چند جمله درباره کرونا

سید ابوالفضل هاشمی، گروه تعاملی الف،   3981212027 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند جمله درباره کرونا

در خصوص کرونا بسیار سخن گفته می‌شود ولی براساس بررسی های مختلف دو فرضیه در خصوص منشاء ویروس کرونا وجود دارد.

براساس یکی از این فرضیه ها در 26مهر تا پنجم آبان 1398 ( ۲۷-۱۸ اکتبر ۲۰۱۹) "هفتمین دورۀ بازی های نظامی جهانی" در شهر "ووهان" برگزار شد و در خلال آن پنج ورزشکار خارجی به سبب بیماری های عفونی به بیمارستانی انتقال یافتند؛ زمانی که این خبر در اینترنت چین پخش شد، شبکه های اجتماعی محلی مملو از فرضیه ها شد.

بیمارستان مزبور طرح اضطراری را مطرح کرد و پنج نفر مبتلا را ایزوله کرد و اعلام کرد که  بیماری عفونی که توسط افراد خارجی وارد شده بود، مالاریا بود لذا ربطی به ویروسی که از اوایل دسامبر اولین شهروندان ووهان را مبتلا ساخت، نداشت؛ حال این نکته مطرح است در روزهایی که بازی های مزبور در جریان بود هیچکس اطلاعی در خصوص ویروس کرونا  و کمتر از آن در خصوص اقدامات تشخیصی نداشت.

در فرضیه دوم برخی از دانشمندان چینی معتقدند که این ویروس ممکن است از "بازار ماهی هوانان" واقع در مرکز شهر "ووهان" نشأت گرفته باشد. بله، ممکن است این موضوع صحت داشته باشد لیکن تیمی از محققان داده های مربوط به ۹۳ نمونه "ویروس Covid-۱۹ " را که از ۱۲ کشور مختلف آمده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و پی به موضوعی بردند که ممکن است وضعیت فرق کند.

داده های ژنومیک این عامل بیماری زا نشان می دهند که این ویروس ممکن است از خارج از بازار فوق و نه از درون آن نشأت گرفته باشد، گزارش حاوی این تحقیق قابل استعلام است حال با بررسی آن در مرحلۀ اول بسیاری از بیماران مبتلا با بازار ماهی هوانان که از اول ژانویه تعطیل شد، مرتبط بود. در این مرحله این مکان ممکن است فقط باعث تشدید جریان ویروس Covid-۱۹ شده باشد و منشأ آن نباشد، این فرضیه وجود دارد که انتقال آن از انسان به انسان بسیار قبل تر از ژانویه یعنی حتی در آبان 98 (نوامبر ۲۰۱۹) آغاز شده باشد.
 

قرنطینه ایرانی ها در کویت
از آنجا که مقامات کویتی تمایل ندارند ویروس کرونا در این کشور منتشر شود؛ هتل پنج ستاره کوت را برای قرنطینه اجباری افراد سفر کرده به ایران به ویژه شهروندان شهرهای قم و تهران اختصاص دادند وهزینه رزرو این مکان را وزارت دارایی این کشور متقبل شد. نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از فرضیه هایی چون تلاش برای فرار و ...؛ با در دست داشتن اسلحه و مسلسل و نیز پوشیدن ماسک، در اطراف هتل حلقه امنیتی تشکیل دادند، این هتل به مدت سه هفته در رزور وزارت دارایی کویت خواهد بود زیرا دوره میزبانی این ویروس حدودا ۱۴ روز تخمین زده شده است. در کویت به علت پخش ویدئوهایی که افراد موجود در این هتل ارسال کرده اند و شامل بحث و جدل مشمولین قرنطینه با کادر پزشکی است، وضعیت هرج و مرج حاکم شده است.این در حالی است که برخی نمایندگان تلاش کرده اند تعدادی از اشخاص موجود در این هتل را از کشور اخراج کنند، اما معاون وزیر بهداشت اعلام کرد کسی نمی تواند از هتل خارج شود.

ایتالیا سومین کشور آلوده
در ایتالیا شیوع ویروس کرونا به شدت افزایش یافته، به طوری که ایتالیا به سومین کشور جهان بعد از چین و کرۀ جنوبی به لحاظ ابتلا به این بیماری و نخستین کشور در اروپا تبدیل شده است.
حتی چند نفر از پزشکان و کادر بیمارستان ها به ویروس کرونا مبتلا شده اند. زمانی که پزشکان به این ویروس آلوده می شوند، این به معنای آن است که روش های صحیح اجرا نمی شوند و این روند بسیار فاجعه بار است.
در حال حاضر، در شهر کودونوی ایتالیا آمبولانس ها فعالیت ندارند و این شهر جزء شعاع قرمزی است که از کل جهان جدا شده و در انزوا قرار دارد. در این شعاع قرمز، در حدود پنجاه هزار نفر سکونت دارند. وضعیت بیمارستان ها در این شهر بسیار خطرناک و دشوار است، زیرا برخی از کادر پزشکی بیمار شده اند و برخی دیگر نیز در قرنطینه قرار دارند در نتیجه در این شهر، کمبود پزشک و پرستار حاکم است. در حال حاضر، بیشتر عفونت های تنفسی ناشی از ویروس کرونا است. این ویروس دچار تغییرات ژنتیکی شده که غیر قابل درک می باشد. افراد مبتلا به این ویروس در وضعیت جسمانی بسیار سختی قرار می گیرند، اما اکثر مبتلایان در نهایت بهبود می یابند.

