بازی با علی‌عسگری؟..

علیرضا نظری، دانشجوی دکتری ارتباطات،   3981226121 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازی با علی‌عسگری؟..

در ایران دو نفر رییس سازمان صداوسیما هستند. یک‌نفر به نام عبدالعلی علی‌عسگری مردی میان‌قامت، با ریش سفید، موهای ریخته، کت‌شلوار عموما آبی و عینک طبی که احتمالا برای کارهای مدیریتی‌اش از خودکار و کنترل تلویزیون استفاده می‌کند. نفر دومی که این سازمان را مدیریت می‌کند و روابط عمومی صداوسیما به تازگی از او رونمایی کرده، شخصیتی است به نام «شوالیه آستورا» که از دل «روح تاریکی» می‌آید؛ مردی بلندقامت، جنگنده، با زره پوش غربی،  شمشیر به دست و بدون کلاه‌خود که یک پایش را بالاتر گذاشته؛ انگار روی سر یکی از کُشته‌های جنگ‌های صلیبی ایستاده است. 

رییس اول شناخته شده است. اما درباره این رییس دوم ناگفته‌ها بسیار است. «شوالیه آستورا» مردی تنهاست که در فصل نخست مجموعه بازی «Dark Souls» نقش مرشد را به عهده می‌گیرد. شخصیتی فرعی اما تاثیرگذار که بازیکن را در برهه کوتاهی از نقش‌آفرینی‌هایش هدایت می‌کند. روابط عمومی سازمان صداوسیما و طراحان این تصویر، عمداً یا سهواً از چهره‌ای رونمایی کرده‌اند که یک‌بار نقش خود را در سال ۲۰۱۱ بازی کرده است. کسانی که این بازی را انجام دادند به خوبی می دانند، شوالیه آستورا کسی است که همه او را فراموش می‌کنند. او بازیگر یک نقش تاثیرگذار اما فرعی است.

تصویرسازی یکی از ابزارهای انتقال پیام برای گفتن حرف‌های مبهم یا اشارات پر از ایهام است. مثلا برای به تصویر کشیدن یک فرد خونخوار از تصاویر گرگ‌ها استفاده می‌کنند یا برای نمایش پاکی و بی‌گناهی از کبوتران سفید رنگ. اشاره به بازی «Dark Souls» که در کشورمان هم طرفداران زیادی دارد و قصه‌ی آن درباره شورش شوالیه‌های تاریکی علیه خدایان است، دقیقا قرار است چه استعاره‌ای را به ذهن متبادر کند؟! قرار است یک شوالیه، صداوسیما را نجات دهد؟! جنگ بین چه کسانی است؟! شاید بگویند این‌قدر هم پیچیده نیست؛ یک عکس را (بادقت یا بی‌دقت) از جایی کپی کرده‌اند و خواستند کار جدیدی به همکارانشان تحویل دهند و بازهم کپی‌شان لو رفته! قبول! یک سوال دیگر می‌ماند که چرا از بین این همه پیغمبر، جرجیس را انتخاب کرده‌اند؟!   

شوالیه یک نماد اساساً غربی و برساخته‌ی فرهنگ دیگری است. او در کنار ساختمان شیشه‌ای به‌تنهایی علیه همه ایستاده و به دوربین لبخند می‌زند. او با شمشیری آخته، یا کسانی را قبلاً از دم تیغ گذرانده یا قرار است، بگذراند. انگار همه چیز زیرکانه یا از سر غفلت در کنار هم جمع شده است؛ یک گزارش  از تمام آنچه که این روزها در صداوسیما می گذرد! از کُپی ناشیانه، نادیده گرفتن مخاطب و خودبزرگ‌بینی در این طرح دیده می‌شود تا ضربه زدن به فرهنگ ایرانی و اسلامی، مخالفت با همه و نهایتا لبخند پیروزی بر فراز چیزهایی که زیر پا گذاشته است.

صداوسیما دچار تعارضات عجیبی شده است. با اینکه خود را دشمن همه می‌داند، ادعای دوستی با تمام جریان‌ها و سیاستمداران داخلی می‌کند. همان ساعتی که در گفتگوهای خبری و سیاسی‌اش «غرب» را شر مطلق می‌داند در فیلم‌ها و سریال‌ها، بازنمایی‌اش از آنها مثبت است. از یک‌سو بی‌پول است چون کسی به او تبلیغات نمی‌دهد، از سوی دیگر باکس‌های تبلیغاتی‌اش آنچنان زیاد است که مجبور می‌شود در شبکه‌های تخصصی و خبری هم تبلیغات پخش کند. در یکی از شبکه‌هایش رفت و آمد مردم بدون واهمه از کرونا را نشان می‌دهد و در شبکه دیگرش جلوی مردم زانو می‌زند که «لطفا به خیابان نیایید!» و بعد هم در شبکه دیگری برای خالی نماندن عریضه، رپورتاژ افتتاح آزادراه تهران-شمال را پخش می‌کند! تمام این‌ها را بگذارید کنار مدیریت فضای مجازی با پیام‌رسانی به نام «سروش» که چند روز پیش آگهی مزایده‌اش منتشر شد!.

