نهی از منکر طلبه جهادی وسط کرونا

گروه فرهنگی الف،   3990108069 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رضا جعفری طلبه جهادگری که ۴ فرودین‌ماه جاری در هنگام ضدعفونی کردن معابر به دلیل امر به معروف و نهی از منکر، از سوی یکی از افراد شرور منطقه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از ناحیه چشم دچار آسیب شده است احیای این امر واجب شرعی را مثل کمک به هموطنان در روزهای کرونایی واجب می‌داند.  

به گزارش فارس؛ حجت الاسلام رضا جعفری مبلغ مدارس امین در استان تهران در محله تختی منطقه ۱۲ ساکن است. این طلبه جوان پس از ورود ویروس کرونا به کشورمان در راستای اقدامات پیشگیرانه از شیوع آن به همراه جهادگران طلبه دانشجو به گندزدایی و ضدعفونی کردن معابر در سطح شهر پرداختند.

دوشنبه شب ۴ فروردین که مثل شب‌های دیگر مشغول ضدعفونی معابر بودند اتفاقی رخ می‌دهد که حجت الاسلام جعفری برای احیای واجب فراموش شده «امربه معروف و نهی از منکر» جان خود را به خطر می‌اندازد.

پس از این اتفاق در ملاقات با این مبلغ حوزه علمیه گفت‌وگویی انجام دادیم که از نظرتان می‌گذرد:

ابتدا در مورد جزئیات این حادثه‌ تلخ در حین کار جهادی توضیح بدهید؟

از۵ اسفند تا شبی که این اتفاق افتاد مشغول ضدعفونی معابر بودیم که دوشنبه چهارم فروردین حدود ساعت ۱۱ شب هنگام گندزدایی صحنه دلخراشی را مشاهده کردم.

خانمی که چادری نبود ولی با پوشش معمولی و نسبتاً محجبه در حال عبور از محله بود که راننده یک خودرو ۲۰۶ و تک سرنشین برای این خانم مزاحمت ایجاد کرده و خانم هم ناراحت بود.

با دیدن این صحنه بسیار ناراحت شدم و تصور کردم خواهر خودم است و گفتم باید کاری را بکنم که اگر خواهر خودم اینجا بود انجام می‌دادم لذا جلو رفته و به فرد مزاحم تذکر دادم که با وقاحت تمام گفت:«به تو چه ربطی دارد، من بچه همین محله هستم.»

در ادامه از ماشین پیاده شد و به سمت من آمد و ناگهان با چاقویی که در دست داشت و من در تاریکیشب متوجه آن نشدم به چشم من ضربه زد که خدا را شکر به چشمم آسیبی نرسید اما پلکم مقداری آسیب دید که شش بخیه و زیر چشمم ۳ بخیه خورده و کاسه چشمم شکسته است که پزشکان گفتند اگر تا ۲۰ روز خوب نشد باید عمل جراحی کنیم.

چرا شب‌ها برای گندزدایی معابر می‌روید؟

حضرت آقا فرمود ویروس کرونا جنگ بیولوژیکی است و این امر بر همه واجب بود که در این جهاد شرکت کنیم چون اگر یک نفر مبتلا شود به دیگران انتقال می‌دهد و همه جا پخش می‌شود لذا چون شهروندان در معرض بیماری بودند، بنابه فرموده رهبر معظم انقلاب بر خودمان واجب و تکلیف شرعی دانستیم که به همراه دانشجویان و طلبه‌هایی که در امور فرهنگی مشغول هستیم شب‌ها شروع به گندزدایی کنیم.

در کنار ضدعفونی یک طرح دیگر نیز راه‌اندازی کردیم که در این طرح افراد سالمند، بیمار و کسانی که بیرون رفتن برایشان مشکل است و توان خرید ندارند با ما تماس می‌گیرند و طلبه دانشجوهای جهادی خرید این افراد را انجام می‌دهند و درب منزل تحویل می‌دهند.

