اف ای تی اف و همه پرسی کوچه بازاری

معصومه پورصادقی،گروه سیاسی الف،   3981207130 ۱۰۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 اف ای تی اف و همه پرسی کوچه بازاری

سالهاست در ایران پدیده ای تقریبا نوظهور رواج پیدا کرده است که می توان نام آن را «همه پرسی کوچه _بازاری» در موضوعات کلان مملکتی نامید. این نامگذاری ناشی از یک بررسی جامعه شناسانه دانشگاهی و تحقیقات کلاسیک علمی نیست بلکه صرفا برخواسته از نوعی نظاره گری عمومی و نگاه به این پدیده بعنوان یک مشاهده گر عام است.

اینکه تخصصی ترین مسائل و هر موضوع کلانی که تصمیم گیری در مورد آنها نیازمند تخصص و درک درست مطالعه شده از آثار و تبعات مثبت و منفی آن است را به سرعت تبدیل به یک «مناظره/بحث عمومی» بکنیم و آنرا بیندازیم بر سر زبان مردم کوچه و بازار، که حتی نام مرسوم آن را هم به درستی تلفظ نمی کنند، چند سالی است بصورتی پرهزینه و خطرناک در کشور ما باب شده است و در نهایت کار را خودمان به جای می رسانیم که دغدغه مندی دلسوزان داخلی در موضوعات کلان ملی زیر خروارها جار و جنجال سیاسی بیهوده و رقابت های بین این جناح و آن جناح و افراد سیاسی، گم می شود، حتی اگر در این میان دغدغه ای بر مبنای کارشناسی هم مطرح شود، نادیده گرفته می شود.

داستان ما و اف ای تی اف (یا همان نهاد اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم) و آنچه مجمع تشخیص مصلحت نظام با هوشمندی در موردش انجام داد، قربانی همین فضای غبارآلود و سیاست زده داخلی شد که  باید به درستی به آن بپردازیم.  

بیش از سی سال پیش (۱۹۸۹ / تیر 1368) (برای تداعی ذهنی ایرانیان یعنی در همان سال های پایانی جنگ تحمیلی و ماه هایی که ایران هنوز در سوگ از دست دادن حضرت امام «ره» بود و نشانه های فروپاشی شوروی به تدریج نمایان می شد) کلوب کشورهای جی هفت (G_7) در پانزدهمین اجلاس خود در پاریس تصمیم گرفتند نهاد جدیدی با هدف مقابله با پولشویی (money_loundry) در جهان ایجاد کنند و به دنبال این تصمیم «نیروی اقدام مالی در پولشویی» (Financial Action Task Forc on money Laundering) را ایجاد کردند.

آنها این کار را کردند که استاندارد واحدی را برای تمامی کشورها در حوزه بانکداری و مالی تعیین کنند. مثل خیلی از حوزه های دیگر مثلا در حوزه ورزش که در حال حاضر تمام کشورهای جهان ذیل قوانین و مقررات تدوین و ابلاغ شده فدارسیون های جهانی هر رشته ورزشی فعالیت می کنند و می شود گفت که در تمامی رشته های ورزشی در بین کشورهای جهان زبان، ادبیات و مقررات واحدی شکل گرفته و اجرا می شود.

پولشویی یعنی چه؟

واژه و اصطلاحی که شاید هنوز برای بخشی از جامعه ما نامفهوم و عجیب به نظر بیاید. پولشویی به زبان ساده و آشنا به فرهنگ ما یعنی «تبدیل کردن درآمدها و پول های نامشروع/غیرقانونی به مشروع/قانونی».

تبدیل کردن درآمدهای ناشی از قاچاق انسان، مواد مخدر، قاچاق غیرقانونی اسلحه، گروگانگیری و امثالهم به درآمدهای قانونی. چگونه انجام می شود؟ با وارد کردن اینگونه درآمدها به شبکه های رسمی و قانونی مالی و بانکی کشورها بی آنکه مشخص شود اصل این پول از کجا و چگونه بدست آمده است؟

به همین سادگی، همین یک سوال ساده ریشه تمام  آن چیزی است که اف ای تی اف و ۳۹ عضو اصلی آن (که تمام نقاط مالی موجود در جهان متعلق به آنهاست) به دنبال آن هستند. با این سوال ساده، باید جلوی سواستفاده از شبکه مالی جهان گرفته می شد. حوادث یازده سپتامبر که اتفاق افتاد یک رکن جدید به این نهاد اضافه شد: مقابله با تامین مالی تروریسم (International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism). این نهاد برای دستیابی به هدف خود از همان ابتدا 40 توصیه را در موضوع پولشویی و 9 توصیه را در حوزه مقابله با تامین مالی تروریسم تعیین و کشورها باید مطابق با آنها، مقررات داخلی خود را  اصلاح می کردند.

برخلاف تصور عمومی نهاد مالی اف ای تی اف یک سازمان و نهاد تحقیق کننده در شبکه مالی کشورها نیست. این نهاد در ابتدا از عبارت «uncooperative» (کشورهایی که همکاری نمی کنند) و بعدها «non-cooperative» استفاده می کرد و عبارتی که امروزه به کار می برد کشورهای «high-risk and non-cooperative» (کشورهایی که همکاری نمی کنند و سیستم مالی و بانکی آنها از نظر اینکه مورد سوء استفاده قرار بگیرند، دارای خطر بالایی است) است که در واقع نشان دهنده عدم امکان اتصال شبکه بانکی و مالی یک کشور به شبکه مالی و بانکی جهانی است. 

همچنین، اف ای تی اف بر مبنای «ارزیابی همدیگر» (peer reviews / mutual evaluation) تعریف شده است یعنی این کشورها هستند که گزارش همکاری و یا عدم همکاری نظام قضایی کشوری را گزارش و در این نهاد در مورد آن تصمیم گیری می کنند.

به زبان ساده اینکه وقتی یک تراکنش مالی و یا هر فعالیت مالی از مبدا نظام مالی یک کشور صورت می گیرد، در صورتی که کشور مقصد در مورد آن تراکنش مالی شک و تردید داشته باشد و خواستار روشن شدن منشاء پول بشود، کشور مبدا باید این اطلاعات را در اختیار آن کشور قرار بدهد، در صورتی که به هر دلیلی این همکاری صورت نگیرد، کشور مقصد گزارش آن را به اف ای تی اف ارائه می کند. البته این پرداختی کاملا ساده به مسئله است و دقیقا به معنی تمام آن چیزی که در بستر اف ای تی اف و سی اف تی بین کشورها رخ می دهد نیست و البته به آن میزان پیچیده و خطرناک هم که ما در ایران و در کوچه پس کوچه های تهران و شهرستان ها به مردم می گوییم نیست. 

ایران تا قبل از برجام هم در گروه کشورهای «که همکاری نمی کنند» قرار داشت ولی با نهایی شدن برجام و در یک تصمیم سیاسی و به زعم برخی از کشورهای طرف برجام، به منظور کمک به تعامل بهتر جامعه بین المللی با ایران، نام کشورمان از لیست موسوم به سیاه این نهاد خارج شد و چندین بار هم این خارج ماندن تمدید شد تا در نهایت روز جمعه و همزمان با برگزاری انتخابات مجلس، بعد از 4 سال مجددا به این لیست برگردانده شد.

اف‌ای‌تی‌اف دو خواسته از ایران دارد: یکی عضویت در کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی معروف به کنوانسیون پالرمو، و دیگری پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا CFT. دو لایحه ای که در مجمع تشخیص مصلحت نظام ماند و بی آنکه ما مخالفت و یا موافقتی بکنیم، اف ای تی اف خودش پا به میدان گذاشت و ایران را دوباره در لیست سیاه خود قرار داد و به چند سال دعواهای داخلی کشور پایان داد.

نه با پیوستن به اف ای تی اف قرار بود همه چیز گل و بلبل بشود و نه حالا که دوباره به لیست سیاه رفته ایم آثاری بیش از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران قرار است متوجه کشور شود. نه آنها که پیوسته اند پاک پاک اند (هیچ کارشناس نظام مالی و بانکی در دنیا نمی تواند ادعا کند که نظام های بانکی و مالی کشورهایی که مورد تایید اف ای تی اف قرار گرفته اند کاملا سالم است و هیچ فعالیت پولشویی و یا حمایت از تروریسمی در آنها صورت نمی گیرد) و نه ما که براساس دغدغه مندی ملی مان، از تصمیم گیری در مورد آن خودداری کردیم.

