حمایت از فعالان اقتصادی؛ مرهمی بر زخم‌های کرونا

گروه اقتصادی الف،   3981226115 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمایت از فعالان اقتصادی؛ مرهمی بر زخم‌های کرونا

بعد از ورود کرونا به ایران، بسیاری از اصناف و فعالان اقتصادی و کسب و کارهای بیشماری در معرض تهدید قرار گرفتند، به ویژه آنکه کرونا درست در پیک کاری تمام اصناف و فعالان اقتصادی و در شب عید اتفاق افتاد، کرونا از نمایشگاه های بهاره هر ساله تا بسیاری از نمایشگاه های در آستانه عید نوروز را تعطیل کرده و بسیاری از اصناف مانند صنف لباس فروشان را که تنها شب عید بازار داغی داشتند را نیمه تعطیل کرده است.

یکی از اقداماتی که می تواند مرهمی بر زخم های به جا مانده از کرونا باشد، اقدامات حمایتی برای اصناف، فعالان اقتصادی به ویژه کسب و کارهای کوچک و متوسط است. الف در این گزارش به اقدامات حمایتی که تا به امروز برای حمایت از اصناف انجام شده پرداخته و امید است این نوع حمایت ها به صورت حداکثری بوده و تمام مشاغل را در بر بگیرد.

حمایت دولت از کارگران فصلی بیکار شده 

طبق گفته دولت سه میلیون خانوار که بیشتر کارگران فصلی بیکار شده هستند تحت حمایت دولت قرار گرفته و تا پایان سال برای آن مبالغی واریز خواهد شد، دو بسته حمایتی دیگر نیز در ابتدای سال آتی، در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت..

سازمان برنامه و بودجه نیز با دستور رئیس جمهور، موظف به تأمین اعتبار این بسته حمایتی شده است.

همچنین قرار است جلسه آتی کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه به‌ریاست دکتر روحانی و با حضور وزرای اقتصادی ذی‌ربط و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف تشکیل شود.

دولت دو بسته حمایتی برای شاغلان فاقد درآمد ثابت در دستور کار دارد یکی بحث خرید اعتباری به گونه‌ای که کارگران ساختمانی و کارگران فصلی و روزمزد و دستفروشان و رانندگان تاکسی و کارگران رستوران‌ها می‌توانند یک تا دو میلیون تومان خرید اعتباری انجام دهند.

حدود سه میلیون خانوار مشمول این طرح شناسایی شده اند و این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد است و پس از ثبت نام متقاضیان و استحقاق سنجی افراد، به نوبت پرداخت خواهد شد، در مرحله دوم حدود یک و نیم میلیون خانواری که حتی دارای درآمد متغیر هم نداشتند توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها شناسایی شده اند و در هفته آینده اولین بسته حمایتی را دریافت خواهند کرد.مبالغ دریافتی این افراد برای خانوار یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر رقم ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

معافیت مالیاتی برای اصناف ضربه خورده از کرونا

اولین اقدام سازمان امور مالیاتی در حمایت از اصناف لغو جلسات هیئت حل اختلاف مالیاتی برای اشخاص حقیقی بوده و  این امر بدین معنی است که بررسی پروند‌ها به سال آینده موکول می‌شود.

دومین اقدام بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی بود که مهلت آن تا پایان اسفند است که به بخش تولید ۹۰ درصد و به بخش خدمات ۸۰ درصد بخشودگی ارائه شده و  این مورد را برای سه ماه تمدید و ابلاغ شده است.

سازمان امور مالیاتی پرداخت تسهیلات را با مشارکت بانک مرکزی از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون برای اشخاص حقیقی افزایش داده تا نیازی به استعلام وضعیت مالیاتی نباشد و برای اشخاص حقوقی  هم پرداخت تسهیلات به آن‌ها را از ۳۰۰ میلیون به ۵۰۰ میلیون افزایش یافته است.

سازمان امور مالیاتی وضعیت کسادی بازار را به صورت ویژه بررسی کرده و تا جایی که ممکن است مالیات را کم خواهد کرد و حتما با شرایطی کسادی که دراثر گسترش ویروس کرونا در اقتصاد ایجاد شده، تغییرات خود را در میزان مالیات پرداختی نشان می‌دهد.

بنیاد مستضعفان به صورت ویژه پای کار آمد

بنیاد مستضعفان با آمدن فتاح، قوتی دوباره گرفته و در کارهای عام المنفعه پیش قدم شده است، این بنیاد تا تاریخ 24 اسفند24 آمبولانس به شبکه درمانی کشور اهدا کرده است، 40 میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بسته مراقبتی بهداشتی تهیه کرده است.

این بنیاد برای همکاری هر چه بیشتر با وزارت بهداشت، تمامی مراکز تفریحی بناید را اعم از پارک ارم، توچال را تعطیل کرده و بیش از 110 شهر و روستا و بسیاری از پادگان ها را ضدعفونی کرده است.

اقدام ویژه و قابل تقدیر بنیاد مستضعفان صرف نظر از اخذ اجاره واحدهای تجاری برای ماه های اسفند و فروردین است که اقدام بسیار قابل تقدیری است.

مصوبات شورای پول و اعتبار در مورد حمایت از کسب و کارها در پی شیوع ویروس کرونا

در جلسه 13 اسفند شوراي پول و اعتبار این تصمیمات برای حمایت از کسب و کارها گرفته شد:

«با هدف مساعدت و حمايت از صاحبان کسب و کارها (اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي) که مصاديق آن در مصوبه دولت محترم تعيين خواهد شد، اقساط تسهيلات آن‌ها و نيز اقساط قرض‌الحسنه کليه اشخاص طي ماه‌هاي اسفند 1398، فروردين 1399 و ارديبهشت 1399 سررسيد مي‌شود و به دليل شرايط بوجود آمده ناشي از شيوع ويروس کرونا قادر به بازپرداخت وام و تسهيلات يا اقساط تسهيلات و وام خود در مواعد مقرر نيستند منوط به آن‌که بدهي آن‌ها تا تاريخ 01‏/10‏/1398 در طبقه جاري قرار داشته باشد، مي‌توانند اقساط سه ماه مذکور را پس از پايان دوره بازپرداخت اقساط پرداخت نمايند. همچنين درمورد تسهيلاتي که بازپرداخت آن‌ها به صورت دفعي بوده و سررسيد آن‌ها در بازه‌ي زماني يادشده قرار دارند مهلت سه ماهه داده مي‌شود تا پس از سه ماه از سررسيد تسهيلات، بدهي خود را بازپرداخت نمايند. بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي موظفند در صورت تسليم درخواست مشتريان مشمول، اقدام لازم را به‌عمل آورند.
  وام گيرندگان و تسهيلات گيرندگان موضوع بند (الف) به واسطه تمهيدات يادشده، در دوره مذکور مشمول جريمه (مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام تأخير تأديه دين و نرخ سود مندرج در قرارداد) و کارمزد اضافي نمي‌شوند.
 چنان‌چه مطالبات مشمول مفاد اين مصوبه، در بازه زماني مذکور، در طبقات غيرجاري طبقه‌بندي گردد، مشتري يادشده بابت مطالبات مذکور، مشمول ممنوعيت‌هاي ناظر بر اشخاص داراي بدهي غيرجاري نمي‌شود.»

اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی فرمان امام با همکاری وزارت بهداشت، هزینه نگهداری 250 تخت برای بیماران مشکوک به کرونا را پرداخت کرده متعهد شده است که قسمتی از نیازهای ماسک ویژه پزشکان و پرستاران را تأمین و جهت توزیع به وزارت بهداشت تحویل دهدکه تا کنون بیش از 215 هزار ماسک را تحویل داده است.

  ستاد اجرایی فرمان حضرت امام توانست خط تولید ماسک نانو N95 را راه‌اندازی کند که 76 هزار عدد ماسک نانو در یکی از کارخانه‌های زیرمجموعه ستاد تولید می‌شود و از سوی دیگر پارچه نانو نیز برای تولید ماسک در اختیار دیگر تولیدکنندگان ماسک قرار می‌گیرد.
اقدام قابل تقدیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)‌ کمک مالی به برخی از کارخانه های تولید ماسک بوده تا میزان تولیدات خود را از 30 هزار ماسک به 100 هزار برساند.
 بنیاد احسان در منطقه هروی تهران با کمک نیروهای جهادی حدود 30 هزار بسته‌بندی بهداشتی مقابله با کرونا را به مردم این محله اهدا کرده است و ضدعفونی‌کردن تمامی معابر و مساجد این محله نیز انجام شده است.
 اقدامات دولت و سازمان های دیگر برای حمایت از اصناف قابل تقدیر بوده اما به هیچ وجه برای ضرر کسبه کافی نبوده و باید اقدامات جدید و جدی دیگر برای حمایت از تمام بخش های جامعه به ویژه رانندگان تاکسی های اینترنتی، رانندگان تاکسی و مشاغل دیگر که با کاهش رفت و آمدها متضرر شده اند انجام شود.

 

 

دیدگاه کاربران

مهدی از بازار داراب۱۳۷۸۰۸۳۰۰:۵۱:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سلام بعد از فروردین ۹۹ شاهد ورشکستگی ۷۰در صد از بازاریون هستم امروز ۱۵روزه طبق دستور شورای تامین باز تعطیله
ناشناس۱۳۷۸۲۵۱۰۸:۲۴:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اتفاقا تو ایران وضع بازاری ها از همه بهتر هست. هر چقدر میخوان روی اجناس با تورم میکشن دولت هم که قربونم بشه نظارت ندارد. همیشه خدا هم می‌نالند که بازار خرابه
ناشناس۱۳۷۸۳۴۵۰۹:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
بادمجان بم آفت ندارد. نگران نباش!
ناشناس۱۳۷۸۱۱۷۰۱:۴۳:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
تمامی حقوق های بالای 5 میلیون تومان که عوامل دولتی میگیرند باید به نفع اقشاری که از کرونا اسیب دیده اند هزینه شود نباید در کشور شنیده شود که حقوق و پاداش نجومی پرداخت می شود
ناشناس۱۳۷۸۱۴۳۰۲:۳۸:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
وقتی اوضاع شب است و تاریک باید برای همه باشد شخص رییس برنامه و بودجه باید طوری برنامه ریزی و پیگیری کند که عوامل دولتی حقوق ها و پاداش های کلان نگیرند در این شرایط اگر دیده و شنیده شود دولتیان حقوق بالای 5 میلیون می گیرند باید دارشان زد
ناشناس۱۳۷۸۵۱۳۱۱:۲۳:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
سلام کسبه بیچاره دارند از بین میرن، دولت هنوز به صورت جدی از تمام اصناف حمایت نکرده

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 6. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 7. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 8. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 9. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 10. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 11. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 20. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 21. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 22. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. افشای راز واکسن روسی کرونا

 25. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین