«پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

گروه اجتماعی الف،   3990109002 ۱۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس رسانه معتقد است مجموعه پایتخت ۶ در کنار بسیاری از جنبه‌های مثبت و تحسین برانگیز خود، به طرز بسیار شگفت‌آوری، پیشقراول بدعت‌گذاری در شوخی با ارزش‌های اساسی جامعه شده است.

به گزارش فارس، «هاتف الرحمن صالحی» استاد دانشگاه و کارشناس رسانه معتقد است این روزها، علاوه بر مباحث مربوط به مراقبت های بهداشتی در راستای مقابله با ویروس کرونا، حرف و حدیث ها پیرامون مجموعه تلویزیونی پایتخت نیز نُقل محافل مجازی قاطبه مردم شده است، وی در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: یکی از مهم ترین دلایل حسّاس شدن آحاد جامعه نسبت به این سریال، توفیق قسمت های پنجگانه پیشین آن در ارتباط برقرار کردن با اقشار گوناگون مردم و بیان نظام مسائل آن ها در قالب طنز بوده است. 

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که مسئله جذب ۷۵ درصد مخاطب -طبق نتایج آخرین نظرسنجی نوروزی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما- فی نفسه شاخص دقیقی برای محک توفیق یک برنامه تلویزیونی نیست؛ چرا که در برخی موارد همسو شدن با «ذائقه و نیاز مخاطب»، منافی اصل خطیر «مصلحت مخاطب» خواهد بود. طنز اگه مبتنی بر مسئله حقیقی جامعه و بازگو کننده دغدغه های اصیل مردم جامعه با هدف اعتلای فکری و فرهنگی جامعه نباشد، و صرفاً به دنبال خنداندنِ بی هدف و لحظه ای مخاطب باشد، هزل و هجوی بیش نخواهد بود که با فطرت پاک آدمی نیز ناسازگار است.

 

وی تاکید کرد: رسانه ملی جمهوری اسلامی -در کارزار جنگ تمام عیار رسانه ای دشمن که از هر سو به دنبال تغییر ذائقه مخاطب و تقلیل نظام ارزشی آن به مباحث سطحی و پیش پاافتاده است و در میدان جنگ شناختی که تحریف باورها، نگرش ها و ارزش های اسلامی و الهی مردم ایران، آماج حملات بیرحمانه دشمن قرار گرفته است- آن هنگام دانشگاه عمومی خواهد شد که علاوه بر سرگرم کردن مخاطب، آموزش همگانی با هدف اعتلای سبک زندگی و سبک نگرش مردم را در دستور کار خود قرار دهد و این مقوله یعنی درنظر گرفتن «مصلحت مخاطب» در کنار «ذائقه» وی!

این کارشناس رسانه تاکید کرد: اگرچه در ایام تعطیلات نوروزی امسال که با خانه نشینی اجباری مردم نیز همراه شده است، بیش از هر زمان دیگر نیازمند تولیدات طنز تلویزیونی هستیم، اما این مسئله و تنگنای مقطعی، به هیچوجه نباید موجب تنزّل سطح کیفی و محتوایی برنامه ها از طنز و مطایبه فاخر به هجو و نیز از تکریم ارزش های عالی انسانی؛ اخلاقی و دینی به عدول و حتّی تساهل و تسامح نسبت به آن ها گردد.

وی با بیان اینکه به زعم اینجانب، مجموعه پایتخت ۶ در کنار بسیاری از جنبه های مثبت و تحسین برانگیز خود، به طرز بسیار شگفت آوری، پیشقراول در اباحه گری و نیز بدعت گذار در شوخی با ارزش های اساسی جامعه شده است، گفت: مصادیق بسیار فراوانی برای خیز این سریال در تغییر سبک زندگی اسلامی جامعه و ترویج نوعی سهل‌انگاری در روابط خانوادگی قابل ذکر است؛ همچون کم رنگ شدن حیا و احترام کوچک تر به بزرگ تر، عدم رعایت حدود محرم و نامحرم همچون بوسیدن زن دایی توسط پسر ممیّز ۱۲ ساله، تساهل در روابط دختر و پسر، دیالوگ ها و تکه کلام های جنسی، ترویج رقص غربی، عادی جلوه دادن نصب ماهواره در منزل، ترویج پنهان کاری و دروغ، اشاعه موسیقی مبتذل، ترویج ریا و تزویر و...

وی ادامه داد: با کمال تاسف، برخی از منتقدین، صاحبنظران و حتی برخی جامعه شناسان، در تمجید و حمایت از این سریال اینگونه بیان داشته اند که پایتخت، تصویرگر حقیقت جامعه است و این شخصیت ها، هر یک از آحاد جامعه هستند. در پاسخ این عزیزان باید گفت آیا جامعه ای که شما در آن زندگی می کنید از افراد بااخلاق، مودّب، مومن، انقلابی، نمازخوان و پاکدست برخوردار نیست؟ آیا خانواده محترم و آبرومندی که فرزندانش به درستی تربیت شده اند و با تلاش و ممارست خود و نیز مبتنی بر استعداد و ظرفیّت خود مشغول به کار شده اند، در اطرافتان یافت نمی شود؟! آیا در نزدیکان شما، نیستند کسانی که ادیبانه و اخلاق مدار با پدر و مادر و بزرگترها سخن برانند؟ آیا در بین آحاد جامعه، افرادی پیدا نمی شوند که مبادی آداب اسلامی باشند و حدود شرعی در ارتباط با نامحرم را رعایت کنند؟!

وی تاکید کرد: سخن و مسئله حقیقی این است که رسانه ملی، باید تصویرگر فضایل جامعه باشد نه رذایل آن! حتی اگر در جامعه، مشکلات و ناهنجاری هایی هم وجود دارد، رسانه ملّی باید در راستای حل این مسائل برآید، نه خدای ناکرده عادی سازی و قبح زدایی از آن! علاوه بر پرداختن به این بُعد سریال پایتخت و بدآموزی های متعدّد فرهنگی و اجتماعی آن، خط شکنی و بدعت گذاری این مجموعه در شوخی با ارزش های جامعه نیز قابل بررسی و نقد اساسی است.

صالحی افزود: فارغ از اینکه آیا گونه طنز، صلاحیّت پرداختن به مقولات مقدّسی چون ارزش های ملّی و دینی را دارد یا خیر، ورود بی مقدّمه، غیرهنرمندانه، سطحی و سخیف سریال پایتخت به یکی از اختیارات ولی فقیه؛ یعنی مسئله خطیر "عفو رهبری" امری مذموم و غیرقابل دفاع است؛ چرا که منجر و منتج به سوءاستفاده آتی فرصت طلبان برای تخفیف جایگاه رهبری خواهد شد.

وی ادامه داد: در ازای این انتقاد، برخی از کارشناسان، برداشت جامعه از شوخی با مسئله عفو رهبری را در مجموع مثبت ارزیابی می کنند. در پاسخ این عزیزان نیز باید گفت که حقیقتاً برداشت مخاطبی که در اولین قسمت سریال پایتخت، به صورت رگباری و پشت سر هم، تیکه پراکنی های سیاسی نسبت به روسای محترم جمهور  پیشین را مشاهده می کند، و در ادامه نام مبارک رهبری را می شنود، چیست؟! و آیا تمام این موارد را، به مثابه یک سِیر معین در ذهن خود تصویر نمی کند؟! از سوی دیگر، آیا این قبیل تیکه پراکنی های سیاسیِ خارج از حدّ اعتدال، موجب تشجیع و تهییج جامعه در مواجهه غیرحرفه ای و غیرادیبانه با مسائل حیاتی کشور و نیز مسئولین امر نخواهد شد؟!

وی اظهارداشت: در پایان امید است که در مطلع گام دوم انقلاب اسلامی و با عنایت به ضرورت بیش از پیش تحقّق رسانه متعهّد و تمدّن ساز با هدف غایی اعتلای معنویّت و اخلاق آحاد جامعه، مسئولین امر و متخصّصین حوزه فیلم و سریال رسانه ملّی، الگوی دقیقی برای ارزیابی محتوایی تولیدات هنری و رسانه ای، مستظهر به مبانی اسلامی و مبتنی بر منظومه فکری رهبر فرزانه انقلاب، و نیز بر اساس اولویت های «نیاز مخاطب»، «مصلحت مخاطب» و «ذائقه مخاطب»، تهیه، تدوین و به کارگیری کنند.

این کارشناس رسانه تاکید کرد: تدقیق در فرمایشات راهبردی و حکمت بنیان رهبر فرزانه انقلاب و بهره گیری متناسب از آن ها، می تواند به بهترین وجه در تولید برنامه های طنز فاخر و مسئله مند رسانه ملّی، بسیار رهگشا باشد. معظّم له در دیدار مدیران رسانه ملّی در سال ۱۳۸۳، راجع به گونه طنز در برنامه های رسانه ملّی می فرمایند: مراقب باشید شادی در مردم با لودگی و ابتذال و بی بندوباری همراه نشود؛ از این طریق به مردم شادی داده نشود. طنّازهای واقعی را تقویت کنید، پرورش دهید و کمک کنید تا طنز بیاورند. طنز، یعنی مطلب مهمِ جدّی که با زبان شوخی بیان می شود؛ محتوا و معنایی در آن هست. مقوله‌ سرگرمی و تفریح، لزومش یک مسئله است؛ با برنامه‌ریزی بودن آن یک مسئله است؛ بامحتوا بودنش یک مسئله است؛ پرهیز از جهات منفی هم در آن یک مسئله است.

وی گفت: ایشان همچنین فرموده اند که باید بر محتوا هم نظارت کیفی باشد. فیلمی که به تهیه‌کننده داده‌اید تا برای شما بسازد و بیاورد، نظارت کنید چقدر از محتوا برخوردار است... در نظارت کیفی به شدّت سعی شود پیام های منفی در کارها نباشد. تأثیر برنامه را در مخاطب در نظر بگیرید، نه فقط افزایش بیننده را...باید ببینید تأثیر این برنامه در مخاطب چیست. گاهی اوقات افزایش مخاطب به قیمتی است که نمی ارزد. آن ها جذب می شوند، اما به چه جذب شده‌اند؟ به چیزی که یا منفی است و یا خنثی.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۱۲۶۱۰۹:۱۱:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۹
آقای هاتف الرحمن صالحی قرار نیست جامعه همیشه یک فرد را نشان دهد که مومن هست و در طول سریال کلی آبروش می ره و در قسمت پایانی توی 10 دقیقه همه چیز خوب شود . نه عزیز دل اتفاقا سریال پایتخت خیلی از اتفاق هایی که بسیار زیاد در جامعه می افتد را به تصویر می کشد . شما دیدتون را بالا تر ببرید . در تمام دنیا با شخص اول مملکت هم شوخی می کنند قدیس نسازید
ناشناس۱۳۹۱۸۵۲۱۵:۴۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
به نظرم نبود فقدان خشایار الوند نیز در کاهش کیفیت داستان و فیلم نامه موثر بوده است. نمونه این کاهش کیفیت در اثر نبود نویسنده متبحر را قبلا در سریال بازی تاج و تخت دیدیم.
ناشناس۱۳۹۱۸۸۵۱۶:۰۴:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۹
من یه سوال دارم از شما دیدتون رو بالا ببر یعنی چه؟اول نحوه نوشتن یه جمله روان و با مفهوم یادبگیر بعد نظر بگزار متشکر.در مورد سریال هم مفاهیمی درونش مطرح شده که کیان خانواده رو هدف رفته و هدفی جز عادی سازی یه سری تابوها نداره.متاسفم برای صدا و سیمایی که واسه جذب عوام روبه سخیف ترین داستانا آورده.عوام به واسطه اون رقص اهنگ ها مفاهیم مستهجنی که در عمق داستان سریال هست در ذهنشون کاشته میشه.صدا و سیما باید مورد بازخواست قرار بگیره.
ناشناس۱۳۹۳۴۱۱۱۷:۳۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۰
ایشون خیلی هم واضح منظورشو نوشته که از هیچ شخصیت سیاسی نباید قدیس ساخت. شما که هم جامعه‌شناسی و هم نویسنده‌ی خیلی بزرگی هستی و از نحوه‌ی نگارش دیگران ایراد می‌گیری بد نیست یه مقدار هم املای واژه‌ها رو یاد بگیری که بجای «نظر بگذار» ننویسی «نظر بگزار»!!!
ناشناس۱۳۹۱۹۱۹۱۶:۲۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
یک جنبه بسیار مهم کارکرد عملی و در صحنه واقعیت رسانه (شاید بشه گفت مهمترین کارکرد اون در همه دنیا) ذائقه سازی و الگو سازی است . اتفاقا اون چیزی که پایتخت رو در سری های قبلی این قدر پر مخاطب کرد توجه به همین ارزش های محوری جامعه و ایجاد روحیه صفا و صمیمیت در کنار ارزش هایی مثل غرور ملی و ..بود. شما می فرمایید قدیس نسازید ولی توجه ندارید هالیوود بزرگ ترین تولید کننده ساخت قهرمان هایی (همون اسوه یا قدیس ما)هست که همسو با فرهنگ مورد نظر رهبران شان ساخته و پرداخته می شود و یکی از مهمترین اهدافش هم تبلیغ و سیطره هژمونی سبک زندگی آمریکایی و ارزش های زندگی اونهاست و اهمیت قهرمان ها در زندگی انسان ها و حتی روانشناسی روز انکار ناپذیر هست.
ناشناس۱۳۹۱۹۹۴۱۷:۱۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۹
ولی در پایتخت ۶ همه با هم دشمن هستند همه دروغ میگن پایتخت های قبلی همه یک رنگ بودن و طنزش زیبا بود الان فقط دشمنی وبی احترامی البته حقیقت جامعه ما الان همینه
ناشناس۱۳۹۲۴۸۰۲۳:۳۷:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۹
جامعه تغییر کرده ..
ناشناس۱۳۹۲۰۱۱۱۷:۲۴:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۹
وای چقدر تو باهوشی و باهوش کی بودی تو؟ یکبار دیگر بخون که نوشته اگر چیزی و فرهنگ غلطی را نشان می دهی باید کاری کنی در فیلم که به اصلاح ان بیانجامد و نه اینکه فقط نشان بدهی و ترویج کننده ان باشی
ناشناس۱۳۹۲۱۳۰۱۸:۱۸:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۹
ذره ذره قداست دین و مذهب را از بین می برند برای نمونه به وضعیت حجاب نگاه کنید چطور جامعه را ولنگار و مردان را بی غیرت کردند که جوانان امروز کلاسشان این شده که همسر خود را در بدترین حالت پوشش به رخ همدیگر بکشند و به هم دیگر بگویند ..
محمد۱۳۹۲۲۸۰۲۰:۱۱:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۹
پرداختن به طنز مبتذل نشان از دست خالی نویسندگان دارد.وگرنه به عنوان مثال فردی مثل مدیری در سریال برره چون کار بلد بود،مجبور به استفاده از مسایل فوق نداشت واستقبال هم بسیار بیشتر از پایتخت بود.
ناشناس۱۳۹۲۳۶۱۲۱:۰۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۹
عزیز دل برره هم که همینجوری بود فقط اسم محل زندگیشون رو گذاشته بودن برره که همه‌ی ما هم می‌دونستیم منظورش جامعه‌ی خودمونه فقط پذیرشش برای ما ایرانیها یه خورده سخته که قبول کنیم ریاکار، دروغگو یا بی ادب هستیم. طنز دقیقاً کارش همینه که با شوخی و خنده مشکلات اجتماعی رو نشون بده ولی ما عادت کردیم همیشه از خودمون تعریف کنیم و خودمون رو اونی که نیستیم نشون بدیم.
ناصر۱۳۹۱۲۶۵۰۹:۱۶:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
به نظر حقیر این کارشناس محترم خیلی با واقعیت های جامعه ما فاصله دارند
ناشناس۱۳۹۲۲۰۴۱۹:۱۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۹
یک فکر بسیار اشتباه درباره سینما وجود داره که باید سینما واقعیات جامعه را نشان دهد. با این تفکر زشتیهایی و فرهنگهای نادرستی که در جامعه وجود داره نهادینه شده و به نسلهای بعد منتقل میشود. سینما و تلویزیون باید فرهنگ‌ساز و الگو ساز باشد و در عین حال دور از واقعیات هم نباشد متاسفانه اولین اشکال این است که بسیاری از اهالی سینما و تلویزیون خودشان با فرهنگ اسلامی تنها درحد برخی خرافاتش آشنایی دارند پس نمیتوانند این هدف را برآورده کنند
ناشناس۱۳۹۱۲۷۲۰۹:۲۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۹
فضای فرهنگی ما پر شده از ولنگاری و لات بازی
ناشناس۱۳۹۱۲۷۴۰۹:۲۷:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۹
جای این حرفا تو مجالس روضه است داداش. بس کن دیگه
ناشناس۱۳۹۱۲۹۳۰۹:۴۳:۵۸ ۱۳۹۹/۱/۹
واویلا اسلام به خاطر افتاد.
ناشناس۱۳۹۱۲۹۴۰۹:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۹
پایتخت 6 تابوشکنی کرده نه توهین و ... متاسفانه جنبه ها پائینه وگرنه خودمون بهتر از هر دیگری میدونیم چه خبره!
ناشناس۱۳۹۱۹۷۵۱۷:۰۸:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۹
اره تابو شکنی کرده که با نمایش این چنین فیلم هایی کار یاد شما ها بدهد که تازه می خواهید مانند غرب که 50 درصد زوجین به هم خیانت می کنند یا کسانی که ازدواج نکردن امارش بیش از این است برسید پس خوش باش!
ناشناس۱۳۹۱۲۹۶۰۹:۴۴:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۹
فقط بفرمایید چرا مردم به شوخی ها گرایش دارند ؟
ناشناس۱۳۹۱۲۹۸۰۹:۴۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۹
پاسخ همه سوالات متن، منفی است
ناشناس۱۳۹۱۲۹۹۰۹:۴۸:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۹
به نظر من هم خیلی افت کرده. خدا رحمت کند مرحوم الوند را که الان نقشش به عنوان نویسنده کاملا مشخص میشه. سپردن کار دست آدمی مثل تنابنده همین می شود.
ناشناس۱۳۹۲۰۹۵۱۸:۰۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۹
کاش یک روزی بفهمیم که فیلم و سریال سازی کار تیمیه، آدم ها رو بیش از حد بزرگ یا کوچک نکنیم. چه محسن تنابنده عزیز و چه مرحوم خشایار الوند! کاش یک روزی برسه که بیشتر فکر کنیم و بعد نظر بدیم...
ناشناس۱۳۹۱۳۰۷۰۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
اینطور که شما میگویید باید یک فیلم فلسفی ساخته بشه. این چیزی هست که در واقعیت در جامعه وجود دارد و شما ها خیلی سخت میگیرید.
ناشناس۱۳۹۲۳۲۵۲۰:۴۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۹
واقعیت درصدی از جامعه هست که شما هم جز اون درصدی
ناشناس۱۳۹۱۳۱۳۰۹:۵۸:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۹
سريال سخيف و عاري از ارزش كه متاسفانه با پول بيت المال ساخته و با حمله به ارزشها از بين بردن روابط سالم جامعه و خانواده است هرچند كه طنز باشد كه بهيچ عنوان نيست،درد دهه اخير درد مديريت كه متاسفانه دست افرادي ست كه هيچگونه سياست مقبولي ندارند از دولت گرفته تا تنابنده ها
ناشناس۱۳۹۱۳۲۰۱۰:۰۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۹
اتفاقات و حوادث پایتخت نه طبیعی "جلوه دادن" چیز نامطلوبیه و نه "ترویج" اون ها! بلکه بیان واقعیت های جامعه ماست. اینکه شما بخواهی همه چیز رو استریلیزه شده به خورد مردم بدی، مطمئناً خریدار نداره، تأثیری هم رو مردم نداره و نداشته. اگه میداشت تأثیر برنامه های صدا و سیما رو در این چند ده سال اخیر رو مردم می دیدیم. اتفاقاً نشون دادن این مسائل این حسن رو داره که مسئولین به فکر ریشه یابی بیافتند که چرا کسی تو خط مواد مخدر میافته، چرا احترام به بزرگتر هر روز کم رنگ میشه و ..
ناشناس۱۳۹۱۳۳۲۱۰:۰۹:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۹
وجود این ..کارشناسان ، که .. سر در برف فرو میبرند و دوست دارند با کتمان واقعیات مثلا جامعه مد نظر خود را نمایش دهند ، باعث شده صدا و سیما اینقدر برای مردم بیگانه باشد و فقط رسانه تک صدا.. شود مخالفت با خواست عمومی تحت عنوان ارزش و .. نتیجه سیاست غلط .. سالهاست که فقط باعث جدایی هر چه بیشتر مردم از ..تفکرات حاکم دارد جا دارد این آقایان نگاهی به برنامه های ..خود بی اندازند و ببیند آیا توانسته اند با این همه هزینه و زمان صرف شده تا کنون ، بزور چیزی را تحمیل کنند؟!
ناشناس۱۳۹۱۳۳۴۱۰:۱۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۹
این سریال تنها دلخوشی مردم هست این تفکرات تندرو را کنار بزارید
ناشناس۱۳۹۲۰۶۵۱۷:۴۷:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۹
مگر قرار است هر چیزی ساخته شود ولو اینکه ضد همان مردم باشد که در اینده با یاد گرفتن از این کارها و الگو برداری دچار مشکل می شوند دلخوشی کنیم؟
ناشناس۱۳۹۱۳۴۳۱۰:۱۷:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۹
این کارشناسان اگر این فیلمها نبود کی خود را طرح کنند
ناشناس۱۳۹۱۳۴۶۱۰:۲۰:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزشهایی که میفرمایید اساسا بدعت های نادرستی بوده که سالها به واسطه ترس از زیر سوال بردن آنها به ارزش تبدیل شده است .
محمد ایرانی۱۳۹۱۳۵۷۱۰:۳۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۹
چرا میخواهید همه چیز را به همه چیز ربط دهید؟ آیا انتظار دارید حتما یک سریال طنز و شوخی هم بار معنوی و فلسفی داشته باشد؟ حتما باید کارگردان به جای داستان در سریال بیانیه ای از افکار شما مطرح کند تا راضی شوید! این سریال فقط جنبه طنز و شوخی دارد و شوخی هایش هم بسیار خفیف تر از شوخی هایی است که در سطح جامعه وجود دارد!
موظف ایرانی۱۳۹۱۳۶۰۱۰:۴۰:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
کاش حرافی هم مالیات و عوارض داشت. شاید در آن صورت شاهد سخن پراکنی هر فردی نمی بودیم! بحمدالله طی چند دهه اخیر نحوه مدیریت صدا و سیما در اختیار هم فکران نویسنده و کارشناس مطالب فاخر! این خبر بوده است؛ تخصص، تلاش در جهت عدم تحریف باورها، و نگرش ها و این دست مفاهیمی که اگر برای عموم مردم آب نداشته برای برخی نان داشته است را می توان در تولیدات این رسانه رویت نمود! اندکی بیندیشیم
ناشناس۱۳۹۱۳۶۳۱۰:۴۳:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۹
آینه چون نقش تو بنمود راست خود شکن آینه شکستن خطاست
ناشناس۱۳۹۱۳۶۸۱۰:۴۸:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۹
با احترام به نظر کارشناس شما،باید بهشون گفت اینهایی رو که گفتیدنصب ماهواره و..تماما واقعیتهایی هستند که هر روز شاهد آن هستیم،برای شما برزگوار که در بین مردم عادی نیستید،عجیبه.برای ما هر روز مشاهده میشه و این دقیقا فاصله ی بین مسئولین و مردم رو می تونه نشون بده.
ناشناس۱۳۹۱۳۸۹۱۱:۰۴:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۹
هاتف الرحمن صالحی ؟؟؟
ناشناس۱۳۹۱۳۹۴۱۱:۰۸:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۹
این رو جام من منتشر کن این واقعیت جامعه است ، موسیقی و رقص هست شما ظاهر سازی کردی ولی توی واقعیت جامعه نود و پنج درصدش با اون چیزی که توی ذهنت هست فاصله داره ولمون کن بابا جان
ناشناس۱۳۹۱۴۰۳۱۱:۱۲:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۹
مواردی در مورد سریال در مقاله آمده ترویج نیست بلکه بازگویی واقعیات تلخ جامعه است که باید برای آن فکر کرد.تلخ است ولی واقعی
ماهواره۱۳۹۱۴۰۴۱۱:۱۲:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۹
عادی جلوه دادن نصب ماهواره؟؟؟؟مگر تو واقعیت عادی نشده الان ما مسکن مهر هستیم از ۹۰۰۰واحد ۹۹ درصد ماهواره دارن اگر این عادی نیست پس چی‌هست تنها عیبی که به این سریال میشه گرفت مربوط به بی احترامی به بزرگ تر هست در سایر موارد حال نود درصد فعلی جامعه ما هست
ناشناس۱۳۹۱۴۰۷۱۱:۱۳:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۹
پایتخت جدید ادامه پایتخت ها نیست خوب نیست
رضا۱۳۹۱۴۰۸۱۱:۱۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۹
والله نمیدونم این سریال پایتخت 6 چی داره که این همه نگاهش میکنن واین همه هم انتقاد میکنن ....... آدم حالش به هم میخوره از دیدن چرت وپرت های رد وبدل شده توی سریال
ناشناس۱۳۹۱۸۷۹۱۶:۰۲:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۹
خوب برادرجان اینهمه سریال فاخر و میز گرد و چهار گوش و مجریان قدرقدرت در صدا و سیما هست و شما اونها رو ببین و این سریال رو بذار برای دیگران!!
ناشناس۱۳۹۲۲۰۸۱۹:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۹
مگه مجبوری نگاه کنی اونوقت حالت بهم بخوره اونوقت نظر هم بدی؟! خوب نگاه نکن!
ناشناس۱۳۹۲۳۶۲۲۱:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۹
چون تو نگاه میکنی گفته چرا می سازد و باعث خرابی جامعه خواهید شد