ممکن است دیر یا زود نظام بنا به مصالح ملی و عمومی کشور موضوع را دوباره در دستور کار قرار دهد و با توجه به شرایط کشور تصمیم تازه ای بگیرد، ولی در شرایط  فعلی کشور مهم این است که اگر هنوز حداقل روزنه هایی برای به زانو درآوردن تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا وجود دارد، خودمان با دست خودمان آنها را نبندیم و امیدوار باشیم به آثار و برکات «مقاومت» در برابر «فشار حداکثری» که هم خوب درس آن را یاد گرفته ایم و هم به تجربه برایمان ثابت شده است که همین مقاومت، فعلا و با شرایط موجود، برگ برنده ما در برابر خواسته های غیرمتعارفی است که ار قرارگاه فرماندهی کاخ سفید صادر و دیگر کشورها را هم مجبور به تبعیت آن می کنند. 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۵۳۰۷۸۱۰:۲۰:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آثار و برکات «مقاومت» در برابر «فشار حداکثری»
معلم منطقه ۱۹۱۳۵۳۰۷۹۱۰:۲۱:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
سلام.مرتب میگویید باید مقاومت کرد اولا برای ملت روشن کنید که باید مقاومت " کنیم" یا " کنید" ثانیا مقاومت با تبعیض جور در نمیاد مادامیکه اکثر رفتار های حوزه مالی اعم از حقوق و وام و استخدام و.....تبعیض آمیز است واژه "مقاومت " بی معناست . دیگر اینکه میگویید عدم پذیرش FATF هیچ تبعاتی نداره عزیز من در همین یک هفته بیست درصد دلار گرون شده ......
ناشناس۱۳۵۳۳۴۵۱۳:۲۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
گفته بودند در سال 1400 کشور اول منطقه خواهیم بود! احتمالا از آخر اول می شویم!
علی۱۳۵۳۳۷۰۱۳:۴۸:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
شمایی که منفی میدی اصلا مطلب را خوندی؟
ناشناس۱۳۵۴۲۵۰۰۸:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
چرا عده‌ای با ترامپ و نتانیابو همصدا شدند که باید FATF را بپذیریم؟!!
ناشناس۱۳۵۳۳۹۱۱۴:۰۰:۴۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
FATF در گزارش رسمی خود اعلام کرده است که یکی از اهداف اصلی این سازمان این است که مسیرهای دور زدن تحریم ها از سوی ایران را مسدود نماید.
ناشناس۱۳۵۳۵۱۱۱۵:۲۸:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چون از نظر اونا دورزدن تحریم ها غیر قانونی ه!
ناشناس۱۳۵۴۰۴۳۰۰:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
Amir۱۳۵۳۷۹۳۱۹:۴۱:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
تحریم ها رو کسی واسه ملت دور نمیزه امثال بابک زنجانی ها دور میزنن
ناشناس۱۳۵۳۹۹۷۲۳:۰۴:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کدوم گزارش مستند. آدرس بده.
ناشناس۱۳۵۳۴۷۵۱۴:۵۸:۵۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چرا فقط دو كشور در ليست سياه fatf است ايران و كره شمالي
ناشناس۱۳۵۴۰۲۳۲۳:۴۸:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
با این چیزی که در ادامه نوشتند یعنی مجلس جدید اصول گرا بر اساس شرایط کشور ممکن است این لایحه " استعماری" را تصویب کند؟ پس بفرمایید می خواستید خود شما از مزایای تصویب ان استفاده کنید !
علی۱۳۵۳۰۸۰۱۰:۲۱:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چه عجب، بعد از مدتها یک تفسیر معقول در الف دیدم.
ناشناس۱۳۵۳۲۰۹۱۲:۰۰:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بزودی دو سه تا بانک چینی و روسی و ترکی هم با ایران قطع رابطه می کنند
ناشناس۱۳۵۳۳۹۷۱۴:۰۳:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
منوچین وزیر خزانه داری و رئیس اتاق جنگ اقتصادی امریکا گفته : استاندارد FATF مانع دور زدن تحریم ها می شود.
ناشناس۱۳۵۴۹۶۶۱۶:۰۰:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
