پایگاه خبری کانورسیشن گزارش می‌دهد نقش رسانه‌ها در تشدید وحشت از ویروس کرونا

گروه جهان الف،   3981205145 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

اغلبِ رسانه های جهان در پوشش رسانه ای که به شیوع بیماری های اپیدمیک نظیر کرونا اختصاص می دهند، به جای آنکه اطلاعات صحیح و واقعی از سوژه مدنظر ارائه کنند، بیشتر بازتابی از هیجانات و احساسات عمومی هستند.

 نقش رسانه‌ها در تشدید وحشت از ویروس کرونا

به گزارش الف، "کارین وال یورگنسن" استاد دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کاردیف در مقاله ای برای پایگاه خبری کانورسیشن می نویسد: بیماری هایِ اپیدمیکِ جدید، ترسناک هستند. آن ها ما را می ترسانند زیرا ناشناخته و غیرقابل پیش بینی هستند. شیوع ویروس کرونا در مدت اخیر، پوشش رسانه ای گسترده ای را در جهان به خود اختصاص داده است. روندی که (پوشش رسانه ای در مورد کرونا) به ما می گوید چطور عدم قطعیت در مواجهه با یک بیماری اپیدمیک نظیرِ کرونا، می تواند به آسانی ختم به ترس و وحشت فراوان شود. 

« برای حدودا یک دهه، من در زمینه نقش احساسات در عرصه خبرنگاری و ژورنالیسم(بویژه در زمینه پوششِ رسانه ایِ فجایع و بحران ها) مطالعه داشته ام. پوشش رسانه ای، در مباحثات و گفتگوهای ما بسیار مهم تلقی می شود و نقش مهمی در تنظیم و شکل دهی به احساسات ما(نظیر ترس و وحشت)، بازی می کند.

اگرچه ترس و وحشت، احساسی است که تک تک ما به عنوان انسان، بارها آن را تجربه کرده ایم، با این حال، ترس از این قابلیت برخوردار است که به احساسی مشترک و اجتماعی نیز بدل شود. احساسی که در میان گروه ها و جوامع مختلف به حرکت در می آید و به واکنش های ما نسبت به تحولات جاری، شکل می دهد. ترس همچون دیگر احساسات، ماهیتی اپیدمیک دارد و می تواند به سرعت گسترش پیدا کند. 

پوشش رسانه ای و فعالیت رسانه ها، به تعیین دستور کار برای مناظرات و گفتگوهای عمومی می پردازد. رسانه ها و اخبار، لزوما به ما نمی گویند چطور فکر کنیم بلکه در حقیقت این نکته را به ما منتقل می کنند که در مورد چه چیزی فکر کنیم. در این راستا، رسانه ها و اخبار تولیدیِ آن ها به ما سیگنال می دهند که چه چیزی ارزشِ توجه کردن دارد. پژوهش ها به طور پیوسته و مکرر نشان داده اند هنگامی که برخی موضوعات از پوشش و توجه گسترده رسانه ای برخوردار می شوند و در دستور کار رسانه ها برجسته می گردند، در واقع از سوی افراد جامعه(مردم عادی) به مثابه مسائلی مهم تر تلقی می شوند(که باید به آن ها توجه ویژه ای کرد). 

در شرایط فعلی، اپیدمی ویروس کرونا در مقایسه با بیماری های اپیدمیک گذشته نظیرِ ابولا، پوشش رسانه ای گسترده تری را به خود اختصاص داده است. برای مثال، بر اساس نتایج پژوهشی که توسط "نشریه تایم" انجام شده، در نخستین ماه از شیوع ویروس کرونا، 23 برابر بیشتر از دوره زمانی مشابه در دوره شیوع ویروس ابولا(سال 2018)، مقاله و مطلب به زبان انگلیسی منتشر شده است. 

** ویروسِ قاتل

پژوهش ها و مطالعات من نشان می دهند که ترس و وحشت( و تاکید بر آن ها)، نقش مهم و قابل توجهی در پوشش رسانه ایِ مرتبط با ویروس کرونا بازی کرده است. از زمانی که نخستین گزارش ها در مورد شیوع ویروس کرونا در تاریخ 12 ژانویه سال جاری میلادی منتشر شدند تا تاریخ 13 فوریه 2020، من به بررسی و پیگیریِ روزنامه های اصلی و مهم انگلیسی زبان در سرتاسر جهان پرداخته ام. در جریان این بررسی، 100 روزنامه سرشناس در جهان را مورد توجه قرار دادم که مجموعا 9387 مطلب و مقاله در مورد شیوع ویروس کرونا منتشر کرده بودند. از این تعداد، 1066 مقاله از واژگانی نظیر "ترس(وحشت)" و یا کلماتی که مرتبط با آن هستند نظیرِ "اضطراب و استرس"، استفاده کرده بودند. 

