دولت از عرصه رقابت اقتصادی خارج شود / چرا پراید ۷۰ میلیون تومان است؟!

گروه سیاسی الف،   3990103018

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: در حال حاضر دولت رقیب تولیدکننده است؛ به‌عنوان مثال پراید ۷۰ میلیون تومان است و کسی هم نمی‌تواند محصول مشابهی با قیمت تمام شده پایین‌تر عرضه کرده و با پراید رقابت کند؛ چرا که اینجا یکه‌تاز میدان دولت است.  

به کزارش فارس، احمد علیرضابیگی در گفت‌وگویی اظهار کرد: مقام معظم رهبری هر سال به اقتضای اولویت‌های کشور به نامگذاری سال می‌پردازند و تجربه نشان داده این تشخیص‌ها کاملا به‌جا و ضروت مملکت نیز همانی بودند که ایشان در فرمایشات خود برجسته کردند. بنابراین همه باید مبنای فعالیت خود را بر محوریت این شعار قرار دهند.

وی افزود: چندین سال است که مقام معظم رهبری شعارهای محوری سال را به موضوعات اقتصادی اختصاص می‌دهند؛ سال گذشته هم رونق تولید نام گرفته بود و انتظار می‌رفت اقداماتی انجام شود که تولید روی غلطک افتد. امسال هم خواست مقام معظم رهبری موضوع تولید و جهش آن است تا حجم تولید افزایش و کیفیت آن ارتقا یابد.

مردم از گرانی و فقدان اشتغال رنج می‌‌برند

بیگی ابراز داشت: مردم از گرانی و فقدان اشتغال رنج می‌برند و به خاطر این‌ها مشکلات عدیده‌ای در جامعه به‌وجود آمده و مقام معظم رهبری گره‌گشایی از این مسائل را در گرو رونق و جهش تولید می‌دانند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه اگر مسیر تولید را هموار کنیم، بازار مملو از کالا باشد و عرضه افزایش یابد به دنبال آن قیمت‌ها کاهش خواهند یافت، افزود: گرانی زمانی به‌وجود می‌آید که اجناس و کالا کم است و در نتیجه هر کس پول بیشتری بدهد کالاها سهم او می‌شود؛ وقتی عرضه زیاد باشد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد و اشتغال از آن تبعیت کرده و افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: برای جهش تولید، دولت می‌تواند با ابزارهایی که در اختیار دارد تولید را پرمنعفت نشان دهد و این امر زمانی امکان‌پذیر است که خودش در عرصه اقتصادی بازیگر اصلی نباشد.

چرا پراید 70 میلیون تومان است؟!

استاندار سابق آذربایجان‌شرقی متذکر شد: در حال حاضر دولت رقیب تولیدکننده است؛ به‌عنوان مثال پراید 70 میلیون تومان است و کسی هم نمی‌تواند محصول مشابهی با قیمت تمام شده پایین‌تر عرضه کرده و با پراید رقابت کند؛ چرا که اینجا یکه‌تاز میدان دولت است؛ بنابراین کیفیت محصول اصلا پیشرفت نمی‌کند، قیمت‌ها هم تکلیفی بوده و در صورت فروش یا عدم فروش هر روز بالاتر می‌رود.

وی اذعان داشت: برای اینکه تولید پرمنفعت باشد، نقش اصلی متوجه دولت است و مجلس باید دولت را وادار کند از عرصه رقابت اقتصادی خارج شود و این امکان فراهم آید که بازیگران اقتصادی بر مبنای سود و زیان رفتارهای خود را تنظیم کنند و از رانت پرهیز شود.

بیگی تصریح کرد: دولت می‌تواند از طریق مردمی کردن اقتصاد، کمک به رشد اشتغال خانگی، کسب و کارهای خرد و روستایی و عرضه ارزان انرژی، تولید را پرمنفعت و به صرفه نشان دهد تا هم اشتغال ایجاد و هم ارز مورد نیاز جامعه تامین شود.

کارگاه‌های کجاباد الگوی کشوری رونق و جهش تولید

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فعالیت کارگاه‌های تولیدی کجاباد (کجوار) استان اشاره و اضافه کرد: این کارگاه‌ها سه شیفته کار می‌کنند و بازار مناسبی هم دارند؛ چراکه توانسته‌اند قیمت تمام شده تولید را کاهش دهند به‌طوریکه با کالاهای چینی هم رقابت می‌کنند.   

وی تصریح کرد: معتقدم کارگاه‌های تولیدی کولر، بخاری، یخچال و سایر کالاها در کجاباد بهترین الگوی کشوری رونق و جهش تولید هستند؛ چراکه به مراتب قیمت تمام شده پایین‌تری دارند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 23. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین