حمایت از فعالان اقتصادی؛ مرهمی بر زخم‌های کرونا

گروه اقتصادی الف،   3981226115 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمایت از فعالان اقتصادی؛ مرهمی بر زخم‌های کرونا

بعد از ورود کرونا به ایران، بسیاری از اصناف و فعالان اقتصادی و کسب و کارهای بیشماری در معرض تهدید قرار گرفتند، به ویژه آنکه کرونا درست در پیک کاری تمام اصناف و فعالان اقتصادی و در شب عید اتفاق افتاد، کرونا از نمایشگاه های بهاره هر ساله تا بسیاری از نمایشگاه های در آستانه عید نوروز را تعطیل کرده و بسیاری از اصناف مانند صنف لباس فروشان را که تنها شب عید بازار داغی داشتند را نیمه تعطیل کرده است.

یکی از اقداماتی که می تواند مرهمی بر زخم های به جا مانده از کرونا باشد، اقدامات حمایتی برای اصناف، فعالان اقتصادی به ویژه کسب و کارهای کوچک و متوسط است. الف در این گزارش به اقدامات حمایتی که تا به امروز برای حمایت از اصناف انجام شده پرداخته و امید است این نوع حمایت ها به صورت حداکثری بوده و تمام مشاغل را در بر بگیرد.

حمایت دولت از کارگران فصلی بیکار شده 

طبق گفته دولت سه میلیون خانوار که بیشتر کارگران فصلی بیکار شده هستند تحت حمایت دولت قرار گرفته و تا پایان سال برای آن مبالغی واریز خواهد شد، دو بسته حمایتی دیگر نیز در ابتدای سال آتی، در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت..

سازمان برنامه و بودجه نیز با دستور رئیس جمهور، موظف به تأمین اعتبار این بسته حمایتی شده است.

همچنین قرار است جلسه آتی کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه به‌ریاست دکتر روحانی و با حضور وزرای اقتصادی ذی‌ربط و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف تشکیل شود.

دولت دو بسته حمایتی برای شاغلان فاقد درآمد ثابت در دستور کار دارد یکی بحث خرید اعتباری به گونه‌ای که کارگران ساختمانی و کارگران فصلی و روزمزد و دستفروشان و رانندگان تاکسی و کارگران رستوران‌ها می‌توانند یک تا دو میلیون تومان خرید اعتباری انجام دهند.

حدود سه میلیون خانوار مشمول این طرح شناسایی شده اند و این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد است و پس از ثبت نام متقاضیان و استحقاق سنجی افراد، به نوبت پرداخت خواهد شد، در مرحله دوم حدود یک و نیم میلیون خانواری که حتی دارای درآمد متغیر هم نداشتند توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها شناسایی شده اند و در هفته آینده اولین بسته حمایتی را دریافت خواهند کرد.مبالغ دریافتی این افراد برای خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر رقم ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

معافیت مالیاتی برای اصناف ضربه خورده از کرونا

اولین اقدام سازمان امور مالیاتی در حمایت از اصناف لغو جلسات هیئت حل اختلاف مالیاتی برای اشخاص حقیقی بوده و  این امر بدین معنی است که بررسی پروند‌ها به سال آینده موکول می‌شود.

دومین اقدام بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی بود که مهلت آن تا پایان اسفند است که به بخش تولید ۹۰ درصد و به بخش خدمات ۸۰ درصد بخشودگی ارائه شده و  این مورد را برای سه ماه تمدید و ابلاغ شده است.

سازمان امور مالیاتی پرداخت تسهیلات را با مشارکت بانک مرکزی از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون برای اشخاص حقیقی افزایش داده تا نیازی به استعلام وضعیت مالیاتی نباشد و برای اشخاص حقوقی  هم پرداخت تسهیلات به آن‌ها را از ۳۰۰ میلیون به ۵۰۰ میلیون افزایش یافته است.

سازمان امور مالیاتی وضعیت کسادی بازار را به صورت ویژه بررسی کرده و تا جایی که ممکن است مالیات را کم خواهد کرد و حتما با شرایطی کسادی که دراثر گسترش ویروس کرونا در اقتصاد ایجاد شده، تغییرات خود را در میزان مالیات پرداختی نشان می‌دهد.

بنیاد مستضعفان به صورت ویژه پای کار آمد

بنیاد مستضعفان با آمدن فتاح، قوتی دوباره گرفته و در کارهای عام المنفعه پیش قدم شده است، این بنیاد تا تاریخ 24 اسفند24 آمبولانس به شبکه درمانی کشور اهدا کرده است، 40 میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بسته مراقبتی بهداشتی تهیه کرده است.

این بنیاد برای همکاری هر چه بیشتر با وزارت بهداشت، تمامی مراکز تفریحی بناید را اعم از پارک ارم، توچال را تعطیل کرده و بیش از 110 شهر و روستا و بسیاری از پادگان ها را ضدعفونی کرده است.

اقدام ویژه و قابل تقدیر بنیاد مستضعفان صرف نظر از اخذ اجاره واحدهای تجاری برای ماه های اسفند و فروردین است که اقدام بسیار قابل تقدیری است.

مصوبات شورای پول و اعتبار در مورد حمایت از کسب و کارها در پی شیوع ویروس کرونا

در جلسه 13 اسفند شوراي پول و اعتبار این تصمیمات برای حمایت از کسب و کارها گرفته شد:

«با هدف مساعدت و حمايت از صاحبان کسب و کارها (اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي) که مصاديق آن در مصوبه دولت محترم تعيين خواهد شد، اقساط تسهيلات آن‌ها و نيز اقساط قرض‌الحسنه کليه اشخاص طي ماه‌هاي اسفند 1398، فروردين 1399 و ارديبهشت 1399 سررسيد مي‌شود و به دليل شرايط بوجود آمده ناشي از شيوع ويروس کرونا قادر به بازپرداخت وام و تسهيلات يا اقساط تسهيلات و وام خود در مواعد مقرر نيستند منوط به آن‌که بدهي آن‌ها تا تاريخ 01‏/10‏/1398 در طبقه جاري قرار داشته باشد، مي‌توانند اقساط سه ماه مذکور را پس از پايان دوره بازپرداخت اقساط پرداخت نمايند. همچنين درمورد تسهيلاتي که بازپرداخت آن‌ها به صورت دفعي بوده و سررسيد آن‌ها در بازه‌ي زماني يادشده قرار دارند مهلت سه ماهه داده مي‌شود تا پس از سه ماه از سررسيد تسهيلات، بدهي خود را بازپرداخت نمايند. بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي موظفند در صورت تسليم درخواست مشتريان مشمول، اقدام لازم را به‌عمل آورند.
  وام گيرندگان و تسهيلات گيرندگان موضوع بند (الف) به واسطه تمهيدات يادشده، در دوره مذکور مشمول جريمه (مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام تأخير تأديه دين و نرخ سود مندرج در قرارداد) و کارمزد اضافي نمي‌شوند.
 چنان‌چه مطالبات مشمول مفاد اين مصوبه، در بازه زماني مذکور، در طبقات غيرجاري طبقه‌بندي گردد، مشتري يادشده بابت مطالبات مذکور، مشمول ممنوعيت‌هاي ناظر بر اشخاص داراي بدهي غيرجاري نمي‌شود.»

اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی فرمان امام با همکاری وزارت بهداشت، هزینه نگهداری 250 تخت برای بیماران مشکوک به کرونا را پرداخت کرده متعهد شده است که قسمتی از نیازهای ماسک ویژه پزشکان و پرستاران را تأمین و جهت توزیع به وزارت بهداشت تحویل دهدکه تا کنون بیش از 215 هزار ماسک را تحویل داده است.

  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام توانست خط تولید ماسک نانو N95 را راه‌اندازی کند که 76 هزار عدد ماسک نانو در یکی از کارخانه‌های زیرمجموعه ستاد تولید می‌شود و از سوی دیگر پارچه نانو نیز برای تولید ماسک در اختیار دیگر تولیدکنندگان ماسک قرار می‌گیرد.
اقدام قابل تقدیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)‌ کمک مالی به برخی از کارخانه های تولید ماسک بوده تا میزان تولیدات خود را از 30 هزار ماسک به 100 هزار برساند.
 بنیاد احسان در منطقه هروی تهران با کمک نیروهای جهادی حدود 30 هزار بسته‌بندی بهداشتی مقابله با کرونا را به مردم این محله اهدا کرده است و ضدعفونی‌کردن تمامی معابر و مساجد این محله نیز انجام شده است.
 اقدامات دولت و سازمان های دیگر برای حمایت از اصناف قابل تقدیر بوده اما به هیچ وجه برای ضرر کسبه کافی نبوده و باید اقدامات جدید و جدی دیگر برای حمایت از تمام بخش های جامعه به ویژه رانندگان تاکسی های اینترنتی، رانندگان تاکسی و مشاغل دیگر که با کاهش رفت و آمدها متضرر شده اند انجام شود.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مهدی از بازار داراب۱۳۷۸۰۸۳۰۰:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سلام بعد از فروردین ۹۹ شاهد ورشکستگی ۷۰در صد از بازاریون هستم امروز ۱۵روزه طبق دستور شورای تامین باز تعطیله
ناشناس۱۳۷۸۲۵۱۰۸:۲۴:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اتفاقا تو ایران وضع بازاری ها از همه بهتر هست. هر چقدر میخوان روی اجناس با تورم میکشن دولت هم که قربونم بشه نظارت ندارد. همیشه خدا هم می‌نالند که بازار خرابه
ناشناس۱۳۷۸۳۴۵۰۹:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بادمجان بم آفت ندارد. نگران نباش!
ناشناس۱۳۷۸۱۱۷۰۱:۴۳:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
تمامی حقوق های بالای 5 میلیون تومان که عوامل دولتی میگیرند باید به نفع اقشاری که از کرونا اسیب دیده اند هزینه شود نباید در کشور شنیده شود که حقوق و پاداش نجومی پرداخت می شود
ناشناس۱۳۷۸۱۴۳۰۲:۳۸:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
وقتی اوضاع شب است و تاریک باید برای همه باشد شخص رییس برنامه و بودجه باید طوری برنامه ریزی و پیگیری کند که عوامل دولتی حقوق ها و پاداش های کلان نگیرند در این شرایط اگر دیده و شنیده شود دولتیان حقوق بالای 5 میلیون می گیرند باید دارشان زد
ناشناس۱۳۷۸۵۱۳۱۱:۲۳:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سلام کسبه بیچاره دارند از بین میرن، دولت هنوز به صورت جدی از تمام اصناف حمایت نکرده

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 4. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 7. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 8. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 9. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 10. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 11. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 12. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 13. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 14. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 15. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 16. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 17. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 18. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 19. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 20. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 21. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 22. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 25. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

  3. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

  4. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

  5. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  6. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

  7. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

  8. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

  9. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

  10. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  11. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

  12. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

  13. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

  14. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

  15. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

  16. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

  17. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

  18. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

  19. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

  20. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

  21. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

  22. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

  23. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

  24. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

  25. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

  آخرین عناوین