بررسی آخرین تحولات بازار انرژی کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

دکتر عباس ملکی* گروه اقتصادی الف،   3990109075 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

پویایی های بازار

آخرین قیمت نفت برنت در هفته گذشته 26.34 دلار بود که در واقع یک ششم قیمت نفت در 2014 است. در روز سه شنبه هفته گذشته برنت به قیمت 25 دلار رسید که از سال 2003 تاکنون بی سابقه بود. قیمت نفت تگزاس به 22 دلار رسید. قیمت گاز طبیعی نیز که زمانی بالاتر از چهار دلار هر یک میلیون بی تی یو بود به 1.63 دلار رسید.

تفسیر هفته

 
1- اقتصاد جهان با وضعیت ویژه ای روبرو گشته است. عدم قطعیت مهمترین عامل در نبود یک تصویر روشن از آینده اقتصاد و مالیه جهانی است. اکثر کارشناسان بر این عقیده اند که بهبود اقتصاد ممکن است سالها طول بکشد. شرکت مودی ادعا می کند که علاوه بر سه ماهه اول 2020، در سه ماهه دوم نیز وضعیت اقتصادی جهان همچنان وخیم می باشد. در همین حال وضعیت قیمت نفت با تکانه های شدیدتر از روند مسلط اقتصاد جهانی مواجه شده است.

اقتصاد جهانی حدس زده می شد که در 2020 با متوسط رشد 3 درصد به وضعیت قابل قبولی برسد. اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و کمتر شدن فعالیت های تولیدی و همچنین مصرف کمتر کالاها پیش بینی میشود این رقم به نصف کاهش یابد.

 

دولت آمریکا بسته 2000 میلیارد دلاری برای تحریک اقتصاد و بازگشت به وضعیت عادی اختصاص داد. اما آمار بیکاری نشان دهنده عمق از کار افتادن اقتصاد آمریکا می باشد. آمار بیکاری تا این حد بالا نبوده است. در هفته گذشته کسانی که برای شغل ثبت نام کردند در آمریکا به عدد 3.28 میلیون نفر رسید که مطابق نمودار زیر علاوه عمق درماندگی آنان بعلاوه خانواده هایشان نشان می دهد که رفتن به وضعیت رکود حتمی است. دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) می گوید که سالها طول خواهد کشید تا اقتصاد جهانی از پیامدهای منفی ویروس کرونا ترمیم یابد.

او معتقد است که بحران مالی خودش را زودتر نشان می دهد در حالیکه شوک های اقتصادی از آن هم بزرگتر است. رهبران کشورهای عضو گروه 20 تعهد کردند که ضایعات اقتصادی و اجتماعی ویروس همه گیر کرونا را به کمترین حد برسانند. 80 درصد تولید ناخالص داخلی جهان در اختیار این 20 کشور است. آنان توافق کردند که 5000 میلیارددلار به اقتصادهایشان تزریق کنند.

2- قیمت های نفت و متعاقبا گاز در حال کاهش شدید است. از یک سو پالایشگران از سفارش کمتر متقاضیان سوخت برای ماه های بهار و تابستان 2020 خبر می دهند. قرنطینه و فاصله گیری اجتماعی باعث شده تا در بخش حمل و نقل تا 70 درصد فعالیت ها بخصوص در ترابری هوایی و حمل و نقل جاده ای مسافری کاهش یابد. در اکثر کشورها رفت و آمد شهری و بین شهری ممنوع اعلام شده است. از طرف دیگر پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه در کنفرانس والدای در مسکو در روز جمعه ادعا کرد که 60 درصد از مصرف نفت خام برای حمل و نقل است که بر اثر ویروس کرونا به کمترین حد خود رسیده است.

3- گلدمن ساکس معتقد است که تنها در ماه مارس فعلی تقاضا برای نفت خام 10.5 میلیون بشکه در روز نسبت به ماه مارس سال قبل کاهش یافته است. این بانک معتقد است که در ماه آوریل در پیش رو 18.7 میلیون بشکه در روز از مصرف جهانی نفت کاسته خواهد شد. این مقدار کاهش شدید در بخش تقاضا بعید است که بتواند با ابتکاراتی مانند کاهش اوپک پلاس جبران شده و قیمت نفت جبران شود.

4- در همین حال عربستان سعودی همچنان به افزایش تولید خود ادامه می دهد.  پس از شکست مذاکرات عربستان سعودی با روسیه بدنبال سه سال همکاری در زمینه بیشتر کردن کاهش تولید کشورهای عضو مجموعه، حالا عربستان درصدد است که تولید خودش را تا اندازه ای که می تواند بالاببرد. حدس زده می شود که مجموع ظرفیت عربستان 12 میلیون بشکه است. این کشور علیرغم کاهش تقاضا و تیره بودن افق پیش رو در بالا رفتن قیمت نفت، تا ماه مه تولید خود را از 7 میلیون بشکه به 10 میلیون بشکه در روز خواهد رسانید.