دولت این قانون را برای مردم ایران به اجرا گذاشته فقط خودش آن را اجرا نمی کند !!! یا زنگی زنگی یا رومی رومی
ناشناس۱۳۵۳۲۴۲۱۲:۱۴:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
با جهت گیری و سیاست های اشتباه، خودمان را از دنیا جدا ، قرنطینه و ایزوله کرده ایم.
ناشناس۱۳۵۳۳۰۸۱۳:۰۳:۵۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آثار و برکات مقاومت دقیقا چی بوده؟ شعار ندین دقیق حرف بزنید با دلاری که روزی 500 می ره روش از برکات کی و چی حرف می زنید شعار بسه!!!
ناشناس۱۳۵۳۰۹۴۱۰:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
اشکال درتصویب یاعدم تصویب این لوایح نیست, اشکال اصلی بحساب نیاوردن مردم است وعدم توجیه بموقع انهادرموردمنافع ملی!!!!
ناشناس۱۳۵۳۴۲۰۱۴:۱۷:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
تصویب لوایح استعماری مغایر منافع ملی است.
ناشناس۱۳۵۳۵۲۸۱۵:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
استعمار وابستگی شما به چین و رویسه هست. استعمار، شرق زدگی شماست
ناشناس۱۳۵۳۵۶۰۱۶:۰۳:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چین هم که فعلا سوغات کرونا را برایمان آورده !
ناشناس۱۳۵۴۰۴۲۰۰:۰۴:۰۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
ویروس کرونا ساخته امریکا شیطان بزرگ است و جنگ بیولوژیک است.
ناشناس۱۳۵۴۰۲۸۲۳:۵۳:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دشمن اصلی ما دولت جنایتکار و تروریست امریکاست.
ناشناس۱۳۵۴۰۸۴۰۱:۱۷:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
تصویب FATF به معنای همکاری با دولت تروریست و آدمکش امریکاست .
ناشناس۱۳۵۳۱۰۳۱۰:۴۱:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چون مشکلات فقط رو دوش مردم کوچه و بازاره کدوم مسولی در جنگ مرده کدوم وزیری زیر زلزله مرده کدوم رییسی در سیل مرده کدومشون بدلیل فقر و بدبختی شبها گریه کردن تعیین کننده کشور همین مردم هستن یه سری به مردم اروپا بزنید در همه زمینها نظر اونا مهمتره تا دولت
ناشناس۱۳۵۳۴۹۰۱۵:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
همین الان کیت کرونا اومده همه مسئولا روزی 2-3 بار دارن تست می دن بعد مردم عادی ندارند!
ناشناس۱۳۵۳۱۱۷۱۰:۵۷:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
با هوشمندی در لیست سیاه قرار گرفتیم و با هوشمندی ارزش پول ملی را کاهش دادیم واقعا چقدر ما بلدیم
ناشناس۱۳۵۳۱۵۰۱۱:۲۴:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
جناب بلد هنوز نمی دونی ارزها در کشورها با سخنان یک مقام سیاسی و یا... بالا و پایین می شود ولی باز بر می گردد به قیمت قبلی؟ فقط چیزی که باعث افزایش ارز می شود عوامل بنیادی که تورم و نقدینگی در کشورها است که بالا رونده است و شما برو چند وقت دیگر بیا که قیمت دلار پایین امده
ناشناس۱۳۵۳۲۶۸۱۲:۳۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
جناب نابلد! همین نوسانات بازار ارز موجب عدم امنیت اقتصادی می شه!
ناشناس۱۳۵۳۴۰۳۱۴:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مشکلات اقتصادی کشور نتیجه تصمیمات غلط و نادرست و اشتباه دولت روحانی است.
ناشناس۱۳۵۳۶۷۷۱۷:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
احتمالا سر کوچه شما میوه ارزون نمی فروشند؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۱۳۵۳۴۳۰۱۴:۲۵:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
تجربه کره شمالی نشان می دهد با وجود پذیرش و اجرای پالرمو و CFT نام این کشور از لیست سیاه FATF خارج نشده است.
ناشناس۱۳۵۳۱۱۸۱۰:۵۷:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بدون شک مردم کوچه بازار از شماها متخصص تر هستن. با عدم تصویب دلار چند هزار تومن گران شد؟؟
