تیر خلاص به سلامت جامعه !

 3981228064 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نوروز ۹۹ شاید متفاوت ترین نوروزی باشد که ایرانی ها تجربه می کنند. امسال هرگونه دید و بازدید نوروزی، سفر و مهمانی می تواند به قیمت جان عزیزانمان تمام شود. 

تیر خلاص به سلامت جامعه !

به گزارش الف با توجه به قدرت بالای این ویروس در انتشار سریع، حالا در شرایطی قرار داریم که عید دینی، روبوسی و سر زدن به بزرگترهای فامیل، حکم یک کار کاملا غیراخلاقی را دارد که می تواند جان بقیه را به خطر بیندازد.

اگرچه همواره صله رحم و دید و بازدیدها در نوروز به عنوان یک ارزش اخلاقی و هنجار مرسوم در جامعه ما پذیرفته شده است، اما باید بپذیریم که در شرایط اضطراری فعلی، این رفتارها کاملا ضد ارزش به حساب می آید. حتی اگر فرض بگیریم که ما جانمان را کف دستمان بگذاریم و بیمی هم از ابتلا به ویروس کرونا نداشته باشیم، اما سوال اینجاست که اگر فرد مسنی به واسطه همین عید دیدنی های ما به ویروس کرونا مبتلا شود و جسمش نتواند در برابر این ویروس جدید دوام بیاورد و فوت شود، آیا تا آخر عمر می توانیم با این عذاب وجدان کنار بیاییم؟ یعنی حتی اگر این فرض را هم در نظر بگیریم که ما در صورت ابتلا به ویروس کرونا، مداوا می شویم و اتفاقی برایمان نمی افتد، آیا می توانیم تضمین کنیم که در اثر عید دیدنی های ما، هیچ اتفاقی هم برای سالمندان اطرافمان نمی افتد؟

این روزها سر زدن به اقوام و آشنایان سالمند، نوعی خیانت به جان این عزیزان است. شاید آنها با ما رودربایستی داشته باشند و نتوانند با صراحت بگویند که ما را از عید دیدنی معاف کنید، اما اطرافیان افراد سالمند باید خودشان مراعات کرده و عید دیدنی ها را به تماس تلفنی محدود کنند.

رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از تعبیر جالبی استفاده می کند و می گوید: «امسال عید دیدنی را به عید شنیدنی تبدیل کنیم و از طریق تلفن و اینترنت با یکدیگر در تماس باشیم.»

به گفته فاطمه جعفریان «ماندن در خانه و رعایت نکات پیشگیرانه سبب می شود که زنجیره بیماری قطع شود و اوضاع زندگی به روال عادی خود برگردد. در همین راستا به مردم توصیه می کنیم که از حضور در آرامستان ها و بقاع متبرکه نیز خودداری کنند، زیرا این تجمع نیز سبب شیوع بیماری می شود.»

نکته مهم دیگر این است که باید در نظر داشت این ویروس نشان داده است که پیر و جوان نمی شناسد. مرگ برخی جوانان کاملا سالم و حتی ورزشکار بر اثر ابتلا به کرونا، نشان می دهد که هنوز ابعاد پیچیده این ویروس برای جهان علم، شناسایی نشده است. بنابراین در این شرایط، دید و بازدیدهای نوروزی، نه تنها جان سالمندان را به شدت به خطر می اندازد، بلکه احتمال دارد سلامت افراد جوان و میانسال را هم تهدید کند.

در صورتی که عید دیدنی های امسال متوقف نشود، باید منتظر بود که یک هفته پس از نوروز با افزایش چشمگیر مبتلایان به ویروس کرونا مواجه باشیم. با توجه به شلوغی بیش از حد مراکز درمانی در این ایام و نیمه فعال بودن بسیاری از مراکز درمانی در ایام نوروز، قطعا مراکز درمانی قادر نخواهند بود که خدمات درمانی مطلوبی به جمعیت تازه مبتلایان به کرونا ارائه دهند. درواقع، افرادی که امسال به عید دیدنی اصرار دارند، باید در نظر بگیرند که در صورت ابتلا به این ویروس مرگبار، نباید انتظار دریافت خدمات درمانی کامل و بدون کم و کاست را داشته باشند.

