چشم‌انداز ایران در سال ۹۹

گروه سیاسی الف،   3981225075
چشم‌انداز ایران در سال ۹۹

علی دارابی در روزنامه صبح‌نو نوشت: سال ۱۳۹۹ در ایران سال سخت و حساسی است. در این مقاله ابعاد و چشم‌انداز ایران را در سال ۹۹ مورد بررسی قرار می‌دهیم.

الف) اقتصاد: شاید بدترین سال برای ایران از نظر اقتصادی باشد. شرایط سخت تشدید تحریم‌های ظالمانه و ضدبشری آمریکا و متحدان آن علیه ایران، کاهش بی‌سابقه سهام بورس جهانی که ناشی از شوک نفتی و به دلیل عدم‌توافق روسیه و عربستان بر سر قیمت و میزان تولید نفت اتفاق افتاده و کاهش شدید قیمت نفت را نیز به دنبال داشته است، انسداد مالی ایران به دلیل عدم الحاق و تأیید لایحه «FATF» و پالرمو، شیوع ویروس کرونا و تعلیق تجارت، داد‌وستد، کسب‌وکار در عرصه جهانی و داخلی و در نتیجه کوچک‌شدن سفره مردم و کاهش شدید منابع و امکانات، رشد نقدینگی به گونه‌ای که شاید در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه باشد و آثار تورمی آن و فقدان بودجه واقعی مبتنی بر درآمد و هزینه کشور را باید از مهم‌ترین دلایل این شرایط سخت و دشوار اقتصادی برشمرد. بی‌شک راه علاج این مشکلات با «شعار و ظاهرگرایی» و «احاله مشکلات به دشمنان و رقیبان سیاسی» میسور نیست و یک اجماع نخبگانی و اراده ملی برای عبور از این مشکلات لازم است.

ب) بازسازی اعتماد عمومی: اگر وحدت مردم و اتحاد جریانات سیاسی مختلف موجب پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ شد اما این «وحدت» که به‌مثابه راهبرد انقلاب اسلامی در هدایت و مدیریت کشور بود در این سالیان به‌شدت دچار آسیب‌های جدی شده است. در هر مناسبت، انتخابات و رخدادی، جمعی از یاران انقلاب و طرفداران ایران، نظام، قانون اساسی به بهانه‌های ناچیزی از قطار انقلاب پیاده شده‌اند. امروز کمترین همبستگی، وحدت و اتحاد را در میان نیروهای وفادار به انقلاب از یک‌سو و بیشترین گسست را در مشارکت سیاسی مردم شاهد هستیم. انتخابات دوم اسفند ۹۸ با مشارکت 42 درصد از شهروندان که پایین‌ترین نرخ مشارکت در انتخابات ۴۰ سال اخیر بوده، بزرگ‌ترین دلیل این مدعاست. افزون بر این پذیرش شایعات به جای واقعیت‌ها، افول شدید اعتبار و نفوذ گروه‌های مرجع و نخبگان، فقدان احزاب سیاسی کارآمد و حرفه‌ای، نبود گفت‌وگو میان اصحاب انقلاب، اعتراضات و درگیری‌های سال‌های اخیر و... همه و همه گویای آن است که باید برای «سرمایه اجتماعی» کاری کرد.

ج) ماراتن ۱۴۰۰: سال ۹۹ آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که اکثریت آن به جریان اصول‌گرا تعلق دارد. آنچه مردم از این مجلس انتظار دارند، قانون‌گذاری، کارآمدی، نظارت مؤثر و کاهش تنش‌هاست. بزرگ‌ترین خطر در انتظار این مجلس، افتادن در دام «سهم‌خواهی قدرت و رادیکالیسم» است.

از سوی دیگر سال ۹۹ سال آخر دولت تدبیر و امید است. تجربه ثابت کرده است که معمولاً دولت‌ها در سال آخر «نظاره‌گر، منفعل و تماشاگر» هستند و این وضعیت خطرناک است و باز به استناد تجربه دولت‌های مستقر در سال آخر به فکر جاانداختن نامزد مورد نظر خود برای ریاست‌جمهوری بعدی هستند و این خطرناک‌تر از قبلی است. سوت انتخابات ۱۴۰۰ از نیمه دوم سال آینده زده می‌شود و این نباید به معنای تعطیلی کشور، وقفه در امور دولت و غفلت از خدمت به مردم باشد.

د) سیاست خارجی: کرونا کووید ۱۹ تاکنون ۱۱۰ کشور دنیا را درگیر خود کرده است. این ویروس در تجارت، دادوستد، بازرگانی، حمل‌ونقل، گردشگری و رفت‌وآمدهای جهانی تأثیر منفی گذاشته است.

مرزهای زمینی، هوایی و دریایی کشور با محدودیت‌های جدی مواجه شده است. در شرایط بحرانی، آمریکا حتی از تحریم «غذا و دارو» علیه ایران دست برنداشته است. سال ۹۹ و زندگی سخت با کرونا شرایط بس دشواری را بر اقتصاد و جامعه ایران تحمیل خواهد کرد. در این شرایط دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور باید نقشی جدی را برعهده گیرد تا شرایط زندگی مردم را بهبود بخشد.

با چشم‌انداز و چالش‌هایی که در سال ۹۹ برای کشور متصور است، از مردم عزیز انتظار می‌رود که خود نقش اصلی و محوری را در ایثارگری، تعاون و همدلی با یکدیگر داشته باشند و مهم‌ترین توقع از مسوولان کشور همانا «کار، تلاش، خدمت و پرهیز از اختلافات سیاسی و دعوای جناحی بی‌حاصل» است.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 4. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 5. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 6. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 7. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 8. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 9. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 10. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 11. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 12. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 13. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 14. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 15. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 16. موتلفه به دنبال چیست؟

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 19. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 20. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: با این وضع اقتصادی فرزندآوری محقق نمی‌شود/ آمریکا از ترس تهدیدات نظامی ایران کاری به نفتکش‌ها نداشت/ چرا مدعی‌العموم از نمایندگان ردصلاحیت‌شده شکایت نمی‌کند؟

 22. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

 23. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 24. زوال غرب و فروپاشي آمريكا

 25. وزارت خارجه ایران: صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود/ مقامات آمریکا عدالت را اجرا کنند

آخرین عناوین