رضا۱۳۹۳۰۵۸۱۲:۵۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۰
بنده اصلا تلویزیون نگاه نمیکنم چون اینقدر کار وگرفتاری دارم فرصت ندارم و اگر هم فرصت کنم تلویزیون کشورهای دیگر را ترجیح میدهم به صدا وسیما الان مجبورا به خاطر قرنطینه کنار خانواده باید تلویزیون صدا وسیما را نگاه کنم .ولی شماها همیشه نگاه میکنید توصیه میکنم به خاطر بچه و خانواده تان هم شده به این سریال نگاه نکنید
علی۱۳۹۱۴۱۴۱۱:۱۷:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۹
شما بچه پسر ۱۲ساله را نامحرم میدانید؟ بشقاب ماهواره روی هیچ بامی نیست؟ آیا وضعیت واقعی جامعه بهتر ازاینه؟
ناشناس۱۳۹۲۱۳۶۱۸:۲۲:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۹
به نظر شما با همین وضع ادامه بدیم؟
علیرضا۱۳۹۱۴۱۷۱۱:۱۸:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
شما خوبین.با خودتون چند چندین؟تازه خود بازیگرای پایتخت میگن این چیزی که پخش میشه اون چیزی نیست که بازی کردن،با سانسور اینه،میشه فقط یکبار،برای یکبار هم که شده از کلی گویی دست بردارین و یک راه حل قابل اجرا بدین،فقط ایراد،فقط .. ،قطعا نقدهای اساسی به پایتخت وارده ولی واقعیت همیشه تلخ بوده و اگر این سریال بعضی را برآشفته میکنه دقیقا انعکاس واقعیات جامعه ماست.اصلا مخاطب برای شما اهمیت داره یا از نظر شما مخاطب صدا و سیما همون قشر به قول شما مذهبی و موفق و اخلاق مدار و .. جامعه ایرانه.بقیه آدم نیستن و اصلا .. .. از نظر شما؟ شل مذهبا،شل حجابا و .. بقیه افراد جامعه اصلا محلی از اعراب دارن که صدا و سیما بخواد تو برنامه هاش در نظرشون بگیره؟اینه جذب حداکثری مورد نظر رهبری؟اینه حرفای شما؟
ناشناس۱۳۹۱۴۲۸۱۱:۲۳:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۹
و جالب این است که یک ماه بعد، خود صدا و سیما کلیه عوامل سریال را به عنوان دست اندرکاران این برنامه فاخر جمع کرده و تقدیر و تشکر خواهد کرد!
ناشناس۱۳۹۱۴۳۲۱۱:۲۴:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۹
از وقتی دوربین اختراع شد بد اخلاقیات و خشونت ها هم زیاد تر شد چون با نمایش در امدن خیلی کارها الگو سازی شده
شمس۱۳۹۱۴۴۷۱۱:۲۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
اتفاقاً پدر خانواده با جدیت با نصب ماهواره مخالفت کرد اتفاقاً مخاطب می پذیرد که عفو رهبری شامل حال مجرمی شده که حرفه ای نیست و قصد جبران خسارت دارد اتفاقاً مخاطب درک می کند که ریا و تزویر نقی معمولی چقدر محقّر، ناپسند و بی حاصل است. اتفاقاً مخاطب میبیند که جوانان و نوجوانان امروز چقدر گستاخ تر و بی پرواتر از نسل پیش شده اند، و این چقدر ناپسند و خطرناک است. پایتخت 6، آیینه است هر چند ناقص از جامعه امروز ما همین ما که گاهی ریا میکنیم و خودخواهی به خرج میدهیم، نمیدانیم با جوانان گستاخ و جسور چگونه برخورد کنیم و البته قلب مهربانی داریم و اغلب اوقات حواسمان به گرفتارهای دور و برمان هست.
ناشناس۱۳۹۱۴۶۳۱۱:۴۰:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۹
اون مدینه فاضله خیالی ذهن شماست واقعیت چیز دیگری است
امیر۱۳۹۱۴۶۴۱۱:۴۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۹
ول کن تو رو خدا
ناشناس۱۳۹۱۴۶۷۱۱:۴۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۹
با این تفاسیر حکم مفسد فی الرض بدیم بهشون اعدام کنیم برن دیگه.واقعیت جامعه ایرانی الان همینه برادرم
كرونا۱۳۹۱۴۷۷۱۱:۵۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
اصلا ارزشي در جامعه باقي مانده كه كسي انرا ببره يا بياره
ناشناس۱۳۹۱۴۸۱۱۱:۵۵:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۹
ما ایرانیا باید از هر چیزی انتقاد کنیم. این خصلت ماست.غافل از این که تخصص داریم یا نه
هوشنگ۱۳۹۱۴۸۳۱۱:۵۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۹
آقاجان!! نقد شما روی چشم! می گذارید مردم خودشون انتخاب کنند. این سریال اسمش رو شه. طنز!! شیر فهم شد؟
ناشناس۱۳۹۱۵۰۰۱۲:۰۷:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۹
قافیه چو تنگ آید شاعر به جفنگ آید حال روز سریال پایتخت شش همینه شاید بتوان به هر طریقی مخاطب را خنداند ولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد آقای تنابنده
ناشناس۱۳۹۱۵۰۳۱۲:۰۷:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
سلام نقد فیلم وسریال کاری تخصصی است که باید بادقت به ان پرداخته شود ایا ارزش ها کدامند که در سریال پایتخت به تاخته شده است مگر جامعه غیر از ان چیزی است که در پایتخت نشان داده می شود. پایتخت اشکالش این که مثل اینه عمل کرده است .
رضا۱۳۹۱۵۱۵۱۲:۱۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۹
با سلام. اولا باید عرض کنم که تمام ما ایرانی ها از مردم عادی گرفته تا دولتمردان، باید _ظرفیت انتقاد _خودمون رو بالا ببریم. دوماً: بپذیریم که اغراق یکی از ابزار شوخی و خندان مردم هست. پس اگر این اغراق در روابط کوچکتر و بزرگتر در یک مجموعه طنز دیده شد، نباید سخت بگیریم. در کنار این مجموعه ، برنامه های دیگر به وفور در تلویزیون وجود داره که ارزش های اخلاقی رو ترویج میده. به بلوغ مردم احترام بگذاریم.
علیرضا۱۳۹۱۵۱۶۱۲:۲۱:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۹
بی ادبی بچه های سریال نسبت به بزرگتر های خود نقطه ضعف بزرگ پایتخت است . من هر شب این سریال را که نگاه می کنم شیرینی طنز سریال با این بی ادبی ها برایم تلخ می شود.
مهدی۱۳۹۱۵۲۱۱۲:۲۴:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۹
بسیار عالی ومتین
ناشناس۱۳۹۱۵۲۶۱۲:۲۶:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
شما بشین مصلحت اندیشی کن
حسین صادقی۱۳۹۱۵۲۹۱۲:۲۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
انتقاد فوق صحیح است
ناشناس۱۳۹۱۵۳۵۱۲:۲۹:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۹
اینقدر دنبال قاتل بروسلی نگرد نویسنده عزیز این مملکت جای نقد به جا زیاد داره اگه اونا رو میتونستند به تصویر بکشند آبروی سیستم به فنا بود
م۱۳۹۱۵۴۵۱۲:۳۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۹
این سریال شده ترویج گناهان کبیره و شیرین نشان دادن آن و کسی که مرتکب این گناهان شود به اهدافش میرسد دروغگویی - تهمت - غیبت - دزدی - حیضی - درآمد مال از هر راهی -......
محمد۱۳۹۱۵۵۶۱۲:۴۰:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۹
چیه ؟! ملت دوست دارن و این کافیه
سید۱۳۹۱۵۶۰۱۲:۴۲:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۹
اگه شماها چیزی روبزرگ وگنده نکنید کسی دنبال این مسائل نیست وتوجهی نمی کنه.اینقدراین فیلم جذابیت داره که این موارد داخلش معلوم نیست.
ناشناس۱۳۹۱۵۶۴۱۲:۴۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
استاد محترم! لطفاً کمی سرتان را بلند کنید و به جامعه نگاه کنید، جامعه ما کم و بیش، همان چیزی است که در پایتخت نشان داده شده است. پس بیهوده پنهانکاری نکنید!!!
امید۱۳۹۱۵۶۶۱۲:۴۶:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۹
بسم الله الرحمن الرحیم قصه پایتخت در این فصل جذابیت سالهای گذشته را ندارد و سطح کیفی داستان بسیار پائین است . با کمی تامل و همکاری و مشورت نویسندگان خوب می توانست داستان بهتری را داشته باشد .
ناشناس۱۳۹۱۵۷۰۱۲:۴۷:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۹