سفر نوروزی؛ تیر خلاص به سلامت جامعه

با شیوع ویروس کرونا در همه شهرهای ایران، حالا دیگر هیچ نقطه ای از کشور وجود ندارد که از این ویروس موذی در امان مانده باشد. سفر رفتن در این شرایط، قطعا به افزایش زنجیره ابتلا به این ویروس منجر می شود. بخصوص در استان های شمالی کشور که هر ساله مقصد محبوب مسافران نوروزی است، این روزها در فهرست استان هایی قرار گرفته که بیشترین میزان شیوع ویروس کرونا در آن ثبت شده است. 

عباس زارع، دبیر شورای اطلاع‌رسانی ستاد کرونا در استان مازندران هم تصریح کرده است: « با توجه به شرایط موجود در کشور و استان مازندران و همچنین برای حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، تمامی مراکز هنری و فرهنگی استان در این ایام تعطیل است و مازندران نمی‌تواند از مسافران نورزی میزبانی کند.»

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با کرونای مازندران «هیچ کدام از مدارس، مسافرخانه‌ها، اردوگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، زائرسراها، مراکز تفریحی و گردشگری استان، مجاز به سرویس‌دهی به مسافران نیستند و دایر کردن چادر در مکان‌های عمومی و اقامتگاه‌ها نیز ممنوع است.»

بسیاری از شهرهای توریستی کشور نیز شرایطی مشابه دارند و وضعیت شیوع کرونا در این شهرها نیز بسیار نگران کننده است.

از سوی دیگر، باید در نظر داشت که بر اساس گفته کارشناسان، ایمنی بدن انسان در زمان سفر، کاهش پیدا می کند و در نتیجه مستعد ابتلا به ویروس های مختلف است. از آنجا که در طول مسافرت به انواع اشیا و لوازم مختلف نیز دست می زنیم، از دستشویی های بین راهی استفاده می کنیم، خوراکی می خریم و در محیطی غیر از خانه خودمان می خوابیم، همه این عوامل موجب افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا خواهد بود.

تغییر سبک زندگی در ایام نوروز و ماندن در خانه، بهترین لطفی است که می توانیم در حق خودمان و اطرافیانمان داشته باشیم. مطالعه، فیلم دیدن، گوش دادن به موسیقی، وقت گذاشتن بیشتر با خانواده، گذراندن دوره های آموزشی آنلاین رشته های هنری و غیرهنری که به وفور در اینترنت یافت می شود، از جمله بهترین راه هایی است که می توان هم از اوقات فراغت پرباری بهره مند شد و هم کمک کرد که زنجیره ابتلا به این ویروس متوقف شود.

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نیاز داریم که برخی علایق و سلایق خود را قربانی کنیم، به سفر نرویم و ارتباط با اطرافیان را محدود کنیم تا این بیماری را شکست دهیم. در صورتی که این هزینه های کوچک را ندهیم، آن وقت در صورت ابتلا به کرونا مجبوریم هزینه های مادی و معنوی به مراتب بزرگ تری را متحمل شویم.

 

 

