خروج ۳ میلیون نفر از ۱۳ استان کشور/۲۴۰۰ نفر علائمی از کرونا داشتند

گروه اجتماعی الف،   3990102023 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سرپرست جمعیت هلال احمر کشور گفت: از روز ۲۷ اسفند تا آخر وقت روز ۱ فروردین ۹۷۰ هزار خودرو از ۱۳ استان کشور خارج شده اند.

خروج ۳ میلیون نفر از ۱۳ استان کشور/۲۴۰۰ نفر علائمی از کرونا داشتند

به گزارش ایسنا، دکتر کریم همتی روز اول سال ۹۹ که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، خدمات هلال احمر را در بحران کرونا تشریح کرد.

وی با تبریک فرارسیدن عید باستانی نوروز به هم میهنان، گفت: این عید را بویژه به دست اندرکاران بهداشت و درمان که این روزها از جان مایه می‌گذارند و هر آنچه دارند در طبق اخلاص گذاشته‌اند تبریک می‌گویم و دست تک تک آنها را می‌بوسم. همچنین سال نو را به همکاران گرانقدر خود در هلال احمر و خانواده ۲ میلیونی داوطلبان، جوانان و امدادگران این جمعیت تبریک می‌گویم و از خداوند می‌خواهم به عزیزان ما برای تمام زحماتی که می‌کشند و با تحمل سختی‌ها و مشقات فراوان، بهترین ساعات را در کنار مردم کشور هستند، بهترین‌ها را عطا کند.

همتی در ادامه به نحوه آشنایی خود با جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۸۰ وارد هلال احمر شدم تجارب زیادی از آن سال ها دارم شاید بخشی از ویژگی آن سال ها این بود که دکتر نوربالا –رئیس وقت جمعیت هلال احمر- با استفاده از نیروهای توانمند و جوان، ساختار خوبی را در جمعیت هلال احمر شکل داده بود. آرزو می کنم در دوره جدید بتوانیم با استفاده از تجربیات سابق، نیرو و افراد جوانی که می توانند در کنار مردم باشند و فرصت خدمت در هلال احمر را داشته باشند، تربیت کنیم.

وی افزود: سال های خدمت در هلال احمر برای بنده همراه بود با اتفاقات سختی که جمعیت هلال احمر را درگیر کرده بود مثل زلزله بم، جنگ های عراق و افغانستان و البته بحث اربعین هم در مرز مهران دایر شده بود، همه این حوادث و پشتوانه تجربی که جمعیت هلال احمر در آن سال ها کسب کرده بود به کار آمد و هلال احمر با توانایی بیشتری توانست زلزله کرمانشاه، آذربایجان و حتی سیل ۹۸ را مدیریت کند. این تجارب کمک کرد هلال احمر در کنار مردم باشد. 

زلزله‌بم و حمایت‌های مردمی

سرپرست جمعیت هلال احمر گفت:  اوج تعامل میان هلال احمر و مردم و تمام سمن ها را در زلزله بم شاهد بودیم هیچکس به شکل شخصی برای کمک به آسیب دیدگان به بم مراجعه نمی کرد و مردم تمام کمک های خود را در اختیار هلال احمر قرار می دادند و اعضای هلال احمر هم کمک ها را به دست نیازمندان و آسیب دیدگان می رساندند. بنا براین اگر مردم هلال احمر را دوست دارند به دلیل جایگاهی است که این نهاد در حوادث و بحران ها در کمک به  مردم به دست آورده است و امیدواریم در دوره جدید بتوانیم با توجه به تجارب گذشته و تجاربی که از خدمت در وزارت بهداشت کسب کردم، کار بیشتری برای مردم انجام دهیم.

