هاشمیان: فوتبالیست‌ها هم به اندازه کارمندان خطر ابتلا به کرونا را دارند

گروه ورزشی الف،   3981206002

رئیس اسبق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت: فوتبالیست‌ها به اندازه کارمندان ادارات خطر ابتلا به ویروس کرونا را دارند.

احمد هاشمیان در گفت‌وگو با فارس در مورد انتشار ویروس کرونا و برگزاری مسابقات لیگ بدون تماشاگر اظهار داشت: این ویروس با توجه به تغییر ساختار ژنی که دارد یک ویروس نوپدید است و برای اینکه ویژگی‌های ویروس را بشناسیم نیاز به زمان داریم تا بتوانیم به طور کامل مراقبت‌های لازم را انجام بدهیم. 

وی افزود: تمام توصیه‌ها و اقداماتی که اکنون به پیشگیری از انتشار و ابتلا به آن انجام می‌شود برمبنای دانشی است که جامعه پزشکی داشته و هنوز رفتار دقیق این ویروس شناسایی نشده است. بنابراین نمی‌توان به طور قطع اعلام کرد که این توصیه‌ها کدام‌شان درست است یا درست نیست. فقط با توجه به انتشار این ویروس توصیه می‌شود که  تجمعات تشکیل نشود و در ورزشگاه‌ها که آن هم یک تجمع است تماشاگران حضور نداشته باشند. زیرا اجتماعاتی مثل تماشاگران در ورزشگاه‌ها بستر انتقال را برای هر ویروسی مهیا می‌کند و ما در حال حاضر با یک پدیده عفونی روبه‌رو هستیم که می‌خواهیم از انتقال این زنجیره ویروس جلوگیری کنیم.

رئیس اسبق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال تصریح کرد: نمی‌توان به طور قطع گفت حضور در ورزشگاه‌ها باعث می‌شود که فردی به کرونا مبتلا شود یا نه، اما در مسئله پزشکی جان یک نفر هم اهمیت دارد و ممکن است بین تماشاگران فردی حامل ویروس باشد. به همین دلیل گفته می‌شود که بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شود. اگر در همان ابتدا در شهر ووهان چین فردی از این شهر خارج نمی‌شد زنجیره انتقال ویروس شکسته می‌شد و چنین سرعت انتشاری را از این ویروس شاهد نبودیم. بنابراین می‌توان گفت برگزاری مسابقات فوتبال بدون تماشاگر یک تصمیم کاملاً منطقی است که براساس اصول علمی جهانی اتخاذ شده است.

هاشمیان در مورد اینکه آیا مربیان و بازیکنان با انجام بازی در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌گیرند یا نه، گفت: باید بگوییم این ویروس در حال انتشار است و همه افراد جامعه در واقع شانس برابری برای ابتدا به آن دارند و می‌توان گفت خطر ابتلا به ویروس در محیط‌های اداری و برای یک کارمند برابر با شانس یک فوتبالیست است که در تمرین و مسابقه شرکت می‌کند و در واقع یک کارمند و فوتبالیست که در محیط کارشان حاضر می‌شوند به یک میزان شانس ابتلا به این ویروس را دارند. مگر اینکه مراجع بهداشتی و درمانی کشور به این نتیجه برسند که قرنطینه اتفاق بیفتد. وگرنه حضور بازیکنان در تمرینات و مسابقات مانند حضور مردم در فعالیت‌های روزانه خود است. 

وی افزود: در این دو ماه که ویروس از چین انتشار پیدا کرده هنوز دانشمندان و جامعه پزشکی مشغول مطالعه رفتار این ویروس هستند و نمی‌توان گفت که مثلاً فوتبالیست‌ها که فعالیت فیزیکی بیشتری دارد در خطر بیشتر برای ابتلا به این ویروس هستند اما طبق آماری که منتشر شده کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر به این ویروس مبتلا می‌شوند و این هم یک پدیده جالبی است اما به طور قطع هنوز رفتار این ویروس به طور کامل شناسایی نشده و نیاز به چند ماه زمان است تا جامعه پزشکی در آزمایشگاه‌های مرجع به پاسخ این موضوع پی ببرند و در حال حاضر بهترین کار همان عمل به توصیه‌های عمومی بهداشتی است که مطرح می‌شود. 

رئیس اسبق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه توصیه‌ای برای فوتبالیست‌ها برای کاهش خطر ابتلا به ویروس دارد یا نه، عنوان کرد: ورزشکاران با توجه به فعالیت روزانه و حضور در تمرین و مسابقه و ارتباط نزدیک در رختکن و در زمینه مسابقه با هم دارند باید به این مسئله توجه کنند که رعایت نکات بهداشتی که به صورت عمومی مطرح شده را بیش از دیگران رعایت کنند. نکاتی مثل دست ندادن، شستشوی مرتب دست‌ها، عدم ارتباط دست با مخاط چشم و بینی و این نکات بهداشتی را بیش از دیگران رعایت کنند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  3. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  4. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  5. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  6. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  7. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  9. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  10. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  آخرین عناوین