دیدگاه کاربران

على اصقر۱۳۷۹۶۴۳۰۰:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
قرنطينه لازم بود همانطور كه نميشه با خواهش و تمنا از مردم خواست قوانين رانندگي را رعايت كنند
ناشناس۱۳۸۰۲۷۵۱۴:۵۶:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت دلش میخواد مردم در این یکساله سرگرم کرونا باشند تا دولتشان تمام شود والسلام
ناشناس۱۳۸۰۳۸۷۱۷:۱۲:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
حداقل کاری که میشه کرد برای جلوگیری از سفرهای غیر ضروری غیر فعال کردن سهمیه سوخت خودروها در خارج از محدوده شهر محل اقامت مالک خودرو هست
شهرانی۱۳۸۰۴۸۸۱۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
خروجی های تهران(نه خروجی قم و رشت و..) در حال انفجار است!!؟ و خیلی زود نتیجه لجبازی دیگر دولت(بعد‌ از تعطیل نکردن مالها و فروشگاههای پر ازدحام) با عدم اجرای طرح منع تردد و سفر مشخص شد و زحمات ضدکرونایی شهرستانی ها توسط مسافران تهرانی هدر رفت! ظاهرا بعضی بدشان نمی آید حتی به قیمت جان هموطنان، در همین وضعیت خاص کرونایی، دولت را پایان دهند و از پاسخگویی فرارکنند. امان از..
جلال۱۳۸۰۶۰۵۲۲:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی خود روحانی لجبازی میکنه و موضوع رو‌ جدی نگرفته مردم جدی بگیرند؟؟ راستی اون شنبه که روحانی گفت چی شد؟؟؟
ناشناس۱۳۷۹۶۴۵۰۰:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی صدا و سیما میگه کرونا خیلی مهربونه اینجوری میشه !!!
ناشناس۱۳۷۹۶۴۶۰۰:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مسئولیت پذیر باشید! برای حفظ جان خود و خانواده و هموطنانتان به مسافرت نرید و نکات بهداشتی رو رعایت کنید. مرگ فقط برای همسایه نیست!
محمد قاسمی۱۳۷۹۶۶۶۰۰:۳۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
الناس علی دین ملوکهم
ناشناس۱۳۷۹۶۶۸۰۰:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چاره چیه وقتی یک عده زبان نفهم وبی فرهنگ هستن
ناشناس۱۳۸۰۳۱۶۱۵:۴۵:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
پلیس و قاضی و زندان را از جمله برای همین روزها اختراع کرده اند. چرا پلیسهای همه جای دنیا اسلحه گرم و سرد دارند؟ چون برخی افراد همواره فقط زبان زور را می فهمند.
ناشناس۱۳۸۰۴۸۵۱۹:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
انسداد ورودی شهرها
ناشناس۱۳۷۹۶۶۹۰۰:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
عید دینی صحیح نیست. عید دیدنی صحیح است.
ناشناس۱۳۷۹۶۸۱۰۰:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سفر را خود دولت زمينه سازي كرده است گرچه مرتبا اعلام مي كند در خانه بمانيد سفر فقط با خودرو شخصي انجام نميشود قطارها وهواپيماها واتوبوسهاي جاده اي هنوز دارند مسافر جابجا مي كنند وتعطيل نشدند قطارهاي قم به مشهد وبالعكس همچنان ادامه دارد لذا بجاي توقع از مردم ابتدا خود دولت نسبت به تعطيل شدن فرودگاه ها ورآه اهن اقدام نمايد ادارات وبانكها تعطيل شوند ونهايتا مردم اگر از مسافرت صرف نظر نكردند در خروجي شهر ها از رفتن انها به خارج شهر جلوگيري شود اگر واقعا خطرجدي است چرا اين اقدام نميشود؟
محمد۱۳۷۹۷۲۷۰۱:۴۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت مقصر است آقای روحانی عمدا اینگونه سخن میگوید
ناشناس۱۳۷۹۸۰۱۰۶:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی رییس جمهور واطرافیانش در بحبوحه کرونا بزرگراه افتتاح میکنند و می گویند قرنطینه معنا ندارد و اگر رهایشان کرده بودین بنزیت نوروزی میداد چه انتظاری میرود که بیماری کرونا کنترل شور
ناشناس۱۳۷۹۸۰۷۰۶:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مگر قرار نبود نیروهای مسلح تردد بین شهری را کنترل کنند چرا همه چیز رها شده ؟ چرا هیچکی پاسخگو نیست چرا چرا چرا ؟
ناشناس۱۳۷۹۸۱۵۰۷:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
تیر خلاص به سلامت جامعه هفته ها پیش شلیک شد!
رضا۱۳۷۹۸۲۴۰۷:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
عید دینی رو دیگه از کجا اوردید؟ منبع بدید ما هم اطلاع پیدا کنیم کجا این عبارت بوده..........