تا به کی با این برداشت های سطحی و بدور از .. انصاف واقعیات زیر پوست جامعه را می خواهید پنهان نمائید ، جناب نویسنده چند درصد جوانان امروز ادیبانه با اخلاق و.. با پدر و مادر صحبت می کنند، ( با توجه به سالها ارائه انواع مدل های تربیتی مبتنی بر شعار های فرهنگی واخلاقی تربیتی مبتنی بر برداشت های دینی خود از دین ) آدم خواب را می شود بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده را هرگز .
حمید۱۳۹۱۵۷۳۱۲:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۹
لطفا به کلاسهای 35 نفر مدارس سری بزنید .لطفا نظام اموزشی را که در آن همه قبول میشوند ومردودی نداریم را بررسی کنید تا به افول فرهنگ جامعه پی ببرید .آنچه در سریال گفته می شود نتیجه کیفیت پایین نظام اموزشی است ریشه و علت اصلی در اینجاست .ونتیجه آن وضعیت فرهنگی جامعه است که در سریال ظاهر شده است.
ناشناس۱۳۹۱۵۷۴۱۲:۴۸:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۹
وقتی در سینما یک رفتار بد و غیر انسانی نمایش داده می شود، باید قباحت آن رفتار توسط بیننده حس شود وگرنه همانطور غیر اخلاقی است که در یک فیلم، قتل انسان ها بسیار لذت بخش و زیبا تصویر شود. در مورد رفتارهای زشت بهتاش دقیقا چنین حالتی دیده می شود.
ناشناس۱۳۹۱۵۷۸۱۲:۵۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
دلیل محبوبیت پایتخت 1 تا 5، توجه به بنیان خانواده و یکرنگی بین اعضا و توجه به ارزشهای انسانی و.... بوده است. در این سری بسیار ناهنجار بوده و بنده شخصا منتظرم زودتر تمام شود.
ناشناس۱۳۹۱۵۸۴۱۲:۵۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۹
مصلحت مخاطب را خود مخاطب تشخیص می دهد انسان عاقل و بالغ نیاز به قیم ندارد
ناشناس۱۳۹۱۵۸۶۱۲:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
پایتخت چیزی که مردم هستند رو نشون ميده مردم معمولی اگه شما میخواین بگين مردم معمولی این نیستند يه چيز ديگه هستند پیشنهاد میکنم تشريف بياريد در جمع ما معمولیها
محمد۱۳۹۱۶۰۷۱۳:۰۷:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۹
دوست عزیز شما خیلی پاستوریزه تشریف دارید این چیزا در جامعه عادی شده و این سریال فقط انها را بیان کرده
ناشناس۱۳۹۱۶۱۲۱۳:۱۰:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۹
این حرفهایی که گفتید برداشت شخصی شماست و قابل تعمیم به کل جامعه نیست مردم به خوبی مسائل را درک می کنند و تفاوت غرض و مرض و واقعیت را می دانند
امين۱۳۹۱۶۱۳۱۳:۱۱:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
مشکل اين است که نظام ارزشي جامعه با آنچه دولت مي خواهد نشان دهد و اين کارشناس محترم دنبال آن است زاويه معناداري دارد. براي همين، اين موارد که ايشان مي گويند (رقص و ماهواره و ..) از نظر عموم جامعه مذموم نيست. دروغگويي و ريا هم که اصلا يکي از پايه هاي ارزشي جامعه ما شده است و در اين موضوع دولت مقصر اصلي است که با سيستم گزينش معيوب و الزام مردم به دو وجهي زندگي کردن باب دروغ و ريا را گشوده است.
ناشناس۱۳۹۱۶۲۹۱۳:۲۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۹
کدوم ارزش رو میگید مگه ارزشی هم تو جامعه باقی گذاشتید
ناشناس۱۳۹۱۶۳۱۱۳:۲۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۹
ببخشید تا کی میخواهید خود را به خواب بزنید: عادی جلوه دادن نصب ماهواره؟؟!!!!! بیش از بیست سال است که نصب ماهواره عادی است. فأین تذهبون؟
ناشناس۱۳۹۱۶۳۳۱۳:۲۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۹
موضوع مهم اینه که ارزش های اجتماع را چه کسی تعیین می کنه ؟ اون افراد که نشان دادن تخت دو نفره را هم مصداق هنجار شکنی می بینند ؟!؟ فیلم هر چقدر به زندگی و روابط واقعی بین انسانها نزدیکتر باشه دلنشین تره حالا چون افرادی در قدرت هستند که سخت گیرانه ترین و شکاکانه ترین برداشتها را از روابط انسانها در سر دارند هر نوع فیلم یا حتی سبک زندگی از نظرشون هنجار شکنیه در نهایت جامعه راه خودشو میره و نظریات این افراد فقط جامعه را از رسانه بیزار می کنه و به سمت ماهواره سوق میده
پدرام۱۳۹۱۶۳۸۱۳:۲۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
جز لودگی و تمسخر چیزی تو این سریال دیده نمیشه
مهدی۱۳۹۱۶۳۹۱۳:۲۷:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزشهای اساسی و خط قرمزها يک کوچولو دارن توسط کرونا جابجا میشن. يک کم صبر کني بعد کرونا صحبت کنيد. يادتون هست که دستگاه ويديو و نوار کاست را هم اگر می گرفتند جرم بود؟ ولی الان چی؟ فقط خودتون را داريد خسته می کنيد و به دين و اعتقاد مردم ..بيشتر از پايتخت و .. ضربه می زنيد. پايتخت را درست کرديد و مخصوص 4% جامعه خودتان، با سريالهای ماهواره ای چکار می کنيد؟
ناشناس۱۳۹۱۶۴۵۱۳:۳۱:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزش های اساسی جامعه نه. ارزش های اساسی مسئولان یا نویسنده محترم. مدت زمانی است که ارزش های اساسی جامعه حدودا 85% جامعه با ارزش های اساسی .. طبقه برتر ..متفاوت است. نویسنده عزیز چشمش را بسته است
- مهدی-۱۳۹۱۶۵۶۱۳:۳۹:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۹
اگر صلاح میدونید نفری یه قبر به ما بدین بریم بمیریم تا نکنه چند دقیقه بخندیم. شما از هر چیزی ایراد میگیرید. مسابقه برنده باش فلان ایراد را داره، دورهمی اونجوریه، پایتخت هم که مبتذله، پس چی خوبه؟ صبح تا شب گریه کنیم خیال شما راحت میشه؟ آخه چی ..
ناشناس۱۳۹۱۶۶۳۱۳:۴۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۹
وی تاکید کرد: سخن و مسئله حقیقی این است که رسانه ملی، باید تصویرگر فضایل جامعه باشد نه رذایل آن! این نظر شماست البته ولی تصویر باید گویای حقیقت باشد حقیقت جامعه تا به همه تلنگر بزند
ناشناس۱۳۹۱۶۶۸۱۳:۴۷:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۹
بالا برید پایین بیاید پایتخت بهترین سریال تلویزیون بوده و هست
یک ایرانی۱۳۹۱۶۷۰۱۳:۴۸:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
یعنی واقعا چی باید گفت ؟؟یعنی باید خانواده ای نشون داد که .. .. اینقدر که از مردم واقعی جامعه به دورین که دیگه شناختی از جامعه ندارین این سریال قرار نیست رفتار درست یاد بده قراره واقعیت جامعه به شما که ادعا دارین نشون بده بله الان کافیه اینستا رو نگاه کنین دختر ۱۳ ساله چه عکساکلیپ میزاره ببینین چقدر بچه ها تحت تاثیر هم سالان خودشونن و هزار و یک دروغی که به عنوان مصلحت .. دروغ مادر به پدر دروغ بچه ها و ریاکاری برای داشتن جایگاه اجتماعی
محمد۱۳۹۱۶۸۳۱۴:۰۱:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۹
من هم مذهبی هستم هم معتقد به ولایت فقیه وعاشق رهبری،لطفابرداشت ذهنی خودتان را به مخاطبان انتقال ندهید شنیدم خانم مهناز افشار هم که مجری شبکه معاند من وتو هستند از پایتخت انتقاد کرده اند،لطفا کاری نکنیم به شایبه برخی مردم مبنی‌بر مخالفت نظام با خنده جامه عمل بپوشانیم،الحمدالله صدا و سیما شاکله مذهبی دارد خودشان کنترل میکنند
ناشناس۱۳۹۱۶۹۰۱۴:۰۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۹
بشدت سیاسی زده هستید خودتون خسته و فرسوده نشدید؟ چرا انقدر انرژی مردم رو میگیرید؟
حسین مهدیان۱۳۹۱۶۹۲۱۴:۰۴:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۹
میخوای به جاش زلال احکام بسازن؟
ارش۱۳۹۱۶۹۵۱۴:۰۶:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزش های اساسی جامعه رو کی تعیین میکنه؟؟؟؟؟ ر
مهدی جان۱۳۹۱۷۰۵۱۴:۱۳:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۹
