۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان

گروه اجتماعی الف،   3990110051 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

یکی از شاگردان آیت‌الله وحید خراسانی با اشاره به نقش دعا و اذکار برای رهایی از گرفتاری‌ها، به توصیه‌های این مرجع تقلید برای ایمن بودن از کرونا در این ایام اشاره کرد.

به گزارش فارس، این روزها با شیوع ویروس کرونا و بی‌توجهی برخی از مردم به توصیه‌های ستاد مبارزه با کرونا، خبر فوت عزیزان، دوستان و همکاران موجب ناراحتی شده و با از دست دادن نزدیکان، نگرانی از کرونا در بین افراد بیشتر شده است.

در این ایام که ویروس کرونا به یکباره پدید آمده و در جهان شیوع پیدا کرده است، توجه به نکات بهداشتی و همچنین عمل به دستورات علما و بزرگان دین می‌تواند نقش مهمی در ایمن بودن از این ویروس داشته باشد. چرا که دعا و توسل همواره نتایج غیرقابل انکاری داشته و بشر در زمان‌های مختلف با توسل به ائمه اطهار (ع) از سخت‌ترین شرایط عبور کرده است؛ تا جایی که از امام صادق (ع) روایت شده است: «إِنَّ الدُّعَاءَ یَرُدُّ الْقَضَاءَ وَ قَدْ نَزَلَ مِنَ السَّمَاءِ وَ قَدْ أُبْرِمَ إِبْرَاماً؛ مسلما دعا قضایی را که از آسمان نازل شده و محکم و استوار گشته بر می‌گرداند». (الکافی ج ۲ ص ۴۶۹)

با این وجود برخی از دشمنان اسلام پس از بسته شدن درهای حرم ائمه اطهار (ع) در قم و مشهد مقدس سعی دارند تا جایگاه توکل و توسل به اهل بیت (ع) و ائمه اطهار (ع) را زیر سؤال ببرند و ایمان مسلمانان را در زمان شیوع کرونا سست جلوه دهند.

در سلسله گزارش‌ها و گفت‌وگوهای فارس با علما و کارشناسان دینی و مذهبی، به بخشی از راهکارها و توصیه‌های اهل بیت (ع) برای رهایی از گرفتاری و بلایا اشاره شد که در ادامه گفت‌وگوی فارس با حجت‌الاسلام حسین اصلانی، استاد حوزه علمیه قم و از شاگردان ممتاز آیت‌الله وحید خراسانی را می‌خوانیم:

عمل به توصیه‌های پزشکان هم لازم عقلی و هم شرعی است

این روزها با شیوع کرونا در کشور و جهان، بسیاری از افراد، این ویروس را نوعی گرفتاری و بلای طبیعی می‌دانند. نظر شما در این باره چیست و چه راهی برای رهایی از آن توصیه می‌کنید؟

موضوع ابتلای انسان به بیماری یا آزمون الهی سنت دیرینه عالم طبیعت و دنیا است و‌ اختصاص به امروز و مردم امروز ندارد، بلکه از گذشته در بین بشر و دوران‌های مختلف چنین اموری وجود داشته است و تا زمانی که انسان در این عرصه خاکی زندگی می‌کند، قانون آزمون بوده و هست و خواهد بود.

اکنون با شیوع کرونا در جهان، ما فقط نیستیم که با امتحان و ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنیم، بلکه این ویروس، گریبانگیر تمام کشورهای جهان شده است. اما آنچه در این برهه حائز اهمیت است، نحوه و شیوه برخورد ما به این موضوع است که در این رابطه باید بپذیریم شکیبایی و صبر از جایگاه ویژه‌ای برای مقابله با کرونا برخوردار است و باید به جای ناشکیبایی به دنبال راه‌حل به منظور مهار کرونا برویم.

اولین راه‌حل این است که بپذیریم تمام مقدرات الهی با حکمتی خاص همراه است و هیچ رخدادی بدون حکمت نیست. بنابراین، اگر قبول کنیم که تمام امتحانات الهی حکیمانه است، باید در برابر مقدرات الهی راضی و‌خشنود هم باشیم و اگر به رضای الهی راضی باشیم، آرامشی خاص از درون انسان جوشش می‌کند.