این موارد و بسیاری دیگر از این دست، نشان می‌دهد که صداوسیما را دونفر مدیریت می‌کنند. یک‌نفر که ما می‌شناسیم و یک‌نفر که در نشریه صداوسیما درباره‌اش حرف می‌زنند. کسی که فقط صورتش شبیه آقای علی عسگری است!. ترجیح میدهیم این را پوست خربزه‌ای زیر پای او ببینیم . کشف اینکه چه کسی آن را انداخته نیز کار مانیست.

شوالیه آستورا که صداوسیما به او جان دوباره‌ای بخشید، یکی از شوالیه‌های عالی‌رتبه است. مرد جالبی که به تن شوالیه های دیگر لباس می‌پوشاند. وقتی او را پیدا می‌کنند در یک اتاق خالی ایستاده که تنها راه ورودی‌اش از سوراخی در سقف است. بازیکن متوجه می‌شود که او بالای پشت‌بام جنگیده و بعد هم در آن اتاق، رها شده است. عاقبت او مشخص نیست. کسی هم دنبال او نمی‌گردد. او باید به تن بازیکنان بازی، لباس‌هایشان را بپوشاند و بعد هم از صحنه خارج شود. انگار شوالیه‌های جوان‌تر لباس‌هایشان را پوشیده‌اند و بازیکنان و بینندگان هم علاقه‌ای به دنبال کردن یک قصه‌ی فرعی ندارند. دردناک‌ترین بخش قصه آنجاست که چند مرحله جلوتر شوالیه‌های جوان، لباس‌های آستورا را از تن درمی‌آورند و دور می‌ریزند. انگار هیچکس نمی‌خواهد بگوید آستورا مرشد او بوده است. بازی ادامه دارد...

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۶۶۹۵۰۰:۳۴:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
صدا و سيما بدش نيايد ، ... هر چه سطح تحصيلات مردم بالاتر باشد ، كمتر بيننده صدا و سيما هستند و البته بالعكس !! ... واقعيت تلخ است رسانه ملي جان ، اما قبول بفرما !!!
مسعود۱۳۷۶۷۰۶۰۰:۵۰:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
آقای عسکری را دست انداختند و مسخره کردند من جای ایشان بودم ریس روابط عمومی و سر دبیر را اخراج میکردم
ناشناس۱۳۷۶۷۰۸۰۰:۵۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
بهتر است بگویی مدیریت کشور این جوری است یک روز یک تصمیم و روز بعد یک تصمیم دیگر
ناشناس۱۳۷۶۷۱۰۰۰:۵۲:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
از ابزار نفوذ برای ساخت برنامه استفاده می کند. با هویت جعلی و تابعیت کانادای برنامه ایران شناسی ووطن دوستی می سازه! مردم چی فرضمی کنه؟ مسابقه ایران،متولد کانادا !!
ناشناس۱۳۷۶۷۱۱۰۰:۵۴:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
خود شما که بدتری
امیر۱۳۷۶۷۴۵۰۲:۱۹:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
بعد از مدتها خواستید صدا وسبما را نقدی کنید انقدر به در و دیوار کوبیدید که اصل موضوع فراموش شد
شبگرد۱۳۷۶۷۹۳۰۶:۳۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
همه چیز رسانه ملی شده تکرار و فیک بازی...بعد جالبه به اینم افتخار می کنن
سعید۱۳۷۶۸۸۷۰۹:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اين متن از نظر من (کارمند صداوسیما) عالی بود.
مازندرانی۱۳۷۶۹۸۵۱۰:۳۲:۱۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
وآنوقت فضای مجازی میشود منبع دریافت اخبار توسط مردم .
حسن۱۳۷۷۱۳۳۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
به هر حال تا زمانی که مدیران دولتی و فرادولتی از پول بیت المال هر کاری دوست دارند انجام می دهند و هیچ بازخواستی هم نیست وضع بدتر هم خواهد شد
ناشناس۱۳۷۷۲۳۲۱۲:۵۹:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
آقای روحانی دولت شما سلبریتی ها را از دادن مالیات معاف کرد و دیشب رستمی در برنامه زنده قدر دانی کرد
ناشناس۱۳۷۷۳۴۲۱۴:۰۴:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
مدیریت کشور دچار تعارض است
ناشناس۱۳۷۷۵۶۱۱۶:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
تا وقتی کار دست متحصصان نباشد وضع به همین منوال است در همه جا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  7. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  8. گرانی خودرو تا کجا!؟

  9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  12. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  13. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  14. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  15. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  18. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

  20. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

  21. مطالبه از مجلس انقلابی...

  22. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  23. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  24. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

  25. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  ابر آروان

  آخرین عناوین