کرونا چه مشاغلی را بیشتر تهدید می‌‌کند؟

گروه اقتصادی الف،   3981207049

این روزها کادر درمانی بیمارستان‌ها، بیشتر از هر شغل دیگری در معرض خطر کرونا هستند. اما آرایشگرها، بانکداران، کارگران ساختمانی و نگهبان‌های اماکن شلوغ، فروشندگان، رانندگان تاکسی و ... نیز در معرض تهدید قرار دارند.

کرونا چه مشاغلی را بیشتر تهدید می‌‌کند؟

ایرنا نوشت: «تمام کادر درمان بدون تجهیزات کامل در دل حادثه هستند» این جمله مرد پرستاری در یکی از مراکز آموزشی درمانی بیمارستانی دولتی است. او درباره وضعیت کاری این‌روزهای‌شان، می‌گوید:« تمام مرخصی‌ها لغو شده. وسایل محافظ شخصی بسیار کم هستند. برای گرفتن ماسک ساده کاغذی باید منتظر بود.»

این پرستار ادامه می‌دهد: «محلول شست‌وشوی دست(هندراب) به شدت کمیاب و سهمیه‌بندی شده. خیلی از پزشک‌ها برای شرح حال گرفتن از بیمارها خودشان نمی‌آیند، انترن‌ها و رزیدنت‌ها را می‌فرستند. بعضی از پزشک‌ها هم هستند که خودشان برای خودشان وسایل محافظ فردی گرفته و به بیمارستان آورده‌اند.» 

پزشکان، پرستاران و اعضای کادر درمانی، بیشتر از تمام مشاغل دیگر در معرض خطر کرونا هستند. تا کنون گزارش‌های تایید شده‌ای نیز از ابتلای آن‌ها اعلام شده است. حتی «محمدرضا قدیر» رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز روز گذشته به دلیل تماس مکرر با بیماران دارای کرونا قرنطینه شد.  نرجس خانعلی‌زاده، پرستار ۲۵ ساله‌ای نیز شب گذشته بر اثر ویروس کرونا درگذشت. یکی از دوستان او می‌گوید:«باورم نمی‌شود. همین دیروز با من تماس گرفت و گفت که خیلی مراقب باش، این ویروس خیلی خطرناک است. نرجس فداکاری کرد.» 

با این وجود، بسیاری از پرستاران از نبود امکانات و تجهیزات مراقبت شخصی گلایه دارند. پرستاری در یکی از بیمارستان‌های دولتی می‌گوید: «دیروز یکی از پرستاران بخش آی‌سی‌یو در اعتراض به کمبود پکیج حفاظت فردی استعفا داد. دو نفر هم شیفت را ترک کردند. همه به آن‌ها حق می‌دهند اما هنوز دارند کار می‌کنند. گویا باید به همین ماسک و دستکش اکتفا کنیم.» 

اما پرستاری دیگر که در بیمارستان مسیح دانشوری خدمت می‌کند، می‌گوید:«ما همه امکانات حفاظتی به اندازه کافی داریم. روزهای سختی است ولی ما وظایف زیادی داریم که برای آن سوگند خورده‌ایم. در معرض خطر هستیم اما باید وظیفه‌مان را انجام دهیم. این را که می‌گویند تجهیزات نیست، من قبول ندارم.» پرستاری نیز عکس زیر را از خودش در توییتر منتشر کرده و در شرح آن نوشته است:«شما فقط از کرونا اسم و جوک می‌خونین. من این شکلی میرم بالای سر موارد مشکوک به کرونا. حق اعتراض هم ندارم. من یه پرستارم که با هزار تا مشکل کاری و زندگی شخصی، ۸ ماهه که اضافه کارم رو هم نگرفتم.»

کارگران ساختمانی 

در یکی از محلات غرب تهران، مجموعه برج‌های ۸۰۰ واحدی در حال تکمیل ساخت است. کارگران آن با تمام ظرفیت کار می‌کنند و در محوطه آن، چند ماشین سنگین مشغول ساخت فضای سبز هستند. چهره‌های کارگران نشان می‌دهد که از شهرهای مختلف کشور و از کشور همسایه در یک محیط دور هم جمع شده‌اند. هیچ‌کدام از آن‌ها نه ماسکی به صورت دارند و نه هیچ‌ توصیه بهداشتی دیگری را رعایت می‌کنند. سازنده برج، با بنز خوش‌رنگی مشغول بازدید از پروژه‌اش است و به خریداری که حاضر نمی‌شود با او دست بدهد، می‌گوید:«آقا این حرف‌ها را جدی نگیرید. کرونا چیزی نیست، این‌ها شلوغش کرده‌اند. این‌ همه سر و صدا می‌کنند تا دارو بفروشند. من نه کارم را تعطیل می‌کنم و نه برای کارگرها ماسک تهیه می‌کنم.» این سازنده، باید ۸۰۰ واحد پیش‌فروش شده را تا آخر اردیبهشت ماه به صاحبانش تحویل دهد و در هیچ شرایطی حاضر نیست که کار را به وقفه اندازد. 

کارگران ساختمانی، صاحبان یکی از شغل‌هایی هستند که در معرض بیشترین خطر انتقال کرونا قرار دارند. هر کدام از آن‌ها نیز به شهرهای مختلفی رفت‌وآمد دارند. 

ساختمان‌سازی در شرق تهران که مشغول ساخت ساختمانی ۷ طبقه است، می‌گوید:«نمی‌توانم کار را عقب بیندازم. اما راستش ترسیده‌ام. شاید با خریداران صحبت کنم و کارگرها را تعطیل کنم. دیروز سر ساختمان بودم و با همه کارگرها در ارتباط بودم، امروز یکی از آن‌ها زنگ زده و می‌گوید که تب و لرز شدید و بدن‌درد دارد، نمی‌تواند سر کار بیاید. همان دو دقیقه پشت تلفن هم سرفه‌های بدی می‌کرد. نشانه کروناست دیگر، نه؟» 

آرایشگرها

«به دلیل شیوع بیماری‌ کرونا و حفظ سلامتی شما و پرسنل، سالن تا روز چهارشنبه ۷ اسفندماه تعطیل است.» این پیامی است که یکی از سالن‌های آرایش و زیبایی معروف شمال تهران در صفحه اینستاگرامی خود گذاشته است. 

زن میان‌سالی که در این سالن مشغول کار است و خدمات ناخن انجام می‌دهد، می‌گوید:«کاری که من انجام می‌دهم، مدام با دست مشتری‌ها تماس دارم و در فاصله نزدیک به هم می‌نشینیم. همیشه و پیش از این ماجرای کرونا هم دستکش لاتکس دستم می‌کردم، اما الان واقعا ترسناک است. آدم نمی‌داند هر مشتری که می‌آید، کجا بوده و با چه کسی تماس داشته است. دم عید هم هست، تعداد مشتری‌ها زیاد است.» 

اما دختر جوانی که در این سالن خدمات رنگ مو انجام می‌دهد، می‌گوید:«من مشتری‌هایم خیلی زیاد هستند. دم عید هم که زمان اصلی کار ماست. من خودم حداقل روزی برای سه نفر کار رنگ و لایت انجام می‌دهم. ضرر هنگفتی می‌کنیم. بعید می‌دانم که هفته‌های آینده این تعطیلی ادامه داشته باشد. می‌دانم شغل‌مان زیاد در معرض خطر است اما با رعایت توصیه‌ها، فکر نمی‌کنم مشکلی پیش آید.» 

اما سالن دیگری در غرب تهران، در صفحه اینستاگرامی خود فیلم‌هایی از ضدعفونی و استریل کردن تمام سالن و لوازم آرایشگاهی منتشر کرده است. خانم میان‌سالی که در این سالن خدمات ناخن انجام می‌دهد، می‌گوید:«نه اینکه از کرونا نترسیم، اما آنقدرها هم نمی‌ترسیم! هرکدام‌مان هزار جور مشکل داریم، نمی‌توانیم کار را را تعطیل کنیم. مدام در حال ضدعفونی و استریل وسایلمان هستیم. با ماسک و دستکش کار می‌کنیم. حواس‌مان هم به علائم مشتری‌ها، خیلی جمع است.» 

