طعم کرونا به کام کودکان

مهدی نورمحمدزاده،   3990106019 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
طعم کرونا به کام کودکان

مشکل من به عنوان پدر دو دختر هفت ساله و دو ساله، توضیح و تشریح معنای واژه مهجور «قرنطینه» برای بچه ها بود.

راستش خودم هم چندان با این کلمه درشت که بار حسی منفی اش، آدم را یاد ایستگاههای متروک قطار در فیلم های وسترن می اندازد، احساس راحتی نمی کردم. حتی به نظرم ترس برخی از مسئولان ما از طرح و اجرای قرنطینه شهرها، ناخودآگاه از بار منفی و البته تاریخی این واژه سرچشمه می گیرد که موضوع دیگری است و بماند برای فرصتی دیگر!

روزهای اول دنبال معادل سازی (البته در سطح خانواده خودمان) برای این واژه بدریخت بودم. به جایگزین هایی هم رسیدم که البته کمی خودخواهانه بودند و بیشتر برای شخص خودم معنای درست داشتند، مثلا «فرصت مطالعاتی» یا «ایام عزلت» و یا حتی «اردوگاه اجباری نویسندگی»! به هر حال هیچ کدام از توضیحات و توجیهات من، مقبول ذهن کودکانه نشد و نتوانست حوصله سررفته اش را سر جا بیاورد.

غالب بچه ها هرچند با تعطیلی مدرسه ها خوشحال می شوند، اما ترک کامل ارتباطات پررنگ خانوادگی و عدم ملاقات و بازی با بچه های فامیل چیزی نیست که بچه ها بتوانند به راحتی با آن کنار بیایند، مخصوصا که چاشنی اخبار تلخ کرونا و آمار روزانه ابتلا و بحث های کرونایی والدین هم به این درد بزرگ آنها اضافه شود!

برای تغییر اوضاع، تصمیم اول مان در خانه این شد که همه بحث ها و اخبار کرونایی را در حضور بچه ها به کلی تعطیل کنیم. بعد، برنامه قرنطینه را هم معادل یک «سفر فضایی» احتمالا یک ماهه (البته امکان تمدید این ماموریت فضایی وجود دارد!) گرفتیم که در طول آن می توانیم با همه دوستان و فامیل ها ارتباط صوتی و تصویری داشته باشیم و با کمک هم، کلی مسابقه و سرگرمی های جدید طراحی و اجرا کنیم.

روز بعد با همراهی همه اعضای خانواده، کلی وقت گذاشتیم و اولین پروژه مان را طراحی کردیم. با دوک مقوایی و یک مدار تقویت کننده، اولین بلندگوی دستی را با مشارکت مستقیم دخترها ساختیم. عکس بلندگو در گروههای فامیلی پخش شد و بعضی ها نسبت به کارکرد واقعی آن شبهه افکنی کردند.فیلم سرودخوانی بچه ها با همان بلندگو را واتساپ کردیم و همه شبهه افکنان دو ثانیه ای سوسک شدند!

روزهای بعد به فکر ساخت فرفره چوبی از ضایعات ام.دی.اف افتادیم.بعد یکی دو ساعت اره کردن و سمباده زدن تنه دایره ای فرفره ها، محصولمان را رونمایی کردیم و تا آخر شب چندین نوع بازی با فرفره ها را طراحی و روی سینی بزرگ جهیزیه عیال، به اجرا درآوردیم!

به برکت همین پروژه های ساده و بی هزینه، دختر بزرگترم برای اولین بار لحیم کاری و کار با چسب تفنگی را تجربه کرد. حتی توانست برخی مفاهیم ساده برق و الکترونیک را یاد بگیرد و کلی برای خودش ذوق کند. اولین بار چوب ارّه کرد و دریل دستش گرفت و مهمتر اینکه یاد گرفت بازی های ساده و قدیمی هم می توانند لذت بخش و جذاب باشند.

روزهای دیگر ربات چشمک زن ساختیم، بذر گل کاشتیم که هنوز از گلدان جوانه نزده است، کلیپ ساختیم و مردم را به شکست کرونا و اقامت در خانه شان دعوت کردیم، کلیپ دست به دست چرخید و چند وعده جایزه نصیب دخترم(به عنوان بازیگر اصلی!) شد، نشستیم و با حوصله وسایل برقی خراب شده را تعمیر کردیم و حتی با هدایت و راهنمایی عیال، چند نوع کیک و کلوچه پختیم! حالا بماند که یک نوع کلوچه مان، فقط روزی گنجشک ها و قُمری ها شد، بس که بی مزه و سفت از آب درآمده بود!

باور کنید این روزها با اینکه تعطیل است و هیچ برنامه بیرون از منزل هم نداریم، باز وقت کم می آوریم. از ساخت و ساز پروژه ها که سر باز کنیم تازه می رسیم به بحث و گفتگوهای علمی و فلسفی با دختر بزرگترم که سئوال هایش مثل همه بچه های دیگر، تمامی ندارد. هرچند این روزها از کارها و کتابهایم عقب افتاده ام، اما خوشحالم که دخترم از همه این تجربه های جدید در روزهای کرونایی لذت می برد، آنقدر که هر روز صبح می پرسد:« بابا! امروز چی کار کنیم؟!».

واقعیت این است که شیوع کرونا، فقط یک حادثه پزشکی نیست که رسانه و تلویزیون را پر کنیم از آمار و علایم کرونا و یادمان برود که این اپیدمی جهانی جنبه های عمیق اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روانی هم دارد.حفظ سلامت روانی کودکان و سالمندان و لزوم آموزش خانواده ها بخشی از این ابعاد مغفول است.

دیر یا زود، کرونا با همه تلخی ها و سختی هایش خواهد رفت، اما خاطرات آن در ذهن و روان کودکانمان باقی خواهد ماند. فارغ از وظایف دولت و رسانه ها و تلویزیون، ما پدر و مادرها هم می توانیم با کمی حوصله، خلاقیت و حتی جستجو در اینترنت کارهایی بکنیم که طعم خاطرات کرونا به کام کودکان مان شیرین شود. هر چه باشد آنها مسافران آینده ایران هستند و چه بهتر که در این سفر سخت و طولانی، چمدان «خاطرات شیرین» را همراه خود داشته باشند!

دیدگاه کاربران

rassharif۱۳۹۱۱۰۶۰۰:۵۵:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۹
عالی بود؛ "دیر یا زود، کرونا با همه تلخی ها و سختی هایش خواهد رفت، اما خاطرات آن در ذهن و روان کودکانمان باقی خواهد ماند. فارغ از وظایف دولت و رسانه ها و تلویزیون، ما پدر و مادرها هم می توانیم با کمی حوصله، خلاقیت و حتی جستجو در اینترنت کارهایی بکنیم که طعم خاطرات کرونا به کام کودکان مان شیرین شود. هر چه باشد آنها مسافران آینده ایران هستند و چه بهتر که در این سفر سخت و طولانی، چمدان «خاطرات شیرین» را همراه خود داشته باشند!"
ناشناس۱۳۹۱۴۱۵۱۱:۱۷:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۹
البته برای تعداد کمی مثل شما عالی بود .... دوست عزیز کسی که در خونه دوتا بچه داره والان شغل اش را از دست داده و الان درآمدی ندارد که نان شب بچه هایش را تامین کند قرنطیه یعنی واژه بسیار ترسناک و خیلی بد ودوران قرنطینه هم از دوران سیاه زندگیش هست ...
ناشناس۱۳۹۱۲۳۹۰۸:۲۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱/۹
اگر اوضاع شیوع کرونا به همین منوال ادامه داشته باشد، مدارس و دانشگاهها چندین ماه دیگر هم باز نخواهند شد و عملا سال تحصیلی ناتمام باقی خواهد ماند. این امر اثرات روحی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی به دنبال خواهد داشت که غیر قابل جبران خواهد بود.
ناشناس۱۳۹۱۲۶۰۰۹:۰۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۹
همان‌گونه که در زمان جنگ تحمیلی فرماندهان نیمه‌های شب پوتین نیروهای خود را بدون اینکه کسی متوجه شود واکس می‌زدند و حاضر نبودند شناخته شوند امروز هم از فرزندان همان نسل انقلابی عده‌ای شب‌ها به ضدعفونی کردن خیابان‌ها و اماکن‌ شهر مشغول هستند.
ناشناس۱۳۹۱۵۰۲۱۲:۰۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۹
آقای مسافر فضایی پول خورد و خوراک و خرجی را چه جوری بدست می آوردی ؟ همه مثل شما مرفه بی درد نیستند که به فکر سفر فضایی باشند
عباس۱۳۹۱۵۸۸۱۲:۵۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۹
خیلی تخیلیه!

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

آخرین عناوین