روزانه مردم زیادی از کنار چنین اتفاقاتی مثل مزاحمان نوامیس رد می‌شوند شما هم می‌توانستید رد شوید و چه نیازی بود برخورد کنید و اگر واکنشی نشان نمی‌دادید چیزی از شما کم می‌شد؟

قطعاً چیزی از ما کم می‌شد و غیرت ما می‌مُرد. بی‌تفاوت رد شدن در این مسائل بی‌غیرتی محض است و وقتی حس کردم این خانم به کمک نیاز دارد بر خودم تکلیف شرعی دانستم حتماً بروم کمک کنم.

آخرین سال تحصیلی را با شهید علی خلیلی(شهید امربه معروف) باهم گذراندیم که هنوز صحبت‌هایش را فراموش نکرده‌ام. رفیق من جان خود را در راه امر به معروف و نهی از منکر داده اگر من بی‌تفاوت بودم مدیون امثال علی خلیلی می‌شدم لذا به خاطر غیرتم و بخاطر پایمال نشدن خون شهید خلیلی نمی‌توانستم بی‌تفاوت باشم.

برخورد خانم پس از این اتفاق چه بود؟

من آن خانم را نمی‌شناسم و بعید می‌دانم او هم بداند من کجا هستم؛ در آن لحظه خیلی متأثر شده بود فقط پس از وارد شدن ضربه از من عذرخواهی کرد و گفت ای کاش چیزی نمی‌گفتید.

اگر دوباره چنین اتفاقی بیفتد و با چنین صحنه‌ای مواجه شوید چه برخوردی خواهید کرد؟

من در بیمارستان پس از خارج شدن از اتاق عمل امربه معر‌‌وف را شروع کردم و اگر دوباره در خیابان چنین اتفاقاتی ببینم قطعاً بازهم امر به معروف و نهی از منکر می‌کنم چون وظیفه شرعی، اخلاقی و اجتماعی است.

خیلی از اطرافیان به من گفتند مگر ما می‌توانیم کل جامعه را درست کنیم که من پاسخ دادم ما به سهم خودمان اثرگذار هستیم.

این دخالت در کار دیگران نیست؟

آیا درست است در مورد بیماری کرونا مردم و مسؤولان بگویند به ما چه ربطی دارد و بی خیال باشند؟ همه باید کمک کنند در این امر دخالت کنند تا کرونا را شکست دهیم. در مورد امر به معروف نیز همین بوده و باید این واجب را که وظیفه مسلمین است، انجام دهیم و پیش ببریم. اگر ما جلو نرویم بچه‌های ما این صحنه‌ها را می‌بینند و یاد می‌گیرند و در جامعه بی‌بندوباری پیش می‌آید که یکی از دلایل آن این است که گفته می‌شود «عیسی به دین خود موسی به دین خود» که این ضرب المثل به نظر من درست نیست.

صحبت پایانی؟ آیا آرزویی دارید؟

خطاب به سلبریتی‌ها می‌گویم اگر واقعاً دلسوز مردم هستید و دغدغه مردم را دارید بیایید در میدان عمل و کار کنید نه اینکه فقط حرف بزنید و خطاب به مسؤولان می‌گویم حاج قاسم وار مدیریت کنید. شهید سلیمانی در سیل، زلزله، سوریه و تمام بحران‌ها در میدان عمل بود و از وسط میدان کارها را مدیریت می‌کرد که اگر مجریان اینگونه مدیریت کنند حضرت آقا هیچ غصه‌ای نخواهد داشت.آرزویم نیز دیدار رهبر معظم انقلاب از نزدیک است.

دیدگاه کاربران

نجیب۱۳۹۰۵۳۷۱۴:۴۶:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۸
من واقعا این افراد رو که می بینم از خودم خجالت می کشم. این ها شهید زنده هستند و سربازان خداوند بر روی زمین.
ناشناس۱۳۹۰۵۸۶۱۵:۲۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۸
بر اساس صحبتهاى يك طرف نمى توان قضاوت كرد. از كجا معلوم در گيرى را چه كسى شروع كرده؟ چطور چاقو به صورت اين طلبه خورده ولى فقط پلك زخمى شده؟
مهدی۱۳۹۰۶۲۰۱۵:۵۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱/۸
کاش آمران به معروف عاملان به معروف باشند از قديم گفتند دوصد گفته چو نيم کردار نيست مردم از رفتار و گفتار متضاد برخیها که اين حاج آقای جوان تاوانش را اينجا داده به چی میرسند؟..
ناشناس۱۳۹۰۶۴۰۱۶:۱۱:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۸
هركس اول بايد از خودش شروع كنداگر بجاي اصلاح خود به فكر اصلاح ديگران باشيم هيچوقت مشكلات ومنكرات تمامي نخواهد داشت
ناشناس۱۳۹۰۸۳۸۱۹:۳۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۸
"قطعاً چیزی از ما کم می‌شد و غیرت ما می‌مُرد. بی‌تفاوت رد شدن در این مسائل بی‌غیرتی محض است" سخنان ایشون را تایید میکنم ولی دلیل اینکه اغلب اوقات مردم بی تفاوت هستند به خاطر اینه که اگه شکایتی بشه در دادگاه بعضا به علیه ایشون رای خواهند داد و قاضی خواهد گفت.
ناشناس۱۳۹۰۸۷۹۲۰:۱۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۸
خیلی خوبه ولی ای کاش در نهی از منکر هم صنفانی که .. بدون رعایت بهداشت وارد بخش قرنطینه بیمارستان می شوند هم جدی بودید
حمید۱۳۹۰۸۸۴۲۰:۱۷:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۸
نیروی انتظامی کجایی؟ دقیقا کجایی
ناشناس۱۳۹۰۸۸۹۲۰:۲۰:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۸
امر به معروف فقط حجاب نیست ،ریشه این مملکت از فساد و رانت و دزدی انواع و اقسام برخی صاحبان قدرت و وابسته های انها در حال خشکیدن است ، این جور جاها باید امر بمعروف کرد و بعد ..
ناشناس۱۳۹۰۹۰۳۲۰:۲۷:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۸
شغل ایشون چیه؟
ناشناس۱۳۹۰۹۲۸۲۰:۵۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۸
خانمی که چادری نبود ولی با پوشش معمولی و نسبتاً محجبه ! این دیگه چه نوع افکاریه ؟؟ اون خانم انسان بوده یا نه ؟؟ یعنی اگر پوشش مورد قبول حاج آقا را نداشت اون افراد شرور حق داشتند مزاحم شوند ؟؟ این طور اظهار نظرهاست که باعث شده بعضی بیماران هر غلطی خواستند بکنند و ادعا کنند طرف حجابش خوب نبود حواسمون پرت شد !
ناشناس۱۳۹۱۰۵۱۲۳:۵۹:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۸
خدا حفظش کند و ان شاءالله چشمش سریعا خوب بشه
ناشناس۱۳۹۱۱۲۹۰۱:۱۷:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۹
از زحمتی که متحمل میشوید از همه شما ممنونیم. اما حاج آقا نیمه شب، خیابان خلوت، نهی از منکر کردن درسته؟ شما بهتر بود خودت را به خانم تنها میرساندی و از او اجازه میگرفتی تا رفع مزاحمت 206 همراهیش کنی. اینطوری هم به یقین میرسیدی. هم خودت و خانم را حفظ و هم دفع شر میکردی!
ناشناس۱۳۹۱۱۷۸۰۲:۴۱:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۹
شرم بر جامعه‌ای که زنهاش نتونند بدون مزاحمت در آن زندگی کنند. ضارب را دستگیر کرده‌اند یا خیر
ناشناس۱۳۹۱۲۰۰۰۴:۳۰:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۹
سلبریتی های ما فقط بلدند از مردم پول بچاپند و قرض هایشان را بدهند و یا پول بگیرند تا داروی تقلبی تبلیغ کنند و دغدغه مالیات دادن و جدایی از مردم دارند و از همه طلبکارند در حالیکه در هر بخش جهان سلبریتی های ورزشی و سینمایی به مردم شان کمک کردند واژه سلبریتی ایرانی در ذهن من یعنی خودخواه و متکبر

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 18. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 19. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 20. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 21. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 22. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

آخرین عناوین