وقتی از آب هم می‌شود کره گرفت، چرا از کرونا نگیریم؟!

محمدصادق کلبادی،   3981226123 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی از آب هم می‌شود کره گرفت، چرا از کرونا نگیریم؟!

اگرچه عنوان این متن از واژه‌های بحران و کاسبی تشکیل شده است ، اما موضوع گرانفروشی، احتکار و انبارکردن مایحتاج ضروری در مواقع بحرانی نیست.

هر چند که این روزها خبر احتکار و کشف انبارهای ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کنار آمار تعداد مبتلایان و جان باختگان در صدر اخبار است اما این بار مسئله کاسبی از بحران و ماهی‌گیری از آب گل آلود است. این روزها با فاصله گرفتن از روزهای نخست انتشار خبر شیوع کرونا در ایران ، رفته رفته جامعه با دور شدن از شوک روزهای اولیه دارد به سازگاری خاصی می‌رسد. به سخن دیگر طبق تعریف سازگاری، در ظاهر شرایط موجود را می پذیرد و در عمل آنگونه که می‌خواهد و می‌پسندد عمل می‌کند.

ماسک‌های بهداشتی شکل و شمایل و انواع خاصی دارند که همگی سفید یا طوسی هستند، برخی از انواع بیمارستانی آن‌ها هم ممکن است آبی باشند که آن نیز متناسب با لباس اتاق جراحی است. اما اگر این روزها برای تهیه اقلام ضروری در سطح شهر تردد داشته باشید، به ویژه در مناطق شمالی تهران، افرادی را خواهید دید با ماسک‌هایی بر چهره که با ماسک‌های بهداشتی داروخانه‌ای، همان‌هایی که اگر با زحمت من و شما پیدایش کنیم به صورت می‌زنیم، هیچ شباهتی ندارند و عموما مشکی هستند و بعضا رنگی و طرح‌دار، آن هم طرح‌های فانتزی از پوزه خرس و موش و خرگوش بگیر تا طرح لبخند یک دراکولا! 

با کمی جستجو در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هم خواهید دید که برخی فروشگاه‌ها با انتشار تصاویری از مدل‌ها و مانکن‌هایی که ماسک بر چهره دارنده، البته همان ماسک‌های فانتزی، در این اوضاع جلب مشتری می‌کنند و بازاری برای خود به راه انداخته‌اند. بماند که به لحاظ بهداشتی این گونه ماسک‌ها استریل و بهداشتی نیستند و با توجه به قیمت نسبتا بالا به نسبت ماسک‌های بهداشتی، صرف اقتصادی هم ندارند. ضمن اینکه اساسا توصیه شده است که از هر ماسک فقط برای چند ساعت استفاده شود و هرگز چند بار استفاده نشود، به سخن دیگر ماسک‌ها با شستشو هم  قابل استفاده مجدد نخواهند بود. 

تولید کنندگان و فروشندگان  این دست ماسک‌ها نشان داده‌اند نه تنها همیشه امیدوار به کسب هستند بلکه با استفاده از خصلت سازگاری در بحرانی‌ترین شرایط از آب هم کره می‎گیرند! و برای این کار دست به هرکاری خواهند زد، حتی ممکن است پوشش بیمارستانی و بیماران را هم به واسطه صنعت «مد» برای عده‌ای الگو و مطرح کنند و از کنارش درآمدی برای خود به جیب بزنند. امروز تقاضا برای ماسک زیاد است پس ماسک‌های فانتزی را مد می‌کنند، روز دیگر شربت سینه را به اسم شربت ضد کرونا به همت تبلیغ سلبریتی‌ها به خلق الله می‌فروشند و با هر بهانه‌ای می‌فروشند و می‌فروشند. پایشان برسد انسانیت و وجدانشان را هم می‌فروشند، قبول ندارید؟ از آن‌ها که دلال اعضای بدن هستند بپرسید خواهند گفت چه‌ها که نمی فروشند، فقط اگر سود باشد! ماسک فانتزی که در مقابل آن‌ها فعالیت اقتصادی با پرنسیپ و سوسول بازی محسوب می‌شود! اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند رستوران‎ها و سفره‌خانه‌ها و تولیدکنندگان پوشاک که تا چند هفته پیش سودآورترین مشاغل را داشتند و این روزها بخاطر فقدان مشتری درهایشان بسته شده است و طعم ورشکستگی را می‌چشند، ممکن است دست به ایجاد اتاقک‌هایی در سالن‌هایشان بزنند به نام اتاق ایزوله یا اقدام به فروش لباس‌هایی کنند با عنوان آنتی کرونا! به واقع در این بازار اصالت و زیبایی در هر آنچیزی هست که بفروشد و بازار و گستردگی آن، تعیین کننده همه چیز است.

در سوی دیگر این ماجرا مصرف کنندگان محصولاتی از این دست هستند. آن‌ها که اگر نباشند چرخ هیچ کارخانه و تولیدی نخواهد چرخید، چه برسد به ملزومات غیر ضروری چون ماسک‌های فانتزی. مصرف کنندگان چنین محصولاتی عموما برای دیده شدن هرکاری خواهند کرد و بعضا حتی  دیده شده است در روزهایی که بسیاری از کمبود ماسک بهداشتی شکوه دارند آن‌ها  با تعداد بالایی ماسک در اتومبیل‌های لاکچری سلفی می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند تا تصویر انسان‌هایی خالی شده از معنا را به نمایش بگذارند  که با مصرف و کالایی شدن هویت می‌یابند و نشان می‌دهند چگونه انسان که در گذشته خود به کاغذی به نام پول و کالاها و مصنوعات ساخته دست و ماشین هویت و ارزش می‌بخشید امروز ارزش و هویت‌اش را از آن‌ها می‌گیرد!   

این هر دو گروه از مصرف زدگان و کاسبان مصرف، لازم و ملزوم و مقوم یکدیگرند یعنی وجود یکی دیگری را توجیه و تقویت می‌کند. اگرچه بنظر می‌رسد از رقابت در بازار و تولید گریزی نیست و این از مشخصه‌های دنیای مدرن است اما کاسبی از بحران مقوله دیگری است که خبر از مرگ اخلاق و مصرفی شدن انسان امروزی می‌دهد.

 

دیدگاه کاربران

مفلوک۱۳۷۷۵۶۵۱۶:۴۶:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
همه ما این چیزها رو میدونیم ...خوب هم میدونیم منتها اونهایی که باید برخورد کنن روشون رو کردن یک طرف دیگه که نبینن...! آره قربونت
ناشناس۱۳۷۷۸۲۳۲۱:۱۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
راست میگه این کامنت. چیزهایی رو که میدونیم میگید. خب که چی؟ من تازه فهمیدم تو این کشور خیلی جاها باید خودت قانون رو اجرا کنی و حقت رو بگیری وگرنه باید تا قیامت صبر کنی.
ناشناس۱۳۷۷۵۹۷۱۷:۱۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اتفاقا کارخانه های تولید مواد ضدعفونی که جدیدا راه افتاده اند و همینطور کارخانه های تولید ماسک و سایر ملزومات کشور می توانند حتی با اتمام کرونا در ایران در کشورهای خارجی بازاریابی کنند.
ناشناس۱۳۷۷۵۹۹۱۷:۱۷:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
برای کنترل مسافرت ها و تردددها کارت های سوخت را طوری برنامه ریزی کنید که در شهری که صادر شده بتوان از ان استفاده کرد و بنزین ازاد را هم حد اقل 2 هفته فروشش را ممنوع کنید هر چه تردد و مسافرت کم شود شیوع ویروس کمار میشود
ناشناس۱۳۷۷۶۲۲۱۷:۴۹:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
پیاز 9000 تومانی هم از اب کره است
ناشناس۱۳۷۷۷۱۲۱۹:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
بروید محله محمود بخرید این دو رییس جمهور از خطه سمنان چه کردند با کشور
ناشناس۱۳۷۷۷۰۴۱۹:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
احتکار کنندگان ماسک و مواد ضدعفونی کننده را همین شب چهارشنبه سوری باید زنده زنده آتش زد.
ناشناس۱۳۷۷۹۵۳۲۲:۴۰:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
الحق که درست گفتی باوضع به وجود آمده یعنی کرونانمی شوداصلاحاتی انجام داده که هیچ وقت در حالت عادی نتوانستیم انجام دهیم مثلا اول به تهذیب نفس پرداخت بعددراصلاحات کشوری استانی خانواده وفردی و نهادهای آموزشی وبانکی ودیگردستگاه ها فضاهای مجازی و....آن چنان راهکاردرست به کاربر که ...واقعا درعالم واقع مدینه فاضله به وجوداید یعنی واقعیت برابرحقیقت
ناشناس۱۳۷۷۹۷۴۲۳:۰۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
در پاسخ به هموطنی که نوشتند اونایی که باید ببینند روشون یه طرف دیگه ست. هموطن عزیز چرا باید بالا سر هر ایرانی یه پلیس یا نیروی انتظامی حضور دائمی داشته باشه تا مرتکب خلاف نشه؟!!! چرا ایرانی تا اتفاقی میافته به اولین چیزی که فکر میکنه اینه چجوری سر دیگران رو کلاه بذارم تا از این جریان پول دربیارم؟ تعارف هم نکنیم حقیقت رو هم کتمان نکنیم. وضعمون بسیار خرابه. اخلاق زیر صفر. با این اوضاع جهنم هم راهمون نمیدن. بی خود تقصیرات رو به گردن دیگران نندازیم.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 11. صحنه آهسته انفجار بیروت

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 19. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 22. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 23. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 24. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 25. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

ابر آروان

آخرین عناوین