حمله کرونایی به روابط ایران و عراق / شمخانی دو ماه پس از ترور سردار سلیمانی در بغداد

معصومه پورصادقی،گروه سیاسی الف،   3981219087 ۵۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
حمله کرونایی به روابط ایران و عراق / شمخانی دو ماه پس از ترور سردار سلیمانی در بغداد

سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به بغداد و دیدارهای سطح عالی او با مقام های عراقی، دو ماه پس از ترور سردار سلیمانی، اولین سفر یک مقام عالی رتبه ایرانی بعد از این حادثه تلخ به عراق و دیدار با مقامات این کشور است که بیش از هر چیز تحت تاثیر جمله ای چند کلمه ای به نقل دریابان شمخانی قرار گرفت که از «انتقال تجارب ایران در مقابله با کرونا به عراق» اشاره  کرده بود و همین جمله مستمسک مطالب و پرداخت های رسانه ای و تحلیلی متفاوتی قرار گرفت که باعث شد ابعاد مهم و پراهمیت انجام این سفر در مقطع فعلی تحت الشعاع قرار گیرد. 

روابط ایران و عراق در دو ماه پس از ترور سپهبد سلیمانی، هم از منظر تحولات داخلی عراق و هم رویدادهای منطقه ای و اتفاقات داخلی ایران، دوران ویژه ای را پشت سرگذاشته است.

این واقعیت تلخ قابل انکار نیست که یکی از بلندپایه ترین مقام های نظامی ایران در چند دهه اخیر و شناخته ترین آن در سطح بین المللی در خاک عراق و آنهم در پایتخت این کشور، و در حالی که به اعتراف و اعلام بعدی مقامات عراقی، مهمان مقامات رسمی این کشور هم بوده، توسط یک نیروی خارجی ثالث به صورتی ناجوانمردانه، ترور و به شهادت می رسد و آمرین آن نیز بلافاصله به صدور دستوراین اقدام غیرقانونی و غیرانسانی اعتراف می کنند.

اقدامی تروریستی که باعث شد ایران و عراق مهمترین فرماندهان خود در مبارزه با تروریسم و شکست گروه های تروریستی دست ساخت برخی سرویس های امنیتی و نظامی منطقه ای و فرامنطقه ای را از دست بدهند و تمامی منطقه از دو رکن حیاتی مقابله با این پدیده شوم، محروم شود؛ ولی این پایان ماجراهای روابط ایران و عراق در دو ماه گذشته نبود.

کمتر از 72 ساعت بعد از این اقدام آمریکا، اولین فاز «انتقام سخت» که از همان ساعات اولیه بعد از شهادت سردار سلیمانی به عنوان موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده بود، با اولین سیلی انتقامی و حمله به دو پایگاه آمریکا در خاک عراق، عملی شد؛ اقدامی که هر چند اعتراض کمرنگ بغداد را هم به دنبال داشت (با مکاتبه نماینده دائم این کشور در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل)، اما تصمیم و موضع قاطع ایران در دست زدن به اقدام انتقامی حداقلی، جای هیچگونه اعتراضی را برای هیچ یک از طرف های این ماجرا باقی نمی گذاشت. 

حالا و با فروکش کردن نسبی التهابات و تنش های پس از ترور سردار سلیمانی و در حالی که هر دو کشور درگیر پدیده جهانی «کرونا» شده اند که به مرور در حال تبدیل شدن به ابزاری برای بازیگری قدرت در مناسبات نظام بین الملل است، یک مقام بلندپایه امنیتی ایرانی به بغداد سفر کرده  و با شخصیت های رسمی و غیررسمی تراز اول عراقی دیدار می کند.

قطعا، تحولات هفته های اخیر در سوریه و رویکر عجیب و تهاجمی ترکیه در مناطق شمالی این کشور، نیز آنقدر برای ایران و عراق اهمیت و حساسیت دارد که موضوع گفتگوهای شمخانی با مقامات عراقی باشد. فراموش نکنیم در ابتدای ورود روسیه برای کمک به مقابله با تروریسم در سوریه، مقر فرماندهی مشترک و هماهنگ کننده عملیات  4 کشور ایران، روسیه، سوریه و عراق در عراق قرار داشت و این کشورها تمامی اقدامات و فعالیت های ضدتروریستی خود را از طریق این مرکز هماهنگ می کردند.

تحولات داخلی عراق در ماه های اخیر و اعتراضاتی که منجر به برخی بی ثباتی های سیاسی در این کشور شده است نیز برای ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است. به هر میزان که در بعد داخلی، دو کشور از ثبات و آرامش و استقرار بیشتری برخوردار باشند، ثمرات همکاری و همسویی آنها در تثبیت و تعمیق امنیت و صلح و آرامش در منطقه غرب آسیا بیشتر نمایان و ملموس می شود.

جدای از فضای حاکم بر روابط دو کشور بعد از حادثه ترور سردار سلیمانی، مداخلات شیطنت آمیز آمریکا در مناسبات تهران و بغداد و احتمال شکلگیری تدریجی مجدد تحرکات ضد تمامیت ارضی عراق در بخش هایی ازمناطق کردنشین و همچنین تحرکات نه چندان خوشایند ترکیه در شمال سوریه و تنش بین مسکو و آنکارا که در صورت تداوم و گسترش می تواند اوضاع امنیتی تمام منطقه را به چند سال قبل برگرداند، حتی متاثر شدن روابط و مناسبات اقتصادی دو کشور از موضوع «کرونا» نیز می تواند در دستور کار عالی ترین گفتگوها و مذاکرات دیپلماتیک مقامات دو کشور باشد.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، متاثر شدن بسیاری از بخش های اقتصادی جهان از این ویروس، انکارناپذیر و کاملا محسوس است و کشورهایی چون ایران و عراق باید در مورد آن تماس و گفتگو داشته باشند و برای مهار آن، همکاری های خود را شکل بدهند.

به هر تقدیر، ریشه دواندن مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، نظامی و امنیتی در سالهای اخیر، «حمله کرونایی» به روابط لایه های زیریرین مناسبات بین مردم دو کشور را بر نمی تابد و قطعا اراده و رویکرد مقامات تهران و بغداد در هر شرایطی رفع موانع و چالش هایی است که هر از گاهی، بر سر راه مناسبات روزانه و جاری بین دو کشور ایجاد می شود. این موانع و چالش ها باید با مدیریت و اراده سطح عالی مقامات دو کشور، و تا پیش اینکه دچار پیچیدگی های بی مورد و ناخواسته جدیدی شود، به نحوی از سر راه تداوم حرکت آرام و البته جان دار مناسبات دو کشور برداشته شوند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۶۵۷۱۱۱۵:۵۸:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
آقای شمخانی بهتر است اول به فکر وضعیت کرونا در ایران باشد. به راستی ایران چه تجاربی از مبارزه با کرونا دارد که می خواهد در اختیار عراق قرار دهد!!!!
پیر پالان دوز لاکچری۱۳۶۵۹۰۵۱۷:۵۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
جناب شمخانی باید پاسخگوی مسایل بنزینی باشند که تبعات جانی و مالی زیادی برای کشور داشت و اجازه دادند این طرح در بدترین موقعیت زمانی اجرا شود
ناشناس۱۳۶۵۹۷۰۱۸:۴۶:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شورای امنیت ملی باید پاسخگو باشد که چرا زمانیکه همه گیری کرونا در چین به وقوع پیوست، پروازهای چین و ورود اتباع چین به ایران را ممنوع نکرد؟؟؟ وظیفه ذاتی این شورا مگر پاسداری از امنیت ملی ایران نیست؟؟؟
ناشناس۱۳۶۵۹۷۵۱۸:۵۰:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
وظیفه سازمان پدافند غیر عامل چیست؟ چرا این سازمان شیوع کرونا را در ایران پیش بینی نکرده و در این باره کاری نکرده است؟ بر فرض محال اگر حمله بیولوژیکی آمریکا در کار باشد، چرا این سازمان اینقدر منفعل با این امر برخورد کرده است؟ سردار جلالی باید پاسخگو باشد.
ناشناس۱۳۶۶۰۴۵۱۹:۴۳:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
جلالی فقط مرتب تعریف پدافند غیر عامل را توضیح میدهد !
ناشناس۱۳۶۶۱۳۴۲۱:۱۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
روحانی باید همین امشب شمخانی را برکنار کند
ناشناس۱۳۶۶۵۱۲۰۸:۱۰:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
آمارسازی، درگیر کردن مردم با مردم، نحوه پنهان شدن رئیس جمهور، کوچک انگاری بلا، احتکار ماسک و الکل و صدها دستاورد بزرگ دیگر
ناشناس۱۳۶۵۷۱۵۱۶:۰۲:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
عراق هیچوقت رابطه با آمریکا را رها نکرده تا رابطه با ایران را تقویت کند! همه کشورها اول به منافع خود فکر می کنند. البته ممکن است استثنایی نیز وجود داشته باشد!!!!
ناشناس۱۳۶۵۷۱۹۱۶:۰۳:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
چرا شورای امنیت ملی شهر قم را قرنطینه نکرد و نمی کند؟
ناشناس۱۳۶۶۱۳۲۲۱:۰۹:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شمخانی باید به ملت و مدافعان سلامت توضیح دهد که چرا در بیمارستان های خودمون ماسک نیست ولی برای عراق ماسک داریم ؟!
ناشناس۱۳۶۵۷۲۵۱۶:۰۵:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
آیا حمله به یک پایگاه دور افتاده و کم جمعیت آمریکا البته با دادن اخطار قبلی، انتقام سخت ایران بود؟
ناشناس۱۳۶۵۹۰۹۱۸:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
فقط سخت نبود بلکه پشیمان کننده و تمام کننده هم بود
ناشناس۱۳۶۵۹۱۱۱۸:۰۱:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
اگر سخت نبود پس چی بود ؟ ۶۳ نفر سر درد گرفتن دیگه
ناشناس۱۳۶۵۷۳۵۱۶:۰۹:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ایران چه جوری می خواهد به عراق در رابطه با همه گیری ویروس کمک کند؟
ناشناس۱۳۶۵۹۰۲۱۷:۵۷:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
با ماسک هایی که از فرانسه و آلمان و انگلیس گرفته
ناشناس۱۳۶۵۷۳۸۱۶:۱۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
۲ میلیون ماسک رو از کجا اوورده میخواد بده به عراقی ها ؟!!!
ناشناس۱۳۶۵۹۱۳۱۸:۰۱:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
چینی ها دادن بمون
ناشناس۱۳۶۵۹۲۴۱۸:۰۸:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
قابل توجه ۱۱۰ و ۱۱۳ و تعزیرات
ناشناس۱۳۶۵۷۳۹۱۶:۱۱:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
عراق گرسنه
ناشناس۱۳۶۵۹۴۰۱۸:۲۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
رفیقای ما همشون جهان سومی هستند
ناشناس۱۳۶۶۵۶۰۰۸:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
تازه رفیق هم نیسستن
ناشناس۱۳۶۵۷۴۵۱۶:۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
مگر کسی قبل از سخن ایشان حرفی زده بود، مشکل آنست که دوستان حرفی را نپخته میگویند و سپس انتظار دارند کسی به اشتباهات احتمالی در سخنان آنان رجوع نکنند و آن سخنان را همانجور که گوینده مد نظرش است تفسیر کنند! ، غافل از آنکه جایگاه ایشان بگونه ایست که بسیار پخته تر باید عمل میکردند و باید میدانستند که جزئیات حرفهایشان مورد توجه قرار میگیرد این هم مانند سایر اشتباهات فاحش دولتمران و سیاسیون ماست (من جمعه باخبر شدم، قرنطینه مال دوران قبل از جنگ جهانی است، از شنبه به روال عادی برمیگردد ، شعار نویسی و ...)، آقایان باید در مشاورانشان واقعا تجدید نظر کنند
ناشناس۱۳۶۵۷۶۱۱۶:۲۳:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
فکر کنم اگه شمخانی بره قم یا گیلان و مازندران مفیدتر واقع بشه تا عراق
ناشناس۱۳۶۵۸۹۵۱۷:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
مشکل کشور وجود چنین افرادی در پست های هست که شایسته آن نیستند.
ناشناس۱۳۶۵۹۳۳۱۸:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
وقت زیاده بذار کرونا از قم و مازندران و گیلان بهره باشه بعدا
ناشناس۱۳۶۵۷۸۰۱۶:۳۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ممکنه بفرمایید جز انکار خطر جدی کرونا کدام تجربه را انتقال میدهید نبود ماسک نبود امکانات
ناشناس۱۳۶۵۷۸۲۱۶:۳۱:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
باید مشخص شود از چه منبعی قول تامین تعداد ۲ میلیون ماسک رو دادن
ناشناس۱۳۶۵۹۲۹۱۸:۱۳:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
صندوق ذخیره ارزی
ناشناس۱۳۶۵۷۹۱۱۶:۳۸:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
پرسنل درمانی بیمارستان های دولتی خودمون لنگ یک ماسک هستن این آقا رفته به عراقی ها قول تقدیم 2 میلیون ماسک رو داده شمخانی فراموش کرده که سلیمانی رو توی کدوم کشور ترور کردند ؟
ناشناس۱۳۶۵۷۹۷۱۶:۴۳:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
احساس خوبی نسبت به عملکردش نداشتم
ناشناس۱۳۶۵۸۰۲۱۶:۴۶:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
در این شرایط بحرانی شمخانی خدمت به مردم کشورش را به انجام کار تبلیغاتی برای مردم عراق ترجیح دهد . عراق 60 مبتلا دارد و ایران بالای 6000 مبتلا
ناشناس۱۳۶۶۰۶۷۲۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شمخانی اگر قصد خدمت به ایران و ایرانی را دارد ؛ بازنشست شود .
ناشناس۱۳۶۵۸۲۲۱۶:۵۶:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ماسکی که به مردم خودمون رواست برای عراقی ها حرام است
ناشناس۱۳۶۵۸۲۶۱۶:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
گر اگر طبیب بودی سر خود دعوا نمودی.....
ناشناس۱۳۶۵۸۲۸۱۷:۰۰:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
کرونای بنفش مردم ایران را گرفتار کرده است.
ناشناس۱۳۶۶۰۹۶۲۰:۲۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
خسته نشدی اینقدر تو هرخبری اینو کپی میکنی؟
ناشناس۱۳۶۶۲۳۰۲۲:۴۲:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
ما کرونا را شکست خواهیم داد همانطور که امریکا را شکست دادیم.
ناشناس۱۳۶۵۸۳۵۱۷:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
کارخونه های داخلی ماسک و دستکش و ژل ضد عفونی ، خودشون باید شخصا این اقلام رو به دست مردم کشور مون و بیمارستان های کشور خودمون برسونن
ناشناس۱۳۶۵۸۳۸۱۷:۰۷:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
۲۰ میلیون ماسک هفته پیش گم شد ، این ۲ میلیون تا هم روش !!!!!!
ناشناس۱۳۶۵۸۵۰۱۷:۱۶:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
مردم راضی نیستن
ناشناس۱۳۶۵۹۲۱۱۸:۰۶:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
کی اهمیت میده؟
ناشناس۱۳۶۵۸۶۵۱۷:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
# بدون ماسک _ کرونا _ را _ نمیتوانیم _ شکست _ دهیم
ناشناس۱۳۶۵۸۷۰۱۷:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
# ماسک _ من _ کو
ناشناس۱۳۶۵۸۷۸۱۷:۴۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
آقای شمخانی به چه حقی رفتن عراق قول کمک به عراق برای درمان کرونا میدن در حالی که من بیمار قلبی باید ده روز دنبال یه ماسک بگردم گیرم نیاد
علی۱۳۶۵۸۸۱۱۷:۴۳:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
آقای شمخانی شما مشکل کشور رو حل کنید
علی۱۳۶۵۸۹۸۱۷:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
این دفتری که در تصویر میبینیم مصداق بارز کاخ نشینی است . نه ساده است و نه مسوول آن ساده زیست است پس نتیجه میگیریم اشرافی گری الان جای خدمت کردن به مستضعفین را گرفته .
ناشناس۱۳۶۵۹۳۸۱۸:۲۱:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
به دکوراسیون دفتر ایشان دقت فرمایید
ناشناس۱۳۶۶۸۶۸۱۱:۴۳:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
فکر نکنم دفتر ایشون باشه. من خیلی دقت کردم هیچ چیز مشکوکی ندیدم!
ناشناس۱۳۶۵۹۶۸۱۸:۴۵:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
باید به ملت ایران جواب بده چرا این حرف را زده
ناشناس۱۳۶۶۰۰۱۱۹:۱۰:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شرايط بحراني بوجود امده دركشور بدليل بي تدبيري شوراي امنيت در عدم قرنطينه كردن شهر قم است واكنون بيش از صد شهر كشور نتيجه همان است
ناشناس۱۳۶۶۰۰۲۱۹:۱۱:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
اقای شمخانی شما دبیر امنیت ملی کشور ایران هستید، اینجا ما مشکل نداریم شما به عراق قول کمک می دین؟؟؟
ناشناس۱۳۶۶۳۳۷۰۰:۲۷:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
لطفا انصاف ئاشته باشید ایران الان برای کل دنیا درس عبرت که هست اگر الگو نیست !!!
ناشناس۱۳۶۶۳۶۰۰۰:۴۶:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
الان با وضعي كه ماداريم در عراق دنبال چي هستند

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 9. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 10. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 11. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 12. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 13. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 14. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 15. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 16. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 17. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 18. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 19. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 22. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 5. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 6. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 9. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 10. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 11. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 12. کرونا و اشک کباب! ...

 13. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 14. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 15. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 16. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 17. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 18. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 19. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 20. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 21. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 22. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 23. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 24. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 25. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

آخرین عناوین