تیر خلاص به سلامت جامعه !

 3981228064 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نوروز ۹۹ شاید متفاوت ترین نوروزی باشد که ایرانی ها تجربه می کنند. امسال هرگونه دید و بازدید نوروزی، سفر و مهمانی می تواند به قیمت جان عزیزانمان تمام شود. 

تیر خلاص به سلامت جامعه !

به گزارش الف با توجه به قدرت بالای این ویروس در انتشار سریع، حالا در شرایطی قرار داریم که عید دینی، روبوسی و سر زدن به بزرگترهای فامیل، حکم یک کار کاملا غیراخلاقی را دارد که می تواند جان بقیه را به خطر بیندازد.

اگرچه همواره صله رحم و دید و بازدیدها در نوروز به عنوان یک ارزش اخلاقی و هنجار مرسوم در جامعه ما پذیرفته شده است، اما باید بپذیریم که در شرایط اضطراری فعلی، این رفتارها کاملا ضد ارزش به حساب می آید. حتی اگر فرض بگیریم که ما جانمان را کف دستمان بگذاریم و بیمی هم از ابتلا به ویروس کرونا نداشته باشیم، اما سوال اینجاست که اگر فرد مسنی به واسطه همین عید دیدنی های ما به ویروس کرونا مبتلا شود و جسمش نتواند در برابر این ویروس جدید دوام بیاورد و فوت شود، آیا تا آخر عمر می توانیم با این عذاب وجدان کنار بیاییم؟ یعنی حتی اگر این فرض را هم در نظر بگیریم که ما در صورت ابتلا به ویروس کرونا، مداوا می شویم و اتفاقی برایمان نمی افتد، آیا می توانیم تضمین کنیم که در اثر عید دیدنی های ما، هیچ اتفاقی هم برای سالمندان اطرافمان نمی افتد؟

این روزها سر زدن به اقوام و آشنایان سالمند، نوعی خیانت به جان این عزیزان است. شاید آنها با ما رودربایستی داشته باشند و نتوانند با صراحت بگویند که ما را از عید دیدنی معاف کنید، اما اطرافیان افراد سالمند باید خودشان مراعات کرده و عید دیدنی ها را به تماس تلفنی محدود کنند.

رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از تعبیر جالبی استفاده می کند و می گوید: «امسال عید دیدنی را به عید شنیدنی تبدیل کنیم و از طریق تلفن و اینترنت با یکدیگر در تماس باشیم.»

به گفته فاطمه جعفریان «ماندن در خانه و رعایت نکات پیشگیرانه سبب می شود که زنجیره بیماری قطع شود و اوضاع زندگی به روال عادی خود برگردد. در همین راستا به مردم توصیه می کنیم که از حضور در آرامستان ها و بقاع متبرکه نیز خودداری کنند، زیرا این تجمع نیز سبب شیوع بیماری می شود.»

نکته مهم دیگر این است که باید در نظر داشت این ویروس نشان داده است که پیر و جوان نمی شناسد. مرگ برخی جوانان کاملا سالم و حتی ورزشکار بر اثر ابتلا به کرونا، نشان می دهد که هنوز ابعاد پیچیده این ویروس برای جهان علم، شناسایی نشده است. بنابراین در این شرایط، دید و بازدیدهای نوروزی، نه تنها جان سالمندان را به شدت به خطر می اندازد، بلکه احتمال دارد سلامت افراد جوان و میانسال را هم تهدید کند.

در صورتی که عید دیدنی های امسال متوقف نشود، باید منتظر بود که یک هفته پس از نوروز با افزایش چشمگیر مبتلایان به ویروس کرونا مواجه باشیم. با توجه به شلوغی بیش از حد مراکز درمانی در این ایام و نیمه فعال بودن بسیاری از مراکز درمانی در ایام نوروز، قطعا مراکز درمانی قادر نخواهند بود که خدمات درمانی مطلوبی به جمعیت تازه مبتلایان به کرونا ارائه دهند. درواقع، افرادی که امسال به عید دیدنی اصرار دارند، باید در نظر بگیرند که در صورت ابتلا به این ویروس مرگبار، نباید انتظار دریافت خدمات درمانی کامل و بدون کم و کاست را داشته باشند.