داداش تو ایت ایرانی که ما زندگی می کنیم تمام این ایراداتی که گفتی جزئی از زندگی هست. کار صدا سیما نشان دادن واقعیت جامعه هست نه پنهان کردن اون و نشان دادن اون چیزی که شما دوست دارید. نویسنده قطعا از مردم نیست
ناشناس۱۳۹۱۷۰۷۱۴:۱۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۹
مسئله جذب ۷۵ درصد مخاطبخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
ناشناس۱۳۹۱۷۱۳۱۴:۱۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۹
کیفیت پایتخت 5 را ندارد بنظر یک سریال بساز بفروشی است و برای جذب مخاطب رو به شوخی های ..اورده که در سینمای طنز ما بسیار متداول است طنز را با شوخی های مبتذل و مسخره بازی اشتباه گرفتند فیلم طنز ساختن نیاز به ساعت ها فکر دارد اما مسخره بازی نیاز به یک عده بازیکن لوده دارد که لودگی کنند و مسخربازی در بیاورند
ناشناس۱۳۹۱۷۲۳۱۴:۲۳:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
آینه گر نقش تو بنمود راست / خود شکن آیینه شکستن خطاست. مشکل شما اینجاست که نمی‌خواهید واقعیت‌های جامعه‌ی امروزِ ایران رو قبول کنید؛ بیش از ۷۵ درصد خانواده‌های ایرانی ماهواره دارند و شما هم‌چنان قصد دارید آن را پدیده‌ای غیر عادی جلوه دهید و با جرم انگاری این پدیده، قوانین کیفری که باید بازدارنده‌ترین قوانین باشند را بی اعتبار کرده‌اید. نوع شادی کردنِ مردم و موسیقی‌هایی که عموم مردم، حتی در مهمانی‌های خانوادگی گوش می‌دهند و کاملاً برایشان عادی و رایج است یا حجم دروغ، پنهان‌کاری و ریاکاری در جامعه‌ی ما که دیگر غیر قابل لاپوشانی است و..
ناشناس۱۳۹۱۷۳۱۱۴:۲۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
این استاد دانشگاه ۳۴ ساله، بی تجربه تر و سطحی نگرتر است و استفاده بیش از حد او از جایگاه رهبری در تحلیل ها و نظراتش نیز ناشی از همین تظاهر است. تحصیلات ایشان در دوره لیسانس و فوق لیسانس هم هیچ ارتباطی با موضوعات رسانه ای ندارد. الف تو که مغرضی و منتشر نخواهی کرد ولی من به وظیفه ام عمل کردم.
ناشناس۱۳۹۲۰۰۷۱۷:۲۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۹
جناب سطحی نگر برو چند وقت دیگر بیا که اثرات این فیلم را خواهید دید اگر فرزند داری ان وقت است که به این متن می رسی
ناشناس۱۳۹۲۴۲۶۲۲:۲۳:۲۴ ۱۳۹۹/۱/۹
همه موضوعات مطروحه فیلم سالهاست در جامعه عادی شده و اتفاقات سریال در مجموع اصلا چیز جدیدی نیست.
ناشناس۱۳۹۱۷۳۸۱۴:۳۲:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۹
شما یک ارزش غیر اساسی جامعه که مقدس نباشد و بشود با آن شوخی کرد بفرمایید تا هنرمندان تکلیفشان را بدانند. مساله این است که ما هزاران ارزش و هنجار مقدس داریم.
ناشناس۱۳۹۱۷۴۷۱۴:۳۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۹
اکثریت جامعه ایران وضعیت زندگی اشان شبیه همین سریال است.این سریال فقط آیینه جامعه ماست.اگر خوشایند شما نیست دلیل بر نادرستی آن و یا درستی الگوهای رفتاری شما نیست.یاد بگیریم تنوع فرهنگی را در جامعه پذیرا باسیم.
ناشناس۱۳۹۱۷۵۲۱۴:۴۰:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۹
جمع کنید
ناشناس۱۳۹۱۷۵۴۱۴:۴۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۹
تو فیلم برای من دوچیز ش جای تعجب داشت . یکیش بوسیدن هما توسط پسر فهمیمه .اخه الان توخونوادههای غیرمذهبیم کسی زنداییوشو نمیبوسه . این دیگه چه صحنه ای بود . دومم اینکه دخترای دبیرستانی نقی سرخود زنگ زده بودند ماهواره براشون نصب کنن . ازدیدن این صحنه فیلم شاخ دراوردم . یعنی دوتادختر بچه توایران هستن کهبدون اجازه پدرومادرشون زنگ بزنن بیان براشون ماهواره نصب کنند !!
ناشناس۱۳۹۲۲۷۹۲۰:۱۰:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۹
توی روستای ما در دهه شصت خواهر زن داییم تا ده دوازده سالگیم با من روبوسی میکرد. اون موقع مردم محبت سرشون میشد الان همه چی جنسی شده
ناشناس۱۳۹۲۵۵۰۰۰:۴۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۰
در خانواده نرمال، چه مذهبی چه غیر مذهبی، زن دایی مثل خاله میمونه. شوهرخاله و شوهر عمه هم مثل دایی و عمو. اصلا خیلی ها به شوهر عمه شون میگن دایی یا عمو. اینکه بچه 12 ساله زنداییشو ببوسه فقط در مغز نویسنده مقاله چیز بدیه
ناشناس۱۳۹۱۷۵۶۱۴:۴۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۹
سريال پايتخت تنها سريال تلويزيون است كه بيشترين مخاطب را دارد ان هم براي همين جنبه طنزوپرداختن به مشكلات جامعه ماننداعتياد وبيكاري واسان بودن تهيه مواد مخدراست ضمن اينكه الان محفل ويا روابط اجتماعي وجود ندارد كه بخواهد موضوعات سريال نقل ان شود در كل هرگاه سريالي موفق ظاهر ميشود يك عده به اصطلاح كار شناس زوم مي كنند روي نقاط ضعف ان خوب اگر شما بهتر مي توانيد فيلم وسريان درست كنيد دست بكار شويد چرا فقط كنار گود شعار ميدهيد؟
می دونم نشر نمیشه۱۳۹۱۷۶۷۱۴:۵۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۹
اونوقت مصلحت مخاطب رو شما تشخیص میدی؟ این سریال یک در میلیون واقعیت های جامعه هست و ظاهرا شما در این جامعه نیستی که ببینی چه خبره همین که بالاخره یکی جرات کرده رذایلی که در جامعه علی الخصوص ریا و تزویر ..رو بیان کنه جای تقدیر داره متاسفانه افرادی در نکوهش این سریال سخن می گویند که چهره زشت ریاکاری و تزویر.. را در این سریال نمایان شده می بینند
ناشناس۱۳۹۱۷۷۹۱۴:۵۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۹
خدا شما را هدایت کند
ناشناس۱۳۹۱۷۸۱۱۵:۰۱:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۹
واقعیتهای جامعه را نمی توان لاپوشانی کرد الان در قالب پیک موتوری ارسال اغذیه مواد هم ردوبدل می گردد ، در قالب فروش سیگار در کنار خیابان ، فروش میوه و سبزی در کنار خیابان اصلا هر کجا که فکرش را نمی کنید دارند پخش می کنند.
ناشناس۱۳۹۱۷۸۳۱۵:۰۲:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۹
جناب علامه! «مصلحت مخاطب» رو خود مخاطب تشخیص میده و این مصلحت رو در «ذایقه‌ مخاطب» منعکس می‌کنه. لازم نیست کسی اون بالا به واسطه قدرت و میلیارددلارهای غصبی نفتی برای مصلحت ملت نظر بده.
پوری۱۳۹۲۰۸۱۱۷:۵۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۹
مصلحت یه بچه دبستانی رو خودش تشخیص میده؟
ناشناس۱۳۹۲۳۵۷۲۱:۰۷:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
تو بچه دبستانی هستی. مردم بالغ هستند و آقابالاسر نمیخوان
ناشناس۱۳۹۱۷۸۷۱۵:۱۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۹
واقعا نمی فهمم. این دیگه چه تحلیلی بود. یا شما کلا توی ایران زندگی نمی کنی که واقعیت ها رو ببینی یا فقط یاد گرفتین ایرادهای بنی اسرائیلی بگیرید. بهترین سریال تلویزیون. کاملا هم داره واقعیت های جامعه رو با زبان طنز می گه. خیلی هم‌تاثیرگذار می گه و البته توی این کویر بی برنامه گی تلویزیون تنها سریالی که داره مردم و پای تلویزیون خودمون می نشونه. افتضاح شب سال تحویل امسال رو که از یاد نبردید. از بس زیاده روی کردید در نشون دادن مراسم عزاداری(اونم شب سال تحویل) که خیلی از مردم، رو آوردن به شبکه های اون ور آبی چون محیط شادی رو فراهم کرده بودند برای مخاطبانشان. تحول در مدیریت صدا و سیما از ضروریات تلویزیون ملی ماست. در ضمن به نویسنده این مقاله پیشنهاد می کنم، شما فقط شبکه افق رو ببینید. خیلی خوشت میاد.
ناشناس۱۳۹۱۷۸۸۱۵:۱۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۹
نصب ماهواره در منزل مگه غیر عادیه؟ کی نداره؟
