ایران؛ دومین مصرف‌کننده لوازم آرایشی /معامله زیبایی با مصرف زیاد لوازم آرایشی

گروه سلامت الف،   3990105042 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

خداوند زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد؛ ما انسان‌ها هم به دنبال زیبایی هستیم، اما گاهی از شیوه‌های غیراصولی برای دستیابی به زیبایی استفاده می‌کنیم.

عدم شناخت درست از مدل‌های طبیعی زیبایی شناسی، توجه بیش از حد به ویژگی‌های ظاهری افراد و عدم شناخت کافی از توانمندی‌های خود، گاهی باعث بروز رفتارهایی افراط گرایانه در جهت زیبایی‌های تصنعی و غیراصولی شده که از آن جمله می‌توان به استفاده ناصحیح از لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره کرد.

استفاده بی‌رویه از لوازم آرایشی شیمیایی که برای زیبایی موقتی استفاده می‌شود، نه تنها زیبایی و شادابی پوست و مو را به خطر می‌اندازد، بلکه پوست را دچار پیری زودرس کرده و انواع چین و چروک‌ها، لکه‌ها و جوش‌ها در آن پدیدار می‌شود و موی سر را نیز دچار ریزش و انواع آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی می‌کند.

از سوی دیگر، هزینه‌های بالای استفاده از لوازم آرایشی، برخی افراد را به سمت استفاده از لوازم آرایشی ارزان قیمتی سوق می‌دهد که اغلب تقلبی و غیر استاندارد است و خطرات دوچندانی برای سلامتی و زیبایی مصرف‌کنندگان به همراه دارد.

دکتر ابوالفضل اصلانی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص عوارض ناشی از استفاده از لوازم‌های آرایشی و  بهداشتی، به ویژه در میان زنان، اظهارکرد: ایران هفتمین مصرف کننده لوازم آرایشی در جهان و دومین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه است.

تهدید سلامت زنان با استفاده افراطی از لوازم آرایشی

وی با بیان اینکه در حال حاضر، افراط در استفاده از لوازم آرایشی، سلامت جامعه، به ویژه زنان و دختران را به خطر انداخته و هر روز بدون توجه به تبعات سوء آن، بر میزان تقاضای این لوازم افزوده می‌شود، خاطرنشان کرد: در ساخت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی حتما باید از مواد اولیه مجاز و به میزان مناسب و در شرایط بهداشتی استفاده شود، درحالی که این امر در ساخت فرآورده‌های تقلبی و جعلی رعایت نمی‌شود.

اصلانی با اشاره به تقلبی بودن برخی از این لوازم آرایشی و استفاده زیاد از آن‌ها، گفت: در فرآورده‌های قاچاق نیز به دلیل عدم رعایت شرایط حمل و نقل و نگهداری درست، احتمال بروز تخریب و فساد بسیار زیاد است.

مصرف لوازم آرایشی را محدود کنید

وی با بیان اینکه زمانی که از لوازم آرایشی بیش از حد و مخصوصا انواع تقلبی استفاده می‌کنید، چربی طبیعی، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست شسته شده و پوست به مرور زمان چروکیده به نظر می‌رسد، ادامه داد: به خاطر داشته باشید که برگرداندن خاصیت ارتجاعی پوست امری دشوار است؛ پس به خاطر زیبا و جوان ماندن پوست خودتان هم که شده مصرف لوازم آرایشی را محدود کنید.

وی با بیان اینکه از آنجایی که لوازم آرایش به راحتی منافذ باز پوست را می‌بندد، راه را برای اکسیژن رسانی و خروج میکروب‌ها بسته و جوش پوستی به وجود می‌آورد، گفت: لوازم آرایشی مخصوصا انواع غیر مجاز تقلبی، جوش‌های روی پوست را به راحتی تغذیه می‌کند. از طرف دیگر، اثرات به جای مانده از جوش روی پوست، موجب کاهش زیبایی فرد می‌شود.

وی ادامه داد: در صورتی که از محصولات شیمیایی همچون رنگ مو، انواع ژل‌ها و سرم‌ها مخصوصا انواع قاچاق و تقلبی به وفور استفاده می‌کنید، باید بدانید که مضرات آن‌ها بسیار بیشتر از منفعت آن‌ها است و عوارضی همچون شوره، خارش و ریزش مو را به دنبال دارد.

