عرضه مرغ شب عید با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار

گروه اقتصادی الف،   3981227052

ستاد تنظیم بازار همچنان با دقت به رصد و تحولات بازار شب عید پرداخته و نرخ و زمان عرضه مرغ با قیمت مصوب را اعلام کرده است.

عرضه مرغ شب عید با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، طبق روال همه ساله از اواسط اسفند تقاضا برای خرید مرغ شب عید آغاز می شود که امسال مسائل و موضوعات مختلف همچون گسترش ویروس کرونا و ازدیاد جوجه ریزی بر کشش بازار مرغ برای خرید تاثیر سو گذاشته است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که امسال با گسترش ویروس کرونا و لغو سفر و دید بازدیدها کشش چندانی برای خرید مرغ در بازار وجود ندارد که این امر در کنار افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید و عرضه مرغ منجمد گرفتاری های متعددی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

آمارها حاکی از آن است که طی چند ماه اخیر علی رغم افزایش هزینه های تولید، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ به طور متوسط یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومان متضرر شدند که با احتساب تولید ماهانه زیان هنگفتی گریبان گیر آنها شده است که توقف عرضه مرغ منجمد و اتخاذ تمهیدات لازم برای خرید مرغ مازاد می تواند تا حدودی راهگشای مشکل فعلی مرغداران باشد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت بازار مرغ در روزهای پایانی سال و عوامل دخیل در زیان مرغداران با خبر شویم:

زیان یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی مرغداران در ۵ ماه اخیر

برومند چهار آیین کارشناس صنعت طیور، با اشاره به اینکه مازاد تولید مرغ دردسرساز شد، اظهار کرد: بنابر پیش بینی های قبلی،  مرغداران به سبب مازاد ۸۰ هزار تنی تولید مرغ  همچنان در حاشیه زیان هستند‌.

وی افزود: طی پنج ماه اخیر مرغداران از ناحیه تولید یک میلیون تن رقمی حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند.

چهارآیین ادامه داد: علی رغم پیش بینی های قبلی مبنی بر مازاد تولید و استمرار زیان مرغداران، اما همچنان بر طبل جوجه ریزی کوبیدند که این امر تولیدکنندگان را متحمل زیان کرده است.

کارشناس صنعت طیور درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار مرغ بیان کرد: اگرچه با گسترش ویروس کرونا به طور مقطعی خانوارها مقداری خرید خود را به سبب رفت و آمد کمتر به بازار خرید افزایش دادند، اما مرغداران به سبب مازاد تولید همچنان در حاشیه زیان هستند‌.

 عضو هیئت مدیره سابق کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان با انتقاد از صدور مجوز بی رویه جوجه ریزی تصریح کرد: عامل اصلی گرفتاری مرغداران اتحادیه مرغداران گوشتی است چرا که به جای عمل کردن به وظیفه اصلی خود و مدیریت تولید به صدور مجوز بی رویه جوجه ریزی به منظور تامین هزینه های خود پرداخته و کار اصلی خود را رها کرده است که در نهایت همین امر موجب شده مرغداران از ناحیه مازاد تولید گرفتار شوند.

سرانه مصرف مرغ مجدد کاهش یافت/ویروس کرونا بازار مرغ را بی رمق کرد

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ شب عید اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار ناشی از تعطیلی کسب و کار پیش بینی می شود که قیمت مرغ در حد نرخ مصوب باقی بماند.

وی افزود: علی رغم افزایش ۱۵ درصدی قیمت تمام شده تولید، فروش با نرخ های فعلی بیانگر زیان حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران است.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه تولید مرغ طی ماه های بهمن و اسفند نسبت به دیگر ماه های سال ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشته است، بیان کرد: هم اکنون نمی توان درصدی دقیقی از مازاد تولید اعلام کرد چرا که این میزان به کشش بازار برای خرید مرغ بستگی دارد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز، سرانه مصرف مرغ طی ماه های اخیر به سبب داشتن توجیه اقتصادی از ۲۳ کیلو به ۲۷ کیلو افزایش یافت که به سبب شیوع ویروس کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، سرانه مصرف کاهش یافته است.

به گفته وی، با وجود انباشت مرغ و کاهش قدرت خرید خانوار ناشی از شیوع بیماری کرونا پیش بینی می شود که قیمت مرغ در محدوده ۱۳ هزار تومان باقی بماند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با تاکید بر توقف عرضه مرغ منجمد در بازار بیان کرد: با توجه به مازاد ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید داخل و کاهش قدرت خرید خانوار انتظار می رود که پشتیبانی امور دام ضمن توقف عرضه مرغ منجمد، تمهیدات لازم را برای خرید مرغ مازاد بیندیشد چرا که قیمت فعلی مرغ در بازار از نرخ تمام شده تولید کمتر است.

اسداله نژاد قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار تومان و مرغ گرم ۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون هر کیلو مرغ گرم با نرخ کمتر از ۱۳ هزار تومان در بازار عرضه می شود.

نایب رئیس کانون صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه صنعت مرغداری در معرض خطر است، بیان کرد: در شرایط فعلی عرضه مرغ منجمد علاوه بر کاهش ذخایر استراتژیک به صنعت مرغداری ضربه مهلکی وارد می کند، به همین خاطر تقاضا داریم تا زمانیکه قیمت مرغ گرم برابر با نرخ مصوب است، پشتیبانی امور دام مبادرت به توزیع مرغ منجمد نکند.

نیازی به عرضه مرغ منجمد نیست/ زیان چشمگیر مرغداران در ۲ ماه اخیر

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار مرغ شب عید تعریفی ندارد، اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا و لغو سفرها و دید بازدیدها کشش چندانی برای خرید مرغ در بازار وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه حجم تولید مرغ نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است، افزود: امسال شیوع بیماری کرونا از یک سو و عرضه مرغ منجمد از سوی دیگر بر میزان مصرف اثر منفی گذاشته که این امر بر زیان انباشت مرغداران دامن زده است.

حجت متوسط تولید ماهانه مرغ را ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: طی ۲ ماه اخیر مرغداران در فروش هر کیلو مرغ به طور متوسط یک هزار تومان زیان کردند که احتساب آن در تولید ماهانه رقم چشمگیری است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به فروش مرغ کمتر از قیمت تمام شده تولید انتظار می رود که شرکت پشتیبانی ذخایر خود را مدیریت کند تا از این حیث مرغداران دچار زیان نشوند.

حجت با اشاره به اینکه پیک خرید کالاهای مصرفی از دهم اسفند آغاز می شود، بیان کرد: امسال نسبت به سال قبل تقاضا در بازار ضعیف تر است و قیمت فعلی مرغ  مصداق همین موضوع است که از پشتیبانی امور دام انتظار می رود عرضه مرغ منجمد را متوقف کند تا بازار به شرایط عادی بازگردد.

وی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با گسترش ویروس کرونا و شرایط فعلی عرضه در برابر تقاضا پیش بینی می شود که قیمت مرغ در دامنه ۱۳ هزار تومان باقی بماند.

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 23. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 24. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 25. غیزانیه از نمای نزدیک

آخرین عناوین