بررسی آخرین تحولات بازار انرژی کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

دکتر عباس ملکی* گروه اقتصادی الف،   3990109075 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

پویایی های بازار

آخرین قیمت نفت برنت در هفته گذشته 26.34 دلار بود که در واقع یک ششم قیمت نفت در 2014 است. در روز سه شنبه هفته گذشته برنت به قیمت 25 دلار رسید که از سال 2003 تاکنون بی سابقه بود. قیمت نفت تگزاس به 22 دلار رسید. قیمت گاز طبیعی نیز که زمانی بالاتر از چهار دلار هر یک میلیون بی تی یو بود به 1.63 دلار رسید.

تفسیر هفته

 
1- اقتصاد جهان با وضعیت ویژه ای روبرو گشته است. عدم قطعیت مهمترین عامل در نبود یک تصویر روشن از آینده اقتصاد و مالیه جهانی است. اکثر کارشناسان بر این عقیده اند که بهبود اقتصاد ممکن است سالها طول بکشد. شرکت مودی ادعا می کند که علاوه بر سه ماهه اول 2020، در سه ماهه دوم نیز وضعیت اقتصادی جهان همچنان وخیم می باشد. در همین حال وضعیت قیمت نفت با تکانه های شدیدتر از روند مسلط اقتصاد جهانی مواجه شده است.

اقتصاد جهانی حدس زده می شد که در 2020 با متوسط رشد 3 درصد به وضعیت قابل قبولی برسد. اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و کمتر شدن فعالیت های تولیدی و همچنین مصرف کمتر کالاها پیش بینی میشود این رقم به نصف کاهش یابد.

 

دولت آمریکا بسته 2000 میلیارد دلاری برای تحریک اقتصاد و بازگشت به وضعیت عادی اختصاص داد. اما آمار بیکاری نشان دهنده عمق از کار افتادن اقتصاد آمریکا می باشد. آمار بیکاری تا این حد بالا نبوده است. در هفته گذشته کسانی که برای شغل ثبت نام کردند در آمریکا به عدد 3.28 میلیون نفر رسید که مطابق نمودار زیر علاوه عمق درماندگی آنان بعلاوه خانواده هایشان نشان می دهد که رفتن به وضعیت رکود حتمی است. دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) می گوید که سالها طول خواهد کشید تا اقتصاد جهانی از پیامدهای منفی ویروس کرونا ترمیم یابد.

او معتقد است که بحران مالی خودش را زودتر نشان می دهد در حالیکه شوک های اقتصادی از آن هم بزرگتر است. رهبران کشورهای عضو گروه 20 تعهد کردند که ضایعات اقتصادی و اجتماعی ویروس همه گیر کرونا را به کمترین حد برسانند. 80 درصد تولید ناخالص داخلی جهان در اختیار این 20 کشور است. آنان توافق کردند که 5000 میلیارددلار به اقتصادهایشان تزریق کنند.

2- قیمت های نفت و متعاقبا گاز در حال کاهش شدید است. از یک سو پالایشگران از سفارش کمتر متقاضیان سوخت برای ماه های بهار و تابستان 2020 خبر می دهند. قرنطینه و فاصله گیری اجتماعی باعث شده تا در بخش حمل و نقل تا 70 درصد فعالیت ها بخصوص در ترابری هوایی و حمل و نقل جاده ای مسافری کاهش یابد. در اکثر کشورها رفت و آمد شهری و بین شهری ممنوع اعلام شده است. از طرف دیگر پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه در کنفرانس والدای در مسکو در روز جمعه ادعا کرد که 60 درصد از مصرف نفت خام برای حمل و نقل است که بر اثر ویروس کرونا به کمترین حد خود رسیده است.

3- گلدمن ساکس معتقد است که تنها در ماه مارس فعلی تقاضا برای نفت خام 10.5 میلیون بشکه در روز نسبت به ماه مارس سال قبل کاهش یافته است. این بانک معتقد است که در ماه آوریل در پیش رو 18.7 میلیون بشکه در روز از مصرف جهانی نفت کاسته خواهد شد. این مقدار کاهش شدید در بخش تقاضا بعید است که بتواند با ابتکاراتی مانند کاهش اوپک پلاس جبران شده و قیمت نفت جبران شود.

