمانی‌هایی هم که داشت مطرح شد.

مرتضی اسدی کاپیتان پیشین تراکتور تبریز، درباره این موضوع گفت: من سال‌ها در فوتبال ایران بازی کرده ام و الان هم مربی هستم. به جرأت می‌توانم بگویم سیستم داوری فوتبال ایران کمترین ایراد را دارد. آنها شرافت دارند و نمی‌توان بابت اشتباهات کاملاً سهوی در زمین بازی، آنها را متهم به تبانی کرد.

وی درباره ادعای اعضای تیم فوتبال تراکتور مبنی بر مهندسی بازی‌ها برای قهرمانی هر چه راحت تر پرسپولیس تاکید کرد: این موضوع شامل دو بخش است. اول اینکه باید دید پرسپولیس چه نتایجی را گرفته است و عملکرد فنی این تیم با وجود رفتن برانکو و تغییر دوباره سرمربی اش در لیگ برتر چطور است.

اسدی افزود: قطعاً عملکرد پرسپولیس خیلی خوب بوده است و هیچ خرده‌ای به آن نمی‌توان گرفت.

او ادامه داد: موضوع دیگر این است که واقعاً بازی‌های تیم‌های پرطرفدار که همیشه ورزشگاه آنها پر از تماشاگر است را باید در نظر گرفت. نباید داوران جوان که در مقابل چشمان حداقل ۴۰ هزار نفر قرار می‌گیرند را در چینش تیم‌های پرطرفدار قرار داد. آنها نیاز به تجربه دارند تا بتوانند بازی تیم‌های بزرگ را سوت بزنند.

پیمان صاحب جمعی مربی سابق تراکتور نیز در این باره گفت: قطعاً هیچ جای فوتبال ایران نظم خاصی ندارد که حالا بتوان برای قهرمانی در آن هم مهندسی کرد. من معتقدم فوتبال ایران بسیار سالم‌تر از لیگ‌های آفریقایی و حتی آمریکای جنوبی است.

وی تصریح کرد: انگ مهندسی نتایج لیگ برتر را به هیچ تیمی نمی‌توان وارد کرد. قهرمانی هر باشگاهی در لیگ برتر ایران پاک است.

صاحب جمعی درباره ادعای زنوزی مالک تراکتور افزود: به نظرم این تیم باید دنبال واکاوی تصمیمات اشتباه مدیریتی خود بگردد نه اینکه بقیه را مقصر کند.

صحبت‌هایی که پیشکسوتان پرسپولیس نیز در گفتگوهای جداگانه خود با خبرنگار مهر، روی آن تاکید داشتند.

ناصر ابراهیمی مربی پیشین پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران گفت: برخی افراد خرج می‌کنند و حرف‌های عجیب می‌زنند تا مطرح شوند. تراکتور تبریز و سپاهان اصفهان باشگاه‌های بزرگی هستند که اصالت دارند. نباید ریشه این باشگاه‌های پر هوادار را با صحبت‌های اینچنین خشکاند.

وی افزود: مدیریت فوتبال ایران بی در و پیکر است اما شرافت عوامل هر بازی هیچ ابهامی ندارد تا بتوان نتایج و حتی قهرانی در لیگ برتر را زیر سوال برد.

صحبت‌هایی که نشان می‌دهد فوتبال ایران فارغ از هرگونه سو مدیریت‌ها و اشتباهات سهوی بازیکنان و مربیان خود سلامت است و هندسه‌ای برای ناپاکی در مسیر تصاحب جام وجود ندارد.

دیدگاه کاربران

پرسپولیس۱۳۹۳۹۹۷۱۰:۱۸:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۱
زنوزی دنبال دیده شدن است. شما چرا..؟!! اما پرسپولیس. پرطرفدارترین وبا افتخارتزین تیم آسیا. داشتن بازیکنان باارزش و مرد آسیا چون دایی . کریمی و مهدوی کیا. اسطوره هایی چون آشتیانی . محراب. پروین . کاشانی. بهزادی . ایرانپاک. کلانی. باقری . عابدزاده .بیراوند علیپور.رسن. تزابی. و........... مرام و مکتب: شاهین و دهداری بااخلاقتزین مربی ایران.و متعهد به اصول جوانمردی و احتزام به حریفان. در تاریخ پرسپولیس هیچگاه تقلب جایگاهی نداشته است. اما در مقابل برای تیم تاج .داورانی بوذه اند که به بلزیکنان تاج میگفتند خودتان را درهیجده قدم بزنید زمین من پنالتی میگیرم. به نقل از پرویز قلیچ خانی.
ناشناس۱۳۹۴۰۰۷۱۰:۲۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۱
پول مفت و زیادی در فوتبال ایران هست و البته بدون حساب و کتاب پس مردم چیزی نمی گویند تا چیزکی نباشد
حسن۱۳۹۴۱۴۵۱۱:۴۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۱۱
وقتی مربی تیم پدیده را که خودش تو کورس قهرمانیه به زور میگیرند می دهند به پرسپولیس،مربی استقلال را عمدا فراری میدن،در حساسترین مقطع فصل مربی سپاهان رو که تا حالا باهاش لج بودند برای تیم ملی هوایی می کنندو... اسم این را می گذارید فوتبال پاک؟؟؟
ناشناس۱۳۹۴۲۲۱۱۲:۵۲:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱۱
طوری که توی این چندسال مهندسی شده واسه یک تیم خاص دگ اصلا کلمه مهندسی شدن با گوشت و پکست وزارت ورزش و پرسپولیس عجین شده. از چی بگیم. از داوری و نتایج و فراری دادن بازیکنای تیم رقیب و سرمربی رقیب و .....
نا شناس۱۳۹۴۳۲۲۱۴:۰۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۱۱
آش حمایت از پرسپولیس آنقدر شور بود که صدای کیروش را هم درآورده بود وقتی می دید امکانانات و حمایت از پرسپولیس بیشتر از تیم ملی است. وزیر ورزش جانبدارانه عمل می کند
ناشناس۱۳۹۴۳۳۰۱۴:۰۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۱۱
بر خلاف سایر تیم ها در فصل نقل و انتقالات دست پرسپولیس را کاملا باز می گذارند و وزارت ورزش به اسپانسر های پرسپولیس فشار وارد میکنه، مدیر عامل منصوب وزیر ورزش در تیم استقلال بعنوان تیم رقیب کارش ایجا تنش و فراری دادن مربی موفق استقلال هستش، مربی موفق پدیده را وسط فصل هوایی می کنند و به پرسپولیس انتقال می دهند، برای ایجاد بحران در تراکتور و سپاهان کوتاهی نمی کنند و.... این مهندسی لیگ نیست؟
ناشناس۱۳۹۴۳۴۰۱۴:۱۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱۱
حمایت و جانبداری وزیر ورزش از پرسپولیس و ایجاد تنش و نا آرامی در سایر تیم های رقیب آشکار است و این مصداق مهندسی لیگ است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

  2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

  3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

  6. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

  7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  8. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

  9. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

  13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

  17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

  18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

  19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

  21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

  22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

  25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

  آخرین عناوین