دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

گروه اجتماعی الف،   3990109059 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی دیگر به واکنش‌ها به نقدهایش به سریال پایتخت پاسخ داد.


به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری چند روز پیش انتقاداتی را متوجه سریال پایتخت کرده بود که با واکنش‌هایی همراه شده بود. او در یادداشتی دیگر به این حواشی اشاره و پاسخ داده است که در ادامه می خوانید:

«مقاله ای که روز چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹ در انتقاد از مجموعه تلویزیونی پایتخت نوشتم، به نوشته شدن چندین مقاله توسط صاحبنظران محترم در مدت ۴۸ساعت گذشته و در نقد آن مقاله منجر شد. علاوه بر این، انبوهی از اعلام نظرهای پیامکی و شفاهی از طریق فضای مجازی به اینجانب رسید که نشان دهنده حساسیت موضوع است. به همین دلیل لازم دانستم این تکمله را هم بنویسم.

ا- از تمام عزیزان که اظهار نظر کرده اند تشکر می کنم و بسیار خوشحالم که احساس می کنم افق روشنی پدیدار شده که از فرهنگ شدن نقد منصفانه و دور از غوغاسالاری حکایت دارد. این، برای جامعه ما که از فقدان چنین فرهنگی رنج می برد، نعمتی بزرگ است.

۲- اینجانب به موضوعات مطرح شده در آن مقاله نمی توانم به عنوان امور پیش پا افتاده نگاه کنم، زیرا مقولات فرهنگی، دینی، اخلاقی و ارزشی، هویت ما را تشکیل می دهند و بی‌تفاوتی نسبت به این امور است که حکمرانی را به بیراهه می کشاند و ما اکنون تاوان سنگین همین بی تفاوتی ها را می پردازیم. این بی تفاوتی اگر ادامه یابد، در آینده ای نزدیک شاهد جا خوش کردن کامل ضد ارزش ها در تمام‌ شئون خواهیم بود.

۳- بر خلاف بعضی برداشت ها نه تنها با طنز مخالف نیستم، بلکه آن را برای جامعه لازم می دانم ولی طنز باید قواعد خود را داشته باشد تا بتواند ضمن شادی آفرینی، آموزنده هم باشد و در ازای وقتی که از بیننده و شنونده می گیرد به او نکات اخلاقی بیاموزد؛ نه این که عبور از خط قرمزها را برای او عادی جلوه دهد و اباحی گری را به فرهنگ تبدیل نماید.

۴- کلمه "پایتخت" از ابداعات فرهنگ شاهی  و مخصوص ایران است. در زبان های عربی و انگلیسی برای مرکز سیاسی کشور، کلمات "عاصمه" و "کپیتال" به کار می روند که هر دو به معنای شهر بزرگ یا مرکز سیاسی کشور هستند. این نکته و ضرورت خودداری از به کار بردن کلمه "پایتخت" را از سال های  دور بارها تذکر داده ام ولی توجهی به آن نشد. البته اخیرا که مقاله "ما هم شاه شده‌ایم" را نوشتم و منتشر کردم، به من می گویند دیگر ضرورتی ندارد این کلمه را کنار بگذاریم!

۵- ضمنا همان طور که در مقاله مورد نظر تاکید کردم، نباید نقاط قوت رسانه ملی را نادیده گرفت. نباید تلویزیون را فقط سفید یا فقط سیاه ببینیم. می بینید که تلویزیون ما رنگی است.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۱۷۶۹۱۴:۵۲:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
بهترین سریالی است که تا کنون درباره مسایل مهم کشور به نمایش در آمده است. آن آقایانی که تا حالا در ناز و نعمت بوده اند, با دیدن این سریال , دردشان گرفته!!!
ناشناس۱۳۹۲۰۴۵۱۷:۳۷:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۹
اتفاقا ما دردمان گرفته که چرا فرهنگ غلط را دارد نهادینه می کند که باعث ایجاد یاس و نا امیدی و فروپاشی خانواده ها در اینده خواهد شد البته الان هم وضع خوبی نداریم
کلمیس۱۳۹۱۸۷۶۱۶:۰۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
جناب مهاجری من یک سوال ساده وغیر فلسفی دارم ازشما ومردم عزیز میخواهم باکامنت گذاشتن وجواب به سوالم اذهان افکارعمومی کشوررا یاری دهید 1-سریال پایتخت ونام پایتخت برروی سریال ارزشهای مارابیشتر زیرسوال برد یا بوسیدن فلز وشکستن درب حرم وحمایت ویاسکوت برخی مراجع وعلما ..دراین مورد وبی توجهی مقامات قضایی به این تفکر بنابر گفته خودشان افراد خودجوش کدام جریان وکدام تفکر بی ارزشی راترغیب وبرضد ارزشها اصراردارند؟
ناشناس۱۳۹۱۹۱۲۱۶:۲۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۹
هرچیزی که در جامعه عادی شده باشه که حتما کار درستی نیست ولی پایتخت پرطرفدارترین فیلم دهه ۹۰ هست یه مقدار به جای گیر دادن به حاشیه ها به اصل مطلب توجه کنید. جامعه ی ما کلا شده حاشیه نگر و حاشیه ساز به جای تفکر روی نماز که جوونا رو چه طور با نماز در ارتباط کنن ، توجه شون شده چرا انگور حلاله شراب حرام ؟؟؟ همه رو میگم هم مردم و هم دولت
ناشناس۱۳۹۱۹۳۲۱۶:۳۷:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۹
انتظار مطالب و نقدهای فرهیخته تری از آقای مسیح مهاجری داشتم ولی وقتی دیدم که به کلمه پایتخت پیله کرده و با توجیهات عجیب و غریب سعی در دادن بار منفی به این کلمه دارد، از سطح فکر ایشان شگفت زده شدم.
ناشناس۱۳۹۱۹۷۳۱۷:۰۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۹
سریال سرگرم کننده خوبی است. از این بیشتر از بضاعت این سیستم فیلم و سریال سازی در نمیاد. پس بیخود نباید یقه این سریال را گرفت. این بالاترین سطح خروجی ممکن از صدا و سیماست.
ناشناس۱۳۹۲۵۱۷۰۰:۱۱:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۰
دلم میخواست که به این نظر هزار منفی بدم.
ناشناس۱۳۹۱۹۸۰۱۷:۱۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۹
شما یا مسائل مهم کشور را نمی دانی و یا تا الآن سریال خوب ندیده ای. شاید هم شما در ناز و نعمتی و در کنار پنجره ای دو جداره فارغ از همه ی ناملایمات و سر و صدا ها نشسته ای که این گونه مسائل پیش پا افتاده و سطحی را مسائل مهم کشور می دانی. از نظر شما بوی بی دردی به مشام می رسد
ناشناس۱۳۹۲۰۱۰۱۷:۲۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
اگر شما روش بهتري براي ساختن سريالي كه هم طنز باشد وهم اموزنده وهم بدون مشكل خوب بفرماييد انجام دهيد كنار گود نشستن وإيراد گرفتن خيلي راحته
ناشناس۱۳۹۲۲۳۰۱۹:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۹
نمی شود مسایل معرفتی را به نظر سنجی گذاشت اینکه اکثریت بخواهند سم بخورند با خودشونه بروند بخورند ولی اینکه رای بگیریم سم خوبست بخوریم ویا نخوریم جهالت ست این افرادی که مدعی اند خوبست وبدست باید دلیل اقامه کنند دنیای معرفت ونقد ادله وبیان می خواهد نه کمیت واقلیت واکثریت و زور. حق با خودش سنجیده می شود بعد هر کسی خواست برود سرش را بکند توی هر سوراخی با خودش هست اما نباید بگوید اینکه ما مثلا 80 ملیون می خواهیم وخواستیم پس حق با ماست.مشکل اینجاست عده ای کم سواد مثل من در هر موضوعی وارد می شوند .بعد همین من بی سواد مدعی هستم فیزیک را فیزیک شناس باید نظر بدهد .
علی۱۳۹۲۴۵۸۲۳:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۹
برخی از ایرادات این سریال به طور نمونه ترویج دختربازی، تلکه کردن و کلاهبرداری پولی و مالی از افراد، اشد بی حرمتی به بزرگترها، لودگی و بی ادبی و بیان کلمات سخیف، رقص و آوازهای غیرمجاز، بی مسئولیتی نسبت به اعضای خانواده و.. توسط شخصیتی به نام بهتاش و سیاه نمایی در مورد عقاید و اعتقادات اکثریت جامعه ایرانی توسط کلیه بازیگران، فاسد انگاری تمام مسئولین کشور، عدم رعایت روابط زن و مرد نامحرم در سریال، بوسیدن زن در سریال، مادی انگاری تمام جوانب زندگی مردم ایران، ترویج ژست هنرپیشه های ممنوع الکار قبل انقلاب و پخش موسیقی های افراد معاند با نظام و..

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 3. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 4. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 5. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 6. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 7. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 8. دوچرخه سواری حاکم دبی

 9. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 10. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 11. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 12. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 13. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 14. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 15. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 10. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 16. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 19. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 20. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 21. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 22. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

 23. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 24. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 25. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

ابر آروان

آخرین عناوین