سید حسن نصرالله: جامعه بین‌الملل بر سر ترامپ برای لغو تحریم‎های پزشکی فریاد بزند

گروه جهان الف،   3990102004 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیر کل حزب‌الله لبنان شامگاه جمعه در مورد تحولات لبنان و منطقه از جمله آزادی عامر الفاخوری جاسوس اسرائیلی و شیوع ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا در خصوص تجهیزات پزشکی سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله: جامعه بین‌الملل بر سر ترامپ برای لغو تحریم‎های پزشکی فریاد بزند

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان شامگاه جمعه در مورد تحولات لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود سالروز مبعث پیامبر اکرم (ص) و حلول سال جدید شمسی را تبریک و سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) را تسلیت گفت.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه دشمنان در راستای ضربه زدن به اطمینان بین مقاومت و مردم که پشتیبان اصلی هستند، تلاش می‌کنند، افزود: ما از وجود معامله برای آزادی عامر الفاخوری جاسوس سرسپرده نداریم و آنچه می‌دانیم این است که معامله‌ای وجود نداشته است. از زمان آغاز بازداشت فاخوری آمریکا فشارهای شدیدی را به اغلب مسئولان دولت وارد کرد. آمریکایی‌ها همچنین برخی از شخصیت‌های سیاسی و دولتی لبنان را تهدید کردند که در صورت عدم تبرئه و آزادی الفاخوری، مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: فشارهای زیادی برای آزادی بی قید و شرط این جاسوس انجام گرفت و فشارها به شکل اساسی بر قضات متمرکز بود و قضاتی نیز در این خصوص پایداری کردند که جای تقدیر دارد. برخی قضات نیز تسلیم این فشارهای آمریکا شدند. یک نکته مثبت وجود دارد و این است که دستگاه قضایی لبنان در این خصوص ۶ ماه مقاومت کرد. طی دو ماه گذشته مراجع دولتی همزمان به تهدیدهای آمریکا موضوع الفاخوری را با ما مورد رایزنی قرار دادند و ما مخالف آزادی وی بودیم. این امری خطرناک است و مجال را برای آمریکا جهت تحمیل آنچه در آینده می‌خواهد، باز خواهد کرد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: این یک موضوع انسانی و مربوط به مقاومت و حاکمیت است و باید در خصوص آن موضعی برای خدا و آخرت گرفته شود و مصلحت شخصی قضات نیز همین است و نباید تسلیم فشارها شد. ما باید از هر قاضی یا مسئولی که در این نبرد پایداری کرد حمایت می‌کردیم. من خبر آزادی الفاخوری را از رسانه‌ها شنیدم. بعد از ممنوعیت سفر الفاخوری، آمریکایی‌ها برای فراری دادن وی از فرودگاه بیروت تلاش کردند اما مراجع امنیتی با این اقدام مخالفت کردند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: دستگاه قضایی حکم داد و قاضی وی را ممنوع الخروج کرد اما با این وجود آمریکایی‌ها با تعدی آشکار به حاکمیت لبنان وی را خارج کردند. از روز اول بازداشت الفاخوری با تبرئه وی از اتهامات مخالف بودیم و صدور حکم عادلانه را خواستار شدیم. از جلسه محاکمه‌ای که طی آن حکم آزادی الفاخوری صادر شد اطلاع نداشتیم. به شما یقین می‌دهم که جنبش امل و همچنین حزب الله به هیچ وجه از آنچه درباره موضوع الفاخوری روی داد آگاهی نداشتند. ما از بسیاری از احکام دادگاه نظامی و دستگاه قضایی لبنان اطلاع نداریم و در آن دخالت نمی‌کنیم. دولت هیچ وقت حتی برای یک روز دست حزب الله نبوده است.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: ما با برخی از تصمیمات اتخاذشده در دولت موافقت و به برخی اعتراض کردیم. حزب الله یک گروه سیاسی حاضر در لبنان و دارای نمایندگان و وزرا است و تاثیری گاه کمتر و گاه بیشتر از دیگر گروه‌های سیاسی دارد. در معادلات داخلی گروه‌های سیاسی وجود دارند که تاثیرشان بیشتر از ماست. هرکس پافشاری می‌کند که ما را مسئول آزادی الفاخوری بداند بر باقی ماندن در دایره دشمن و رقیب اصرار دارد.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: تصمیم آزادی الفاخوری در دولت مورد بحث قرار نگرفته و تصمیمی در خصوص آزادی وی در داخل آن اتخاذ نشده است. برخی خشمشان را بجای خالی کردن بر آمریکای جلاد بر قربانی این موضوع خالی می‌کنند. ما باید خشم خود را متوجه آمریکا که برخلاف قانون این جاسوس مجرم را فراری داد، کنیم. پرونده عامر الفاخوری باید به صورت قضایی پیگیری شود و دستگاه قضایی لبنان نباید آن را پایان یافته تلقی کند.