4- در همین حال عربستان سعودی همچنان به افزایش تولید خود ادامه می دهد.  پس از شکست مذاکرات عربستان سعودی با روسیه بدنبال سه سال همکاری در زمینه بیشتر کردن کاهش تولید کشورهای عضو مجموعه، حالا عربستان درصدد است که تولید خودش را تا اندازه ای که می تواند بالاببرد. حدس زده می شود که مجموع ظرفیت عربستان 12 میلیون بشکه است. این کشور علیرغم کاهش تقاضا و تیره بودن افق پیش رو در بالا رفتن قیمت نفت، تا ماه مه تولید خود را از 7 میلیون بشکه به 10 میلیون بشکه در روز خواهد رسانید.

شرکت کپلر می گوید در ماه فوریه عربستان 7.26 میلیون بشکه در روز بصورت متوسط صادر کرده است. علاوه بر آن گزارش شده است که عربستان سعودی تا ده دلار هر بشکه به خریداران کنونی نفت خود که در ماه آوریل برداشت کنند تخفیف داده است. وزرای انرژی آمریکا و نفت عربستان سعودی با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند.

برخی تحلیلها از اضافه شدن تولید و صادرات عربستان حاکی از آن بود که عربستان مایل است که تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، که هزینه تمام شده تولید نفت آنها بالاست، را تنبیه و از بازار بیرون کند. این مسئله با توجه به همکاری نزدیک عربستان و آمریکا بعید است.

5- یک گزارش از مرکز پژوهش های کنگره آمریکا نشان می دهد که تحریم های آمریکا علیه صنایع نفت و گاز روسیه در حال شدت یافتن است. علاوه بر تحریم شرکت روس نفت برای مشارکت در سرمایه گذاری، تولید، و انتقال نفت خام ونزوئلا، دولت آمریکا کنسرسیوم مسئول ساخت خط لوله گاز طبیعی بر بستر دریای بالتیک یعنی نورداستریم 2 و همچنین سرمایه گذاران و کنسرسیوم سازنده خط لوله گاز طبیعی بر بستر دریای سیاه یعنی ترک استریم را نیز تحریم کرده است.

گفته می شود تنها 3 کیلومتر از خط لوله نورداستریم باقی است تا تکمیل شود. در بودجه سال 2020 دولت آمریکا آمده است که هر گونه کمک به سرمایه گذاری و یا انجام اموری در بخش انرژی و دفاع روسیه توسط شرکت های آمریکایی ممنوع است. پاول سوروکین معاون وزیر انرژی روسیه از اعمال تحریم های بیشتر آمریکا علیه روسیه بخاطر نجات دادن شرکتهای امریکایی فعال در تولید نفت شیل نگران در کنفرانس والدای در روز جمعه اظهار نگرانی کرد. دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری روسیه گفت کشورش آماده مذاکره مجدد با اوپک است اگر همه کشورهای عضو اوپک در مذاکرات شرکت کنند.

 
6- در عراق مسئله پایین افتادن قیمت نفت نگرانی بیشتری را تا مسئله شیوع کرونا دامن زده است. 93 درصد بودجه دولت عراق از صادرات نفت تامین می گردد. بودجه عراق در 2020، 135 میلیارد دلار است که با قیمت نفت 56 دلار هر بشکه بسته شده است. دولت عراق 7 میلیون نفر کارمند را همه ماهه باید حقوق ومزایا بدهد. از طرف دیگر وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که به دولت عراق برای وارد کردن گاز طبیعی از ایران یک ماه دیگر مجوز داده شد. این اطلاعیه می افزاید این آخرین بار است که چنین مجوزی به عراق اعطا می شود. گفته می شود که عراق دارای منابع معتنابهی از گازهای همراه نفت خام است که با تولید بیشتر نفت، اکنون گاز بیشتری در عراق تولید می شود.