عمران۱۳۷۹۸۳۰۰۷:۳۵:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
بله انسان‌های عاقل این را میفهمند ولی با کسی که بار میزند با وجود قرنطینه برای تفریح گروهی می‌رود سفر چه کنیم؟ با چنین کسی میشود بحث منطقی کرد؟
ناشناس۱۳۷۹۸۳۵۰۷:۴۳:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
تنها در صورتی میشود کرونا را کنترل کرد که نظامیان حکومت را بطور موقت در دست بگیرند و با قوه قهریه از ترددها جلوگیری کنند
ناشناس۱۳۷۹۸۴۲۰۷:۴۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
اون ۳۰ درصدی که رعایت نمیکنن زحمت بقیه رو هم به باد میدن در نتیجه هر چند متوجه شدیم برای قرنطینه هم تحریم ها اثر گذاشته ولی باید بگیم تا قوه قهریه به خاطر اون ۳۰ درصد اجرا نشه نتیجه خوبی نخواهد داشت... این دسته از افراد حق الناس و وجدان و... رو چه میفهمن؟؟ در ضمن مگه ۲ هفته ای میشه فرهنگ به مردم یاد داد؟ پس قهریه تنها راه می باشد
ناشناس۱۳۷۹۸۹۰۰۸:۵۰:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کرونا در ایران همزمان شد با 22 بهم,ن. انتخابات و نوروز چه شود
ناشناس۱۳۷۹۹۰۲۰۹:۰۱:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ممنون به خاطر مقاله قاطع، امیدوارم همه هموطنان با جدیت به این مسائل فکر کنند!
ناشناس۱۳۷۹۹۵۵۱۰:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
واقعا درک نمیکنم دولت چرا تو این دو هفته ممنوعیت سفر و تردد شهری اعمال نمیکنه؟!!!
جانباز 70 درصد۱۳۷۹۹۶۴۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سلام یک پیشنهاد جدی دید و بازدید از خانه اقوام و فامیل و بابا و مامان اجتناب ناپذیر است پس اولین کار درب ورودی یک ژل ضدعفونی کننده دست و یک اسپری ویا آبپاش محتوی الکل و آب (70 به 30 ) قرار بگیرد و هرکس آمد از کوچک و بزرگ قبل از ورود و احوالپرسی (دیده بوسی نـــــــــــــــــه ) ابتدا دستهایشان با ژل ضدعفونی شود و سپس تمام لباس و کفش را با آبپاش اسپری کرد حتی می شود این شیوه را از ابتدا تا انتها فیلمبرداری کرد و در شبکه ها بسرعت پخش کرد
علی۱۳۷۹۹۶۷۱۰:۲۲:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چرا مثل ایتالیا اسپانیا فرانسه و غیره قرنطینه نمیکنید چرا همش از مردم میگید
خسرو سلجوقی۱۳۸۰۰۴۷۱۱:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
هر سفر معادل حداقل یک تیر است به کادر پزشکی و یا بهترین عزیزمان! چرا قتل عمدی می‌کنیم؟ خسرو سلجوقی کارآفرین اجتماعی
ناشناس۱۳۸۰۱۰۴۱۲:۱۸:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت وقتی عرضه قرنطینه نداره، شرایط میشه همین که میبینین
سامان۱۳۸۰۱۱۳۱۲:۲۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
به نظر من در ایران یک راه حل اساسی وجود داره. باید در گیتهای خروجی شهر ها پلیس کد ملی راننده و همه سرنشینان رو ثبت کنه و به دولت اعلام کنه تا از خدمات و معافیت های دوران قرنطینه محروم بشن. اگه قراره به وامها مثلا مهلت سه ماهه بدن یا اینکه معافیت مالیاتی بدن یا حتی کمک نقدی به خانوارها پرداخت بشه، برای اینهایی که میرن مسافرت این مزایا و معافیت ها لغو بشه و هزینه درمان اونها هم با قیمت آزاد حساب بشه. این کار رو بکنن نود درصد برمیگردن توی شهر خودشون. با خواهش و تمنا نمیشه بحران رو مدیریت کرد. ♦️♦️♦️ سردبیر محترم اگه میتونید این پیشنهاد رو اطلاع رسانی کنید. با تشکر.
ناشناس۱۳۸۰۱۵۸۱۳:۰۹:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ارتش و سپاه بايد جلوي مسافرت ها را ميگرفتند روش دولت صد در صد غلط و اشتباه بوده است و احتمال مرگ صدها هزار نفر ميرود با اين اشتباه كساني كه كوتاهي ميكنند و سلامت مردم و جامعه برايشان مهم نيست بايد محاكمه شوند .
روزبه۱۳۸۰۱۶۴۱۳:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
شعار امسال بعضی از ما ایرانی ها: نه خونه می مونیم، نه به توصیه های بهداشتی عمل می کنیم و... همش هم به خاطر اینکه کسی به فکر ملت نیست، حداقل می تونیم جون همدیگرو به خطر بندازیم همش به خاطر اینکه کسی به فکر ملت نیست، خودمون بهتر می تونیم جون همدیگرو به خطر بندازیم...
