پاسخ به مهمترین سوالات درباره کرونا را اینجا بخوانید

گروه اجتماعی الف،   3981205024

سعی کردیم با استفاده از نظر متخصصان و پزشکان پاسخ مهمترین سوالات درباره کرونا را بدهیم و آنها را از خط ملتهب شایعات جدا کنیم تا با شناخت هرچه بهتر این بیماری رفتار منطقی تری نسبت به خبرهای داغ و لحظه به لحظه فضای مجازی داشته باشیم.

پاسخ به مهمترین سوالات درباره کرونا را اینجا بخوانید

فارس نوشت: شما که غریبه نیستید.کرونا بیماری جدیدی که تا همین سه ماه گذشته ناشناخته بود حالا با همه شایعات و واقعیت های پیرامونش تبدیل به سوهان جسم و روح جمعی ما شده است. آن هایی که بیشتر می دانند و عمری با ویروس ها سر کرده اند از انتشار برخی خبر های کذب دلخورند و در سکوت لب می گزند و تعداد زیادی که درگیر جو اغراق آلود فضای مجازی شده ایم حالا مطالبه هایی از دولت دارند.

به انتشار شایعه ها و دست به دست شدن خبرهای نگران کننده دامن می زنیم و بی آنکه خیلی متوجه باشیم با ناآرام کردن فضای افکار عمومی جامعه از خود این بیماری خطرناک تر عمل می کنیم. سوال ها و نگرانی های بی شماری در باره این بیماری در اذهان عمومی مطرح است. سعی کردیم با استفاده از نظر متخصصان و پزشکان تکلیف پاسخ این سوال ها از خط ملتهب شایعات جدا کنیم تا با شناخت هرچه بهتر این بیماری رفتار منطقی تری نسبت به خبرهای داغ و لحظه به لحظه فضای مجازی داشته باشیم.

کرونا ویروس جدید یا کووید 19 چه نوع بیماری است؟

کرونا ویروس ها خانواده گسترده ای از ویروس هایی هستند که برای نخستین بار در سال 19 کشف شدند .نام این ویروس ها زمانی مورد متوجه متخصصان قرار گرفت که باعث اپیدمی فعال در بیماری سارس شدند.سندروم تنفسی که علائمی مانند داشت کرونا ویروس ها از حیوان به انسان و از انسان به حیوان منتقل می شوند.

آیا این برای نخستین بار است که کرونا به شکل اپیدمی  فعال درآمده است؟

پیش از این هم کرونا ویروس ها مسبب شیوع و ایجاد اپیدمی فعال شده اند.بیماری های سارس و مرس که از آن با عنوان ویروس خاورمیانه یا ویروس خلیج نام برده می شد منشائی از کرونا ویروس ها داشتند.

ویژگی ها و علائم این بیماری ویروسی چیست؟

کووید 19 یک بیماری ویروسی است. ویروس ها بسیار کوچک تر از باکتری ها هستند. آنتی بیوتیک ها روی آن ها تاثیری ندارد .ویروس ها توان بزرگ تر شدن ندارند اما با رفتن به سلول میزبان به سرعت تکثیر می شوند. تنها دارویی که روی ویروس ها تاثیر دارد واکسن آن ویروس است که مانند پادزهر در بدن عمل می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی و بیمه شدن نسبی آن در برابر آن ویروس می شود.کرونا یا کووید شماره 19 از خفاش به انسان منتقل شده است. شیوع این بیماری از مرکز فروش غذاهای دریایی و برخی حیوانات وحشی در مرکز ووهان چین آغاز شده است. در مراحل نخست به نظر می رسید که این بیماری تنها از حیوان به انسان منتقل می شود و تنها افرادی که به این بازار رفت و آمد داشتند مورد قرنطینه قرار گرفتند اما بعد از شیوع گسترده مشخص شد این بیماری به ساده ترین شکل ممکن از انسان به انسان نیز منتقل می شود .علائم این بیماری در سه روز اول مانند سرماخوردگی است .تب خفیف ،سرفه ،عطسه،گلودرد ،سردرد ،تهوع ،سرگیجه و نفس تنگی و در مواردی بدن درد از علائم فعال شدن  این بیماری در بدن هستند.

مبتلایان در چه شرایطی قربانی این بیماری می شوند؟

بسیاری از مبتلایان به بیماری کووید 19 با دو روش حمایتی و نگهدارنده رو به بهبودی می روند. بیشتر قربانیان کرونا بالای 60 سال سن دارند. درگیر بیماری هایی مانند دیابت پنهان، بیماری های عفونی، ریوی و قلبی عروقی بوده اند.

کرونا برای چه گروه سنی خطرناک تر است؟

کووید 19 می تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند خطرناک تر باشد .ویروس ها عملکرد سیستم ایمنی را به شدت کاهش می دهند و با تضعیف مرحله به مرحله آن در نهایت باعث مرگ بیمار می شوند.سالمندان از جمله گروه های سنی هستند که عملکرد سیستم ایمنی در بدن آن ها ضعیف تر است .بنا بر این این افراد در خانواده ها باید از خطر ابتلا به سرماخوردگی ساده هم مصون بمانند .داشتن بیماری های زمینه ای مانند دیابت ،تنگی نفس ،بیماری های قلبی و عروقی و عفونی نیز می تواند فرد مبتلا را به سمت مرگ پیش ببرد.

آیا این درست است که کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند؟

کودکان نیز به این بیماری مبتلا می شوند اما به نظر می رسد به دلایلی که فعلا از لحاظ علمی قطعی نیستند این بیماری در کودکان مانند یک سرماخوردگی ساده و کم خطر بروز پیدا می کند.نکته مهم این است که کودکان در همین شرایط می توانند به سادگی ناقل این بیماری به افراد مسن تر باشند.پس اگر در خانواده کودکی دارید که علائم سرماخوردگی داشت در این روزها او را از سالمندان و افرادی که به واسطه بیماری عملکرد ضعیفی در سیستم ایمنی دارند دور نگه دارید.

چرا تا کنون در مانی برای این ویروس شناخته نشده است؟

کووید 19 یک بیماری ویروسی است.هیچ دارو یا آنتی بیوتیکی روی ویروس ها تاثیر ندارند .این ویروس نسبت به واکسن های موجود مانند واکسن آنفولانزا مقاومت نشان می دهد و از آن تاثیر نمی گیرد بنا براین باید طی زمان معینی که معمولا 2 تا 3 ماه طول می کشد واکسن ویژه این ویروس ساخته شود .دلیل زمان بردن تهیه واکسن این است که معمولا این واکسن ها باید ظرف چند هفته روی مدل های حیوانی آزمایش شوند و بعد از تاثیر در بهبودی بیماری برای انسان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.در حال حاضر هیچ نوع واکسنی برای کووید 19 ساخته نشده است. تلاش ها برای ساخت این واکسن ادامه دارد و متخصصان در خوشبینانه ترین حالت ممکن ظرف یک تا دو ماه دیگر به این واکسن دسترسی پیدا می کنند.

اکنون چه روش های درمانی برای کووید 19 در نظر گرفته می شود. آیا بکارگیری این روش ها در بهبودی بیماران تاثیر دارد؟

روش هایی مانند تامین آب بدن با تزریق سرم و راهکارهای حمایتی و نگهدارنده برای وضعیت بیمارانی که تب بالاتری دارند در بیمارستان های چین بکار گرفته شده است. جامعه جهانی نیز با الگو گیری از روش چینی ها در کنترل و مهار بیماری همین درمان را مد نظر قرار داده است.

آیا همه مبتلایان به این بیماری به بستری شدن نیاز پیدا می کنند؟

اکنون در شهر ووهان چین بیش از 69 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند. تنها 20 تا 30 در صد این بیماران در بیمارستان ها بستری هستند و بسیاری از آن ها بعد از تشخیص بیماری با آموزش های لازم در خانه های شان قرنطینه می شوند. رژیم غذایی را رعایت می کنند. به استراحت می پردازند. به طور مداوم درجه تب شان را کنترل می‌کنند و به تقویت سیستم ایمنی بدن شان می پردازند.

با توجه به این که کووید 19 علائمی شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا دارد در درمانگاه ها و بیمارستان های ما چطور تشخیص این بیماری امکان پذیر خواهد بود؟

در هیچ نقطه از دنیا این بیماری در درمانگاه ها و بیمارستان ها تشخیص داده نمی شود. پروتکل معینی به پزشکان همه مراکز درمانی ابلاغ شده است. پزشک با بیمار به طور دقیق صحیت می‌کند.اگر در شرح وضعیت بیمار نکاتی بود که او را مشکوک به این بیماری نشان می داد پزشک موظف است که بیمار را به مراکز آزمایشگاهی ما هدایت کند. در این آزمایشگاه ها از بیمار نمونه آزمایشگاهی گرفته می شود و تا آماده شدن جواب آزمایش بیمار تحت مراقبت قرار می‌گیرد. در صورت مثبت بودن این آزمایش بیمار در بیمارستان های معین بستری و رسیدگی به وضعیت او در قرنطینه آغاز می شود.