سید حسن نصرالله افزود: می‌توان موضوع پیگرد وی را در خارج نیز مورد بررسی قرار داد. الفاخوری یک فرد تحت پیگرد است که از دست دستگاه قضایی لبنان گریخته است. ما به صورت علنی نصیحت، پیشنهاد و انتقاد را از جانب دوستان خود قبول می‌کنیم. به دوستانمان می گویم که دو چیز پذیرفتنی نیست اول تردید به مقاومت و دوم اهانت و ناسزا چرا که ما خونمان را برای کرامت و شرف خود می‌دهیم. هرکس از این حدود فراتر برود از دوستی با ما خارج شود. این مقاومت شریف‌ترین، والاترین و حکیم ترین مقاومت در عصر حاضر است.

مبحث دوم سخنرانی سید حسن نصرالله درباره ویروس کرونا

سید حسن نصرالله تدابیر سختگیرانه در خصوص ویروس کرونا و تشکیل چارچوب‌های اجتماعی برای فشار به متخلفان را خواستار شد.

وی تصریح کرد: هر منطقه‌ای که بیماری در آن شیوع پیدا کند اگر دولت نسبت به قرنطینه تصمیم گیری کند باید قرنطینه شود حتی اگر شیعه نشین باشد. خیلی عیب است که تعامل با ویروس کرونا براساس گرایش‌های فرقه‌ای و طائفه‌ای باشد. دولت در خصوص مصلحتی که برای مردم مناسب می‌داند در تصمیم گیری شجاعت داشته باشد و ما هم حمایت می‌کنیم. بخشی از همبستگی اجتماعی به تعویق دریافت قبوض اجاره منازل و مغازه‌ها در صورت امکان مربوط می‌شود. نزدیک به بیست هزار نفر از برادران و خواهران ما در این خصوص مشغول فعالیت هستند و برای بسیج افراد بیشتر هم آمادگی داریم. ما آماده‌ایم تا در این نبرد هرگونه که می‌توانیم کمک کنیم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: تمام افرادی که از سوریه و ایران داخل شدند مورد معاینات و قرنطینه خانگی قرار گرفتند و برخی در این زمینه نژادپرستانه و تبعیض آمیز رفتار می‌کنند. سه منطقه در این جنگ شاهد برخورد نژادپرستانه قرار می‌گیرند که نوار غزه، یمن و ایران هستند. این مناطق که تحت محاصره، جنگ و تحریم هستند از رسیدن کمک‌ها و دارو و تجهیزات پزشکی هم به آنها ممانعت می‌شود و علیرغم کرونا با تحریم مورد فشار قرار می‌گیرند. دولت و ملت ایران در زیر سایه سنگین تحریم‌ها به مقابله با کرونا ادامه می‌دهند. آیا وقت آن نرسیده است که جامعه بین الملل بر سر ترامپ خونریز و نژادپرست برای لغو تحریم تجهیزات پزشکی فریاد بزند.

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: برای من ثابت شده است که ترامپ از عنصری انسانی نیست چرا که می‌خواهد واکسن فقط برای آمریکا باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۸۱۸۴۴۰۹:۵۱:۰۹ ۱۳۹۹/۱/۲
همه از دشمنی آمریکا با مردم ایران آگاهیم و ترامپ تا روزی که در کاخ سفید است تحریمها را بر نخواهد داشت. اما بنظرم الان باید دیپلماسی فعالی بنام دیپلماسی سلامت داشته باشیم تا تروریسم اقتصادی آمریکا بر علیه ملت ایران را به دنیا نشان دهیم که حتی در این شرایط سخت گسترش شدید ویروس کرونا در ایران هم آمریکا دست از تحریمهای ظالمانه بر نمیدارد.
ناشناس۱۳۸۱۹۲۲۱۰:۵۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۲
تحریم های ایران ؛ صدای اطرافیان ما رو بیشتر از خودمون در آورده ..
پزشک۱۳۸۱۹۳۹۱۱:۱۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۲
ما تحریم پزشکی نیستیم در اصل تحریم بانکی که هستیم شرکت های بین المللی نمیتونند از ما پول بگیرند و تجهیزات بدن
توپانی۱۳۸۲۱۰۸۱۳:۳۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۲
آمریکادرحال مرگ است.صددرصد
بی نام۱۳۸۲۸۴۸۰۴:۱۱:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۳
از طریق ۳ بانک در سوییس با ثبت سفارش وزارت بازرگانی هر چه دارو و درمان لازم است قابل وارد کردن است . دعوای سیاسی را جای دیگر بکنید ..

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  2. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  3. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

  4. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

  5. پوتین، پیروز همه‌پرسی/ پوتین تا ۱۶ سال آینده رئیس جمهور باقی می‌ماند!

  6. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

  7. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  8. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  9. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

  10. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

  11. جزئیات سقوط موصل/ آمریکا گفت سلاح نمی‌دهیم؛ ایران انبار خود را باز کرد

  12. اظهارات ضد ایرانی فرزند شاه سعودی

  13. قالیباف: تلاش برخی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خطای راهبردی است

  14. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

  15. اقدامات خصمانه آمریکا علیه «حشد شعبی» عراق /اهداف واشنگتن چیست؟

  16. عراقچی با کنایه به عکس هوک و گروسی: بهتر است هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی

  آخرین عناوین