در اروپا، ایتالیا نخستین کشوری است که تعداد زیاد مبتلایان به ویروس کرونا را به خود اختصاص می دهد. تمامی رویدادهای مهم و از جمله، مسابقات ورزشی و کارناوال ها لغو شده اند، دولت ایتالیا با کشورهای همسایه اش (آلمان، اسلوونی، فرانسه، سوئیس و اتریش) جلسه اضطراری را برگزار کرد. ایتالیا تمامی پروازهای مستقیم به چین را متوقف کرده و درجه حرارت تمامی مسافران در فرودگاه ها بررسی می شود. اتریش خط راه آهن خود با ایتالیا را به حالت تعلیق درآورده است البته به غیر از ایتالیا، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کره جنوبی نیز رو به افزایش است. شمال ایتالیا به واسطۀ ویروس کرونا به زانو در آمده است، افرادی شمال ایتالیا را دوست دارند و کسانی نیز از آن نفرت دارند. زیرا شمال ایتالیا البته نه تمام آن، سایر نقاط ایتالیا را دوست ندارد و آن را به مضحکه می گیرد.

کورنا در راه آمریکا
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا اعلام کرده که شیوع ویروس کرونا در آمریکا گریزناپذیر است و مقامات بهداشتی کشور به هیچ وجه نمی دانند که شیوع کرونا در آمریکا محدود خواهد بود یا گسترده اما به هر حال مردم آمریکا باید بدانند که زندگی عادی آنها به گونه ای چشمگیر مختل خواهد شد. وزیر بهداشت آمریکا نیز گفت ما نمی توانیم دور آمریکا حصار بکشیم و کشور را از ورود ویروس کرونا مصون نگه داریم و می دانیم که در آینده شمار بیشتری از مبتلایان به کرونا را در کشور خواهیم داشت. سناتور "میت رامنی" از عدم آمادگی دولت ترامپ برای مقابله با شیوع کرونا در کشور انتقاد کرد و گفت به باور من دولت ترامپ تدابیر لازم را برای مقابله با این بیماری اتخاذ نکرده است، در انتقادات وی برخی دیگر از سناتورها هم نظر هستند چراکه به عنوان نمونه وزارت بهداشت آمریکا فقط ۳۰ میلیون ماسک ذخیره دارد در حالیکه آمریکا حداقل به ۳۰۰ میلیون ماسک نیاز دارد.
 

چند نکته
رئیس سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد جهان باید هم اکنون و با قدرت و سرعت به جنگ ویروس کرونای جدید برود ولی اگر وقت تلف کند و اوضاع از کنترل خارج شود، اوضاع نه تنها برای چین بلکه برای کل جهان خطرناک خواهد شد. گسترش ویروس کرونا از شرق تا غرب، به روشنی نشان می دهد این ویروس توانایی بالایی برای گسترش در سطح جهان دارد و علت آن هم انتقال آن از طریق انسان به انسان است. این یکی از عوارض جهانی سازی است. از طرفی اظهار نظر رئیس سازمان بهداشت جهانی در خصوص واکسن کرونا جالب بود چراکه ساخت واکسن کرونا دست کم یک سال زمان می برد. عربستان سعودی در حال اتخاذ اقدامات پیشگیرانه هستند، در بلند مدت و در صورت انتشار این ویروس  در سطح جهانی احتمالا به علت نزدیک بودن موسم حج و ماه رمضان با معضل مواجه خواهد شد.

از آنجا که علل انتشار این ویروس ناشناخته است، برخی از تحلیل گران خارجی از زاویه توطئه به آن نگاه کرده و این پرسش را مطرح می کنند آیا شیوع چنین گسترده "کرونا ویروس" در چین و ایران به عنوان کشورهایی که آمریکا با آن دو دشمن است، یک اقدام تصادفی است؟

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۵۵۸۹۳۱۰:۲۱:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
عمدی بودن چند وقت دیگر بیرون می اید علت چی هست مانند خیلی از بیماری های جدید که منشا ان دولتی مثل امریکا یا فرانسه بود

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 3. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 4. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 5. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 6. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 7. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 8. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 9. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 13. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. «محمد سعیدی» بازداشت شد

 16. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 17. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 18. آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

 19. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 20. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 21. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 22. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 23. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 24. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 25. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. پایان داستان غم انگیز زم

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 17. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 18. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 19. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 20. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 21. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 22. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 23. سیروس گرجستانی درگذشت

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

آخرین عناوین