صاحبان مشاغل آرایشگاهی، در میان مشاغلی جای می‌گیرند که در معرض بیشترین خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. هر سالنی نیز راهکار متفاوتی را استفاده کرده است. اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بیشتر سالن‌ها از تعطیلی اجتناب کرده‌اند و کارمندان آن‌ها با رعایت تمام نکات بهداشتی و با وسواس بهداشتی، کار روزمره‌شان را ادامه می‌دهند.

بانکداران 

تمام مشاغلی که با ارباب رجوع سر و کار دارند، در معرض خطر کرونا هستند. بانکداران نیز یکی دیگر از این صاحبان مشاغل هستند. 

مردی که در یکی از شعبه‌های بانک ملت کار می‌کند، می‌گوید: «از روز شنبه، تعداد مراجعان حضوری کمتر شده اما باز هم مراجعه به ما خیلی زیاد است. نه اینکه بگویم نمی‌ترسیم، اما دستکش و ماسک کافی در اختیار داریم و هر روز به همین شکل کار می‌کنیم. میزهایمان هم مدام ضدعفونی می‌شود.» 

خانمی نیز که در یکی از شعبه‌های بانک پارسیان کار می‌کند، می‌گوید: «سعی می‌کنیم کمترین تماس را با مراجعان داشته باشیم. مراجعه مردم نیز کمتر شده است. 

در یکی از شعب بانک ملی، تعداد زیادی از مراجعان منتظر هستند؛ فقط یک باجه از چهار باجه کار می‌کند؛ زن جوانی که از انتظارِ بیش از حد، خسته شده است، دست به گلایه می‌زند که چرا باجه‌های بیشتری را فعال نمی‌کنید؛ تحویلدار بانک همانطور که بدون دستکش و ماسک، پول می‌شمارد می‌گوید دو نفر از همکارانمان کرونا گرفته اند و مرخصی هستند.

یک نفر از مشتریان خطاب به کارمند بانک می‌گوید «شما چرا نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنید؟ اینطور پیش برود شما هم فردا پس‌فردا کرونا می‌گیرید»؛ کارمند بانک همانطور که مشغول کار است، می گوید: «با دستکش هم نمی‌شه پول شمرد؛ همین الان هم مردم شاکی هستند، اگر کندتر کار کنیم که دیگه هیچی». 

نگهبان‌های اماکن شلوغ

نگهبان مقابل در ورودی باشگاه ورزشی انقلاب، با ماسک و دستکش کارت‌های ورودی اعضا را از پنجره ماشین‌ها از آن‌ها می‌گیرد و ورودشان را ثبت می‌کند. این نگهبان می‌گوید:«از شنبه تا به‌ امروز که وضعیت کرونا وخیم شده، من اصلا ندیده‌ام که کسی دستکش دستش باشد. فقط بعضی‌ها به صورت‌شان ماسک می‌زنند. در هر یک ساعت، من از بیشتر از ۴۰ نفر کارت می‌گیرم و در کارتخوان می‌کشم. نه من، همه نگهبان‌هایی که با مردم سر و کار دارند، می‌ترسند. فکر می‌کنم این دستکش که مجموعه استفاده آن را اجباری کرده، کمک بزرگی باشد».

رانندگان تاکسی 

راننده یکی از تاکسی‌های اینترنتی، با وسواس مسافری را که در حال سوار شدن است، نگاه می‌کند. مسافر عطسه کوتاهی می‌کند و راننده با چهره‌ای مضطرب، ماسک را روی صورت خود مرتب می‌کند. او می‌گوید:«سعی می‌کنم کمتر کار کنم، اما زندگی خرج دارد. نمی‌شود هیچ کاری نکرد. مسافرها بیشتر خودشان رعایت می‌کنند، اما آدم نمی‌داند که از ماسک‌دارها بترسد و با خودش فکر کند که شاید مریض هستند، یا از آن‌هایی که ماسک نزده‌اند.» 

