برنامه دولت برای رونق مسکن در سال ۹۹

گروه اقتصادی الف،   3981219009

دولت، مشوق‌ها، تسهیلات و اراضی خود را برای رونق دهی به بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته که اختصاص ۴۵۰۰ میلیارد تومان منابع حاصل از درآمدهای وزارت راه و شهرسازی به بخش‌های مختلف عمرانی از جمله این برنامه‌هاست.

برنامه دولت برای رونق مسکن در سال ۹۹

به گزارش ایسنا، دولت برای خروج بخش ساخت و ساز از رکود و همچنین اجرای سه طرح دولتی مسکن مهر، بازآفرینی شهری و طرح اقدام ملی، برنامه هایی را در قالب بودجه سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار داده است.

همچنین در ساخت و ساز بخش خصوصی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به سازندگان پرداخت می شود که نرخ سود آن در حالت صنعتی‌سازی ‌۱۷ درصد و در سنتی سازی ۱۸ درصد خواهد بود. وام خرید مسکن از محل اوراق نیز امسال از ۱۲۰ میلیون تومان به ۲۴۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷.۵ درصد افزایش پیدا کرد.

بر اساس بند یک تبصره هشت بودجه سال ۱۳۹۹ وزارت راه و شهرسازی مجاز است از طریق شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل منابع این شرکت ها درآمدزایی و منابع حاصل از آن را صرف اجرای سه طرح مورد اشاره کند.

اعتبار مصوب از محل منابع یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به دو شرکت پیش بینی شده است. وزارت راه و شهرسازی باید املاک را به قیمت کارشناسی یا فروش از طریق مزایده مشروط به حفظ کاربری واگذار کند.

در بند دو، دولت در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، مکلف به واگذاری قطعی زمین های اجاره ای ۹۹ ساله است. منابع حاصل از این محل نیز صرف تکمیل مسکن مهر، بازآفرینی شهری، احیای بافت های فرسوده و طرح اقدام ملی می شود.

در بند سوم این تبصره نیز وزارت راه مجاز است که از طریق رهن زمین های متعلق به دو شرکت مادر تخصصی عمران و سازمان ملی زمین و مسکن تا سقف ۳۰۰۰ میلیارد تومان منابع تامین کند. درآمد حاصل از این محل به توسعه زیرساخت های شهری اختصاص می یابد.

از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را با با هدف تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار داده که از حدود یک سال قبل کلید خورده است. برای اجرای این طرح تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۸ درصد برای هر واحد مسکونی در نظر گرفته شده و مابقی آن از طریق آورده متقاضیان تامین می شود.

به اعتقاد مسئولان وزارت شهرسازی با توجه به تکیه طرح اقدام ملی به منابع غیر ارزان بانکی و همچنین آورده متقاضیان، این پروژه با تغییر دولت نیز قابلیت تداوم دارد.

همچنین وزیر راه و شهرسازی قول داده تا تمامی واحدهای باقی مانده از پروژه مسکن مهر مشروط به آنکه مشکلات حقوقی نداشته باشند تا پایان سال ۱۳۹۹ تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شود. مطابق آخرین آمار هم اکنون حدود ۳۶۰ هزار واحد مسکن مهر به فروش اقساطی نرسیده و در واقع کمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یکی دیگر از برنامه های دولت، شارژ مالی بازار مسکن به منظور رونق دهی به بخش ساخت و ساز و همچنین رونق اقتصاد کلان است. بر این اساس سقف تسهیلات خرید مسکن از طریق اوراق به ۲۴۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷.۵ درصد افزایش پیدا کرد. تسهیلات ساخت نیز از محل اوراق ۳۰۰ میلیون تومان شد که در حالت صنعتی سازی نرخ سود آن ۱۷ درصد و در سنتی سازی ۱۸ درصد خواهد بود.

اما چالشی که می‌تواند پیش روی بخش خصوصی برای تولید مسکن باشد جهش قیمت در این بازار طی دو سال اخیر است. البته با وجود آنکه قیمت مسکن متاثر از بازارهای موازی از جمله بازار ارز و طلا بیش از ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده در آذر ماه سال جاری به یکباره شاهد افزایش و معاملات در کل کشور بودیم و اگر همین روند ادامه یابد میتوان امیدوار بود مسکن به طور آهسته در دو سال آینده گامهای اولیه را برای خروج از رکود بر دارد. بهمن ماه ۱۳۹۸ تعداد ۶۱ هزار و ۵۱۰ مبایعه‌نامه در کل کشور منعقد شده که نسبت به  دی‌ماه امسال ۹ درصد و نسبت  به بهمن ماه پارسال ۱۱ درصد افزایش داشته است. دی ماه ۱۳۹۸ نیز قراردادهای خرید وفروش در  کل کشور ۱۹ درصد نسبت به  آذرماه بالا رفته بود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  آخرین عناوین