آیا مترو تهران تعطیل می‌شود؟

گروه اجتماعی الف،   3981228129 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

شهرداری تهران به تنهایی در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی تصمیم‌گیر نیست، ستاد ملی کرونا باید در این زمینه تصمیم بگیرد. برخی از اعضای شورا معتقدند با شروع تعطیلات نوروزی امکان تعطیلی مترو وجود دارد.

به گزارش فارس، کرونا از چین آغاز و دامن بسیاری از کشورها از جمله ایران را هم گرفت. این روزها در همه جا صحبت از ویروس کروناست، ویروسی که جان تعدادی از هموطنان را گرفت. عده‌ای هم مبتلا و تحت درمان هستند. مسؤولین به جد از مردم می‌خواهند که در خانه بمانند تا بتوانند ریشه این ویروس را خشک کنند.

یکی از جاهای انتشار این ویروس مکان‌های عمومی است. مدیریت شهری اقدام به ضدعفونی کردن اماکن عمومی از جمله مترو و اتوبوس گرفته است. در بسیاری از شهرها سیستم حمل‌ونقل عمومی تعطیل شد.

متروی شیراز تعطیل شد

در 21 اسفند ماه سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: بر اساس درخواست‌های مردمی و مصوبه شورای شهر شیراز متروی این شهر از 22 اسفند تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

همچنین با تصویب شورا همه پایانه‌های مسافری شیراز هم تعطیل شد. این تصمیم در راستای مقابله با شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از انتقال به سایرین گرفته شد. همچنین عملیات‌های اجرایی پروژه‌های عمرانی هم به حالت تعلیق در آمد و بسیاری از پرسنل دورکار شدند. 

متروی مشهد تعطیل شد

بعد از شیراز، متروی مشهد هم تعطیل شد. اعضای شورای اسلامی شهر مشهد هم از 25 اسفند تا 5 فروردین با تعطیلی مترو موافقت کردند. سرویس‌دهی اتوبوس‌ها در خطوط مختلف نیز با محدودیت‌هایی روبرو شد و از 29 اسفند تا 5 فروردین تعطیل است. 

بعد از اینکه متروی برخی از کلانشهرها به تعطیلی کشیده شد، زمزمه‌های تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی پایتخت هم به گوش رسید.

امکان تعطیلی متروی تهران هم است

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در این باره در 24 اسفند، گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا احتمال تعطیلی ناوگان حمل‌ونقل عمومی وجود دارد.

مدیریت شهری از تعطیلی مترو به دلیل شیوع بیماری کرونا استقبال می‌کند تا جایی که یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در 24 اسفند گفت: فعلاً شهرداری تهران برنامه‌ای برای تعطیلی مترو ندارد مگر اینکه ستاد مقابله با کرونا این موضوع را به ما ابلاغ کنند. وی ادامه داد: در صورت گسترش ویروس کرونا در پایتخت ناوگان متروی تهران تا زمان عادی شدن تعطیل خواهد شد. 

وی با بیان اینکه شهرداری هم از تعطیلی مترو استقبال می‌کند، ادامه داد: اماکن عمومی و حمل‌ونقل عمومی از جمله مکان‌هایی است که انتقال ویروس کرونا در آن بیشتر است هر چند در حال حاضر تعداد مسافران مترو هم کم شده است.

حناچی:ما به تنهایی تصمیم نمی‌گیریم

البته در خصوص تعطیلی مترو شهرداری تهران به تنهایی تصمیم‌گیر نیست.پیروز حناچی شهردار تهران در این باره گفت: ما به تنهایی تصمیم نمی‌گیریم و ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در این باره تصمیم بگیرد هر چند که مسافران ما کم شده است.

 با تأکید بر اینکه مسافران کاهش پیدا کرده‌اند، گفت: معنی آن این است که مردم از ماندن در خانه‌ها استقبال کرده‌اند در صورت ابلاغ این موضوع از سوی ستاد ملی آمادگی انجام کار را داریم. 

وی از ضدعفونی کردن اماکن عمومی خبر داد و گفت: دستگاهی برای مه‌پاشی تهیه شده است و معابر را ضدعفونی کردیم.

اعضای شورای شهر هم به موضوع کرونا پرداخته و حتی در این باره اقداماتی انجام دادند.زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در این باره گفت: مسؤولیت و مدیریت کرونا طبق اعلام نظر رئیس جمهور با وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف هستند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه باشند و کاملاً پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های صادره از جانب وزارت بهداشت رعایت کنند.