سفر نوروزی؛ تیر خلاص به سلامت جامعه

با شیوع ویروس کرونا در همه شهرهای ایران، حالا دیگر هیچ نقطه ای از کشور وجود ندارد که از این ویروس موذی در امان مانده باشد. سفر رفتن در این شرایط، قطعا به افزایش زنجیره ابتلا به این ویروس منجر می شود. بخصوص در استان های شمالی کشور که هر ساله مقصد محبوب مسافران نوروزی است، این روزها در فهرست استان هایی قرار گرفته که بیشترین میزان شیوع ویروس کرونا در آن ثبت شده است. 

عباس زارع، دبیر شورای اطلاع‌رسانی ستاد کرونا در استان مازندران هم تصریح کرده است: « با توجه به شرایط موجود در کشور و استان مازندران و همچنین برای حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، تمامی مراکز هنری و فرهنگی استان در این ایام تعطیل است و مازندران نمی‌تواند از مسافران نورزی میزبانی کند.»

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با کرونای مازندران «هیچ کدام از مدارس، مسافرخانه‌ها، اردوگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، زائرسراها، مراکز تفریحی و گردشگری استان، مجاز به سرویس‌دهی به مسافران نیستند و دایر کردن چادر در مکان‌های عمومی و اقامتگاه‌ها نیز ممنوع است.»

بسیاری از شهرهای توریستی کشور نیز شرایطی مشابه دارند و وضعیت شیوع کرونا در این شهرها نیز بسیار نگران کننده است.

از سوی دیگر، باید در نظر داشت که بر اساس گفته کارشناسان، ایمنی بدن انسان در زمان سفر، کاهش پیدا می کند و در نتیجه مستعد ابتلا به ویروس های مختلف است. از آنجا که در طول مسافرت به انواع اشیا و لوازم مختلف نیز دست می زنیم، از دستشویی های بین راهی استفاده می کنیم، خوراکی می خریم و در محیطی غیر از خانه خودمان می خوابیم، همه این عوامل موجب افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا خواهد بود.

تغییر سبک زندگی در ایام نوروز و ماندن در خانه، بهترین لطفی است که می توانیم در حق خودمان و اطرافیانمان داشته باشیم. مطالعه، فیلم دیدن، گوش دادن به موسیقی، وقت گذاشتن بیشتر با خانواده، گذراندن دوره های آموزشی آنلاین رشته های هنری و غیرهنری که به وفور در اینترنت یافت می شود، از جمله بهترین راه هایی است که می توان هم از اوقات فراغت پرباری بهره مند شد و هم کمک کرد که زنجیره ابتلا به این ویروس متوقف شود.

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نیاز داریم که برخی علایق و سلایق خود را قربانی کنیم، به سفر نرویم و ارتباط با اطرافیان را محدود کنیم تا این بیماری را شکست دهیم. در صورتی که این هزینه های کوچک را ندهیم، آن وقت در صورت ابتلا به کرونا مجبوریم هزینه های مادی و معنوی به مراتب بزرگ تری را متحمل شویم.

 

 

