در را به روی کرونا ببندیم!

 سمیه دهقان زاده،   3981228046 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
در را به روی کرونا ببندیم!

حال که دنیا تقریبا نیمه تعطیل است، شما هم قرار بگذارید که در روزهای عید، در خانه بمانید و صفت این توفیق را از اجباری به اختیاری بودن تغییر دهید و «حول حالنا الی احسن الحال» را به نیت سلامتی کل دنیا بخوانید.

اسفندهای سال قبل را به خاطر دارید؟ شلوغی‌ها، ترافیک، خریدهای لحظه آخری، بساط دست فروش‌ها، هفت سین‌های دست ساز و ماشینی، تنور داغ آجیل و شیرینی، شلوغی بازار بزرگ‌های شهرها و به معنی واقعی کلمه قیامت در پایتخت در اندازه ای کوچک‌تر و جذاب‌تر.

اما این روزها کشورمان مثل بسیاری از کشورهای دیگر این کره خاکی اوقاتی متفاوت از همیشه را از سر می‌گذراند، اوقاتی که با مهمانی ناخوانده به نام کرونا ویروس آغاز شده و او کنگری خورده و لنگری انداخته تماشایی.

حال این ماییم و این مهمان و سال نویی که چشم به راهش بودیم تا فرا رسیدنش را جشن بگیریم، دیدارها تازه کنیم، صله رحم به جا آوریم و گشت و گذاری بهاری را در کنار عزیزانمان تجربه کنیم.

اما از شواهد امر پیداست که نوروز را باید همراه با کرونا ویروس بگذرانیم و تجربه‌ای تازه را از سر بگذرانیم که از گذشته الگویی برایش نداریم و احتمالا و به امید خدا در آینده تکرارش نخواهیم کرد.

اما رمز موفقیت این تجربه را در کنار دعا و توکل و توسل، در عناوین مختلف شاید بتوان در یک کلمه جمع کرد و آن چیزی نیست جز تغییر.

شاید اول سخت و بعید و حتی غیرممکن به نظر برسد اما می‌دانیم که می‌دانید ما روزهای سخت‌تر از این هم داشته‌ایم و سرافراز از آن بیرون آمده‌ایم. پس بیایید ببینیم در نوروز کرونایی می‌توان چطور خوش بود و خود را زندانی ندانست.

 زندگی کنید!

 این روزها سعی کنید کمتر به دنبال تعداد آمار دقیق و به روز تلفات مهمان ناخوانده و سرتق مان باشید، این را بگذارید برای اهلش و مسئولین! 

 کرونا ویروس یک روز آمده و روزی دیگر می‌رود، بهداشت فردی را رعایت کنید، حواسمان، حواستان به آدم‌های زندگی‌تان باشد و به زمانی که در حال رفتن و تمام شدن است. این اسفند و این رجب هرگز برنمی‌گردد و چه خوب‌تر که کارهایی که گذاشته بودید تا بعداً و در وقت متقضی انجام دهید را شروع کنید که به واقع این روزها، همان روز مباداست. فیلم خوب ببینید، کتاب خوب بخوانید، بنویسید، از بودن در کنار هم لذت ببرید و صبر و آرامش در خانه ماندن را با تمام وجود لمس کنید. خود را قرنطینه و زندانی ندانید و به این برهه از زندگی‌تان به عنوان ترجمانی از مسئولیت‌پذیری و انتخاب خودخواسته برای ایجاد امنیت جانی و روانی نگاه کنید، آن وقت است که بهار هم به رویتان لبخند می‌زند و به موقع‌اش می‌توانید دوباره دور هم جمع شوید.

 نوروزی به رنگ تکنولوژی 

چين اولين کشوري بود که این ويروس در آن شايع شد و اين اتفاق در حالي افتاد که مردمش سرخوش جشن سال نو چيني بودند، از طرفي به رسم هر ساله، گردشگران زيادي نيز به اين کشور رفته بودند وامسال نيز 25 ژانويه ، با آغاز سال جديد چيني، آنها سوغات سال خود را دانسته يا ندانسته به گردشگران هديه دادند. پس بیایید تجربه را تجربه نکنید و حال که شکست کرونا ویروس؛ این مهمان ناخوانده اول و آخرش با قطع زنجیره انتقال میسر است و دید و بازدیدها عملا حکم دشمنی دارند تا دوستی، چه بهتر که جوان‌ترها و به روزترها درب تکنولوژی را به روی بزرگ‌ترها باز کنند و با تماس تصویری گسترده و با کیفیت، شادی و لبخند را به بزرگ‌ترهایشان هدیه دهند، هم پدربزرگ و مادربزرگ‌ها از دیدن بچه‌ها و نوه‌ها دلشان شاد شوند هم کوچک‌ترها ناقلی نباشند تا ناخواسته نیشی را به جای نوش به عزیزانش هدیه دهند، چه می‌دانید شاید این کار باب آشتی نسل قدیم را به پیشرفت‌های نسل جدید باز کرد و گلایه‌ها با عبارت «همه ش سرت تو گوشیته»، «چی داره اون اینترنت ولش نمی کنی» و امثال آن به همراهی و تفاهم بیشتر بدل شد.


 آغوش باز تلویزیون برای ایران و ایرانی

شاید سال های اخیر دل خوشی از خروجی‌های صدا و سیما و خوراکی که به خوردتان  داده، نداشتید؛ شبکه‌هایی مملو از تبلیغات پیدا و پنهان انواع محصولات غیرضروری در پاره ای از مواقع ضروری که ما بینیش چندتایی سریال و فیلم هم نشان می‌دادند تا کسی شک نکند! و حیاتش را رسماً مدیون چند برنامه ترکیبی و چهره‌هایی همچنان محبوب بود، اما از حق نگذریم به نظر می رسد با توجه به خانه نشینی اکثریت مردم امسال قرار است غوغا کند و بیش از ۱۴۰ فیلم سینمایی ایران و جهان و پویانمایی را به روی آنتن ببرد، پس حال که باید در خانه بمانید چه چیز بهتر از اینکه خانوادگی به یاد ایام دورتر، دور هم بنشینید و جدول نمایش فیلم‌ها را رصد کنید و به سلیقه‌تان از تماشای دسته‌جمعی فیلمی لذت ببرید. 


یاد کنید، تا یادتان کنند

تلفن، این ابزار دست ساز کار راه انداز، برای این روزها عجیب به چشم می‌آید، پس همان طور که در حریم امن خانه‌تان ماندید و تلاش می‌کنید حتی خریدهای روزانه و ضروری‌تان را هم آنلاین انجام دهید، آشناها و دوستان و فامیل‌هایی که کرونا ویروس بلای جان عزیزانشان شده و خودشان هم در قرنطینه‌ای سخت‌تر از شرایط شما و در بیمارستان‌ها ماندگارند را یاد کنید شده به تماسی کوتاه و امیدبخش‌. اگر شخصی از آشناها و قوم و خویشتان در کادر درمان است هم چه عالی می‌شود در این روزهای سخت با پیامکی کوتاه جانی دوباره به روحشان بدمید و روحیه سپاس و سپاسگزاری‌تان را تقویت کنید.


 تهدیدهایی که فرصت می‌شوند

شاید این پیشنهاد تکراری، ملال‌آور و حتی در وهله اول خنده‌دار به نظر برسد، اما حالا که باید دور همه نقشه‌های سفر و دور دور را خط بکشید، اگر بچه‌ای در خانه دارید با شیوه‌ای متفاوت با او وقت بگذرانید، با هم کتاب بخوانید، بازی کنید، حرف بزنید، نان بپزید، خانوادگی غذایی خوب و خوش‌مزه تدارک ببینید و صفت این توفیق را از اجباری به اختیاری بودن تغییر دهید، (گفتن ندارد در تمامی موارد بهداشت فردی و حدود فاصله رعایت شود!)  شاید بعد از گذشت این مرحله سبک زندگی و با هم بودن‌ها هم تغییر کرد و از ما به عنوان مردمی که از تهدیدها فرصت ساختند یاد کردند، نشد هم ندارد. شما می‌توانید، درست همان طور که نسل‌های قبل، از حمله مغول‌ها، قحطی حاصل از جنگ‌های جهانی و بمباران و هشت سال جنگ تحمیلی با موفقیت و افتخار عبور کردند.