در تهران و دیگر استان ها چند آزمایشگاه برای تشخیص بیماری کرونا وجود دارد؟

2 مرکز در تهران و 4 مرکز در استان های دیگر به طور شبانه روزی در حال آماده باش برای کار کردن بر روی نمونه های آزمایشگاهی بیماران مشکوک به کرونا هستند.

جواب آزمایش افراد مشکوک به ابتلا در چه مدت زمانی به صورت قطعی اعلام می شود؟

این آزمایش دارای مراحلی است. از افراد چند نوع تست مجزا گرفته می‌شود. رسیدن به جواب قطعی با توجه به علائم متفاوت بیماری در موارد مشکوک بازه زمانی نسبی را ایجاد می‌کند. اما معمولا در 24 ساعت پاسخ این تست ها به طور قطعی اعلام می‌شود.

در بسیاری از استان ها و شهرستان ها با فقر زیر ساخت های درمانی روبه رو هستیم. درصورت بروز اپیدمی در هر نقطه از ایران وضعیت سیدگی به بیماران به چه صورت خواهد بود .آیا موارد مشکوک در شهرستان های کم برخوردار و محروم به شهر های دیگر منتقل می شوند؟

در صورت بروز طغیان و احتمال شیوع فعال این آمادگی برای رسیدگی به بیماران در هر نقطه از ایران تعبیه شده است.

این بیماری تا کنون چند کشته و چند نفر مبتلا به بیماری داشته است؟

در حال حاضر کرونا منجر به فوت 7 نفر از هم وطنان شده است .پاسخ آزمایش نزدیک به 50 نفر از بیماران مثبت اعلام شده است. این آمار دارای نوسان است و ممکن است به طور لحظه ای تغییر در تعداد فوتی ها و مبتلایان داشته باشیم.

کرونا از چه طریقی از فرد مبتلا به افراد سالم منتقل می شود؟

به طور کلی ویروس ها در ترشحات فوقانی بدن وجود دراند و بیش از همه این بخش از بدن را درگیر می کنند.این ویروس در ترشحات دهان ،بینی ،چشم و گوش فعال است و به سادگی با یک عطسه و سرفه و بیرون انداختن آب دهان و مخاط بینی می تواند به دیگران منتقل شود .دست های آلوده به ویروس مهم ترین عامل انتقال این بیماری هستند.

راه های پیشگیری از کرونا در چه مواردی خلاصه می شود؟

رعایت جدی نکات بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن از راهکارهای پیشگیری کرونا معرفی شده اند. شستن مداوم دست ها با آب و مایع صابون به مدت 30 ثانیه مهم ترین و کاربردی ترین روش برای مقابله با این ویروس ها معرفی شده است. ویروس کووید 19 از ژنوم و غشای پرتیئینی محافظ تشکیل شده است. شستشوی مداوم دست ها با صابون آسیب جدی به ساختار غشای پروتئینی وارد کرده و عملکرد ویروس را مختل می کند.توصیه می شود بعد از لمس وسایلی مانند گوشی تلفن، لپ تاپ، میز محل کار، مبلمان شهری، مبلمان وسایل حمل و نقل عمومی، دکمه های آسانسور و دستگاه های خودپرداز بانک ها و فروشگاه ها و همچنین بعد استفاده از سرویس های بهداشتی دست ها را به فاصله زمانی هر 30 دقیقه یک بار و به مدت 30 ثانیه با آب و صابون به خوبی شستشو دهید و پس از آن از لمس چهار نقطه حساس قسمت فوقانی بدن (چشم ها،گوش ها، دهان و بینی ) پرهیز کنید.