دیدگاه کاربران

على اصقر۱۳۷۹۶۴۳۰۰:۰۶:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
قرنطينه لازم بود همانطور كه نميشه با خواهش و تمنا از مردم خواست قوانين رانندگي را رعايت كنند
ناشناس۱۳۸۰۲۷۵۱۴:۵۶:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت دلش میخواد مردم در این یکساله سرگرم کرونا باشند تا دولتشان تمام شود والسلام
ناشناس۱۳۸۰۳۸۷۱۷:۱۲:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
حداقل کاری که میشه کرد برای جلوگیری از سفرهای غیر ضروری غیر فعال کردن سهمیه سوخت خودروها در خارج از محدوده شهر محل اقامت مالک خودرو هست
شهرانی۱۳۸۰۴۸۸۱۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
خروجی های تهران(نه خروجی قم و رشت و..) در حال انفجار است!!؟ و خیلی زود نتیجه لجبازی دیگر دولت(بعد‌ از تعطیل نکردن مالها و فروشگاههای پر ازدحام) با عدم اجرای طرح منع تردد و سفر مشخص شد و زحمات ضدکرونایی شهرستانی ها توسط مسافران تهرانی هدر رفت! ظاهرا بعضی بدشان نمی آید حتی به قیمت جان هموطنان، در همین وضعیت خاص کرونایی، دولت را پایان دهند و از پاسخگویی فرارکنند. امان از..
جلال۱۳۸۰۶۰۵۲۲:۱۱:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی خود روحانی لجبازی میکنه و موضوع رو‌ جدی نگرفته مردم جدی بگیرند؟؟ راستی اون شنبه که روحانی گفت چی شد؟؟؟
ناشناس۱۳۷۹۶۴۵۰۰:۰۷:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی صدا و سیما میگه کرونا خیلی مهربونه اینجوری میشه !!!
ناشناس۱۳۷۹۶۴۶۰۰:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مسئولیت پذیر باشید! برای حفظ جان خود و خانواده و هموطنانتان به مسافرت نرید و نکات بهداشتی رو رعایت کنید. مرگ فقط برای همسایه نیست!
محمد قاسمی۱۳۷۹۶۶۶۰۰:۳۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
الناس علی دین ملوکهم
ناشناس۱۳۷۹۶۶۸۰۰:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چاره چیه وقتی یک عده زبان نفهم وبی فرهنگ هستن
ناشناس۱۳۸۰۳۱۶۱۵:۴۵:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
پلیس و قاضی و زندان را از جمله برای همین روزها اختراع کرده اند. چرا پلیسهای همه جای دنیا اسلحه گرم و سرد دارند؟ چون برخی افراد همواره فقط زبان زور را می فهمند.
ناشناس۱۳۸۰۴۸۵۱۹:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
انسداد ورودی شهرها
ناشناس۱۳۷۹۶۶۹۰۰:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
عید دینی صحیح نیست. عید دیدنی صحیح است.
ناشناس۱۳۷۹۶۸۱۰۰:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سفر را خود دولت زمينه سازي كرده است گرچه مرتبا اعلام مي كند در خانه بمانيد سفر فقط با خودرو شخصي انجام نميشود قطارها وهواپيماها واتوبوسهاي جاده اي هنوز دارند مسافر جابجا مي كنند وتعطيل نشدند قطارهاي قم به مشهد وبالعكس همچنان ادامه دارد لذا بجاي توقع از مردم ابتدا خود دولت نسبت به تعطيل شدن فرودگاه ها ورآه اهن اقدام نمايد ادارات وبانكها تعطيل شوند ونهايتا مردم اگر از مسافرت صرف نظر نكردند در خروجي شهر ها از رفتن انها به خارج شهر جلوگيري شود اگر واقعا خطرجدي است چرا اين اقدام نميشود؟
محمد۱۳۷۹۷۲۷۰۱:۴۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت مقصر است آقای روحانی عمدا اینگونه سخن میگوید
ناشناس۱۳۷۹۸۰۱۰۶:۳۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی رییس جمهور واطرافیانش در بحبوحه کرونا بزرگراه افتتاح میکنند و می گویند قرنطینه معنا ندارد و اگر رهایشان کرده بودین بنزیت نوروزی میداد چه انتظاری میرود که بیماری کرونا کنترل شور
ناشناس۱۳۷۹۸۰۷۰۶:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مگر قرار نبود نیروهای مسلح تردد بین شهری را کنترل کنند چرا همه چیز رها شده ؟ چرا هیچکی پاسخگو نیست چرا چرا چرا ؟
ناشناس۱۳۷۹۸۱۵۰۷:۰۰:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
تیر خلاص به سلامت جامعه هفته ها پیش شلیک شد!
رضا۱۳۷۹۸۲۴۰۷:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
عید دینی رو دیگه از کجا اوردید؟ منبع بدید ما هم اطلاع پیدا کنیم کجا این عبارت بوده..........
عمران۱۳۷۹۸۳۰۰۷:۳۵:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
بله انسان‌های عاقل این را میفهمند ولی با کسی که بار میزند با وجود قرنطینه برای تفریح گروهی می‌رود سفر چه کنیم؟ با چنین کسی میشود بحث منطقی کرد؟
ناشناس۱۳۷۹۸۳۵۰۷:۴۳:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
تنها در صورتی میشود کرونا را کنترل کرد که نظامیان حکومت را بطور موقت در دست بگیرند و با قوه قهریه از ترددها جلوگیری کنند
ناشناس۱۳۷۹۸۴۲۰۷:۴۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
اون ۳۰ درصدی که رعایت نمیکنن زحمت بقیه رو هم به باد میدن در نتیجه هر چند متوجه شدیم برای قرنطینه هم تحریم ها اثر گذاشته ولی باید بگیم تا قوه قهریه به خاطر اون ۳۰ درصد اجرا نشه نتیجه خوبی نخواهد داشت... این دسته از افراد حق الناس و وجدان و... رو چه میفهمن؟؟ در ضمن مگه ۲ هفته ای میشه فرهنگ به مردم یاد داد؟ پس قهریه تنها راه می باشد
ناشناس۱۳۷۹۸۹۰۰۸:۵۰:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کرونا در ایران همزمان شد با 22 بهم,ن. انتخابات و نوروز چه شود