مقاله ها و مطالبی از این نوع، اغلب از واژگان و مطالبی که از زبان وحشت و ترس استفاده می کردند بهره برده اند. برای مثال، 50 مقاله از عبارتِ "ویروسِ قاتل" برای توصیف ویروس کرونا استفاده کرده بودند. در این زمینه مقاله ای در روزنامه "تلگراف" چاپ شده که با استفاده از زبانِ وحشت و ترس، به توصیف و بررسیِ صحنه هایی در شهر ووهان پرداخته که به نوعی در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شده اند: "بیمارانی که ماسک بر چهره دارند، در خیابان به صورت ناگهانی غش می کنند. صدها شهروندِ مضطرب و هراسان، از ترس اینکه مبادا به ویروس کرونا مبتلا شوند، در راهروهای بیمارستان ها منتظرند تا پزشکان آن ها را معاینه کنند. برخی از شدت غم و استرس، فریاد می زنند".

در این زمینه(شیوع ویروس کرونا)، روزنامه هایی نظیر "سان" و "دیلی میل"، بیش از سایرین، از زبانی که تولید وحشت و ترس می کند استفاده کرده اند. برای مثال، بخش مرتبط با ویروس کرونا در صفحه اینترنتی روزنامه سان، برای اشاره به ویروس کرونا از عنوان "بیماری مرگبار" استفاده کرده است. 

در این روزنامه ها، گزارش های زیادی به صورت میدانی با محوریت ترس و وحشتِ ناشی از شیوع ویروس کرونا، منتشر شده است. در انگلستان، این رویه منجر به تمرکز ویژه به شهر "برایتون" شد که در آن چندین مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده بود. 

گزارش های دیگری نیز که در مورد کرونا منتشر شده، عمدتا تاثیرِ شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای چینی(و به تبع آن کشور خود) را به بحث گذاشته اند. پایگاه خبری Manchester Evening News، گزارش کرده: "وحشت از شیوع ویروس کرونا، به شدت بر کسب و کارها و فضای تجارت تاثیر گذاشته است. به طور خاص، برخی منابع از کاهش 50 درصدی درآمدهای گمرکی از زمان شیوع کرونا خبر می دهند. اتباع و شهروندان چینی نیز با شیوع کرونا، از برخوردها و حملات نژادی بیشتری رنج می برند". 

در مقابل، برخی رسانه ها سعی داشته اند ترس و وحشت ناشی از شیوع ویروس کرونا را تلطیف کنند و بار دیگر برای مردم نوعی فضای ذهنیِ امن و مطمئن ایجاد کنند. برای مثال، نخست وزیر سنگاپور "لی هسین لونگ" به جای تاکید بر ترس و وحشت، احتیاط در مورد آن(ترس) جهت مقابله با کرونا را مورد تاکید قرار داده است. به عنوان مثال وی می گوید: "ترس می تواند ما را وحشت زده کند و یا موجب بدتر شدن مسائل و مشکلات شود. به عنوان مثال می تواند موجب افزایش شایعه ها در فضای مجازی، احتکارِ ماسک و غذا، و یا سرزنش کردن برخی گروه ها در زمینه شیوع ویروس کرونا شود". 

** ترس می تواند مسری و واگیردار شود

پژوهش و مطالعه در مورد پوششِ رسانه ای بیماری های واگیرداری که پیش از این شیوع پیدا کرده اند، مهر تاییدی بر این گزاره است که آن ها هم بر ترس و وحشت تاکید فراوانی داشته اند. در مورد اپیدمی "ویروس سارس" در سال 2003، بر اساس پژوهش هایی که "پاتریک والیس"(تاریخدان) و "برژیت نرلیچ"(زبان شناس) انجام داده اند مشخص شده که عمده استعاره استفاده شده برایِ توصیفِ ویروس سارس، کلمه "قاتل" بوده است. 

در همین راستا، "پیتر وسترمن" و "نل روئیگروک"(پژوهشگران حوزه رسانه)، به بررسیِ پوششِ رسانه ای مرتبط با آنفلوانزای H1N1 در هلند پرداخته و نتیجه گرفته اند عمده مطلبی که در پوشش رسانه ای این بیماری به کار رفته، واژه "هشداردهنده" (و یا مطالبی که ماهیت هشدار دهنده داشته اند) بوده است. همچون نمونه شیوع ویروس کرونا، این اپیدمی های تاریخی با عدم قطعیت، و تولید وحشت و ترس همراه بوده و شناخته می شوند.

آموزنده خواهد بود اگر پوشش رسانه ای که به بیماری ای نظیر کرونا اختصاص داده می شود را با پوشش رسانه ای که به بیماری نظیر آنفلوانزای فصلی اختصاص می یابد مقایسه کنیم. بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، این بیماری سالانه بینِ 290000 تا 650000 نفر از مردم در کشورهای مختلف جهان را می کشد. از 12 ژانویه سال2020، روزنامه های جهان فقط 488 مقاله در مورد آنفلوانزای فصلی بدون ذکر نامی از ویروس کرونا، منتشر کرده اند. 

آنچه که در تضادِ کامل با پوشش رسانه ای مرتبط با ویروس کرونا قرار دارد این نکته است که کمتر از یک مقاله در 10 مقاله ای که به آنفلوانزا پرداخته اند(37 مقاله از 488 مقاله)، از درون مایه ِِ ترس و وحشت و یا عبارات مرتبط با آن ها برای پرداختن به موضوعِ مدنظر خود استفاده کرده اند. 

برجسته بودنِ مساله ترس و وحشت در پوشش رسانه ای ویروس کرونا به این نکته اشاره دارد که عمده پوششِ رسانه ای مرتبط با شیوع ویروس کرونا، بیشتر بازتابی از ترس و وحشت عمومی است تا اینکه در مورد شیوع این ویروس و حقایق مرتبط با آن، به نحو درست و مطلوبی اطلاع رسانی کند. 

"فرانکلین روزولت" رئیس جمهور اسبق آمریکا در این رابطه نقل قولِ مشهوری دارد. وی می گوید: "تنها چیزی که ما باید از آن بترسیم، خودِ ترس است". با این همه، بواسطه زندگی در عصری که مملو از اطلاعات غلط، اخبار جعلی و تئوری های توطئه است، ارزشمند خواهد بود اگر در برابرِ خطرات و تهدیداتِ این حس مسری و واگیردار(ترس و وحشت) در مواجهه با شرایطی که در آن عدم قطعیت وجود دارد، هوشیار و آگاه باشیم. »

***

منبع: https://theconversation.com/coronavirus-how-media-coverage-of-epidemics-often-stokes-fear-and-panic-131844

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۴۶۳۳۸۱۸:۲۰:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۵
آقا توره حضرت عباس برید مذاکره کنید اوضاع کشور خیلی بیریخته مردم دارن فوچ فوج میمیرن دست کمک دراز کنید تا بیان مردم رو نجات بدن
ناشناس۱۳۴۶۳۴۳۱۸:۲۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۵
آمریکا چرا داره وقت تلف میکنه ؟ چرا نمی زنه چین رو نابود کنه ؟
ناشناس۱۳۴۶۳۴۵۱۸:۲۴:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۵
سازمان غذا و داروی آمریکا به داد مردم دنیا برسه
ناشناس۱۳۴۶۳۶۲۱۸:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۵
ازدحام در راهپیمایی و رای گیری تاثیر زیادی در گسترش ویروس داشته است راهپیمایی و رای گیری را میشد به 20 فروردین منتقل کرد
ناشناس۱۳۴۶۴۱۵۱۹:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۵
باعث و بانی ماهان بوده
ناشناس۱۳۴۶۴۹۰۲۰:۰۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۵
اصل جریان کرونا در این مقاله آمده است، استفاده پرتکرار از واژه ترس برای ویروسی ضعیفتر از آنفولانزای فصلی (با واژه هشدار و آگاهی) با مقاصد سیاسی.
hajiagha۱۳۴۶۵۰۷۲۰:۲۲:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۵
دوری کنیداز مسیحیت نیرنگ بازو مراقب نفوذ باشید از کاناداهشدار جدی است
ناشناس۱۳۴۶۷۴۲۰۰:۳۸:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۶
وحشت مردم از دروغگویی مسولان هست نه از کرونا ویروس

پربحث‌های اخیر

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 4. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 5. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 6. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 7. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 8. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 9. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 10. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 11. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 12. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 13. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 14. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 15. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 16. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 17. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 7. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 8. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 9. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 10. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 11. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 12. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 13. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 14. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 15. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 16. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 17. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

 18. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 19. تصاویری از بی‌خانمان‌ها در خیابان‌های لس آنجلس

 20. گفت‌‌‌‌‌‌‌وگو با هنرمندی که لبخند «حاج قاسم» را نقاشی کرد

 21. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 22. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 23. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 24. سردار رمضان شریف: نامه سردار غیب پرور موضع سپاه نیست/ قدردانی از تلاش‌های رسانه ملی

 25. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 11. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 12. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 13. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 18. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 19. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 20. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 21. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 22. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 25. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

پربحث‌های هفته

 1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 7. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 8. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 9. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

 10. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 11. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 12. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 13. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 14. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

 15. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

 16. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 17. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 18. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 19. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

 20. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 21. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

 22. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 23. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

 24. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 25. دارویی که «کرونا» را درمان می‌کند

آخرین عناوین