قاضی پور در گفتگو با الف: وزیر اقتصاد مانع افزایش ۲۵ درصدی بیمه شخص ثالث شود/قیمت غیر عادلانه است

گروه اقتصادی الف،   3990101017 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه افزایش بیش از ۲۵ درصدی قیمت بیمه شخص ثالث غیرعادلانه است و مردم توان پرداخت ندارند، از وزیر اقتصاد خواست تا مانع این افزایش قیمت شود.

وزیر اقتصاد مانع افزایش ۲۵ درصدی بیمه شخص ثالث شود/قیمت غیر عادلانه است

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با از انتقاد از افزایش بیش از 25 درصدی حق بیمه شخص ثالث خودروها در سال آینده گفت: این افزایش قیمت ناعادلانه است و باید جلوی آن گرفته شود.

وی با اشاره به تعطیلی کسب و کار مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: مسئولین بیمه باید در این شرایط که بیماری کرونا در کشور پخش شده و مشکلات اقتصادی افزایش یافته، پنچ تا 10 درصد حق بیمه را به نسبت سالهای قبل کاهش می دادند نه اینکه قیمت را به یک باره بیش از 25 درصد افزایش دهند و حتی بیش از 10 درصد بیشتر از سال قبل افزایش دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه برخی افراد در کاخ های شیشه ای خود نشسته و برای مردمی که درآمد کافی و شغل مناسب ندارند، تصمیمات غیر معقول می گیرند.

قاضی پور با بیان اینکه صنعت بیمه یک صنعت سودآور است، افزود: به دلیل برخی تخلفات در صنعت بیمه در دولت گذشته، معاون اول رئیس جمهور سابق روانه زندان شد.

وی افزود: متاسفانه زد و بندهایی که وجود دارد باعث ایجاد مشکلاتی برای بیمه می شود. 

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخلفات در بیمه وجود دارد اما همه متخلف نیستند، افزود: باید کاری کنیم مردم به راحتی خودروها را بیمه کنند.اگر هزینه بیمه بالا باشد مردم خودروها را بیمه نمی کنند و مشکلات افزایش می یابد.

قاضی پور با تاکید بر اینکه باید افرادی که از برگه های بیمه استفاده نکردند، تخفیف های بالا بگیرند، گفت: باید بیمه برای آن عده از رانندگانی که تصادفی ندارند، رایگان باشد تا همه تشویق شوند تصادف نکنند.

وی اضافه کرد: اگر تخفیف های مناسب و بیمه رایگان وجود نداشته باشد، چه تشویقی برای رانندگان وجود خواهد داشت؟.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد خواست که با توجه به  افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان و تعیین تکلیف نشدن میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده، با این افزایش قیمت بیمه مخالفت کند و جلوگیری آنرا بگیرد.

قاضی پور اضافه کرد: اگر مجلس دهم در سال جدید جلسه ای داشته باشد، باید کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در این زمینه طرحی ارائه کند و ضمن اصلاح قیمت بیمه، از افزایش یکباره قیمت آن جلوگیری کند.

غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی از  افزایش 25 درصد و خورده ای حق بیمه خودروها در سال آینده خبر داد و  گفت که نرخ حق بیمه سال 99 را بدون سود و تنها با لحاظ سه درصد هزینه های اداری، بابت وجه به نرخ دیه اعلام شده از سوی قوه قضائیه، حدود 25 درصد افزایش خواهیم داد.

به گزارش الف، میزان دیه در سال جاری در ماه‌های حرام مانند ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب، 360 میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام 270 میلیون تومان بوده که به نسبت سال 97 حدود 15 درصد افزایش داشت.بیمه هم بر همین اساس 15 درصد افزایش قیمت یافت.

اما دیه در ماههای غیر حرام در سال آینده به 270 میلیون تومان رسید. یعنی افزایش حدود 21 و نیم درصدی. ولی مسئولین بیمه مبلغ بیمه شخص ثالث را بیش از 25 درصد افزایش داده است یعنی حدود چهار درصد بیشتر از معیار تعیین شده هر سال.

بیمه شخص ثالث بیمه اجباری است که همه مالکان وسایل نقلیه باید آن را تهیه کنند و در صورت نداشتن آن جریمه می‌شوند.

در محاسبه بیمه شخص ثالث، حق بیمه پایه به صورت سالیانه توسط بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه‌ای ارائه می‌شود و به صورت ثابتی است. مبلغ حق بیمه پایه، به مبلغ دیه در هر سال و تعداد سیلندرهای خودرو بستگی دارد.