وی درخصوص عفونت چشم نیز هشدار داد و گفت: چشم‌ها یکی از حساس‌ترین عضوهای بدن هستند که باید مراقبت زیادی نسبت به آن‌ها انجام داد. اگر هر روز از ریمل، خط چشم، مداد چشم و سرمه استفاده می‌کنید، سعی کنید مصرف آن‌ها را کاهش دهید، چرا که مصرف مداوم این محصولات آرایشی مخصوصا انواع غیر مجاز می‌تواند خطراتی همچون سوزش، خارش، حسایت، قرمزی، آبریزش و عفونت را در پی داشته باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: مصرف رژ لب‌های تقلبی و غیرمجاز می‌تواند چربی طبیعی لب‌ها را کاهش دهد و موجب ترک خوردن و بروز آسیب در لب‌ها شود. رژلب‌های تقلبی حاوی مقادیر بالایی از سرب هستند که مصرف آن‌ها می تواند مسمومیت خونی، مشکلات کبدی، کلیه و گوارشی را ایجاد کند، زیرا مواد آن از سوی مصرف کننده بلعیده شده، وارد دستگاه گوارش می‌شود، در عین حال مقدار زیاد سرب می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی اعصاب نیز بگذارد  .

به گفته وی، زنان باردار و کودکان از آسیب پذیرترین گروه‌ها در برابر آلودگی با سرب محسوب می‌شوند، بنابراین این ماده می‌تواند به راحتی از جفت عبور کرده، وارد مغز جنین شود و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری کند.

از محصولات معتبر و دارای مجوز استفاده کنید

اصلانی بروز ضایعات و التهابات پوستی، پوسته پوسته شدن، خشکی، خارش و سوزش را از عوارض ناشی از لوازم آرایشی تقلبی برشمرد و تأکید کرد: جهت پیشگیری از این عوارض، در درجه اول بهتر است از محصولات معتبر و دارای مجوز که کلیه ترکیبات آن‌ها مشخص است استفاده کرد. جهت تست حساسیت قبل از استفاده، ابتدا کمی از ماده آرایشی را روی پوست آرنج دست مالیده و به مدت ۳ دقیقه صبر کنید. اگر هیچ گونه علائمی از حساسیت‌های پوستی روی دست خود ندیدید، می‌توانید مصرف آن را ادامه دهید، اما به طور کلی بهتر است مواد آرایشی برای مدت طولانی روی پوست نماند.

وی در خصوص استفاده از برندهای جعلی لوازم آرایشی و بهداشتی هشدار داد: مصرف این مواد عوارض عمومی از جمله پیری زودرس پوست، حساسیت، صدمات کبدی و آکنه به وجود می‌آورد، این درحالی است که مواد آرایشی و بهداشتی با کیفیت پایین و تقلبی، عموماً با ایجاد یک سد، مانع رسیدن اکسیژن کافی به پوست شده، پیری زودرس پوست به ویژه در دختران نوجوانی که از سنین پایین آرایش می‌کنند را سبب می‌شود. این تأثیرات تدریجی با پیرشدگی پوست، بروز چروکیدگی در ناحیه پیشانی و چین خنده آغاز می‌شود؛ ولی متأسفانه بانوان برای پوشاندن این چین و چروک‌ها، از مواد آرایشی بیشتری استفاده می‌کنند که همین امر سبب ضربه و آسیب جدی‌تری به پوست می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حساسیت را شایع‌ترین عارضه لوازم آرایشی به خصوص اجناس تقلبی عنوان کرد و افزود: احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده، شایع‌ترین شکایت مصرف کنندگان است؛ سایر علائم عبارتند از: قرمزی، تورم، خارش و تاول های آبدار، کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست و آکنه.

وی از آفالتوکسین B۱، به عنوان یکی از شایع‌ترین و قدیمی‌ترین مواد سرطان‌زا برای انسان نام برد که توسط قارچ‌ها تولید می‌شود و افزود: مصرف محصولات آرایشی آلوده به این قارچ‌ها، می‌تواند منجر به صدمات کبدی حاد شود. میزان این ماده سمی در مواد آرایشی تقلبی، بالاتر از حد مجاز بوده و به راحتی از روی پوست، جذب بدن می‌شود.

توجه به برچسب اصالت و سلامت کالا هنگام خرید لوازم آرایشی

وی با بیان اینکه محصولات سالم هرگز بوی بد، تند و زننده‌ای ندارند مگر اینکه مدت‌ها از تاریخ مصرف آن‌ها گذشته باشد، افزود: نکته‌ای که هنگام خرید لوازم آرایش باید به آن توجه کنید تاریخ مصرف ذکر شده روی جعبه لوازم آرایشی است؛ مصرف کنندگان باید هرگونه تفاوت قیمت معنی‌داری را یک هشدار جدی تلقی کنند و از خرید کالاهایی که با نمونه‌های اصلی آن تفاوت قیمتی فاحش دارند خودداری کنند. همچنین در هنگام خرید به برچسب اصالت و سلامت کالا توجه کافی شود (برچسب سفید با حاشیه زرد رنگ).