* دانشیار سیاستگذاری انرژی - دانشگاه صنعتی شریف

دیدگاه کاربران

علی 671۱۳۹۱۹۲۶۱۶:۳۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۹
هرچه می خواهد بشود ما که صادرات نداریم .حالا که نفت ارزان شده چرا ماباید بنزین 3000 تومانی مصرف کنیم در صورتیکه در دنیا بنزین لیتری 500 تومان است .چرا دولت ما حالا زبان ..نداردکه بگوید در دنیا بنزین ارزان شده و ما هم باید ارزان بفروشیم .اینجا که به نفع دولت است دولت خاموش می شود .
ناشناس۱۳۹۲۷۴۷۰۸:۳۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۰
دوست عزیز خواهشا اعتراض نکنید درسته که دولت توان بالا بردن قیمت جهانی نفت را ندارد ولی می تواند نرخ دلار را زیاد کند تا به نرخ جهانی برسیم. پس لطفا اعتراض نکنید
ناشناس۱۳۹۱۹۳۹۱۶:۴۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۹
افزایش قیمت نفت سودی برای مردم عادی جامعه ندارد ، اما کاهش قیمت آن همان مردم را فقیر وفقیر تر میکند ، این هم از عجایب روزگار است .
ناشناس۱۳۹۱۹۵۷۱۶:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۹
در مورد همه صحبت کردی الا ایران و فروش نفت و بودجه نفتی ایران.
ناشناس۱۳۹۱۹۸۳۱۷:۱۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۹
خدا را شکر
ناشناس۱۳۹۲۸۵۸۱۰:۳۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۱۰
مردم ایران از کاهش قیمت نفت خرسندند
آریابان۱۳۹۲۰۸۴۱۷:۵۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۹
اینکه "عربستان میخواهد تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکارا تنبیه و از بازار بیرون کند" کاملا فاصله دارد از منطق اقتصادی و عقلائی ؛ زیرا اینطوری که مطرح شده ، عربستان فقط با قصد تنبیه کردن بقیه ،به ارزان فروشی سهمگین روی آورده و داره آتش میزنه به سفره های نفتی خودش !!!!!!!!.
حسن۱۳۹۲۵۶۱۰۰:۵۵:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
به این کار میگن دامپینگ به هر حال هر چیزی هزینه ای هم داره. برای خارج کردن رقیب از بازار داره هزینه می کنه. در عوض سهم بازار بیشتری بدست میاره.
ناشناس۱۳۹۲۱۰۴۱۸:۰۹:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۹
کشور همه نفت رو تبدیل به دستکش کنه فروشش خوب میشه
ناشناس۱۳۹۲۲۵۳۱۹:۵۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
نفت ایران شده 15 دلار ، اونوقت بودجه رو با نفت 50 دلاری بستن .
ناشناس۱۳۹۲۷۳۳۰۷:۵۴:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۰
پیش بینی قیمت نفت توسط آقای نوبخته که همیشه اشتباهه.
ناشناس۱۳۹۲۲۵۷۱۹:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۹
با این قیمت نفت ، مردم آمریکا از الان به ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری رای آری خواهند داد ، مسوولین ما دلخوش به شکست ترامپ در دور دوم بودند .
ناشناس۱۳۹۲۲۶۱۱۹:۵۷:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
دولت به سر مردم منت میگذارد که به بنزین یارانه میدهد ، با نفت بشکه ای 15 دلار بنزین به قیمت فوب خلیج فارس چقدر میشه ؟
ناشناس۱۳۹۲۲۶۳۲۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۹
سالهای سال فرصت داشتیم که اقتصاد مبتنی بر نفت مان را اصلاح کنیم ،ولی فقط شعار فقط شعار
ناشناس۱۳۹۲۲۷۱۲۰:۰۷:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۹
متاسفانه موقع جیک جیک مستون ،اصلا فکر زمستون نبودیم . حالا با این قیمت تقریبا مجانی نفت باید چه کنیم .؟ حتما پاسخ مدیران ومسوولین طبق معمول این است که ،پیش بینی نکرده بودیم و غافل گیر شدیم . نه ؟
ناشناس۱۳۹۲۳۱۱۲۰:۳۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
این همه آمار و ارقام و نمودارو سر هم کردید که بگید اوضاع اقتصاد جهان خرابه که توجیهی باشه برای اقتصاد ورشکسته .. مون؟؟؟؟
ناشناس۱۳۹۲۳۷۲۲۱:۲۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۹
آمریکا کرونا را درست کرده که اقتصاد خودش وارد رکود کند.
علی۱۳۹۲۴۰۲۲۱:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۹
کجایند تحلیلگران ..ی که میگفتند با تحریم نفت ایران نفت بالای دویست دلار میشه ،الان میان توبه کنند
ناشناس۱۳۹۲۷۴۸۰۸:۳۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۱۰
حداقل روند پایین آمدن قیمت نفت توسط عربستان روسیه را به غلط کردن انداخته. روزی که با قلدری در مقابل کاهش میزان تولید مقاومت کرد برادارن کمونیست فکر نمی کردند که عربستان چه بلایی می تونه سر آنها بیاره. فکر کنم ..
سلامی۱۳۹۲۷۵۲۰۸:۵۷:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۱۰
وقتی قیمت و پول نفت تاثیری بر اقتصاد کشور نداره همین بهتر که تو چاه بمونه ..
ناشناس۱۳۹۲۹۱۴۱۱:۱۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
الان به وضعیت فعلی شرایط قهری گویند و باید شرایط رو طبق آن پیش ببریم ، در زمان جنگ نفت را تا بشکه ای 7 دلار میفروختیم و غیر نفت هم درآمدی نداشتیم اما تونستیم کشور رو اداره کنیم در حالی که همان درآمد نفتی کم بیش اش صرف جنگ و دفاع میشد ، قطعا الان اوضاع به وخامت اون موقع نیست
ناشناس۱۳۹۳۱۱۳۱۳:۳۴:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۱۰
فقط در این وسط خوش به حال دولتمردان ما که هر چقدر هم قیمت نفت پایین بیاد قیمت بنزین ما در رتبه اول جهان مانده است ولی خدا نکنه نفت گرون بشه همه مسئولین تصمیم فوری میگیرند که شبانه بنزین گرون بشه
ناشناس۱۳۹۳۱۲۷۱۳:۴۴:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۱۰
بازار نفت بدلیل کمبود تقاضا کاهش قیمت داشته. ما اگر نفت نداشتیم شاید بهتر بود. الان هم باید بسرعت به سمت تولید کالاهای با کیفیت داخلی در همه زمینه ها برویم. ترامپ تا روزی که در کاخ سفید است تحریم ها را بر نخواهد داشت.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 2. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 3. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 4. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 5. نظریه‌ای که دیگر کسی از آن حرف نمی زند...

 6. محسن رضایی: ‌مشکلات اقتصادی ‌جز با نگاه انقلابی حل نمی‌شود

 7. نامه انتقادی رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور/ هشدار در خصوص ایجاد پرونده‌های کلان اقتصادی

 8. قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

 9. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 10. ساخت فیلمی موهن درباره سپاه قدس توسط یک ایرانی

 11. خدا حافظ حاج آقا !

 12. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

 13. جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور رهبر انقلاب

 14. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

 15. رهبر انقلاب: برای علاج تحریم ها دو مسیر داریم: رفع تحریم و غلبه بر تحریم

 16. مجموع مبتلایان کرونا به ۸۸۰ هزار نفر رسید/ ثبت ۴۸۳ فوتی جدید

 17. مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

 18. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

 19. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

پربحث‌های هفته

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 4. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 5. ضعیف‌کشی !

 6. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

 7. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 9. پندارهای طبری!

 10. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 11. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 12. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 13. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 14. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 15. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

 16. ملک زاده استعفا کرد

 17. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 18. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

 19. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 20. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 21. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند/ بیش از ۳۰ سال است که بایدن را می‌شناسم

 24. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  2. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

  3. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  4. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  5. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

  6. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

  7. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

  8. محسن رضایی: ‌مشکلات اقتصادی ‌جز با نگاه انقلابی حل نمی‌شود

  9. نامه انتقادی رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور/ هشدار در خصوص ایجاد پرونده‌های کلان اقتصادی

  10. قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

  11. مرغداران روزانه ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر می‌کنند

  12. دوران از دست‌رفته اصلاحات اقتصادی/ دولت یا نمی‌خواهد یا ناتوان از حل مشکلات است

  13. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

  14. شورای نگهبان مصوبه مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را تأیید کرد

  15. دولت یا ملت؛ چه کسی اعانه می‌گیرد؟

  16. نحوه فعالیت بانک‌های دولتی و خصوصی از اول آذر

  17. خبر خوب وزیر رفاه به مستمری بگیران

  18. قیمت محصولات لبنی افزایش یافت

  19. «طلا» جایگزین «پول» در مبادلات می‌شود؟!

  20. چالش بلدم بلدم و قیمت مرغ!

  21. دیوان محاسبات در آزمون ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو

  22. پرداخت «فوق العاده ویژه» به کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی

  23. توئیت نماینده مجلس: بیچاره مردم

  24. سکه وارد کانال ۱۱ میلیون تومان شد

  آخرین عناوین