ناشناس۱۳۷۹۹۰۲۰۹:۰۱:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ممنون به خاطر مقاله قاطع، امیدوارم همه هموطنان با جدیت به این مسائل فکر کنند!
ناشناس۱۳۷۹۹۵۵۱۰:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
واقعا درک نمیکنم دولت چرا تو این دو هفته ممنوعیت سفر و تردد شهری اعمال نمیکنه؟!!!
جانباز 70 درصد۱۳۷۹۹۶۴۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سلام یک پیشنهاد جدی دید و بازدید از خانه اقوام و فامیل و بابا و مامان اجتناب ناپذیر است پس اولین کار درب ورودی یک ژل ضدعفونی کننده دست و یک اسپری ویا آبپاش محتوی الکل و آب (70 به 30 ) قرار بگیرد و هرکس آمد از کوچک و بزرگ قبل از ورود و احوالپرسی (دیده بوسی نـــــــــــــــــه ) ابتدا دستهایشان با ژل ضدعفونی شود و سپس تمام لباس و کفش را با آبپاش اسپری کرد حتی می شود این شیوه را از ابتدا تا انتها فیلمبرداری کرد و در شبکه ها بسرعت پخش کرد
علی۱۳۷۹۹۶۷۱۰:۲۲:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چرا مثل ایتالیا اسپانیا فرانسه و غیره قرنطینه نمیکنید چرا همش از مردم میگید
خسرو سلجوقی۱۳۸۰۰۴۷۱۱:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
هر سفر معادل حداقل یک تیر است به کادر پزشکی و یا بهترین عزیزمان! چرا قتل عمدی می‌کنیم؟ خسرو سلجوقی کارآفرین اجتماعی
ناشناس۱۳۸۰۱۰۴۱۲:۱۸:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت وقتی عرضه قرنطینه نداره، شرایط میشه همین که میبینین
سامان۱۳۸۰۱۱۳۱۲:۲۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
به نظر من در ایران یک راه حل اساسی وجود داره. باید در گیتهای خروجی شهر ها پلیس کد ملی راننده و همه سرنشینان رو ثبت کنه و به دولت اعلام کنه تا از خدمات و معافیت های دوران قرنطینه محروم بشن. اگه قراره به وامها مثلا مهلت سه ماهه بدن یا اینکه معافیت مالیاتی بدن یا حتی کمک نقدی به خانوارها پرداخت بشه، برای اینهایی که میرن مسافرت این مزایا و معافیت ها لغو بشه و هزینه درمان اونها هم با قیمت آزاد حساب بشه. این کار رو بکنن نود درصد برمیگردن توی شهر خودشون. با خواهش و تمنا نمیشه بحران رو مدیریت کرد. ♦️♦️♦️ سردبیر محترم اگه میتونید این پیشنهاد رو اطلاع رسانی کنید. با تشکر.
ناشناس۱۳۸۰۱۵۸۱۳:۰۹:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ارتش و سپاه بايد جلوي مسافرت ها را ميگرفتند روش دولت صد در صد غلط و اشتباه بوده است و احتمال مرگ صدها هزار نفر ميرود با اين اشتباه كساني كه كوتاهي ميكنند و سلامت مردم و جامعه برايشان مهم نيست بايد محاكمه شوند .
روزبه۱۳۸۰۱۶۴۱۳:۱۵:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
شعار امسال بعضی از ما ایرانی ها: نه خونه می مونیم، نه به توصیه های بهداشتی عمل می کنیم و... همش هم به خاطر اینکه کسی به فکر ملت نیست، حداقل می تونیم جون همدیگرو به خطر بندازیم همش به خاطر اینکه کسی به فکر ملت نیست، خودمون بهتر می تونیم جون همدیگرو به خطر بندازیم...
امیر حسین سلطان/تهران۱۳۸۰۱۷۳۱۳:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کامنت یک دوست ذیل «امسال عید دیدنی را به عید شنیدنی تبدیل کنیم و از طریق تلفن و اینترنت با یکدیگر در تماس باشیم.» خدایی این شنیداری خوبه از بریز و بپاش هم آدم راحت میشه و اینکه توی خرج و دخلت نمی مونی.لازم نیست چشم و هم چشمی ها رو ببینی و شرمنده عزیزامون بشیم
ناشناس۱۳۸۰۱۸۹۱۳:۴۰:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چه عجب به دولت حمله نکردین!!! و گناه به مسافرت رفتن بعضی ها را به پای دولت ننوشتید.
علی۱۳۸۰۴۲۸۱۷:۵۱:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سال نو شروع نشده تیر خلاص به قلب سلامت عمومی جامعه ایرانی شلیک شد: دولت و بخشی از مردم هر کدام در شلیک مستقیم به حصار سلامت ایرانیان مقصرند! بخشی از مردم با شوخی گرفتن تهدید، سطحی نگری، لجاجت، ‌و فرهنگ بیشعوری جان خیل عظیم خانه نشین را در معرض خطر و نابودی قرار داده و درخواست ها و خواهش های مکرر مقامات مسئول پزشکی و بهداشتی را نادیده می گیرند! دولت نیز بدلائل غیرعلمی و غیربهداشتی از پذیرش بار مسئولیت مدیریت همه جانبه و سنگین مهار کرونا همچون ۵ کشور اول درگیر با این هجوم اپیدمیک سرباز زده و عملا دست آندسته از مردم هنجارشکن و سهل انگار را در مسافرت، تجمع و حضور خیابانی و بیابانی باز گذارده است. نامه ۵ وزیر بهداشت قبلی جمهوری اسلامی با گرایشات متمایز سیاسی و ۱۷ پزشک متخصص بیماری های عفونی و تنفسی به رئیس جمهور، این سهل انگاری و لجاجت بی مبنا را بر ملا می سازد! آیا کسی هست که پس از تعطیلات ۱۳ نوروز مسئولیت مرده ها و کشته هایی را که می شد جانشان را نجات داد برعهده بگیرد؟ چرا ما از اشتباه کاری ایتالیایی ها در فاز اول شیوع ویروس کرونا درس نمی گیریم؟ آیا میخواهیم بسوی وضعیت ۶۰۰-۵۰۰ جانباخته در روز برسیم؟ آیا وقتی پزشکان مان مجبور شدند بدلایل ضیق امکانات و تخت بیمارستانی همچون ایتالیا بین جان جوان یا پیر تصمیمات آنی بگیرند، تازه سرعقل بیاییم؟ ظاهرا هیچکس هنوز از عمق واقعه و ابعاد آن آگاه نیست. تصمیمات امروز دولت ها همچون عصر جنگ است؛ صرفا با قیافه خونسرد و سرباز زدن از تصمیمات عاجل و قاطع نمی توان بسادگی از این بحران چندوجهی و عمیق عبور کرد.
ناشناس۱۳۸۰۶۲۳۲۲:۲۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
کرونای مهربون

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 5. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 6. گرانی خودرو تا کجا!؟

 7. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 8. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 9. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 12. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 13. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 15. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 16. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 17. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 18. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 19. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 20. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 21. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 22. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 23. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 24. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 25. مطالبه از مجلس انقلابی...

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  2. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

  3. فرزندان نامشروع هم شناسنامه دریافت می‌کنند + تکذیبه

  4. خزان بی رحم کرونا و پروتکل های اختیاری؛ موج سوم در راه است

  5. حناچی به دفتر رهبر انقلاب نامه نوشت

  6. عذرخواهی وزیر آموزش در پی حذف تصویر دختران از جلد کتاب

  7. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

  8. امکان نمره دادن کاربران به شبکه شاد فراهم می‌شود/ توسعه دایمی پلتفرم شاد/ فقط ۱۰۰ هزار وسیله هوشمند آموزشی در برابر نیاز میلیونی فراهم شد

  9. زخم کهنه نظام سلامت درمان می‌شود؟

  10. حریرچی: کل کشور در وضعیت قرمز کرونایی است

  11. رئیسی: نباید محلی امن برای مفسدان وجود داشته باشد/ امنیت ما از همه زمان‌ها بیشتر است/ نیروی انتظامی باید پدری مهربان برای مردم باشد

  12. تحوّل‌خواهی در رویکرد نهادهای کمک‌رسان

  13. تلاش ایران برای خرید واکسن کرونا از هند

  14. توضیحات سازمان بازرسی درباره اظهارات هاشمی در خصوص پرونده خط ۷ مترو

  آخرین عناوین