ششمین سالگرد جنگ یمن؛ توسعه موشکی و پهپادی انصارالله و باتلاق سعودی‌ها

گروه جهان الف،   3981226086

یمنی‌ها طی ۶ سال کشتار ائتلاف متجاوز سعودی در این کشور٬ با وجود رنج‌های بی‌سابقه هیچگاه عقب‌نشینی نکرده و هنوز هم به مقاومت در برابر جنایتکاران ادامه می‌دهند.

ششمین سالگرد جنگ یمن؛ توسعه موشکی و پهپادی انصارالله و باتلاق سعودی‌ها

به گزارش الف٬ کمتر از چند روز به ششمین سالگرد جنگ خونینی که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه این کشور آغاز کرد باقی مانده و تاثیرات شوم این فاجعه انسانی روز به روز بیشتر خود را نشان می‌دهد.

این جنگ در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ برابر با ۶ فروردین ۱۳۹۴ با حمله هوایی ائتلاف متجاوز سعودی به یمن و البته با هدایت آمریکا که همواره در صدد دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله‌ای و دینی و مذهبی در سرزمین‌های اسلامی، نسل‌کشی مذهبی از طریق تداوم و گسترش جنگ‌های نیابتی بین مسلمانان، افزایش تسلط بیشتر بر کشورهای منطقه از طریق درگیر ساختن آنها با یکدیگر، فراهم نمودن شرایط تجزیه کشورهای اسلامی به کشورهای کوچک با قابلیت کنترل بیشتر، افزایش فروش محصولات نظامی بنگاه‌های تسلیحاتی غرب و مهمتر از همه، منحرف نمودن افکار عمومی جهان اسلام از مقابله با دشمنان اصلی و در نهایت تخریب امکانات و زیرساخت‌های حیاتی جهان اسلام و چپاول منابع کشورهای اسلامی است آغاز شد.

اما جنایت‌های عربستان در یمن تنها محدود به کشتار هزاران غیرنظامی و آواره کردن میلیون‌ها نفر نشده و این کشور با محاصره ظالمانه یمن٬ ملت این کشور را از ابتدایی ترین امکانات زندگی نیز محروم کرده است.

به گزارش وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن (وابسته به جنبش انصارالله) در سال جاری آنفولانزای خوکی در میان یمنی‌ها به ویژه در شمال این کشور انتشار گسترده‌ای داشته و بیش از ۷۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده و بیش از ۱۰۰ نفر در اثر آن جان باختند.

عربستان سعودی و امارات با ویران کردن همه زیرساخت‌های یمن٬ ملت این کشور را کاملا در تنگنا قرار داده و بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن٬ تا پایان سال ۱۳۹۸ صدهزار زخمی و چند میلیون آواره در این کشور وجود داشته و ۳ میلیون نفر دیگر کاملا زیر خط فقر هستند.

جنگ بیولوژیک و استفاده از سلاح‌های شیمیایی ضد ملت یمن٬ یکی از ناجوانمردانه‌‌ترین روش‌های جنگی علیه یمنی‌ها است که در پی آن شمار قابل‌توجهی از مردم این کشور به امراض کشنده از جمله سرطان مبتلا شدند.

مرکز سرطان‌شناسی یمن طی صدور گزارشی اعلام کرد که حدود ۲۵ هزار نفر از مردم این کشور از ابتدای جنگ تا پایان سال جاری در اثر تجاوزات شیمیایی دشمن٬ مبتلا به سرطان شده‌اند. نکته بدتر این است که در سایه محاصره ظالمانه این کشور از سوی ائتلاف سعودی٬ امکان واردات تجهیزات پزشکی به این کشور تقریبا صفر بوده و مردم حتی با ابتلا به یک بیماری ساده نیز جان خود را از دست می‌دهند.

سرطان استخوان نیز از جمله بیماری‌های شایع یمنی‌ها در اثر این جنگ است؛ طبق گزارش مرکز سرطان‌شناسی یمن٬ شهروندان یمنی که در اثر حملات موشکی دشمن دچار شکستگی و جراحت‌های مختلف شده‌اند٬ امکان مداوا نداشته و حتی جراحت‌های ساده آنها بعد از چند سال تبدیل به سرطان می‌شود.

بیماری «وبا» و «دیفتری» و «مالاریا» نیز از جمله امراض شایع در یمن بعد از آغاز جنگ آن است؛ طبق آمار وزارت بهداشت یمن تا پایان سال ۱۳۹۸ بیش از ۸۵۴ هزار نفر به بیماری وبا مبتلا شده و بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیز در اثر آن جان باخته‌اند٬ همچنین تعداد مبتلایان به دیفتری بیش از ۴ هزار نفر و تعداد افرادی که آلوده به بیماری مالاریا شده‌اند بیش از یک میلیون و ۲۰ هزار نفر بوده است.

اشغالگری امارات در جنوب یمن نیز به این اوضاع دامن زده و چند هزار نفر از مردم این منطقه را آواره کرده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل بیش از ۸۰ درصد مردم یمن از مواد غذایی ضروری محروم بوده و شاخص نیاز به کمک‌های غذایی دراین کشور روز به روز در حال افزایش است.

کارشناسان یمنی معتقدند که مردم یمن طی سالهای این جنگ خونین٬ تبدیل به ابزاری برای آزمایش تولیدات شرکت‌های تسلیحاتی جهان شده‌اند و به طور کلی می‌‌توان گفت دیگر چیزی از سلاح‌ها و امکانات کشتار باقی نمانده که علیه مردم یمن استفاده نشده باشد.

«کمیته بین‌المللی نجات» در سال جاری گزارش داد که ۵۰۰ هزار یمنی دیگر در صورت تداوم وضعیت کنونی تا سال ۲۰۲۲ می‌میرند. ۳۰۰ هزار تن از این تعداد مرگ ناشی از گرسنگی یا کمبودهای بهداشتی و درمانی است.  یمن اکنون میزبان بزرگترین جمعیتِ فاقد امنیت غذایی در جهان است. امروزه ۸۰% از جمعیت یمن (حدود ۲۴ میلیون) در وضعیت نیاز شدید به کمک‌های بشردوستانه قرار دارند و ۱۶ میلیون یعنی حدود نیمی از جمعیت کشور دچار سوءتغذیه شدید هستند که اگر فعالیت‌های بندری همچنان دچار اختلال شود و ذخایر غذایی در اختیار مردم قرار نگیرد، این جمعیت به مراتب بیشتر خواهند شد.

اما بزرگترین قربانیان این فاجعه بشری در یمن٬ کودکان هستند؛ با توجه به اینکه آنها در مرحله رشد ذهنی و فیزیکی قرار دارند٬ پیامدهای سوءتغذیه وحشتناک رایج در میان آنها سالهای بعد خود را نشان می‌دهد. اکنون دست کم ۲ میلیون کودکِ زیر ۵ سال یمنی دچار سوءتغذیه شدید هستند و در صورتی که جنگ همین الان تمام شود، ۱۴ درصد از این افراد و ۱۷ درصد از کل جمعیت در سوء تغذیه مزمن خواهند ماند.

اما عربستان از لحظه اول آغاز این کشتار٬ خود را در میان یک بن‌بست گرفتار کرد و اکنون پیامدهای آن برای سعودی‌ها برای همه جهان آشکار شده است. از سال گذشته اختلافات میان عربستان و سایر هم‌پیمانان آن در ائتلاف متجاوزش ضد یمن به ویژه با هم‌پیمان اصلیش یعنی امارات کاملا مشهود شده و طبق گزارش تحلیلگران سعودی٬ این کشور در باتلاق یمن تنها مانده است.

مردم یمن با وجود همه مصیبت‌هایی که در اثر جنایت‌های عربستان در کشورشان متحمل شده بودند٬ هیچگاه عقب‌نشینی نکرده و هنوز هم به مقاومت ادامه می‌دهند. در این میان پیشرفت‌های نظامی وموشکی جنبش «انصارالله» یمن از جمله اتفاقات مثبت برای یمنی‌ها در طی سالهای جنگ بود که سامانه‌های پدافند هوایی آمریکایی سعودی‌ها را تحقیر کرد.

تاسیسات نفتی شرکت «آرامکو» سعودی در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ مورد حمله پهپادی انصارالله قرار گرفت و خسارت زیادی به آن وارد کرد.

در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۸ نیز بزرگترین عملیات زمینی انصارالله با نام «نصر من ‌الله» در نجران علیه نیروهای سعودی صورت گرفته و در پی آن شمار زیادی از آنها اسیر شدند. پس از این عملیات نظامیان سعودی به شدت از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به دلیل راه‌اندازی یک جنگ بی‌نتیجه خشمگین شده و عده‌ای از آنها نیز فرار کردند.

جنبش انصارالله همچنین طی این سالها از موشک‌های و سامانه‌های پدافندهوایی گوناگونی رونمایی کرد که آخرین آنها سامانه‌های «ثاقب1» و «ثاقب2» و «ثاقب3» و «فاطر2» بود که توسط متخصصان یمنی ساخته شده است.
 
 
 

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

 8. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 9. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 10. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 11. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 12. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 15. نصرالله: انفجار بیروت ربطی به حزب‌الله ندارد؛ عوامل حادثه جدای از وابستگی سیاسی و مذهبی، محاکمه شوند

 16. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 18. پیامکی عجیب از واشنگتن به ایران و روسیه؛ اطلاعات بدهید، پول بگیرید!

 19. حادثه رانندگی برای مجری ورزشی تلویزیون/ عکس

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. آبروریزی جدید پسر ترامپ

 4. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

 7. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 8. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 9. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

 10. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 11. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 14. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

 15. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

 16. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 17. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

 18. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

 19. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 20. پمپئو: هفته آینده پیش نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت می‌بریم

 21. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

 22. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

 23. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 24. امارات و پروژه‌های اتمی و فضایی با اصالت آمریکایی

 25. بخش‌های مهم گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

آخرین عناوین