ختم کلام؛ حال که دنیا تقریبا نیمه تعطیل است، شما هم قرار بگذارید که در روزهای عید، تا می توانید در خانه بمانید و  «حول حالنا الی احسن الحال» را به نیت سلامتی و صحت کل دنیا از خداوند بخواهید، باشد که برآورده بخیر شود.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۹۹۳۶۰۹:۴۴:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
چاره کنترل کرونا این است که نظامیان بطور نوقت اداره امور را بدست گیرند و انتخابات زود رس داشته باشیم
ناشناس۱۳۸۰۲۶۹۱۴:۵۳:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
نظامیان چه ربطی به اداره حکومت دارند ؟؟
ناشناس۱۳۷۹۹۴۲۰۹:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت تدبیر در موقعی که شیوع کرونا بیداد میکنه بزرگراه افتتاح کرده دردمان را به کی بگیم و چرا باید تا 1400 صبر کنیم جلوی ضرر را همان اول دوره دوم باید میگرفتیم
ناشناس۱۳۸۰۴۲۴۱۷:۴۹:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
.. رییس جمهور تمام کاراش را باید ول کند به موضوع کرونا برسد؟ رییس جمهور وزیر برای چی داره/؟ کمی شعور وعقل بد نیست داشته باشی
ناشناس۱۳۷۹۹۴۸۰۹:۵۲:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ختم کلام چرا از اول به فکر جلوگيري از کرونا نبودن بعضی؟
ناشناس۱۳۷۹۹۵۴۰۹:۵۹:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
متاسفانه باید در خانه خیلی ها را با زور قفل کرد. این ها از روی ناآگاهی نه تنها سلامت خود بلکه سلامت افراد بیشتری را به خطر می اندازند. اگر نصیحت کار ساز بود، شاهد این حجم وسیع از مردم در خیابانها و جاده ها نبودیم.
ترامپ۱۳۷۹۹۶۰۱۰:۰۶:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ای کاش کرونا را دعوت نمی کردند عملاً.
ناشناس۱۳۷۹۹۸۵۱۰:۳۷:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
نرخ شیوع کرونا در ایران: کیانوش جهانپور (رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت) بامداد پنجشنبه در حساب توییتر خود نوشت: مطابق آخرین داده‌ها، تقریبا هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به کرونا مبتلا می‌شوند و ایضا هر ده دقیقه، یک نفر جان خود را در اثر پیامدهای ناشی از ابتلا به کرونا از دست می‌دهد ( یعنی ساعتی 6 نفر). ایرج حریرچی (معاون وزیر بهداشت) روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در ارومیه : طبق بررسی‌ها در هر ساعت ۴۳ نفر از شهروندان ایرانی به بیماری کرونا مبتلا و متاسفانه سه نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در کشور جان خود را از دست می‌دهند. کدام نرخ را باید قبول کنیم؟؟؟!!!!
ناشناس۱۳۸۰۲۹۸۱۵:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
با این مردم فهیم در حال افزایش است
ناشناس۱۳۸۰۰۶۶۱۱:۴۶:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
همه کشورها دارن بیمارستان می‌سازند جز ایران !!
ناشناس۱۳۸۰۲۶۴۱۴:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
حسن با وجود کرنا در یک ماه دو تا بزرگراه افتتاح کرده این به چه معنی است چرا ..
ناشناس۱۳۸۰۳۰۷۱۵:۳۲:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ما مقبره می سازیم سریعتره هزینش کمتره، قبلا برای باقی بلایا ساخته بودیم الان تازه پیشرفت کردیم پیش ساخته هم درست کردیم نگران نباش
ناشناس۱۳۸۰۳۸۹۱۷:۱۶:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
ایران منتظر کمک هست بیان با خرج خودشون براش بسازند.
ناشناس۱۳۸۰۰۷۴۱۱:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
آمدیم نبودید رفتیم! یا ... بودید نیامدیم درخانه ماندیم!
ناشناس۱۳۸۰۲۳۳۱۴:۲۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
از دست دولت که کاری بر نمی اید مراجع عظام فتوا صادر شاید ی اثری داشته باشد
ناشناس۱۳۸۰۲۹۵۱۵:۲۱:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
دولت دارد تلاش خود را میکند
ناشناس۱۳۸۰۴۲۷۱۷:۵۱:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
نااگاه هرکس جایگاه خودش دارد فتوا چی؟ نکنه ..،..،.. مراجع که مخالف قرنطینه بودند الان فتوای چی بدن؟
ناشناس۱۳۸۰۳۳۳۱۶:۰۴:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مردم به چه امیدی در خانه بمانند با چه برنامه هایی سرگرم بشوند با برنامه های عصر بوق صدا و سیما و راستی خانواده مسئؤلین در کجا خود را قرنطینه میکنند درآپارتمانهای چند ده متری ویادر ویلاهای چند هزار متری
یه نفر۱۳۸۰۳۴۷۱۶:۲۲:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
وقتی یه عده خود خواه و زبون ..سلامتی مردم رو به سخره می گیرن وتو کوچه وخیابون و بازار انگار نه انگار یللی تللی می کنن و به مسافرت میرن به جز استفاده از قوه قهریه راهکار دیگه ایی مطلوب به نظر نمیرسه،باید با شدت و حدت با اونها برخورد کرد. تجربه بگیر و ببند چین رو فراموش نکنین .اونا این طوری کنترلش کردند نه با لبخند و حرفهای پوپولیستی اقای رییس جمهوری تدبیر و امید. با ارایه امار های غیر مهندسی شده میشه مردم بیخیال رو از عمق فاجعه اگاه کرد نه اینکه شیوه اطلاع رسونی هر روز آب بره و با شعورمون بازی بشه
ناشناس۱۳۸۰۴۹۶۱۹:۲۰:۲۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
امیدوارم در سال نو از این مشکل ویروس رها شویم سال نو رو به تمام عزیزان سایت خبری الف تبریک میگم و ممنونم از زحمات شما
ناشناس۱۳۸۰۶۱۳۲۲:۱۵:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
یک مسئله مهمی که الان در آمریکا و کانادا و اروپا در دوران کرونا دولتها به سرعت در حال گسترش آن هستند telehealth است. وزارت بهداشت هم برای اینکه بسیاری از افراد برای مراجعه به دکتر در این شرایط از منزل خارج نشوند و به بیمارستان یا درمانگاه مراجعه نکنند استفاده از پزشکی از راه دور چه بصورت یک app یا بصورت تلفن برای ویزیت بیماران توسط پزشکان است. نکته دیگر حذف دفترچه های بیمه و جایگزینی آن با کارت و شماره ملی بیمه است.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

آخرین عناوین