کرملین: جنگی بر سر قیمت نفت با عربستان نداریم

گروه جهان الف،   3990101095

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: بین روسیه و عربستان سعودی، جنگ قیمت در بازار جهانی نفت جریان ندارد.

«دمیتری پسکوف» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در واکنش به اظهارات لئونید فدون معاون شرکت نفت لوک اویل که گفته بود بین روسیه و عربستان جنگ قیمت ها جریان دارد، اظهار کرد: بین روسیه و عربستان سعودی جنگ قیمت ها در بازار نفت وجود ندارد بلکه شرایط جهانی نامساعد است.

وی افزود: روسیه با هیچ کشوری جنگ نمی کند و ما به اظهارات نمایندگان دربار پادشاهی عربستان سعودی نیز توجه داریم که اعلام کرده اند به جنگ قیمت ها نمی پردازند.

 پسکوف گفت: هر کشوری دارای شاخص های بودجه خود است و هر کشوری سیاست های خود را با توجه به این پارامترها تنظیم می کند.

وی ادامه داد: بودجه روسیه روی ۴۲ دلار برای هر بشکه بسته شده است. البته این بها برای ما ناراحت کننده و نامساعد است اما فضای امن وجود دارد و در صورت نیاز بکار گرفته می شود.

پسکوف با اشاره به نوسانات شدید بهای نفت در عرصه بین المللی خاطرنشان کرد که در دورنمای نزدیک و میان مدت هیچ فاجعه ای رخ نخواهد داد.  

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نوسانات شدید روبل را ناراحت کننده خواند و افزود: این وضع پایان می یابد و نوسانات جای خود را به ثبات خواهد داد ضمن اینکه قیمت ۲۵ دلار برای هر بشکه نفت برای روسیه فاجعه بار نیست 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: اظهارات (تند) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره نفت را درک می کنیم.

وی افزود: بسیاری از شرکت های نفت آمریکا از بهای پایین نفت زیان می‌بینند و شرکت‌های تولید کننده نفت قاره ای در وضعیت مصیبت بار قرار دارند. 

ترامپ روز پنجشنبه گفت که روسیه و عربستان سعودی برای سهم خود در بازار رقابت می کنند و این مساله باعث سقوط بهای نفت به پایین ترین سطح شد. 

به گفته وی، آمریکا در این وضعیت مداخله خواهد کرد.

پسکوف در ادامه گفت: اتخاذ بموقع تدابیر امکان داد تا در روسیه کرونا مانند برخی از کشور به شدت شیوع پیدا نکند به همین دلیل موضوع قرنطینه مسکو مطرح نشده است.

 وی این را نیز گفت که هیچ نشانه ای از بیماری کرونا در پوتین دیده نمی شود و وی نیازی به تست کرونا ندارد. 

منبع: ایرنا