امیر حسین سلطان/تهران۱۳۸۰۱۷۳۱۳:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کامنت یک دوست ذیل «امسال عید دیدنی را به عید شنیدنی تبدیل کنیم و از طریق تلفن و اینترنت با یکدیگر در تماس باشیم.» خدایی این شنیداری خوبه از بریز و بپاش هم آدم راحت میشه و اینکه توی خرج و دخلت نمی مونی.لازم نیست چشم و هم چشمی ها رو ببینی و شرمنده عزیزامون بشیم
ناشناس۱۳۸۰۱۸۹۱۳:۴۰:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چه عجب به دولت حمله نکردین!!! و گناه به مسافرت رفتن بعضی ها را به پای دولت ننوشتید.
علی۱۳۸۰۴۲۸۱۷:۵۱:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سال نو شروع نشده تیر خلاص به قلب سلامت عمومی جامعه ایرانی شلیک شد: دولت و بخشی از مردم هر کدام در شلیک مستقیم به حصار سلامت ایرانیان مقصرند! بخشی از مردم با شوخی گرفتن تهدید، سطحی نگری، لجاجت، ‌و فرهنگ بیشعوری جان خیل عظیم خانه نشین را در معرض خطر و نابودی قرار داده و درخواست ها و خواهش های مکرر مقامات مسئول پزشکی و بهداشتی را نادیده می گیرند! دولت نیز بدلائل غیرعلمی و غیربهداشتی از پذیرش بار مسئولیت مدیریت همه جانبه و سنگین مهار کرونا همچون ۵ کشور اول درگیر با این هجوم اپیدمیک سرباز زده و عملا دست آندسته از مردم هنجارشکن و سهل انگار را در مسافرت، تجمع و حضور خیابانی و بیابانی باز گذارده است. نامه ۵ وزیر بهداشت قبلی جمهوری اسلامی با گرایشات متمایز سیاسی و ۱۷ پزشک متخصص بیماری های عفونی و تنفسی به رئیس جمهور، این سهل انگاری و لجاجت بی مبنا را بر ملا می سازد! آیا کسی هست که پس از تعطیلات ۱۳ نوروز مسئولیت مرده ها و کشته هایی را که می شد جانشان را نجات داد برعهده بگیرد؟ چرا ما از اشتباه کاری ایتالیایی ها در فاز اول شیوع ویروس کرونا درس نمی گیریم؟ آیا میخواهیم بسوی وضعیت ۶۰۰-۵۰۰ جانباخته در روز برسیم؟ آیا وقتی پزشکان مان مجبور شدند بدلایل ضیق امکانات و تخت بیمارستانی همچون ایتالیا بین جان جوان یا پیر تصمیمات آنی بگیرند، تازه سرعقل بیاییم؟ ظاهرا هیچکس هنوز از عمق واقعه و ابعاد آن آگاه نیست. تصمیمات امروز دولت ها همچون عصر جنگ است؛ صرفا با قیافه خونسرد و سرباز زدن از تصمیمات عاجل و قاطع نمی توان بسادگی از این بحران چندوجهی و عمیق عبور کرد.
ناشناس۱۳۸۰۶۲۳۲۲:۲۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کرونای مهربون

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  2. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  3. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  4. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

  6. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  7. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  8. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  9. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  10. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  11. سازمان هواپیمایی جعلی بودن مدرک تحصیلی عابدزاده را تکذیب کرد

  12. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

  13. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

  14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  15. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

  16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  17. فرهنگیان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند

  18. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  19. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  20. سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید

  21. آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می‌کند؟

  22. لشکر ۱۳ میلیونی مجردها

  23. اعلام شماره حساب برای دریافت کمک‌های مردمی به بیروت

  24. آلبوم ناصری کاخ گلستان گم شد

  25. عضو ستاد مقابله با کرونا: مرگ و میر کرونا در کشور خیلی بالا نیست/ شدت بیماری با افزایش سن، رشد می‌یابد

  آخرین عناوین