وی یادآور شد: محصولاتی که مجوز واردات گرفته‌اند برچسبی بر روی آن‌ها نصب می‌شود که دارای یک کد ۱۱ رقمی است و با خراشیدن برچسب می‌توان عدد را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ پیامک کرد و از اصالت محصول اطلاع پیدا کرد، همچنین با نصب نرم افزار TTAC روی موبایل نیز می‌توان از این امر اطمینان حاصل کرد.

 

نظارت بر فروشگاه های عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی

اصلانی در خصوص چگونگی نظارت بر لوازم بهداشتی و آرایشی در استان اظهار کرد: در این خصوص اقدامات مختلفی توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صورت می‌گیرد که از جمله می‌توان به بازرسی از کارخانجات تحت پوشش جهت کنترل شرایط فنی و بهداشتی حین تولید و اطمینان از کیفیت فرآورده نهایی، نمونه برداری از محصوالت تولید شده ارسال آن به آزمایشگاه کنترل جهت اطمینان از رعایت شرایط مناسب تولید و مطابقت با پروانه ساخت، بررسی مواد اولیه مورد مصرف در کارخانجات، نظارت بر حسن کار انجام مسئول فنی، نظارت و بازرسی از انبار و اطمینان از شرایط مناسب نگهداری محصولات در آن‌ها، بررسی موارد شکایات در خصوص عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی، معدوم کردن کالاهای تاریخ گذشته، فاقد مجوز و دارای عدم انطباق، نمونه برداری از محموله‌های وارداتی به منظور کنترل آنها، نظارت بر فروشگاه‌های سطح عرضه به منظور اطمینان از عرضه محصوالت دارای پروانه ساخت یا مجوز ورود و انجام بازدیدهای مشترک از مراکز عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی با همراهی بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، بازرسی اصناف و ... اشاره کرد.

به تبلیغات ماهواره توجه نکنید

وی بر کاهش مصرف لوازم آرایشی شیمیایی توصیه و تأکید کرد: مصرف کنندگان، لوازم آرایشی را از فروشگاه‌های مجاز، داروخانه‌ها و وبسایت‌های مجاز تهیه کنند و به تبلیغات ماهواره که در بیشتر آن‌ها فراورده های غیر مجاز با خواص غیر واقعی و گمراه کننده تبلیغ می‌شود هرگز توجه نکنند.

اصلانی تاکید کرد: در خرید محصولات آرایشی حتما به تاریخ انقضاء توجه کرده و سعی کنید در دوران بارداری از مواد آرایشی کمتر استفاده کنید؛ پیش از مصرف محصولات مربوط به آرایش چشم، دستان خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید و هیچ گاه لوازم آرایشی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

در آخر باید به خاطر داشته باشیم که حتی برای آراسته بودن و زیباتر شدن ظاهری افراد، بهترین آرایش، آرایشی است که با اصول صحیح صورت بگیرد و نه تنها شخص را زیبا و خوش چهره نشان دهد، بلکه باعث جوان‌تر شدن و شاداب‌تر ماندن پوست و موی او شود، از چین و چروک‌هایی که در سنین بالاتر و به مرور در انسان پدید می‌آید جلوگیری کند و در سلامتی جسم و روان او نیز اثر مستقیمی بگذارد.

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 11. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 12. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 13. کرونا و اشک کباب! ...

 14. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 15. زیر پوست پایتخت...

 16. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 17. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 18. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 19. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

   2. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

   3. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

   4. سخنگوی وزارت بهداشت: «پزشکان بدون مرز» هنوز در ایران حضور دارند / اگر تمایل داشته باشند، می‌توانند به اتباع خارجی ساکن ایران خدمت رسانی کنند

   5. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

   6. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

   7. سندروم دست بی قرار چیست؟

   8. دانشگاه علوم پزشکی شیراز: مرگ و میر ناشی از الکل در استان فارس، ۶ برابر کروناست

   9. آمار کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر رسید/۱۲۳۹۱ نفر بهبود یافته اند

   10. اطلاعیه شماره ۳ کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا / تاکید به ماندن در خانه در روز ۱۳ فروردین

   11. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

   12. سخنگوی وزارت بهداشت: گزارشی از ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا نداریم/ مرگ ناشی از کرونا بیش از آنفولانزا

   13. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

   14. حریرچی: جدا سازی اجتماعی و غربالگری عمومی دو رویکرد مدیریت بحران کروناست

   آخرین عناوین