حاجی بابایی خبر داد؛ تلاش برای حذف دانشگاه فرهنگیان

گروه سیاسی الف،   3990104095 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس از تلاش برای حذف دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: رویای شوم، تیر خلاص به دانشگاه فرهنگیان، هرگز تعبیر نخواهد شد.

تلاش برای حذف دانشگاه فرهنگیان

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی  در گفتگویی با بیان اینکه اخیرا، مکاتبه ای از دانشگاه پیام نور با دبیرخانه کمیسیون علمی وتحقیقاتی و فناوری ریاست جمهوری را وصول کرده ام، که حاکی از تلاشهایی برای حذف دانشگاه فرهنگیان است، گفت: این رویای شوم هرگز تحقق نخواهد یافت. در این نامه عطف به نامه ۵۶۹۴۱/۱۳۹۷۰۹ به تاریخ یازدهم بهمن ۱۳۹۸ ، گزارش اقدامات برای همکاری دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه پیام نور،  ارائه شده است.


وی افزود: در این گزارش تصریح شده است، پس از اعلام تصمیم مورخ ۱۲ آبان ۹۸ کمیسیون علمی و تحقیقاتی وفناوری و نظر معاون اول،  جلسات متعدی با حضور نمایندگان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور و دانشگاه پیام نور و دانشگاه فرهنگیان تشکیل شده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: در این نامه گفته شده است که در  جلسات مذکور، نظر غالب آن بوده، که دانشجویان داوطلب براساس ضوابط اعلامی دانشگاه  فرهنگیان توسط سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرفته شده و به دانشگاه پیام نور معرفی شوند.

حاجی بابایی گفت: در این نامه پیشنهاد شده است این دانشجویان حدود ۱۰۰ واحد درسی با شش نیم سال تحصیلی را با رعایت ضوابط آموزشی عالی در دانشگاه پیام نور تحصیل کرده و دروس تخصصی و پایه را فرا می گیرند.سپس سایر دروس تربیتی  و یا سال چهارم تحصیل خود را در دانشگاه فرهنگیان ادامه تحصیل داده و از دانشگاه مزبور دانش آموخته خواهند شد و به نوعی دانشگاه پیام نور در قالب خرید خدمت به دانشگاه فرهنگیان خدمت رسانی خواهد کرد.

وی افزود: در این نامه به مزایای این طرح از جمله این که دانشجویان در محل سکونت خود خواهند بود و کمتر در معرض اسیب اجتماعی قرار می گیرد همچینن دانش آموختگان حداقل ۲۹ سال در خدمت دولت خواهند بود و سنوات خدمت بیشتر از دانشجویان فعلی خواهد بود، اشاره شد.


رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس  افزود: دو بند دیگری که از این نامه در دسترس است، اشاره به عدم واگذاری تسهیلاتی رفاهی مانند خوابگاه، رستوران  و پرداخت هزینه های تحصیل توسط شخص دانشجو ، همچنین استخدام دانشجو معلمان از تنها در سال چهارم تحصیل و رها شدن دولت از استخدام دانشجو معلمان از سال اول پذیرش در دانشگاه است.

حاجی بابایی با اظهار تاسف از این که ادامه این نامه در دسترس نیست گفت: به نظر می رسد، در جریان حذف جایگاه فرهنگیان و تنزل نظام تعلیم وتربیت کشور ، این بار حذف تدریجی دانشگاه فرهنگیان در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اظهار تعجب و طرح این پرسش که چرا از کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون فرهنگیان مجلس به عنوان نمایندگان مردم در این جلسات حضور نداشته است،گفت: این تصمیمات بر خلاف اسناد توسعه ای کشور مانند، سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس افزود: این که تلاش می شود، آموزش و پرورش را دستگاهی هزینه ای به جامعه معرفی کنند و با نسخه های اینچنینی سعی در تقلیل جایگاه آموزش وپرورش دارند، برخلاف اظهار نظر صریح مقام معظم رهبری است که به صراحت فرمودند آموزش وپرورش دستگاه هزینه ای نیست و در این دستگاه باید از سرمایه گذاری مادی وانسانی دریغ نشود، چرا که هرقدر سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد، نتایج بسیار را در جامعه شاهد خواهیم بود.

حاجی بابایی گفت: سند تحول بنیادین ، برنامه ششم توسعه همه تاکید بر تقویت دانشگاه فرهنگیان دارند ، گواه بارز این ادعا حضور مقام معظم رهبری، در هفته معلم دراین دانشگاه و صراحت ماده۶۳ برنامه ششم ، سد نفوذ ناپذیری است ، که هر کسی را که قصد نامبارکی براداشته باشد پشیمان خواهد کرد و از طرفی این این نگاه نازل درمورد تربیت معلمان، حاکی از بینش غلط در خصوص نظام تعلیم و تربیت و به ویژه معلمان به عنوان اصلی ترین مولفه فرایند تعلیم وتربیت دانش آموزان است.

وی افزود: با تمام قوا در برابر هر تصمیمی که منجر به تنزل جایگاه آموزش وپرورش کشور، فرهنگیان و به ویژه دانشگاه فرهنگیان به عنوان قلب سند تحول بنیادین ایستاده ایم و در این راستا از تمام ظرفیتهای قانونی استفاده می کنیم.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس تصریح کرد: به نظر می رسد، عده ای بشدت علاقمند هستند که، آموزش و پرورش را کاملا خصوصی کنند، این در بکارگیری معلمان خرید خدمت، پیشنهاد ارائه دورس دانشجو معلمان در قالب خرید خدمت و سایر فعالیتهای آموزش وپرورش در این قالب مشهود است، که باید گفت، براساس اصل ۳۰ قانون اساسی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توسعه عدالت آموزشی، هیچگاه آموزش وپرورش کشور خصوصی نخواهد شد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 11. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 12. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 13. کرونا و اشک کباب! ...

 14. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 15. زیر پوست پایتخت...

 16. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 17. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 18. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 19. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

آخرین عناوین