ناشناس۱۳۵۳۴۰۵۱۴:۰۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دلار 16000 تومانی و سکه 6 میلیونی و پراید 70 میلیونی و تورم 400 درصدی نتیجه برجام است.
پرویز۱۳۵۳۴۷۶۱۴:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
خیلی رو میخواد که خراب کنی و بندازی گردن برجام
ناشناس۱۳۵۳۴۸۶۱۵:۱۲:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
ناشناس۱۳۵۳۶۶۰۱۷:۲۰:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
نتیجه کار انهایی است که باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۱۳۵۴۰۲۹۲۳:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آنهایی که امضاء جان کری را تضمین میدانستن !!! و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۱۳۵۴۰۴۱۰۰:۰۲:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
شوقی۱۳۵۳۱۲۶۱۱:۰۴:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مردم عوام و گوجه بازاری هستند قبول چون مردم درک واقعیت نمیکنن و فهم سیاسی شما ندارن ولی مجمع تشخیص چرا تایید یا رد نکرد
ناشناس۱۳۵۳۱۲۷۱۱:۰۵:۳۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چرا اکثر کشورهای دنیا مقابل ما قرار گرفتن وچرا بجای حل مشکلات داخل کشور میخواهیم ساختار جهانی را درست کنیم
ناشناس۱۳۵۳۱۵۵۱۱:۲۷:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چقدر تو باهوشی!!! او وقت چرا از چند ده عضو ان پی تی فقط ایران و کره شمالی مصداق تحریم می شوند ولی کشورهای دیگر که حتی توسعه موشک هسته ای می دهند مصداق تحریم نیستد؟ هر وقت فهمیدی بیا حرف از تقابل کشورهای دنیا بزن
علی۱۳۵۳۲۰۷۱۱:۵۸:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
پروفسور فکر کن قتل یه ادمی رو گردن تو انداختن تمام قاضیها هم میگن توقاتلی اونوقت توبگی من قاضیهارو پشم حساب نمیکنم اختیاج به دفاع هم ندارم برید هرکاری دلتون خواست انجام بدید اطمینان داشته باش دارت میزنن تمام سیاستهای ما به نفع دشمنان شده چشماتونو کی میخواین باز کنید
ناشناس۱۳۵۳۴۳۸۱۴:۳۲:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
شما چشمات رو باز کنی بهتر می توانی نظر بدهی و خواهید فهمید کشورهایی که با انها نیستند مورد تخاصم هستند
ناشناس۱۳۵۳۲۸۶۱۲:۴۸:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دوست عزیز FATF با ان پی تی فرق داره
ناشناس۱۳۵۳۴۳۱۱۴:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
FATF هم کلاه گشاد دیگری همانند برجام است.
ناشناس۱۳۵۳۳۳۱۱۳:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چون زورشون زیاده، میتونن. شما میتونی؟!
پوری۱۳۵۳۵۲۵۱۵:۳۹:۳۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کافیه با خدا باشیم، خداوند غالب مطلق است
ناشناس۱۳۵۴۲۴۷۰۸:۳۶:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اونوقت از کجا مطمئنی خداوند هم با شماست ؟ حق مطلق پندار !
علی۱۳۵۴۸۸۲۱۴:۵۵:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
از کی کره شمالی عضو NPT شده؟ اصلا شما میدونیNPT چی هست؟
ناشناس۱۳۵۳۴۱۰۱۴:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ساختار جهانی باید اصلاح بشود امریکا باید به یک کشور عادی در دنیا تبدیل بشود و در امور سایر کشورها مداخله نکند و از جنگ افروزی و ترور و خشونت و ایجاد ناامنی در منطقه خاورمیانه و جهان دست بردارد.
ناشناس۱۳۵۳۵۸۳۱۶:۲۱:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
منتظر فرمایش شما بودند. انشالله فردا انجام میشه. درباره انگلیس و فرانسه و بقیه کشورها هم امری داشتید در خدمتیم!!
ناشناس۱۳۵۴۰۳۱۲۳:۵۷:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