کرونا سیاسی نیست

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مهمترین توصیه ها در برابر شایعات، تحلیل ها و نگرانی های موجود در باره خطر بیماری کرونا، گفت: جمعیت هلال احمر و همه مجموعه سلامت باید به مردم آرامش بدهند، اضطراب اجتماعی را کم کنند و به شایعات که در بحران ها شدت می یابد، توجه نکنند. باید توجه داشته باشیم که کرونا به هیچ عنوان یک موضوع سیاسی نیست و با آن برخورد سیاسی نکنیم. کرونا، یک بیماری ویروسی است که اپیدمیک شده و کل دنیا را در برگرفته و مراودات فرهنگی و اقتصادی است که به گسترش این ویروس کمک می کند و ما باید کاری کنیم که زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم. 

ممکن بود کرونا از هرجای دیگری شروع شود

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از توهین به فرهنگ، آداب و سنن ملل دیگر گفت: اینکه به نوع غذای مردم یک کشور توهین کنیم اصلا پسندیده نیست ممکن است به بسیاری از انواع غذا در ایران هم ایراد وارد باشد ما باید این ویروس را یک بیماری با منشاء چین بدانیم اما انگ زنی در این زمینه مشکلی را حل نمی کند در مورد اینکه چرا از قم شروع شد هم به همین ترتیب، انگ زنی پسندیده نیست ممکن بود این بیماری از ورامین و پاکدشت و یا حتی شمال کشور شروع شود. قم در شیوع این بیماری، هیچ شرایط خاصی نسبت به سایر استان های کشور، نه بستر ژنتیکی و نه بستر فرهنگی خاصی که منجر به شیوع این ویروس شود، نداشت. بنابراین لازم است از انگ زنی قومیت ها، ملل و ... جلوگیری کنیم و از یک مرجعیتی همچون سخنان رهبر معظم انقلاب پیروی کنیم و یا مرجعی همچون توصیه های وزارت بهداشت را بپدیریم. از این منظر اینکه تمام اختیارات شورای امنیت ملی را در زمینه بیماری کرونا به این دبیرخانه سپرده شد نکته مثبتی بوده است.

دکتر همتی گفت: مقام معظم رهبری در ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز اخیر حتی در پیام نوروزی خودشان به زحمات کادر درمان برای خدمت به مردم عزیز کشور تقدیر و تشکر کردند.

دلیل قرنطینه نشدن قم

وی همچنین در خصوص وجود شایعاتی مبنی بر اطلاع وزارت بهداشت از شیوع کرونا در قم در روزهای قبل از ۳۰ بهمن ماه و اینکه چرا قم در این شرایط قرنطینه نشد، گفت: این شایعه که مقامات وزارت بهداشت می دانستند این ویروس در قم شیوع پیدا کرده اما به دلیل انتخابات، وجود و شیوع آن را کتمان کرده اند، درست نیست. دو تا سه روز پیش از انتخابات مجلس و زمانی که بیماری و در نهایت مرگ دو نفر بر اثر ابتلا به کرونا در قم تایید شد، وزیر بهداشت با معاون اول رئیس جمهوری جلسه فوق العاده داشت و توصیه ها و مواردی که باید رعایت شود، متذکر شد. بنابراین وزارت بهداشت بعد از به یقین رسیدن در مورد شیوع کرونا سلامت مردم را در نظر گرفته و مراتب و توصیه های لازم را به اطلاع  همگان رساند.

همتی در مورد قرنطینه نشدن شهر قم با وجود شیوع کرونا در این استان گفت: برای اجرای قرنطینه، شرایط خاص هر کشور را باید در نظر بگیریم. در این خصوص هیچ نسخه واحدی وجود ندارد. باید بسترهای جامعه شناختی خاص هر کشور و ظرفیت های آن کشور را در نظر بگیریم در چین با شیوع کرونا حکومت نظامی اعلام شد، در اروپا که فرهنگ خاصی وجود دارد؛ مردم فرانسه در پی شیوع کرونا، از در منزل خود کنترل می شوند. اما این موارد در کشور ما قابل اجرا نبود. بحث قرنطینه یک بحث علمی است، باید جمیع جهات در نظر گرفته شود. شرایط خاص کشور ما، پیش زمینه ها و مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی منجر به این شد که قرنطینه در کشور اجرایی نشود ممکن بود شیوع کرونا مثلا در استان قزوین رخ می داد باز هم هیچ تفاوتی نداشت و قرنطینه اجرا نمی شد  و ... به هرحال فرهنگ ما، ویژگی های جامعه شناختی مردم کشور ایران با کشورهای دیگر متفاوت است و نه در مرحله پیشگیری و نه در مرحله درمان نمی توان از نسخه کشور چین یا کشورهای دیگر پیروی کرد. بنابراین در این خصوص، چگونگی قطع زنجیره انتقال را مد نظر قرار دادیم.  