ناشناس۱۳۹۱۹۳۸۱۶:۴۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۹
من ندارم از قدیم گفتن کافر همه را به کیش خود پندارد...
ناشناس۱۳۹۲۳۴۷۲۰:۵۵:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۹
من و خیلی از اطرافیان ما ندارند و نخواهیم داشت.
ناشناس۱۳۹۱۷۹۶۱۵:۱۹:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۹
برای مطرح کردن خودتان همه کار میکنید یه دلخوشی مردم رو هم میگیرید. کجا توهین به رهبری کرد؟!
ناشناس۱۳۹۱۸۰۱۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۹
باز خوبه یکی به این به اصطلاح شوخی ها واکنش نشون داد
ناشناس۱۳۹۱۸۱۱۱۵:۳۰:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۹
این شش تا پایتخت در سه دوره مدیریتی در صدا و سیما ساخته شد. این افت فرهنگی بر می گردد به افت فرهنگی مدیران..نکته دیگر اینکه ظاهرا آفت بازیکن سالاری از فوتبال به فیلم ها هم سرایت کرد وقتی آقای تنابندهٔ نه چندان فرهنگی می‌شود همه کاره فیلم همین می‌شود دیگر
ناشناس۱۳۹۱۸۴۱۱۵:۴۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۹
نویسنده محترم رسانه ملی باید بیشتر کار کند تا مردم از دیدن سریال های خیلی سخیفتر منصرف بشن
ناشناس۱۳۹۱۸۷۳۱۶:۰۰:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۹
با سلام لطفا يه كارشناسي رو ازش سوال كنيد كه تفكرش با واقعيات جامعه همخوني داشته باشه و وقت مردم رو با اين حرفها نگيره مردم مثل اين آقا فكر نميكنند
ناشناس۱۳۹۱۸۷۵۱۶:۰۱:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۹
حالا که با اوج کار نکردن اینا مساله دار شد؟
ناشناس۱۳۹۱۸۸۱۱۶:۰۳:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۹
این مقاله ما رو به روزهای شیرین دهه ۶۰ برد...
ناشناس۱۳۹۱۸۸۳۱۶:۰۳:۵۳ ۱۳۹۹/۱/۹
سپاه ورود کند
امیرم۱۳۹۱۹۰۲۱۶:۱۵:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۹
در این آدم نباید با هر چیزی شوخی کنه بحثی نیست ولی این روزا که ما در جنگ فرهنگی تبلیغاتی هستیم و آمریکا با بیش از ۲۰۰۰ شبکه تلویزیونی تبلیغ ضد ایرانی میکنه و ما تنها حدود ۲۰ شبکه تلویزیونی داریم و خیلی سخته که به جهان این رو القا کنیم که حق با ماست و حق با ایرانه یه مقداری سخته با این شرایط یه سریالی میاد و توی این اوضاع کلی مخاطب رو به تلویزیون می کشونه و این خیلی بده؟؟؟ اتفاقا به نظر من خیلی خوبه. حداقل مردم خودمون رو میتونیم کنترل کنیم و نذاریم با هر حرفی اعتقاداتشون تغییر کنه. پایتخت طنزه اگر اینطوری باشه تموم مردم مازندران باید قیام کنن داداش
ناشناس۱۳۹۱۹۱۴۱۶:۲۷:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۹
اساس هر جامعه، خونواده است. باید هرجور شده حفظش کنیم در کشور. اینجور سریالها و فیلمها برعکس کار میکنن. هنرمندای کشور بیشتر دقت کنن لطفا
ناشناس۱۳۹۱۹۱۷۱۶:۲۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
کاری به نویسنده ندارم ولی واقعا بی ادبی کوچکتر به بزرگتر در این سریال نوبره و برای خیلی ها آزار دهنده
رسول مشهدي۱۳۹۱۹۵۳۱۶:۵۴:۲۰ ۱۳۹۹/۱/۹
برادر عزير دانشگاهي قصد من تطهير سازندگان پايتخت نيست ولي ارزشهاي اصلي جامعه راستگويي - درستكاري - نيك پنداري - نيك گفتاري و احترام به ديگران است.كه در جامعه ما جايش را بدروغگويي برخی مسئولين (..) اختلاس و دزدي برخي اقايان و آقازاده ها و دامادها و دخترخانمهايشان است.بد پنداري درباره همه بجز خودمان و اشاعه ريشه بدبيني در جامعه نسبت به همه ملتها و دولتهاي ايشان كه منتخب اكثريت همان ملتها هستند.و بي احترامي به ديگران.مسئولين ما .. هميشه بدترين الفاظ را از رسانه ملي بر عليه ديگران نثار كرده و اشاعه ميدهند و .. مرگ بر اين و بر آن و مرگ بر همه و اينهمه انرژي منفي كه در فضا مي پراكنند هميشه دامان خودمان را گرفته و هيچ گزندي به آنها نميرساند..
مهتاب۱۳۹۱۹۵۶۱۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۹
ماهواره رو که وصل نکرد... چرا ناراحتی ؟
ناشناس۱۳۹۲۰۱۴۱۷:۲۶:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
مخاطب بسیارداشتن ملاک ارزیابی درستی نیست . با تخریب فرهنگ و ارزش های ملی و البته مذهبی ، باید منتظر چالش های وحشتناک بود .
ناشناس۱۳۹۲۰۳۲۱۷:۳۳:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۹
برادر من از ارزشها فقط نامی باقیمانده و بس ، مثل میوه ای است که درونش رو آفت نابود کرده و یک پوسته نازک ازش باقی مونده .
فتاحیان۱۳۹۲۰۶۲۱۷:۴۶:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۹
در تمام دنیا سریال هایی که به شکلی ارزش های اصیل و فراموش مثل نوع دوستی، خانواده وروابط خانوادگی ،زنده نمودن رابطه با بزرگتر ها واز این قبیل معمولا پرمخاطب وماندگار هستند.معمولا ادم های امروز به ویژه شرقی ها به دنبال نوستالژی های گم شده خود هستند.اما پایتخت شش به رغم جذابیت های ساختاری با به حراج گذاشتن ارزش های بخش های گذشته آغاز شد؛از جمله اعضای بدن پدر بزرگ سریال به اصطلاح اهدا شده .بله اهدای عضو بسیار پسندیده است ولی اینجا به نظرم ضد ارزش است.به علاوه مسایل حقوقی وشرعی مطرح در سریال مثل ازدواج فهیمه ورحمت ویا اینکه همه حاجی ها در فرودگاه سرتراشیده هستند به جز نقی و..با بی توجهی کامل دچار ضعف جدی می باشد.
ناشناس۱۳۹۲۰۷۴۱۷:۵۲:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۹
پایتخت 6 سعی دارد بی تربیتی در جامعه را امری بدیهی و معمول بداند کلا سریال مزخرفی است
ناشناس۱۳۹۲۰۹۳۱۸:۰۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱/۹
من در سال فقط یک بار صدا و سیما را نگاه می کنم یعنی فقط سریال پایتخت که با واقعیت اکثریت مردم منطبق هست
امیر۱۳۹۲۰۹۴۱۸:۰۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۹
ترویج رقص غربی!!! خب شما بیا ترویج رقص شرقی کن که رقص غربی رواج پیدا نکنه.
ناشناس۱۳۹۲۱۵۰۱۸:۲۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۹
تنهابرنامه ای که ازصداوسیمانگاه می کنیم ومی شنویم همین سریال پایتخته ،باورکنیداگرغیرازاین بودمانگاه نمی کردیم!!!
ناشناس۱۳۹۲۱۵۴۱۸:۲۹:۱۹ ۱۳۹۹/۱/۹
نظرات نویسنده مقاله کاملا درست، به جا و منطقی است. متاسفانه تمام کسانی که از این نقد ناراحت شدند افرادی هستند که به سطحی نگری عادت کرده و بد آموزی ها و لودگی های برنامه هایی چون پایتخت را طنز می دانند. بهر حال در طول سالهای اخیر این گونه سریال ها حتما عده ای را نیز تحت تاثیر قرار داده است که این چنین مدافع آن شده اند.
حمید۱۳۹۲۴۶۱۲۳:۲۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۹
این که می فرمایید: «تمام کسانی که از این نقد ناراحت شدند افرادی هستند که به سطحی نگری عادت کرد» خودش مصداق سطحی نگری و قشری نگریه.
ناشناس۱۳۹۲۱۸۵۱۸:۵۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۹
من به شخصه از این سریال خوشمدنمی آد ، ولی این نقد هم خیلی بی مورد بیان شده است و دلایلی که مطرح شده نیز به دت یکسویه نگاه شده است .
ناشناس۱۳۹۲۱۸۶۱۸:۵۸:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۹
تازه همین سریال هم بیان کننده سبک واقعی زندگی مردم نیست. گروههای بزرگی از مردم حتی چند مرحله هم از این جلوتر هستند. ولی مشکلی نیست شما فعلا سرتو بکن زیر برف.
ناشناس۱۳۹۲۲۶۲۲۰:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزش ها و هنجارهاي اساسي جامعه آن چيزي نيست كه قانون ميگويد بلكه چيزي است كه اغلب مردم به آن عمل ميكنند مثلا در خصوص ماهواره . قشر كثيري از مردم از آن به فراخور خود استفاده ميكنند و بخش عظيمي از كساني كه استفاده نميكنند با آن مشكل ندارند. گرچه داشتن ماهواره قانوني نيست اما غالب مردم آن را ضد هنجار نمي دانند. لطفا جانبدارانه قلم نزنيد
ناشناس۱۳۹۲۲۶۵۲۰:۰۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱/۹
کرونا هم داره دقیقا هیمن کارو می کنه. ارزشهای کهن (به قول شما اساسی) رو کاملا به سخره گرفته. پس لطفا به پایتخت گیر نده. البته اگه بتونی منتشرش کنی
ناشناس۱۳۹۲۲۷۳۲۰:۰۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۹
تازه این سریال تمامی واقعیت های جامعه ما را به طور کامل نشان نمی دهد و باید در کنار آن فیلم تبلیغاتی ریاست جمهوری آقای قالیباف را هم به این سریال ضمیمه کرد. آقای منتقد، چه چیزی در طی این سال ها کاشته ایم که انتظار داریم طلا و جواهر برداشت کنیم؟ واقعیت جامعه ما همین است که شما نمی بینید!!
ناشناس۱۳۹۲۲۹۴۲۰:۲۰:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۹
دوست گرامی لطفا با این نوع اظهار نظرهای عجیب وغریب مردم را دراین روزها ی گرفتاری ،عصبانی و وادار به واکنش نفرمائید . شما مگه تعین کننده ارزشهای جامعه هستید .
ناشناس۱۳۹۲۲۹۹۲۰:۲۳:۲۲ ۱۳۹۹/۱/۹
با سلام در هر جامعه ای زشتی ها و نا هنجاریها وجود دارد،ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست. انعکاس آن نیز در فیلم و سریال اشکالی ندارد به شرط انکه این نمایش گامی در جهت زدودن زشتی ها و ناهنجاریها از جامعه باشد و‌جامعه را-ولو در حد یک گام- از زشتی ها دور کند نه اینکه خروجی آن باعث ترویج امور ناپسند و زشتیها شود.
ناشناس۱۳۹۲۳۳۹۲۰:۵۰:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۹
لطفاً از رهبری مایه نگذارید، خود ایشان حضور دارند. نظر خود را مطرح کنید
ناشناس۱۳۹۲۳۵۳۲۱:۰۱:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۹
واقعا این حضرات ..نمی تونند خنده مردم را ببینند
ناشناس۱۳۹۲۳۹۴۲۱:۴۶:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۹
ارزش هاي جامعه اين ها نيست كه شما خيال ميكنيد
ناشناس۱۳۹۲۴۰۰۲۱:۵۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۹
این سریال در کل باعث جلب مردم شده است. چه بسا در این روزها که مردم اجبارا و به خاطر کرونا در داخل خانه می مانند.جدا از اینکه بودجه این سریال ها از کجا تامین و چه مقدار و شرط انتخاب تهیه کننده و کارگردان از سوی شبکه چیست در چند دیالوگ بازیگرها کمی سیاسی کاری شده است. مثلا در جایی که ارسطو گفت: یکی از سوریه میاد میره زندان. یکی میره نماینده مجلس میشه. این دیالوگ ها برای مردم و مخاطب عام مشتبه میشود که منظور ارسطو نکند مدافعان حرم است.؟ که باید توضیح گفتاری در بعدش داده میشد. که متاسفانه داده نشد.
ناشناس۱۳۹۲۴۳۱۲۲:۳۷:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
ولَکِن توروخدا
علی۱۳۹۲۴۳۹۲۲:۵۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۹
برخی از ایرادات این سریال به طور نمونه ترویج دختربازی، تلکه کردن و کلاهبرداری پولی و مالی از افراد، اشد بی حرمتی به بزرگترها، لودگی و بی ادبی و بیان کلمات سخیف، رقص و آوازهای غیرمجاز، بی مسئولیتی نسبت به اعضای خانواده و.. توسط شخصیتی به نام بهتاش و سیاه نمایی در مورد عقاید و اعتقادات اکثریت جامعه ایرانی توسط کلیه بازیگران، فاسد انگاری تمام مسئولین کشور، عدم رعایت روابط زن و مرد نامحرم در سریال، بوسیدن زن در سریال، مادی انگاری تمام جوانب زندگی مردم ایران، ترویج ژست هنرپیشه های ممنوع الکار قبل انقلاب و پخش موسیقی های افراد معاند با نظام و..
ناشناس۱۳۹۲۵۵۹۰۰:۵۵:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۱۰
کسانی که دارای فرزندان نوجوان و جوان هستند و البته طرفدار این گونه سریال ها، تاثیرات مخرب این گونه برنامه های نازل و مملو از بدآموزی را بر روح و روان و شخصیت آنها به تدریج خواهند دید. اگر در رسانه ای چه داخلی و چه خارجی به تلاش و پشتکار قهرمانان، دانشمندان و دانش آموختگان ارج نهاده می شود، اگر رفتارها و کنش های خردمندانه ستایش می شودو .. به دلیل تاثیر مثبت آن بر سایر افراد جامعه است. بدیهی است بیان اشکالات رفتاری هر جامعه مستلزم ظرافت و دقت نظر بسیار است که سریال پایتخت 6 فاقد آن است.
رشید۱۳۹۳۱۳۱۱۳:۴۷:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۱۰
تا حدودی به حقایق موجود در جامعه اشاره دارد و به مسائل موجود در جامعه نزدیک است ودر ضمن فیلم است وتا حدودی ازاین فیلم های کلیشه ایی و تجاری بهتر است بنده چهل سال دارم وتا این مدت هیچ سریالی را دنبال نکردم مگر یک یا دوقسمت ولی سریال پایتخت را دنبال میکنم
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 2. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 3. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 4. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 5. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 6. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 7. سوابق ننگین آمریکا در بیوتروریسم

 8. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 9. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 10. لحظه فروش تابلوی ۱۲ میلیاردی که رکورد حراج تهران را شکست

 11. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 12. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 13. واکنش هادی ساعی به حکم محرومیتش: نمی‌توانند فضا را بر من ببندند

 14. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 15. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 16. دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

 17. هشدار موج چهارم کرونا/ احتمال حمایت اصولگرایان از محسن رضایی چقدر است؟/ نظر افروغ درباره بزرگترین تهدید برای نظام/  راه حل زیباکلام برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

 18. انتقال تنها دلفین برج میلاد به کیش

 19. اینجا پایتخت است یا پادگان نظامی؟

 20. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 21. واکسن جدید ایرانی کرونا وارد فاز بالینی شد

 22. رودخانه هان کره جنوبی یخ زد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 5. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 6. اگرهای تمام نشدنی !

 7. آپارتاید پزشکی

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 11. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 12. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 13. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 14. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 15. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 16. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 17. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 18. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 19. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 20. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 22. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 23. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 24. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 25.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

آخرین عناوین