نکات بهداشتی ضروری برای افراد مشکوک به کرونا

گروه اجتماعی الف،   3981217051

فوق تخصص بیماری های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری، استراحت، مصرف مایعات، قرنطینه خانگی و رعایت بهداشت فردی را مهمترین نکات درمان و پیشگیری از انتقال بیماری برای افراد مبتلا و یا مشکوک به کرونا عنوان کرد و گفت: برای این افراد باید یک اتاق برای قرنطینه در نظر گفته شود تا با سایر افراد منزل تماس نداشته باشند. اتاقشان دارای تهویه مناسب باشد و با باز گذاشتن پنجره اتاق به تعویض هوا کمک کنند.

نکات بهداشتی ضروری برای افراد مشکوک به کرونا

به گزارش الف، دکتر عابدینی با بیان اینکه با توجه به اپیدمی شدن بیماری کرونا ممکن است در هر خانواده یک نفر به ویروس آلوده باشد، اظهار کرد: به بیماران دارای مشکلات زمینه‌ای از قبیل بیماریهای قلبی و دیابت و یا بیماران تحت شیمی درمانی و یا مصرف کنندگان داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، توصیه می‌کنیم اگر دچار تب بالا و علائم سرماخوردگی هستند حتما به پزشک مراجعه کنند.

چه کسانی به مراکز درمانی مراجعه کنند؟

وی ادامه داد: اما افراد عادی که مشکلات زمینه‌ای ندارند و دچار علائم سرماخوردگی از قبیل تب، سرفه و آبریزش بینی شده‌اند، فقط در منزل بمانند و با رعایت نکات بهداشتی مراقب باشند ترشحات بینی و دهانشان با سایر افراد منزل تماس نداشته باشد. افراد دارای این علائم در منزل از ماسک استفاده کرده و استراحت کنند. همچنین می‌توانند از داروهای معمول سرماخوردگی استفاده کنند و لازم نیست به پزشک مراجعه کنند.

دکتر عابدینی تاکید کرد: اما اگر افراد در بین این علائم، دچار تنگی نفس شدند به این معنا که در راه رفتن و در حالت نشسته احساس تنگی نفس دارند حتما به نزدیکترین مرکز درمانی معرفی شده برای معاینه بیماران کرونایی، مراجعه کنند، برای بیمارانی که بنا بر تشخیص پزشک مشکوک به کرونا هستند و  به صورت سرپایی درمان می‌شوند داروهای مشخصی تجویز می‌شود و برای این افراد احتیاجی به تست کرونا نیست.

احتمال تشخیص کرونا با قضاوت بالینی

وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد احتمال وجود بیماری با قضاوت بالینی، شرح حال بیمار و عکس از ریه و آزمایش خون نیز تشخیص داده می‌شود، افزود: در فصل اپیدمی اگر تست میکروبی که از ته حلق بیمار و بینی گرفته می‌شود، منفی هم باشد به این معنا نیست که کرونا ندارد به همین خاطر در فصل اپیدمی در مورد تمام کسانی که دچار علائم سرماخوردگی شده‌اند احتمال کرونا را در نظر می‌گیریم و به آنها توصیه اکید می‌کنیم که تمام احتیاطات لازم را برای پیشگیری از انتقال بیماری انجام دهند.

دکتر عابدینی تاکید کرد: این مسئله به معنای آن نیست که افراد از سرماخوردگی دچار وحشت و ترس شوند بلکه باید احتیاط و مراقبت‌های لازم را در نظر بگیرند و نگذارند که ترشحات بینی، سرفه و عطسه‌شان با افراد دیگر تماس داشته باشد و بهداشت فردی را با شدت بیشتری رعایت کنند.

مبتلایان به کرونا خفیف چگونه درمان می‌شوند؟

این متخصص با بیان اینکه برای بیماران مشکوک به کرونا که احتیاج به بستری ندارند نیز داروهایی توسط پزشک تجویز می‌شود که می‌توانند در منزل استفاده کنند، گفت: البته اگر بیماری فرد بسیار خفیف باشد با ماندن و استراحت در منزل، خوردن مایعات و داروهای معمولی سرماخوردگی بهبود می‌یابد.

مدت زمان بیماری افراد مبتلا

این پزشک متخصص درباره مدت زمان بیماری افراد مبتلا، توضیح داد: این بیماری مانند آنفلوآنزا نیست که بیمار دو یا سه روز تب کند و دارای علائم باشد، در بیماری کرونا ممکن است چهار یا پنج روز بیمار تب کرده و دچار بدن درد شود. دوره درمانی که برای این بیماری در نظر می‌گیریم بنا بر شرایط بالینی و میزان بهبودی بین پنج تا ۱۴ روز است.

به گفته وی، بیمارانی که طی این دوره زمانی دچار علائم سرماخوردگی شده باشند، بنابر احتیاطات لازم مبتلا به کرونا در نظر گرفته می‌شوند و تاکید می‌کنیم که نکات بهداشتی در مورد این افراد با شدت رعایت شود.

نکات بهداشتی ضروری برای افراد مشکوک به کرونا

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نکات بهداشتی که ضروری است افراد مشکوک به کرونا و دارای علائم سرماخوردگی رعایت کنند، اظهار کرد: برای این افراد باید یک اتاق برای قرنطینه در نظر گفته شود تا با سایر افراد منزل تماس نداشته باشند. اتاقشان دارای تهویه مناسب باشد و با باز گذاشتن پنجره اتاق به تعویض هوا کمک کنند.

دکتر عابدینی افزود: این افراد سعی کنند عطسه، سرفه و ترشحات تنفسی‌شان با سطوح منزل به خصوص سطوح صافی مانند میز تماس نداشته باشد و اگر این سطوح با این ترشحات آلوده شد حتما با الکل و یا ضدعفونی کننده‌های خانگی تمیز شود.

به گفته وی، این افراد نباید با دیگران فاصله کمتر از نیم متر داشته باشند و سعی کنند در داخل منزل حتما از ماسک استفاده کند تا از پخش شدن ترشحات تنفسی در منزل خودداری شود. به هیچ عنوان نباید از منزل خارج شوند و در داخل منزل نیز نکات بهداشتی را باید به دقت رعایت کنند.

دستگاه بخور تاثیری در پیشگیری و یا انتقال ویروس ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر استفاده از دستگاه بخور در منزل توضیح داد: این ویروس معمولا در دمای بالای ۴۰  درجه از بین می‌رود و این دما در حالت عادی در منزل ایجاد نمی‌شود. استفاده از دستگاه بخور تاثیری در پیشگیری از ابتلا و یا انتقال این ویروس ندارد. با این حال اگر در منزل کسی مبتلا باشد با روشن کردن دستگاه بخور ممکن است احتمال انتقال ویروس به اطرافیان افزایش پیدا کند.

نکات بهداشتی درخصوص حمام بیماران مشکوک

وی درباره نحوه استفاده افراد مبتلا و یا مشکوک به کرونا از حمام، توضیح داد: با توجه به اینکه ممکن است ترشحات دهان در وسایل و محیط حمام باقی بماند، لازم است پس از استحمام فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا، فضا و وسایل حمام با مواد ضدعفونی کننده خانگی ضدعفونی شود.

این متخصص با تاکید بر ضرورت جدا کردن ظروف غذای فرد مبتلا و یا مشکوک، تاکید کرد: خوشبختانه با توجه به اینکه ویروس کرونا به گرما حساس است، شست و شوی ظروف با آب گرم و مایع ظرفشویی آن را از بین می‌برد.

وی با تاکید بر ضرورت خودداری از مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان، تصریح کرد: مواد دخانی باعث می‌شود که مویرگهای راه هوایی فوقانی و تحتانی آسیب ببیند و این مسئله باعث تضعیف مکانیسم دفاعی فرد شده و احتمال ابتلا و یا شدت بیماری را افزایش می‌دهد. همچنین قلیان می‌تواند منبع مهمی برای انتقال ویروس باشد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عابدینی در خاتمه مصرف هشت تا ۱۰ لیوان آب و مایعات را در طول شبانه روز توصیه کرد و گفت: در این ایام کم آب نبودن بدن افراد مسئله مهمی برای ارتقای سلامت است، بنابراین توصیه می‌شود افراد مصرف سبزیجات و میوه‌ها را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 6. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 12. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 13. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 14. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 15. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 16. مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

 17. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 18. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 19. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 20. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 21. روحانی: کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت معاون اول تشکیل می‌شود

 22. قالیباف: مرکز پژوهش‌ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است/ باید اقتصاد را از وابستگی به نفت نجات داد

 23. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 24. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 25. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

  2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

  3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

  5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  6. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

  7. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  10. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  11. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  12. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

  13. رئیس قوه قضائیه: هیچ دستگاه و مدیری از اجرای قانون مستثنا نیست

  14. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

  15. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

  16. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  17. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  18. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

  19. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

  20. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  21. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  22. فرهنگیان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند

  23. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  24. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

  25. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  آخرین عناوین