در مرکز شهر، پیرمردی با ماسک و دستکش لاتکس کنار سمند زرد رنگش ایستاده و منتظر پر شدن جای دو مسافر خالی است، تا به راه افتد. او می‌گوید:«ما راننده تاکسی‌ها که همیشه در اوج بیماری و آلودگی هستیم. فقط مربوط به الان نیست. مگر آلودگی هوا کم داریم؟ کم رفقایمان را به خاطر آلودگی هوا از دست نداده‌ایم. کرونا هم مثل همه چیزهای دیگر که بیشتر از همه زورش به ما می‌رسد.» 

دو مسافر جدید با ماسک سوار می‌شوند و راننده در حال سوار شدن می‌گوید:«مردم خودشان رعایت می‌کنند. من هم مدام فرمان را ضدعفونی می‌کنم.»

بازاری‌ها 

مزون لباسی در شمال تهران، فیلم‌های کوتاهی از نحوه ورود به مزون در اینستاگرام خود منتشر کرده است تا خیال مشتری‌هایش را راحت کند. زنی  پشت یک میز نشسته و دستگاه تب‌سنج دارد. تب هرکسی را که وارد می‌شود کنترل می‌کند و بعد از استفاده از مواد ضدعفونی دست و ماسک، اجازه ورود می‌دهد. صاحب مزون می‌گوید:«هر روز همه‌جا را ضدعفونی می‌کنیم و کاملا مراقبت می‌کنیم تا خیال مشتری‌ها راحت باشد. خیال خودمان بیشتر. تعداد مشتری‌های ما خیلی زیاد است و از همه جا هم می‌آیند. ویروس برای ما خیلی خطرناک است اما همه تلاش‌مان را می‌کنیم. نمی‌توانیم کار و زندگی‌مان را تعطیل کنیم.» 

فروشنده‌ای که در فروشگاه لباسی در غرب تهران فعالیت می‌کند، می‌گوید:«مشتری‌هایمان نسبت به ده روز پیش خیلی کمتر شده اما همین تعدادی هم که هر روز وارد فروشگاه می‌شوند، واقعا می‌ترسم.» 

خانمی نیز که در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کار می‌کند، می‌گوید:«این چند روز مردم برای خرید هم هول شده بودند و ازدحام خیلی زیاد بود. واقعا می‌ترسیدیم. ولی خب چه کار کنیم؟ نمی‌توانیم سر کار نیاییم. ماسک و دستکش داریم، ولی مگر چقدر می‌تواند در طول روز با این همه هجوم مردم، از ما مراقبت کند؟» 

به قول «ایرج حریرچی» معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - که شب گذشته با انتشار تصویری از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داده است - «این ویروس دموکرات است و مسوول و غیرمسوول نمی‌شناسد» اما بعضی شغل‌ها را مانند پزشکان، پرستاران، بانکداران، کارگران ساختمانی، آرایشگران، نگهبانان اماکن شلوغ، فروشندگان، رانندگان تاکسی را بیشتر تهدید می کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 4. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 5. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 6. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 7. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 8. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 9. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 10. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 11. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 12. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 13. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 14. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 15. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 4. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 5. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 6. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 7. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 8. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 9. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 10. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 11. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 12. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 13. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 14. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 15. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 16. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 17. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 18. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 19. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 20. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 21. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

 22. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 22. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 25. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

پربحث‌های هفته

 1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 3. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 4. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 5. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 6. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 7. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

 8. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 9. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 10. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 11. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 12. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 13. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 14. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 15. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

 16. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

 17. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

 18. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 19. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

 20. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

 21. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 22. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 23. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 24. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 25. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

آخرین عناوین