به گفته نوری، اقدامات باید در جهت پیشگیری باشد و در این راستا مدیریت شهری و شهرداری تهران سازوکارهایی فراهم کرده است.

به گفته وی، در حوزه حمل‌ونقل عمومی، تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو علاوه بر تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی طی دستورالعملی در چند شیفت کاری، کار ضدعفونی‌کنندگی انجام می‌شود.

ضدعفونی کردن مترو، اتوبوس انجام می‌شود و همچنین مدیریت شهری برای رانندگان تاکسی دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تهیه کرده است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در این باره، گفت: ضدعفونی کردن مترو و اتوبوس هر روز انجام می‌شود، ما هم رصد می‌کنیم، گزارشی مبنی بر وجود مشکل اعلام نشده است. در روزهای ابتدایی کمبودهایی داشتیم و به مرور حل شد و در حال حاضر مشکلی نیست.

ی با تأکید بر این موضوع که در تأمین مواد ضدعفونی‌کننده مشکلی نداریم،‌گفت: کارها در حال انجام است.

عضو شورای شهر تهران در خصوص احتمال تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی گفت: به نظر می‌رسد با تعطیلی ادارات و شروع تعطیلات نوروز می‌توان سیستم حمل‌ونقل عمومی را تعطیل کرد.

علیخانی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سیستم حمل‌ونقل عمومی تعطیل شده است، گفت: روزانه 4 میلیون نفر از خارج از تهران با سیستم حمل‌ونقل عمومی به تهران می‌آیند اگر تعطیل می‌کردیم همه چیز مختل می‌شد.

وی گفت: وقتی ادارات تعطیل می‌شود معنا ندارد که سیستم حمل‌ونقل عمومی باشد در آن مقطع می‌توان این سیستم را تعطیل کرد.

علیخانی بیان داشت: در زمان تعطیلات مشکلی برای تعطیلی وجود ندارد.

کاهش 80 درصدی مسافر در مترو

میزان مسافران در مترو 80 درصد کاهش مسافر در خصوص مترو بوده است و مدیران شهری در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی اعلام می‌کنند تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند.

یوسف حجت سرپرست معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران درا ین باره به خبرنگار فارس، گفت: در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم.

وی در خصوص وضعیت فعلی خطوط مترو گفت: مسافران به 20 درصد رسیده‌اند و در تمامی خطوط کاهش مسافر داشته‌ایم. 

حجت با بیان اینکه سرفاصله قطارها را خیلی کم نکرده‌ایم، گفت: ضدعفونی کردن اماکن عمومی در دستور کار است و مشکلی در تأمین مواد ضدعفونی‌کننده نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاران شما هم دچار کرونا شده‌اند، گفت: بله برخی از همکاران گرفته‌اند. 

حجت با بیان اینکه ضدعفونی کردن اتوبوسرانی، تاکسی و مترو انجام می‌شود، گفت: برای اتوبوسرانی افشانه‌های ضدعفونی‌کننده برای رانندگان در نظر گرفته‌ایم. 

بر اساس این گزارش، مدیریت شهری اعلام کرده است در صورتی که ستاد ملی کرونا اعلام کند آمادگی تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارد. برخی از اعضا هم می‌گویند با شروع تعطیلات می‌توان سیستم حمل‌ونقل عمومی را تعطیل کرد حال باید دید چه تصمیمی مسؤولین در این زمینه خواهند گرفت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۹۱۱۵۱۷:۱۸:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
نمیخواد بابا بذار چند میلیون نفر بمیرن چه کاریه بذار ویروس پخش بشه تو تهران نمیخواد تصمیم بگیری ریس جمهور که افتتاح کردنش گرفته توام مترو اتوبوس بذار بچرخن چرخه پخش ویروس کامل بشه فوقش چند میلیون میمیرن دیگه خدا بیامرزدشون مرگ دست خداس شمام وسیله ناراحتی که نداره
ناشناس۱۳۷۹۲۶۶۱۹:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
وقتي قطارهاي بين شهري هنوز از قم به مشهد وبالعكس مسافر جابجا میكنند نبايد به مردم تاكيد كنيم سفر نروند

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 3. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین