وضعیت بیماران خود ایمنی و ام.اس در شرایط همه‌گیری کرونا فقط برای چند دقیقه به داروخانه ۱۳ آبان سربزنید !

محمد صادق کلبادی،   3981223064 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

کروناویروس اگرچه ممکن است برای هر فردی خطرناک باشد اما در این میان عده‌ای نیز هستند که کرونا بیش از سایرین سلامت و حتی حیاتشان را تهدید می‌کند افرادی که در اصطلاح به گروه‌های حساس شناخته می‌شوند.

فقط برای چند دقیقه به داروخانه ۱۳ آبان سربزنید !

به گزارش الف این روزها برای بسیاری از افراد روزهای خطرناکی محسوب می‌شود روزهایی که ممکن است سلامتشان با هر دم و بازدمی یا لمس هر سطحی به مخاطره بیافتد و شاید نفسشان به شماره، اما در این میان عده‌ای نیز هستند که کرونا بیش از سایرین سلامت و حتی حیاتشان را تهدید می‌کند افرادی که در اصطلاح به گروه‌های حساس شناخته می‌شوند. این‌ها افرادی هستند که درگیر با بیماری‌های زمینه‌ای هستند که سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف کرده. در این بیماری‌ها که عموما در شرایط عادی نیز به بیماری‌های خاص شناخته می‌شوند همواره‌ افراد برای تهیه دارو و مراحل درمانشان با مشکلاتی مواجه‌اند چه برسد به‌این روزها که ویروس کووید -19 هم سایه سنگینی بر آسمان ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب افکنده‌است. ام.اس یکی از آن بیماری‌هایی است که حدود 90 هزار نفراز هموطنان ما به‌ان مبتلا هستند و این روزها با شیوع کرونا با مشکلاتی بیشتر از سایر افراد عادی جامعه دست به گریبان هستند.

مشکل ما فقط ماسک نیست!

برای اطلاع بیشتر از وضعیت این روزهای بیماران خاص بویژه‌ ام.اس و مشکلاتی که کرونا برایشان ایجاد کرده گفتگویی داشتیم با «حسین کاکاوند» رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی انجمن ام.اس ایران که خود سال‌هاست با این بیماری نه تنها می‌جنگد بلکه با آن زندگی می‌کند. او که در این سال‌ها تلاش‌های بسیاری برای خدمت رسانی به‌این بیماران و افزایش آگاهی عمومی نسبت به بیماری ام.اس داشته‌است می‌گوید: « ما بیش از ماسک به دارو نیاز داریم و برای دریافت دارو هم باید به بیمارستان مراجعه کنیم ، بیمارستان سینا یکی از بیمارستان‌هایی است که بیماران ام.اس داروهایشان را از اورژانس این بیمارستان دریافت می‌کردند. اما این روزها اورژانس بیمارستان شرایط بحرانی دارد و اگر منِ مبتلا به‌ام.اس به هر دلیل دچار حمله شوم، طبق سیکل درمانی همیشه نمی‌توانم درمان شوم چون بیمارستان تمرکز اصلی‌اش را روی کرونا و بیماران مبتلا یا مشکوک به‌ان گذاشته‌است طبیعی است که بیماران دیگر در اولویت دوم قرار دارند.» 

او می‌گوید مشکل بیماران ام. اس این روزها فقط ماسک نیست درحالی که‌افراد عادی با تغذیه مناسب می‌توانند سیستم ایمنی بدنشان را تقویت کنند ما باید سیستم ایمنی بدنمان را سرکوب کنیم پس خطر بیشتری آنها را تهدید می‌کند. او یکی از نگرانی های بیماران ام.اس را وضعیت بیمارستان ها توصیف می‌کند و می‌گوید :« اگر من در جریان بیماریم دچار اتک بشوم کمتر تختی وجود دارد که من دوره پالس درمانی خودم را انجام دهم و از همه مهم‌تر آنجا چقدر برای بیمارن ام.اسی ایزوله هست ؟ چون بدن بیماران ام.اس برای دریافت ویروس کرونا بسیار مستعد می‌شود.»

اما یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است این دست بیماران در شرایط گسترش کرونا با آن دست به گریبان باشند حضور در محافل عمومی است . اگر مجبور به حضور در محل کار باشند بسیار بیشتر از افراد عادی در معرض خطرند...« کسانی که شاغل هستند نمی‌توانند مرخصی بگیرند چون برخی که‌اصلا عنوان نکردند دچار بیماری هستند و احتمال بیکار شدنشان را می‌دهند اما برخی دیگر که کارفرما هم اطلاع دارد احتمالا با سختی مرخصی می‌دهند و به‌طور کلی پر ریسک هستند. در نهایت هم این افراد مانند افراد عادی خودشان باید وسایل ضدعفونی کننده، ماسک و... را تهیه کنند و امکاناتی در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد. ما حدودا 90 هزار بیمار ام.اس در کشور داریم. آمار مشخصی از آن‌هایی که کرونا گرفتند در دست نیست حتی ممکن است برخی از آن‌ها بیماران خود ایمنی باشند.» 

فقط چند دقیقه به 13 آبان سر بزنید!

از او در خصوص فعالیت انجمن‌های مخصوص این بیماران آن هم دراین شرایط حساس  پرسیدیم از این که در این ایام آن‌ها چه توقعاتی از نهادها و ارگان های دولتی و حتی مردم نهاد دارند اما او گفت:« جامعه در حال حاضر در شرایط عادی نیست که فکر کنیم یک انجمن، قدرتی داشته باشد تا بتواند به‌اعضای خودش رسیدگی کند؛ این انجمن هم توسط خیرین اداره می‌شود و بودجه دولتی ندارد طبیعتا براساس منابع مالی که به شکل معمول دریافت می‌کردند امور خودشان را پیش می‌بردند و امکان درمانی ندارند بلکه حمایت می‌کنند؛ نه تنها انجمن ام.اس بسیاری از انجمن‌های دیگر هم به همین شیوه عمل می‌کنند.»

با این همه‌ او به عنوان یکی از اعضای جامعه بیماران خود ایمنی و ام.اس می‌گوید: « می‌توانستند مراکزی را برای دریافت امکانات و انجام آزمایش برای بیماران خود ایمنی اختصاص بدهند تا کیت‌های آزمایشی در اختیار کسانی که علائم کرونا دارند قرار بگیرد و اگر هم علائم کرونا ندارند ماسک یا محلول‌های ضدعفونی کننده به‌این بیمارانتعلق بگیرد. من برای خرید ماسک به داروخانه مراجعه کردم اما جز دستکش های نایلونی چیزی نداشتند.»

او گله‌هایی هم داشت و برای سایر بیمارانی که کرونا ریسک بالایی برایشان داشت هم نگران بود و می‌گفت: درست است که ما در شرایط بحرانی هستیم و جمعیت زیادی داریم ام.اسی‌ها، دیابتی‌ها یا بیماران پروانه‌ای و... هم قطعا همین ماجرا را دارند. یا دیابتی‌ها مسئله‌ انسولین دارند به‌ انها هم کمتر از آن مقداری که باید انسولین می‌دهند و مجبورند  کمتر از میزان مصرف دارو را تزریق کنند تا کمبود جبران شود البته برخی از آنها توانایی مالی دارند که بخواهند آزاد بخرند اما نمی‌دانند تاریخ گذشته هست یا نه حتی احتمال تقلبی بودن دارو هم می‌دهند. احتمالا گروه‌های دیگر هم یا پمادشان در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود یا پانسمانشان نیست.

وی در آخر مسولان را مخاطب مستقیم حرف‌هایش قرار داد و درخواست کرد اگر می‌خواهید سختی‌های هریک از بیماران و کمبودهایشان را درک کنید فقط برای چند دقیقه به داروخانه 13 آبان سربزنید!

دیدگاه کاربران

على اصقر۱۳۷۲۷۰۹۱۰:۳۴:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
مسئولان در شرايط عادي كاري نمي كنند چه برسه در بحران
ناشناس۱۳۷۲۸۱۰۱۱:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وقتی خداوند بخواهد با موجود ریزی بنام ویروس که دیده نمیشود دهان بند به دهان فقیر و غنی وزیر و وکیل کارمند و کارگر کمی فکر کنیم کلمه کذایی ماسک همان دهانبند است
ناشناس۱۳۷۳۴۷۶۱۸:۳۵:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وقتی تلویزیون هیئت دولت را با ماسک نشان میدهد یاد آن جمله میافتم که میگه بزرگی فقط به خدا می برازد و بس
ناشناس۱۳۷۲۷۱۶۱۰:۳۸:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وضعیت چی درست است که وضعیت دارو درست باشد؟
ناشناس۱۳۷۲۷۵۱۱۱:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وزیر بهداشت پاسخ دهد
ناشناس۱۳۷۲۷۷۵۱۱:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
واقعا سخت هست، در این شرایط خیلی سخت تر هم شده است، کسی به فکر آنها نیست، امیدوارم دولتمردان بدانند که از حقوق اولیه هر فرد در جامعه حمایت کامل دولت در هنگام بیماری فرد است. حداقل تامین مطمئن دارو. نمیشود به بهانه تحریم حقوق افراد را پایمال کرد، تحریم ظالمانه است ولی دولت ما خود آنرا انتخاب کرده است پس حتما فکر مقابله با آن را از قبل کرده است.
ناشناس۱۳۷۲۸۶۱۱۱:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
خوب وقتی زیر ساخت نداریم منتظر روزهای بدتر هم باید بود
ناشناس۱۳۷۳۰۳۲۱۳:۱۳:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
وسط تحریم و بی پولی چه زیر ساختی ..!
ناشناس۱۳۷۳۱۲۵۱۳:۵۴:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
بيمارستان .. .. بيمار قطعي كرونا را پس از سه روز بستري مرخص ميكنه دوميليودويست هزار تومان از ش پول مي گيره ونسخه ميده برو داروتو بگير وتوخونه خودت بستري بشو بيمار كرونايي حداقل به ده دارو خانه مراجعه حضوري ميكنه ودارو گيرش نمياد وقرص 35 هزار توماني را يك ميليون قيمت ميدهند ايا وقتي سيستم درماني خودش به هر دليلي بيمار را در سطح جامعه رها ميكنه چيكار ميشه كرد اين مطلب با صداي بيمار صبح ...گذشته از برنامه صبحگاهي راديو جوان پخش شد
ناشناس۱۳۷۳۱۸۲۱۴:۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
یاد اون حرفا اقتادم: ما برای مبارزه با کرونا در آمادگی کامل بسر میبریم در حالی نه کیت تشخیص داشتند نه حتی حجم انبوه ماسک و....
مریم۱۳۷۳۲۷۸۱۵:۳۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
از نظر من اگه خانمها مسئول بودن همه این مشکلات حل می شد
ناشناس۱۳۷۳۴۶۹۱۸:۳۱:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
خانم .. حرفهای سطحی نزنید اداره ی یک مملکت در شرایط بحران جنس و نژاد و .. نمی شناسد. فقط باید شایستگان متعهد به میهن و عاشق مردم کار را در دست داشته باشند
ناشناس۱۳۷۳۵۱۳۱۹:۰۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
برای مقابله با مشکلات باید از قبل آمده بود ؛دریغ از مسئولین ما که فقط حرف های بزرگ می زنند

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 11. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 12. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 13. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 14. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 15. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 16. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 17. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 22. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 6. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 7. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 8. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 9. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 10. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 11. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 12. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 13. نگاه مادی به جان انسان

 14. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 15. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 16. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 17. عبرتهای کرونا

 18. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 19. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 20. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

 21. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 22. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 23. وزیر کشور: زمان آغاز عادی فعالیت‌ها مشخص نیست

 24. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 25. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

آخرین عناوین