امریکا شیطان بزرگ و 3 کشور خبیث اروپایی محور شرارت در منطقه و جهان هستن و باید اصلاح بشوند.
ناشناس۱۳۵۳۱۳۰۱۱:۰۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
همه پرسی کوچه بازاری از روشهای متداول اصلاحطلبان در مواجهه با قراردادهای بین المللی است هرچیزی که به زیان ایران رو باشه به شکلی آب و لعاب میدن و میگن اگه تصویب نشه فلان و بهمان میشه بعدش فشاراز طرف مردم بر سیستم های تصمیم ساز میارن تا مطرح تصویب بشه. یادتون هست میگفتن با هروز تاخیر در پذیرش برجام ایران روزانه ۱۷۰میلیون دلار ضرر میکنه!از دولت صدیق و پاکدست ۱۱و۱۲ میخوام بفرمایند این مبلغ که الان از ۷۰۰ میلیارد دروغی که به احمدی نژاد نسبت میدادند هم بیشتر شده کجاست؟حودودا ۲۰۰میلیارد دلار شده این پول کجاست!؟
کرونا۱۳۵۳۱۳۱۱۱:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بعضی ارگان ها (ماهان)تو همین قضیه کرونا نشون دادن هیچ قانون و دستور العملی رو گوش نمیدن و فکر منافع خودشون هستن امثال این ها رو فقط قوانین سخت بین المللی میتونه منزوی بکنشون
ناشناس۱۳۵۳۴۱۳۱۴:۱۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ماهان هم در تملک باند ثروت و قدرت است که بیشتر مشکلات کشور هم مربوط به همین باند است.
ناشناس۱۳۵۳۱۴۴۱۱:۱۸:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ان اقایی که 3 سال پیش بدون این که موافقت نهادهای قانونی داخلی را بگیرد چون برای قراردهای سازمان های بین المللی تاییدیه گرفتن لازم است خود مختار رفت تعهد داد تا این همه هزینه ایجاد کرده برای کشور باید محاکمه شود و یا هر کس دیگر دولت که دخیل بوده
ناشناس۱۳۵۳۴۳۳۱۴:۲۸:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
اجرای 39 بند از FATF از سال 95 باعث لو رفتن 400 صرافی که در دور زدن تحریم ها و انتقال ارز به کشور فعالیت داشتن شد که نتیجه آن افزایش نرخ ارز در سال 96 و 97 بود.
صرافی۱۳۵۳۶۰۲۱۶:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چرا اصلا ما باید جز تحریم باشیم که مجبور بشیم از طریق یک عده خاص با ضرر چندبرابری تحریم رو دور بزنیم چرا رفراندوم برگذار نمیشه که اصلا ایا مردم با تحریم دور زدن و هزینه ها تحمیل شده این کار موافق هستن یا نه
ناشناس۱۳۵۳۱۵۲۱۱:۲۶:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
هیچ راهی ندارید جز تعامل با دنیا..285 کشور در دنیا معقول آدم زندگی می کنند جز ما..
ناشناس۱۳۵۳۲۴۹۱۲:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
عراق و سوريه و يمن هم عضو FATF هستند. عجيب نيست؟
ناشناس۱۳۵۳۴۱۵۱۴:۱۴:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
فقط 36 کشور دنیا عضو FATF هستن.
علی۱۳۵۳۶۸۱۱۷:۳۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
فقط ایران عقب افتاده هست
ناشناس۱۳۵۳۲۵۵۱۲:۲۲:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
شما مانند افرادی خارجی هستی که تا قبل از این که بیایند در ایران فکر می کنند در در روستا و شتر سواری می کنید ولی وقتی می ایند نظرشون به کل عوض می شود و حالا شما با اینکه خارج نرفتی اول فکر می کنی در جزیره تنها زندگی می کنی و دوم هم این که از اوضاع خارج خبر نداری
توكلي۱۳۵۳۲۶۴۱۲:۲۷:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
معقول زندگي كردن يعني چي؟يعني آلمان كه مثلا بزرگترين اقتصاد اروپاست،براي يه پيام تبريك فرستادن به ايران بايد از سفارت آمريكا در برلين اجازه بگيره؟
علی۱۳۵۳۴۴۹۱۴:۳۸:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
نه عزیز، اینطور ها هم نیست، مردم آلمان واسه آمریکا تره هم خرد نمیکنند.
ناشناس۱۳۵۳۴۸۹۱۵:۱۵:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آلمان و ژاپن و کره جنوبی مستعمره امریکا هستن.