راهکار دوم، توجه به توصیه‌های پزشکان و کارشناسان خبره در این رابطه است؛ به طوری که حتی بسیاری از مراجع تقلید و علما نیز همواره به مردم و‌ مقلدان خود توصیه می‌کنند که به دستورات پزشکان عمل کنند تا بتوانیم این ویروس را ریشه‌کن کنیم. عمل به این توصیه‌ها هم لازم عقلی و هم شرعی است.

راهکار سوم، دانستن و عمل به راهکارهایی است که ائمه اطهار (ع) و بزرگان دین و همچنین علما و مراجع عظام تقلید در زمان گرفتاری‌ها و بلایا و همینطور امتحانات الهی انجام می‌دادند. با توجه به این سه دستورالعمل می‌توانیم کرونا را شکست دهیم.

 

توصیه‌های آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا

با توجه به اینکه شما از شاگردان آیت‌الله وحید خراسانی هستید، ایشان توصیه‌هایی برای رهایی از گرفتاری‌ها که اکنون این گرفتاری در قالب کرونا جلوه‌گر است، در جلسات مختلف داشتند؟

آیت‌الله وحید خراسانی در جلسات متعدد، همواره برای گرفتاری و بلا توصیه داشتند و اخیرا نیز با شیوع ویروس کرونا به نکات قابل توجهی اشاره کردند. یکی از توصیه‌های این مرجع تقلید آن است که برای رهایی از نگرانی کرونا هر روز دست روی قلب گذاشته و هفت مرتبه سوره مبارکه «فاتحه» قرائت شود.

مداومت به اذکار برای ایمن بودن از کرونا

توصیه دوم ایشان، قرائت آیةالکرسی است که هر روز ۱۴ مرتبه این آیه شریف خوانده شود؛ به طوری که هفت مرتبه صبح و هفت مرتبه شب تلاوت شود.

توصیه سوم و چهارم در این ایام ذکر «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» و «لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلا بِالله اَلعَلِیِّ العَظیمِ» است که بهتر است مداوم و زیاد گفته شود. همچنین روایت داریم که اگر کسی هر روز ۱۰۰ مرتبه «لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلا بِالله اَلعَلِیِّ العَظیمِ» بگوید، خداوند از او ۷۰ نوع بلا و زشتی را دور می‌کند و کمترین بلاها هم «غم» است.

پنجمین سفارش آیت‌الله وحید خراسانی «استغفار» است. به طوری که توصیه کردند بعد از نماز صبح ۱۰۰ مرتبه، بعد از نماز عصر ۷۰ مرتبه و قبل از خواب ۱۰۰ مرتبه «أَسْتَغْفِرُالله رَبِّى وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» گفته شود.

ششمین سفارش سلام به ۱۴ معصوم (ع) است. ائمه اطهار (ع) واسطه بین عالم و خداوند هستند و وقتی به آن بزرگان سلام می‌دهیم و عرض ارادت می‌کنیم، محبت آن‌ها شامل حال ما می‌شود.

هفتمین و هشتمین سفارش نیز قرائت دعای ۱۵ صحیفه سجادیه و ذکر مصیبت باب‌الحوائج و توسل به ائمه اطهار (ع) و همچنین قرائت دعای توسل است.

تا می‌توانید قرآن بخوانید/ هر روز سوره «توحید» قرائت شود

همچنین آیت الله وحید خراسانی همواره توصیه می‌کنند که هر قدری که برایتان میسر است، قرآن بخوانید و به نرجس خاتون (س) مادر امام زمان (عج) هدیه کنید. همچنین در جلسات عام درس فقه هم توصیه کردند که حتما لازم نیست هر روز قرآن بخوانید، اما تا جایی که امکان دارد در روز سوره مبارکه «توحید» را قرائت کرده و ثواب آن را به ائمه اطهار (ع) به ویژه به حضرت مهدی (عج) هدیه کنید که البته در این ایام سفارش داشتند که ثواب تلاوت قرآن را به نرجس خاتون (س) هدیه کنید که به فرزندش امام زمان (عج) برای گرفتاری از این بلا و ویروس کرونا سفارش کند و این گرفتاری از کشور و جهان رفع شود.

دعایی که برای در امان بودن از کرونا هنگام خروج از خانه باید بخوانیم/ چه کنیم که کرونا زودتر دفع شود؟

به توصیه‌های ائمه اطهار (ع) در زمان گرفتاری‌ها و عمل به دستورات آن‌ها نیز اشاره کردید. مهم‌ترین توصیه‌های این بزرگواران برای رهایی از گرفتاری یا در امان بودن از بلایا چیست؟

به روایاتی از ائمه اطهار (ع) درباره رفع گرفتاری‌ها اشاره می‌کنم. از امام صادق (ع) روایت شده که هرکس سوره‌های مبارکه «ناس و فلق» را هر کدام ۳ مرتبه صبح و ۳ مرتبه شب بخواند، از بلا ایمن خواهد بود؛ به طوری که اگر صبح این سوره‌ها قرائت شود تا غروب و اگر شب قرائت شود تا صبح در امان است.

در روایت دیگری از امام صادق (ع) است که می‌فرمایند: «هر کسی ۷ مرتبه سوره مبارکه «قریش» را برای دفع بلای دنیوی بخواند، این بلا از وی دور می‌شود». همچنین با توجه به توصیه‌های مکرر ستاد مبارزه با کرونا و کادر درمانی توصیه شده است که از بیرون رفتن خودداری شود و همه در خانه بمانند. اما ممکن است کار واجبی برای کسی پیش بیاید و مجبور به خروج از خانه شود و پس از خروج نگران سلامتی خود شود که مبادا کرونا بگیرد. در این ایام در روایتی از امام ششم شیعیان داریم که فرمودند که هنگام خروج از خانه ۶ بار سوره مباره «اخلاص» خوانده شود با این کیفیت که یک مرتبه قبل از خروج این سوره را خوانده و به جهت‌های مختلف بدمد. این ۶ بار قرائت سوره مبارکه «اخلاص» باعث می‌شود تا زمانی که به خانه باز می‌گردد از بلایا حفظ باشد.

آیت‌الله کشمیری برای محفوظ ماندن از بلا و گرفتاری‌ها نیز توصیه کردند که بعد از نماز صبح ۷ مرتبه «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» و بعد از نماز مغرب هم ۷ مرتبه «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» گفته شود.

اما چه کنیم که کرونا و این بلا زودتر رفع شود؟ در کتاب «مِصْباحُ الشّریعَة و مِفْتاحُ الْحَقیقَة» سفارش شده که برای گشایش در کارها و خارج شدن از گرفتاری‌ها ذکر «لَا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ الْمَلِکُ الْحَقُّ الْمُبِین» را زیاد بگویید. در روایتی از امام رضا (ع) هم توصیه شده است که وقتی مردم دچار گرفتاری و بلای ناگهانی می‌شوند، ذکر «یا خبیر» زیاد بگویند.