شناسایی ۲۴۰۰ نفر با علائم کرونا در طرح غربالگری

وی به عدم رعایت توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در کشور گفت: در وزارت بهداشت با اعلام شیوع ویروس، بلافاصله اقدامات لازم انجام شد و وزیر بهداشت از مردم کشور خواست به دلیل شیوع کرونا و برای حفظ سلامت خودشان به سفر نروند؛ اما از روز ۲۷ اسفند تا روز گذشته اول فروردین ماه، ۹۷۰ هزار خودرو با ظرفیت حدود ۳ میلیون مسافر از استان‌های درگیر کرونا خارج شده‌اند که حدود ۲۴۰۰ نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا مثل تب و ... بوده اند. کسانی که خرده می گیرند چرا قم را قرنطینه نکردید، به توصیه های وزارت بهداشت هم توجهی نمی کنند در صورتی که همین ۲۴۰۰ نفر هر کدام می توانند ۳ نفر را درگیر بیماری کنند. خروجی شهرها بسته نشد اما انتظار این بود که مردم مراعات کنند. در حال حاضر درخواست ما از هموطنان این است که به سفر نروند تا بتوانیم زنجیره انتقال را قطع کنیم و در نیمه دوم فروردین ماه روزهای آرامتری در پیش داشته باشیم.

چرا ماسک به چین هدیه دادیم؟

وی همچنین در خصوص انتقادات موجود در زمینه اهدای ماسک از سوی هلال احمر ایران به چین همزمان با بحران شیوع کرونا در این کشور گفت: نکته مهم این است که ما باید درک کنیم در یک دهکده جهانی زندگی می کنیم مشکلات ما بی ارتباط به مشکلات عراق و افغانستان و یا حتی چین در آن سوی دنیا نیست و همه در یک زنجیره هستیم. یکی از اصول هفتگانه هلال احمر، اصل جهانشمولی است یعنی همین بحث که وقتی چین گرفتار شد ما حدود ۲۰۰ میلیون تومان ماسک اهدا کردیم اما زمانی که شیوع این ویروس در ایران گسترش یافت، کشور چین محموله ای به ارزش حدودی ۱.۳ میلیون دلار به ایران شامل کالا، تجهیزات پزشکی، ماسک و گان پزشکی اهدا کرد. همچنین یک تیم ۵ نفره از متخصصان این کشور برای مشاوره و کمک به کنترل بیماری به ایران آمدند و هنوز مراودات و تعاملات با این تیم ادامه دارد. علاوه بر این، بسیاری از کشورهایی که حتی با ما ارتباط سیاسی خیلی خوبی هم ندارند مثل کشور امارات در حال حاضر برای کمک به کنترل این بیماری به ایران کمک مالی داشته اند. باید در نظر داشت که در حال حاضر وارد یک جنگ شده ایم. تعداد تلفاتی که کرونا در کل دنیا می دهد از جنگ هم بیشتر است. در این شرایط، یک اصل پذیرفته شده این است که به هر کسی در هر جای دنیا که گرفتار شده است، کمک کنیم. 

کمبودی وجود ندارد

سرپرست جمعیت هلال احمر با بیان اینکه وضع اقتصادی کشور ایران به اندازه اروپا و آمریکا مناسب نیست اما بیماری کرونا برای این کشورها هم مشکلات بی شماری پدید آورده، افزود: با وجود مشکلات اقتصادی، اعتماد خوبی میان مردم و مسئولان در ایران ایجاد شده است. ما با دستان خالی اما با وجود مردم مهربان و گرانقدری که پای کار آمده اند و بسیج تمام امکانات مجموعه نظام، تاخیر در تامین وسایل و تجهیزات لازم در چند روز ابتدایی شیوع ویروس، برطرف شده و کمبود جدی ای در این حوزه نداریم.