ناشناس۱۳۵۳۷۷۰۱۹:۰۳:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
وقتی طرفداران fatf بی سوادند از کی تعداد کشورهای دنیا ۲۸۵ تا شده این هم از بیسوادی آوارگان آلبانی ضمنا تعداد اعضای این کارگروه استعماری به ۴۰ کشور نمی رسد
ناشناس۱۳۵۳۱۵۴۱۱:۲۷:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مردم مشكلات عدم تصويب رو بايد تحمل كنند نه شما بهمين دليل مردم بايد نظربدن من چرا بايد اين وضعيت اقتصادي رو تحمل كنم چون شما دلتون ميخواد در مقابل آمريكا مقاومت كنيد اصلا دشمني با آمريكا رو از مغزتون خارج كنيد چون آمريكا دشمن ما نيست
ناشناس۱۳۵۳۲۴۴۱۲:۱۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
فقط در مورد پاراگراف اول خدمت شریف سرویس سیاسی سایت تخصصی! الف برسونم اینی که فرمودید در مورد قوانین یارانه پخشی و تثبیت قیمتها صدق میکنه! بگردید عوامل اون فجایع اقتصادی رو پیدا کنید اف ای تی اف رو به کارشناسان حقوق بین الملل بسپارید!
ناشناس۱۳۵۳۴۲۳۱۴:۱۹:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
با FATF حتی واردات چمدانی دلار و سکه هم ممنوع می شود و اوضاع اقتصادی وخیم تر خواهد شد.
دلار۱۳۵۳۵۹۷۱۶:۳۰:۱۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چرا باید دلار و سکه اصلا چمدانی وارد بشه که امثال زنجانی و ... رشد بکنن
ناشناس۱۳۵۴۰۳۵۰۰:۰۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
هیلاری کلینتون: تحریم های بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
ناشناس۱۳۵۳۲۴۸۱۲:۱۶:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
نويسنده ظاهرا معتقد است كه نبايد به نظرات مردم كوچه و بازار اهميت داد! آيا اين نگرش منجر به خودكامگي نمي شود؟
ناشناس۱۳۵۳۴۱۷۱۴:۱۶:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مباحث پالرمو و CFT و FATF تخصصی است و عامه مردم اطلاع چندانی درباره آن ندارند.
ناشناس۱۳۵۳۶۹۳۱۷:۴۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
پس چرا سر برجام صداسیما میرفت از سبزی فروش و راننده تاکسی نظر می‌پرسید!!؟؟
ناشناس۱۳۵۴۰۳۶۰۰:۰۱:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۳۵۴۱۱۴۰۲:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
این دروغ ها قدیمی شده عمو !
www۱۳۵۳۲۵۲۱۲:۱۷:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
درست می فرمایید. در این موضوع پیچیده و فنی باید از آقایان نظرخواهی کرد.
ناشناس۱۳۵۳۲۷۲۱۲:۳۷:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ما چی مان مثل دنیا است!! این هم روش
ناشناس۱۳۵۳۴۲۶۱۴:۲۱:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
امریکا و اروپا که برای اجرای استانداردهای fatf به ایران فشار می آورند خودشان آنرا اجرا نمی کنند.
ناشناس۱۳۵۳۲۹۰۱۲:۴۹:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
وقت نیرو برا جبهه ملت کوچه بازار.وقت fatfسیاسیون شکم سیر
ناشناس۱۳۵۳۴۲۸۱۴:۲۲:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بزرگترین پولشویان دنیا گردانندگان FATF هستند.
ناشناس۱۳۵۳۷۸۶۱۹:۳۰:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
حتی در روز روشن ترور هم می کنند و می گویند ما ترور کردیم ولی با انها کاری ندارن حالا اگر ایران بود......
ناشناس۱۳۵۳۳۷۵۱۳:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بحران کرونا رو جمع کنید جای این چرندیات
ناشناس۱۳۵۳۴۴۶۱۴:۳۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کرونا مخف جمله : (کلید روحانی واقعا"نارکارآمد است) میباشد.
ناشناس۱۳۵۳۴۹۴۱۵:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
کرونای بنفش مردم ایران را گرفتار کرده است.
امیر۱۳۵۳۳۹۳۱۴:۰۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