شرکت کپلر می گوید در ماه فوریه عربستان 7.26 میلیون بشکه در روز بصورت متوسط صادر کرده است. علاوه بر آن گزارش شده است که عربستان سعودی تا ده دلار هر بشکه به خریداران کنونی نفت خود که در ماه آوریل برداشت کنند تخفیف داده است. وزرای انرژی آمریکا و نفت عربستان سعودی با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند.

برخی تحلیلها از اضافه شدن تولید و صادرات عربستان حاکی از آن بود که عربستان مایل است که تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، که هزینه تمام شده تولید نفت آنها بالاست، را تنبیه و از بازار بیرون کند. این مسئله با توجه به همکاری نزدیک عربستان و آمریکا بعید است.

5- یک گزارش از مرکز پژوهش های کنگره آمریکا نشان می دهد که تحریم های آمریکا علیه صنایع نفت و گاز روسیه در حال شدت یافتن است. علاوه بر تحریم شرکت روس نفت برای مشارکت در سرمایه گذاری، تولید، و انتقال نفت خام ونزوئلا، دولت آمریکا کنسرسیوم مسئول ساخت خط لوله گاز طبیعی بر بستر دریای بالتیک یعنی نورداستریم 2 و همچنین سرمایه گذاران و کنسرسیوم سازنده خط لوله گاز طبیعی بر بستر دریای سیاه یعنی ترک استریم را نیز تحریم کرده است.

گفته می شود تنها 3 کیلومتر از خط لوله نورداستریم باقی است تا تکمیل شود. در بودجه سال 2020 دولت آمریکا آمده است که هر گونه کمک به سرمایه گذاری و یا انجام اموری در بخش انرژی و دفاع روسیه توسط شرکت های آمریکایی ممنوع است. پاول سوروکین معاون وزیر انرژی روسیه از اعمال تحریم های بیشتر آمریکا علیه روسیه بخاطر نجات دادن شرکتهای امریکایی فعال در تولید نفت شیل نگران در کنفرانس والدای در روز جمعه اظهار نگرانی کرد. دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه گفت کشورش آماده مذاکره مجدد با اوپک است اگر همه کشورهای عضو اوپک در مذاکرات شرکت کنند.

 
6- در عراق مسئله پایین افتادن قیمت نفت نگرانی بیشتری را تا مسئله شیوع کرونا دامن زده است. 93 درصد بودجه دولت عراق از صادرات نفت تامین می گردد. بودجه عراق در 2020، 135 میلیارد دلار است که با قیمت نفت 56 دلار هر بشکه بسته شده است. دولت عراق 7 میلیون نفر کارمند را همه ماهه باید حقوق ومزایا بدهد. از طرف دیگر وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که به دولت عراق برای وارد کردن گاز طبیعی از ایران یک ماه دیگر مجوز داده شد. این اطلاعیه می افزاید این آخرین بار است که چنین مجوزی به عراق اعطا می شود. گفته می شود که عراق دارای منابع معتنابهی از گازهای همراه نفت خام است که با تولید بیشتر نفت، اکنون گاز بیشتری در عراق تولید می شود.

* دانشیار سیاستگذاری انرژی - دانشگاه صنعتی شریف

دیدگاه کاربران

علی 671۱۳۹۱۹۲۶۱۶:۳۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۹
هرچه می خواهد بشود ما که صادرات نداریم .حالا که نفت ارزان شده چرا ماباید بنزین 3000 تومانی مصرف کنیم در صورتیکه در دنیا بنزین لیتری 500 تومان است .چرا دولت ما حالا زبان ..نداردکه بگوید در دنیا بنزین ارزان شده و ما هم باید ارزان بفروشیم .اینجا که به نفع دولت است دولت خاموش می شود .
ناشناس۱۳۹۲۷۴۷۰۸:۳۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۰
دوست عزیز خواهشا اعتراض نکنید درسته که دولت توان بالا بردن قیمت جهانی نفت را ندارد ولی می تواند نرخ دلار را زیاد کند تا به نرخ جهانی برسیم. پس لطفا اعتراض نکنید
ناشناس۱۳۹۱۹۳۹۱۶:۴۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۹
افزایش قیمت نفت سودی برای مردم عادی جامعه ندارد ، اما کاهش قیمت آن همان مردم را فقیر وفقیر تر میکند ، این هم از عجایب روزگار است .
ناشناس۱۳۹۱۹۵۷۱۶:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۹
در مورد همه صحبت کردی الا ایران و فروش نفت و بودجه نفتی ایران.
ناشناس۱۳۹۱۹۸۳۱۷:۱۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۹
خدا را شکر
ناشناس۱۳۹۲۸۵۸۱۰:۳۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۱۰
مردم ایران از کاهش قیمت نفت خرسندند
آریابان۱۳۹۲۰۸۴۱۷:۵۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۹
اینکه "عربستان میخواهد تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکارا تنبیه و از بازار بیرون کند" کاملا فاصله دارد از منطق اقتصادی و عقلائی ؛ زیرا اینطوری که مطرح شده ، عربستان فقط با قصد تنبیه کردن بقیه ،به ارزان فروشی سهمگین روی آورده و داره آتش میزنه به سفره های نفتی خودش !!!!!!!!.
حسن۱۳۹۲۵۶۱۰۰:۵۵:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
به این کار میگن دامپینگ به هر حال هر چیزی هزینه ای هم داره. برای خارج کردن رقیب از بازار داره هزینه می کنه. در عوض سهم بازار بیشتری بدست میاره.
ناشناس۱۳۹۲۱۰۴۱۸:۰۹:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۹
کشور همه نفت رو تبدیل به دستکش کنه فروشش خوب میشه
ناشناس۱۳۹۲۲۵۳۱۹:۵۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
نفت ایران شده 15 دلار ، اونوقت بودجه رو با نفت 50 دلاری بستن .
ناشناس۱۳۹۲۷۳۳۰۷:۵۴:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
پیش بینی قیمت نفت توسط آقای نوبخته که همیشه اشتباهه.
ناشناس۱۳۹۲۲۵۷۱۹:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۹
با این قیمت نفت ، مردم آمریکا از الان به ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری رای آری خواهند داد ، مسوولین ما دلخوش به شکست ترامپ در دور دوم بودند .
ناشناس۱۳۹۲۲۶۱۱۹:۵۷:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
دولت به سر مردم منت میگذارد که به بنزین یارانه میدهد ، با نفت بشکه ای 15 دلار بنزین به قیمت فوب خلیج فارس چقدر میشه ؟
ناشناس۱۳۹۲۲۶۳۲۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۹
سالهای سال فرصت داشتیم که اقتصاد مبتنی بر نفت مان را اصلاح کنیم ،ولی فقط شعار فقط شعار
ناشناس۱۳۹۲۲۷۱۲۰:۰۷:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۹
متاسفانه موقع جیک جیک مستون ،اصلا فکر زمستون نبودیم . حالا با این قیمت تقریبا مجانی نفت باید چه کنیم .؟ حتما پاسخ مدیران ومسوولین طبق معمول این است که ،پیش بینی نکرده بودیم و غافل گیر شدیم . نه ؟
ناشناس۱۳۹۲۳۱۱۲۰:۳۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
این همه آمار و ارقام و نمودارو سر هم کردید که بگید اوضاع اقتصاد جهان خرابه که توجیهی باشه برای اقتصاد ورشکسته .. مون؟؟؟؟
ناشناس۱۳۹۲۳۷۲۲۱:۲۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۹
آمریکا کرونا را درست کرده که اقتصاد خودش وارد رکود کند.
علی۱۳۹۲۴۰۲۲۱:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۹
کجایند تحلیلگران ..ی که میگفتند با تحریم نفت ایران نفت بالای دویست دلار میشه ،الان میان توبه کنند
ناشناس۱۳۹۲۷۴۸۰۸:۳۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۱۰
حداقل روند پایین آمدن قیمت نفت توسط عربستان روسیه را به غلط کردن انداخته. روزی که با قلدری در مقابل کاهش میزان تولید مقاومت کرد برادارن کمونیست فکر نمی کردند که عربستان چه بلایی می تونه سر آنها بیاره. فکر کنم ..
سلامی۱۳۹۲۷۵۲۰۸:۵۷:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۰
وقتی قیمت و پول نفت تاثیری بر اقتصاد کشور نداره همین بهتر که تو چاه بمونه ..
ناشناس۱۳۹۲۹۱۴۱۱:۱۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
الان به وضعیت فعلی شرایط قهری گویند و باید شرایط رو طبق آن پیش ببریم ، در زمان جنگ نفت را تا بشکه ای 7 دلار میفروختیم و غیر نفت هم درآمدی نداشتیم اما تونستیم کشور رو اداره کنیم در حالی که همان درآمد نفتی کم بیش اش صرف جنگ و دفاع میشد ، قطعا الان اوضاع به وخامت اون موقع نیست
ناشناس۱۳۹۳۱۱۳۱۳:۳۴:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۱۰
فقط در این وسط خوش به حال دولتمردان ما که هر چقدر هم قیمت نفت پایین بیاد قیمت بنزین ما در رتبه اول جهان مانده است ولی خدا نکنه نفت گرون بشه همه مسئولین تصمیم فوری میگیرند که شبانه بنزین گرون بشه
ناشناس۱۳۹۳۱۲۷۱۳:۴۴:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
بازار نفت بدلیل کمبود تقاضا کاهش قیمت داشته. ما اگر نفت نداشتیم شاید بهتر بود. الان هم باید بسرعت به سمت تولید کالاهای با کیفیت داخلی در همه زمینه ها برویم. ترامپ تا روزی که در کاخ سفید است تحریم ها را بر نخواهد داشت.

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین