بورس هنوز گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

گروه اقتصادی الف،   3990108118 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

 کرونا اقتصاد ایران را به کدام سو می‌برد؟ بورس تهران از این ویروس چه تاثیری خواهد گرفت؟ روزهای طلایی رشد تکرار می شوند یا کابوس ریزش شاخص ها؟ این ها سئوالاتی است که سرمایه گذاران در بازار سهام به دفعات مطرح می کنند.

به گزارش خبرآنلاین، رشد قابل توجه بازار سرمایه در سال گذشته، امسال نیز این بازار را در کانون رصد سرمایه‌گذاران قرار داده است. هادی محمدخانی، دانش آموخته دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و کارشناس بازار سرمایه که مدیرعاملی سبدگردان آرمان اقتصاد را بر عهده دارد در پاسخ به این سئوال که پیش بینی شما از آینده بازار سهام چیست؟ می گوید: این پرسش باید با توجه به روند رشد نقدینگی در سال جاری پاسخ داده شود البته مسائلی مانند آثار بیماری کرونا و رکود ناشی از آن در بازارهای جهانی ،افت قیمت نفت و برخی فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی ، کسری بودجه دولت، منفی شدن تراز تجاری در ماههای پایانی سال و سیاستهای دولت نیز در این میان بر وضعیت شاخص ها موثر هستند. مشروح گفتگو با این کارشناس بازار سرمایه در پی می‌آید: 

به نظر شما چه عواملی در رشد شاخص‌های بازار سهام در سال ۹۸ موثر بودند ؟

رشد نقدینگی در کشور و ورود بخشی از  نقدینگی بخش حقیقی به بازار سرمایه که ناشی از عدم اطمینان به آینده اقتصاد و تمایل برای حفظ قدرت خرید و در نتیجه اجتناب از سرمایه گذاری در بانکها بوده است ، در کنار تورم و رشد اسمی دارایی ،ارزش فروش و سود برخی شرکتها که به فضای خوش بینی به آینده سودآوری آنها دامن زد باعث شد تا شاهد سالی استثنایی در بازار سرمایه باشیم .

برخی تحلیلگران معتقدند رشد شاخص‌ها سبب شکل‌گیری حباب قیمتی شده است، با این موضوع موافقید؟

در مورد اطلاق کلی واژه حباب به بازار سرمایه گرچه منکر پیشی گرفتن ارزش بازار برخی از شرکتها از ارزش ذاتی آنها نیستم اما در کل بازار سرمایه به ویژه با توجه به متغیرهای اقتصاد کلان ،کماکان سهام undervalue وجود دارد و ضمنا نباید فراموش کنیم که undervalue یا overvalueبودن امری نسبی و تابع زمان خود است و به طور مثال با توجه به اینکه شرایط خاص تحریمها ، واردات ماشین آلات و ساخت برخی از کارخانجات را با دشواریهای زیادی همراه کرده است اینکه سهام برخی از کارخانجات در مقطع فعلی حتی بیش از ارزش جایگزینی آنها معامله شود امری طبیعی است چون سهامدار عمده می داند با دشواریهای موجود و ریسکهایی مانند نوسانات نرخ ارز ، ساخت مجدد کارخانه مذکور به آسانی قابل تحقق نیست .

کارکرد  سیاستگذارهایی مانند وزارت اقتصاد و سازمان بورس را در زمینه هدایت درست نقدینگی به بازار سرمایه چگونه ارزیابی می کنید؟

بخشی از حمایتهای وزارت اقتصاد و سازمان بورس در تبلیغ سرمایه گذاری در بازار سرمایه و عبور از بحرانهای خاص در مقاطع زمانی مشخص مانند حملات موشکی و .... در کشور قابل تقدیر است اما در عین حال کم کاری‌ایی هم در دو حوزه اصلی کندی فرآیند پذیرش و ipo شرکتهای جدید و عدم گسترش فرهنگ سهامداری غیرمستقیم ( از طریق شرکتهای سبدگردانی و صندوقهای سرمایه‌گذاری) و یا عدم فرهنگسازی مناسب در زمینه استفاده از فرصت افزایش سرمایه از صرف سهام که هدایت مستقیم نقدینگی به تولید را در پی دارد به چشم می‌خورد .

البته در مورد آخر در ماه‌های پایانی سال تلاش‌هایی در سازمان بورس مشاهده شد اما این امر می‌توانست زودتر اتفاق بیفتد.پدیده ورود نقدینگی به بازار سرمایه امر مبارکی است که در همه جای دنیا از آن به شدت استقبال می‌شود و به طور مثال در بحران اخیر در بازارهای مالی شاهد واکنش سریع بانکهای مرکزی در جهت کاهش نرخ بهره برای حمایت از بازارهای مالی بودیم اما متاسفانه بوروکراسی دست و پاگیر و کندی فرآیندهایی مانند پذیرش شرکتهای جدید باعث شد تا مقامات سازمان بورس از ورود نقدینگی به بازار احساس نگرانی کنند که این امر در دنیا کم سابقه است.

در حالی که دولت به دنبال شفافیت بیشتر در حوزه کسب و کارها و افزایش درآمدهای مالیاتی است آسان و سریع شدن پذیرش شرکتهای جدید در بازار سرمایه می تواند عمق بخشیدن بیشتر به بازار سرمایه شود و در عین حال شفافیت عملکرد مالی و در نتیجه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت را در پی داشته باشد و امیدوارم که در سال جدید شاهد تحولی جدی در این زمینه باشیم. ضمنا توسعه آسان‌تر فعالیت نهادهای مالی در شهرهای مختلف جهت هدایت بهتر نقدینگی به بازار سرمایه و گسترش فرهنگ سهامداری بسیار موثر است که در این زمینه هم از مسئولان محترم سازمان بورس درخواست میکنم که با حذف شروط سختگیرانه و زائد زمینه گسترش فعالیت بیشتر این نهادها در اقصی نقاط بازار سرمایه را فراهم نمایند.

  پیش بینی شما از روند کلی بازار سرمایه در سال ۹۹ و  صنایع مورد اقبال فعالان بازار سرمایه چیست؟

سال ۹۹ در حالی آغاز شده که شاهد وضعیتی مشابه بحران سال مالی در بازارهای جهانی هستیم و اگرچه انتظار می رود با پیدا شدن درمان و واکسن کرونا شاهد از سرگیری روند فعالیت شرکت‌ها و احیای مجدد شاخص‌ها در بازارهای جهانی باشیم اما در عین حال جنگ نفتی عربستان و روسیه و کاهش قیمت نفت و برخی محصولات پتروشیمی و نیز آسیبهای چند صد میلیارد دلاری ناشی از کرونا می‌توانند تاثیری طولانی بر وضعیت اقتصاد جهانی و نیز کشور ما داشته باشند.

لذا در مجموع گرچه بازگشت و احیای قیمتی برخی از فلزات اساسی و کالاهای دیگر در بازه دو تا سه ماه آینده دور از ذهن نیست اما حداقل در کوتاه مدت بعید است که این قیمتها به اوج سال ۲۰۱۹ بازگردند.

لذا مجموعا برخی از سهام commodity base با ریسکهایی همراه هستند.در عین حال منفی شدن تراز تجاری کشور در ماه‌های پایانی سال ،کاهش قیمت نفت و برخی از محصولات پتروشیمی (به عنوان مهمترین جز صادرات غیر نفتی کشور)توقف و کاهش برخی از فعالیتهای اقتصادی ناشی از کرونا که می تواند بر پیش بینی درآمدهای مالیاتی دولت تاثیر منفی داشته باشد می تواند کسری بودجه دولت را تشدید کند و به افزایش احتمال حذف برخی دیگر از یارانه‌های انرژی مثلا در صنعت برق منجر شود و که آثار آن ممکن است در نرخ ارز و به تبع آن تورم منعکس شود و طبیعتا برای برخی از شرکتهایی که ارزش دارایی بالا دارند مانند برخی بانکها ونیروگاه‌ها وشرکتهای سرمایه گذاری مرتبط با آنها  .....جذابیت ایجاد می کند.

در عین حال تورم در کنار  دشواری و گران شدن برخی کالاها هم فرصتهایی برای برخی از شرکتها در حوزه های کالاهای مصرفی مثل مواد غذایی و شوینده ،تایر سازی و لوازم خانگی،دارو  و.......ایجاد می کند که می تواند به رشد فروش و سودشان منجر شود.

در پایان پیشنهاد می کنم علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه چنانچه تخصص یا وقت کافی برای سرمایه گذاری مستقیم را ندارند حتما از شرکتهایی مانند سبدگردانها که با تیمهای تحلیلگری حرفه‌ای خود کلیه امور سرمایه‌گذاری را در بهترین حالت‌های خود انجام می‌دهند استفاده کنند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۹۱۲۵۷۰۸:۵۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۹
افراد علاقمند اگر قبل از ورود آموزشهای لازم را نبینند به محض ورود ضرر میکنند (هر چند آموزش دیده ها بعضی وقتها اشتباهات جبران ناپذیری میکنند)ممکنه ۹۰ درصد دارایی شون از بین بره حتما کلاس برند و بعد ورود کنند .

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 4. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 7. سرپرست وزارت صمت: گرانی خودرو به خاطر شکاف عرضه و تقاضا بود/ شکاف با پیش فروش کم شد

 8. روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است/ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم

 9. پورابراهیمی: اجازه نمی‌دهیم یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

 10. خودروی K۱۳۲ ایران خودرو را بهتر بشناسید

 11. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 12. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 13. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 14. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 15. صادرکنندگانی که زور دولت هم به آنها نمی رسد !

 16. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 17. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 18. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

 19. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 20. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 21. حقوق فروردین‌ماه کارگران هفت‌تپه واریز شد

 22. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 23. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 24. دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کردند؟

 25. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

آخرین عناوین