نگران نباشید مردم ما عین مسئولین ما و مسئولین ما عین مردم مشابه جمله مدرس گفتم اینها از کره دیگه نیومدن همه ما عین همیم فقط دستمون کوتاهه
ناشناس۱۳۵۳۴۲۷۱۴:۲۲:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
یک سوال مرا جواب دهید همه کشورها بدبخت و مزدور آمریکا هستند و فقط ما و کره شمالی راست می گیم؟ اگر شفافیت مالی داشتیم که اینهمه بخور و بچاپ تو مملکت زیاد نمی شد.
رسول۱۳۵۳۴۴۴۱۴:۳۶:۴۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
وقتی منتخبین ملت تصویب کردن چرا منصوبین رد میکنند؟
ناشناس۱۳۵۳۴۷۲۱۴:۵۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
2 اسفند خیلی واضح نشون داد ملت مطالبه مند هستند
ناشناس۱۳۵۳۵۳۳۱۵:۴۳:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مبارزه با استعمار و استکبار چی؟ تخصص نمی خواد که شما در موردش راه پیمائی می کنید؟! انرژی هسته ای چطور؟ موضوع تخصصی نبود؟! نظرتون در مورد عدذالت اجتماعی چی هست؟ موضوع ساده و پیش پا افتاده که شما در موردش شعار بدید و راهپیمائی کنید؟!
ناشناس۱۳۵۳۶۵۱۱۷:۱۴:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مردم کوچه و خیابان نمیفهمند fatf چیه
ugi۱۳۵۳۶۸۰۱۷:۳۴:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ایران تافته جدا بافته است
عالی محمودی۱۳۵۳۷۰۱۱۷:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آقا استقلال و مقاومت چه کمکی بما میکنه من حاظرم استقلالم در حد کره جنوبی یا کمتر باشه اما مردم کشورم در رفاه باشن مگه قراره چند سال زنگی کنیم...!!! اصلا مستقل باشی و یک عمر در حسرت و گرسنگی چه سودی برای افراد عادی داره.
ناشناس۱۳۵۳۷۳۰۱۸:۱۶:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
قرار بود ژاپن اسلامی بشویم ولی ونزوئلا اسلامی شدیم
احمد۱۳۵۳۷۴۲۱۸:۳۱:۵۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
تحلیل خوبی در مورد سازوکار اف ای تی اف بود فقط اون پاراگراف آخر خرابش کرد شعار شد . البته محتمل است گروهی که باعث ورود مجدد به لیست سیاه شدند همان ها وقتی قدرت را قبضه کردند با توجیهاتی دوباره به این پیمان برگردند در پاراگراف آخر معترف است . میوه ای را که خود ممنوع کرده بودند خود بچینند صرفا برای تضعیف رقیب سیاسی داخلی خود
ناشناس۱۳۵۳۷۵۱۱۸:۴۲:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
ما از تاریخ صدر اسلام فقط داستان شعب ابی طالب رو یاد گرفتیم !!! هیچ خبری از فتح مکه نیست !!!
ناشناس۱۳۵۳۸۰۱۱۹:۴۹:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
دوست عزیز شهب ابی طالب خودپیامبر هم درمحاصره بود ودرشعب ایران فقط مردم درمحاصره هستند بقیه دررفاه وعافیت طلبی
ناشناس۱۳۵۳۹۶۸۲۲:۳۱:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
چی از نظر مردم می ترسید؟!
حسین۱۳۵۴۰۱۸۲۳:۳۷:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
همش نمیشه که ما مقاومت کنیم پس مسئولان چی؟چرا برا اوناهمه چی فراهم باشه براما مردم فقط بدبختی و تیره روزی؟؟؟؟
ناشناس۱۳۵۵۶۵۶۰۱:۱۲:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
مطلب خیلی خوبی بود

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  3. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  4. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  5. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  6. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  7. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  9. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  10. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  آخرین عناوین