اکنون این ویروس کرونا یک بلای ناگهانی است که انسان‌ها دچار آن شده‌اند که مداومت بر این ذکر نیز می‌تواند ما را از این ویروس منحوس نجات دهد که امیدوارم مردم با توجه به اذکار و ادعیه و عمل به دستورات بزرگان دین در این ایام بتوانند ویروس کرونا را شکست داده و آن را مهار کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۳۱۱۵۱۳:۳۶:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱۰
یک توصیه کافیست: عمل کردن به دستورالعمل های متخصصین امر.
ناشناس۱۳۹۳۳۵۳۱۶:۵۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱۰
اگر کمی تعقل کنیم حداقل اثر ادعیه اینست که برای انسان آرامش می آورد. برگ از درخت نمی افتد مگر اینکه خدا بخواهد حتی اثر کردن دستورالعملها و ادعیه با خواست خداست.
ناشناس۱۳۹۳۳۵۸۱۷:۰۰:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۰
سلام ،گوش کردن به دستور متخصصان منافاتی با دعا و قرآن خواندن ندارد و تمام توصیه های که در بالا آمده است در حقیقت ما را در این ایام وا نفسا به یاد خداوند می اندازد،
هادی۱۳۹۳۴۵۳۱۸:۲۴:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۱۰
کاش یه بار اقلا مطلب رو می خواندی
ناشناس۱۳۹۳۶۳۹۲۱:۵۸:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۱۰
تو همان یک توصیه را انجام بده
ناشناس۱۳۹۳۶۹۷۲۳:۵۲:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۰
من خودم یکی از اون کارشناسان هستم. ولی میگم هم رعایت توصیه های بهداشتی و هم دعا و توسل به پروردگار.
فرزند وطن۱۳۹۳۸۰۰۰۲:۴۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۱
من شخصا از آیت الکرسی به کرار معجزه دیدم والله اگر دروغ بگم که خداوند رو نیازی به یاری امثال من نیست
ناشناس۱۳۹۳۳۰۵۱۶:۳۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۰
تجربه شخصی خودم درمورددعا وذکر: بالابردن اعتماد بنفس ؛روحیه ومقاومت دربرابر مشکلات ومصائب انشاالله با توکل به خدا ومدنظر قراردادن توصیه های بهداشتی این دوره هم پایان میپذیرد.
dayani۱۳۹۳۴۱۵۱۷:۴۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
نمیدانم چرا برخی مرتبا از این یا آن مرجع درباره کرونا می پرسند، کارعلما هدایت مردم به دستورات دینی است و تفاوتی ندارد یک مرجع شیعه باشد یا پاپ، .. دعا کنید. ساده است همه دستورات پزشکان را مراعات کنید و برای قوت قلبتان به دانسته های دینی خود وفادارباشید.
سید۱۳۹۳۵۰۵۱۹:۰۵:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
یعنی بخونیم دیگه ماسک نیازی نیست؟
ناشناس۱۳۹۳۷۲۳۰۰:۳۱:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۱
گفت پیغمبر به آواز بلند ** با توکل زانوی اشتر ببند
ناشناس۱۳۹۳۵۱۴۱۹:۲۰:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
آنچه اهميت آن به اثبات رسيده عمل كردن به دستورات بهداشتي است ودعا هم براي تسكين روح وروان قطعا مؤثر است
ناشناس۱۳۹۳۶۰۴۲۱:۰۷:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
این ها رو باید مسئولین انجام بدهند مردم که همیشه انجام می دهند
ناشناس۱۳۹۳۶۵۸۲۲:۴۸:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
علاوه بر رعایت بهداشت و عمل به توصیه های پزشکی، دعای مومنان واقعی هم می تواند کارساز باشد
ناشناس۱۳۹۳۷۶۱۰۱:۰۰:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱۱
کاملا درسته ولی کجاست آن مومن واقعی
ناشناس۱۳۹۴۱۱۴۱۱:۲۰:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۱
مومن واقعی پیدا کردی سلام ما رو برسون
ناشناس۱۳۹۳۷۰۱۲۳:۵۹:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
حاج آقا شمادرحق ملت دعا کن تا مستجاب شود
ناشناس۱۳۹۳۷۱۲۰۰:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۱۱
با توکل زانوی اشتر ببند. باید توصیه متخصصین را رعایت کرد. دعا هم به جای خود
ناشناس۱۳۹۳۷۶۹۰۱:۰۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۱۱
کرونا واقعا مردم دنیا را مدیون خود کردی کم شدن مرگ و میر کم شدن آلودگی هوا و از همه مهمتر اینکه توصیه به دستورات پزشکان واجب شرعی و عقلی است. کرونا خدا سایه ات را از سر مردم دنیا کم نکنه تو بزرگترین موهبت الهی هستی تو بودی که به همه فهماندی کشورهایی که پولهایشان را صرف زیرساختهایشان میکنند چگونه آمار مرگ میرشان کمتر است مثل آلمان و کره جنوبی و تایوان. کرونا معلم سختگیری هستی امیدوارم بتوانی این بشر نادان را سر عقل بیاوری.

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

آخرین عناوین