عملکرد هلال احمر در کرونا

وی اقدامات هلال احمر در حوزه مقابله با ویروس کرونا را نیز برشمرد و گفت: هلال احمر روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزار ماسک و به همین میزان هم مواد ضدعفونی کننده تولید می کند. همچنین گان های پزشکی با کمک هلال احمر و دیگر دستگاه ها در حال تولید است. البته جمعیت هلال احمر بلافاصله پس از شیوع کرونا در چین در چند زمینه فعالیت خود را آغاز کرده بود؛ مطالب آموزشی مهم در زمینه پیشگیری از کرونا قبل از شیوع این بیماری در ایران آماده شده و در فضای مجازی در اختیار مردم قرار داده شده بود. این نکات آموزشی ۳۷ میلیون بار تاکنون دیده شده است. همچنین با همکاری سازمان نظام پزشکی حدود ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر در یک سامانه آنلاین آموزش های لازم برای پیشگیری از بیماری را فرا گرفته بودند.

غربالگری خروجی ۱۳ استان

وی افزود: در حال حاضر غربالگری مسافران خروجی استانها بنا به تصمیم ستاد مدیریت بیماری کرونا به هلال احمر سپرده شده و هلال احمر با استقرار ۴۰۰ پایگاه، مسئول پایش سلامت مسافران در خروجی ۱۳ استان کشور با همکاری نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و راهداری هاست. هلال احمر همچنین در موضوع نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا هم ورود کرده و از ۱۰ هزار تخت مورد نیاز برای این بیماران، تامین ۲۶۰۰ تخت به هلال احمر سپرده شده است علاوه بر این، بیمارستان نورافشار جمعیت هلال احمر را در شهر تهران به عنوان معیین بیمارستان مسیح دانشوری در نظر گرفتیم. سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر نیز، داروی تامی فلو که میزان آن در کشور کاهش یافته و داروی کلترا را که در درمان بیماری کرونا موثر بوده است وارد کرده است. همچنین در تعامل با جمعیت های ملی سایر کشورها، ژاپن به زودی یک میلیون دلار کمک به ایران ارسال می کند. کمک های قابل توجهی هم از سوی ایرانیان مقیم آمریکا جمع آوری شده و در روزهای آینده از طریق ترکیه به ایران وارد می شود.. علاوه بر این، فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و برنامه غذایی سازمان ملل و کشورهایی همچون هنگ کنگ و سنگاپور هم برای ارسال کمک به ایران اعلام آمادگی کرده اند.

آمادگی برای حوادث طبیعی

دکتر همتی تاکید کرد: در کنار انجام مسئولیت های مربوط به کنترل بیماری کرونا، جمعیت هلال احمر از وظیفه ذاتی خود یعنی امدادرسانی غافل نبوده به همین دلیل، هیچکدام از امدادگران ما در بحث کرونا وارد نشدند تا در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه همچون سیل که بر اساس پیش بینی هواشناسی احتمال وقوع آن در برخی استان ها وجود دارد، بتوانیم مخاطرات را مدیریت کرده و از بروز بحران پیشگیری کنیم.

بر اساس گزارش سایت هلال احمر، سرپرست جمعیت هلال احمر در پایان ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت جدید، اعتماد میان هلال احمر و مردم به بالاترین سطح ممکن برسد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 4. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 7. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 8. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 9. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 10. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 11. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 12. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 13. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 14. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 15. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 16. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 17. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 18. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 19. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 20. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 21. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 22. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 23. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 24. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 25. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 3. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 4. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 9. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 10. بازی با طرح فاصله‌گذاری در وضعیت قرمز !

 11. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 12. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 13. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 14. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 15. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 16. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 17. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

 18. نگاه مادی به جان انسان

 19. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 20. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 21. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 22. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 23. عبرتهای کرونا

 24. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 25. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

آخرین عناوین