کرونا از طریق تنفس هوای آلوده به ویروس نیز به بدن فرد سالم منتقل می شود.آیا استفاده از ماسک می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد؟

 استفاده از ماسک برای جمعیت عادی و سالم توصیه نمی شود .اگر علائمی مانند آنفولانزا یا سرما خوردگی دارید بهتر است برای مدت زمان کوتاه در محیط های بسته عمومی از ماسک استفاده شود.استفاده طولانی مدت از ماسک های یک بار مصرف به دلیل مرطوب و باکتریایی شدن صحیح نیست .امحای غیر اصولی و غیر بهداشتی این ماسک ها و رها کردن آن ها در محیط های عمومی می تواند زمینه ساز بروز و شیوع  بیماری های عفونی دیگر در اماکن عمومی شود.

روند بهبود در مورد بیماری کرونا به چه صورت است ؟آیا ماندن در قرنطینه و حفظ وضعیت عمومی بدن در بهبود بیماری موثر است؟

هیچ ویروسی در بدن پایدار نیست. تنها ویروسی که در بدن باقی می ماند ویروس ایدز است.ویروس کرونا هم این مکانیزم را در خود دارد و بعد از مدت یک تا سه روز از بدن خارج می شود. اما میزان آسیبی که به بدن وارد می کند ارتباط مستقیم با شرایط سیستم ایمنی بدن دراد .این از هر فرد نسبت به فرد دیگر متغیر است. آسیب ها در یک فرد به گونه ای است که بیماری منجر به فوت می شود و در مورد تعدادی دیگر شرایط  بیماری بعد از گذشت زمان و راهکار های موجود مانند تامین آب بدن و حفظ دمای طبیعی رو به بهبودی می رود. طبق آمار وضعیت  تعداد زیادی از مبتلایان که عملکرد سیستم ایمنی آن ها نرمال بوده و بیماری زمینه ای نیز نداشته اند بهبود پیدا کرده است.

پربحث‌های دیروز

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 4. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 5. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 6. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 7. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 8. خدایی: ۸۵ درصد داوطلبان کنکور دکتری از وضعیت برگزاری آزمون رضایت داشتند/ برخی دنبال جمع‌کردن فالوئر هستند

 9. حرکت عجیب مجیدی بعد از پیروزی مقابل سپاهان+تصاویر

 10. حمله با چاقو به عوامل تولید برنامه تلویزیونی "درشهر"

 11. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 12. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 13. روزنامه جوان: جمشید شارمهد ۱۰ مرداد در تاجیکستان دستگیر شده است

 14. فاجعه زیست محیطی تالاب شادگان

 15. تفاوت سوت‌زني و زيرآب‌زني

 16. دکتر زالی: موفقیت در مدیریت موج اول کرونا، تضمینی برای موج‌های بعدی نیست

 17. مشخصات و جزئیاتی از موشک قدرتمند ایرانی + تصاویر

 18. تحلیل حسین شریعتمداری از آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 19. قتل مادر و کودک یکساله در بهارستان

 20. نامه حاجی‌بابایی به قالیباف درباره صحت انتخاب بذرپاش

 21. نمکی: به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست/ آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خواستار رفع تبعیض و بی عدالتی های  نظام آموزش عالی و مسئولین این دانشگاه شدند

 9. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 10. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. نامه احمدی نژاد به بن سلمان به روایت نیویورک تایمز

 13. برگزاری مراسم معارفه رئیس جوان دیوان محاسبات کشور/ موافقان و مخالفان مهرداد بذرپاش چه می‌گویند

 14. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 15. رئیسی علیه مکتب لواسان/ القاب احمدی‌نژاد به بن‌سلمان/ رقابت مومنانه‌‌ای که به روایت قالیباف برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات شکل گرفت

 16. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 17. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 20. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 2. اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خواستار رفع تبعیض و بی عدالتی های  نظام آموزش عالی و مسئولین این دانشگاه شدند

 3. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 5. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 6. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 7. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 8. از رقابت تا انحصار؛ کدام کشور زودتر به تولید واکسن کرونا می‌رسد؟

 9. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

 10. از شایعه تا واقعیت وقف قله دماوند

 11. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 12. کاهش ۳۷۰۰۰۰ نفری موالید کشور طی ۵ سال! + جدول

 13. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

 14. دفن ۲۳۴ بیمار مبتلا به کرونا طی دو روز گذشته در بهشت‌زهرا تهران/ اگر مردم مراقب نباشند، دیگر جایی برای بستری نیست

 15. جهانپور: از کسی که به دکتر نمکی پیشنهاد عزل من را داد، خیلی ممنونم/ خیلی از مشکلات به سیاهی‌لشکرها برمی‏گرد‌د/ توضیح درباره توئیت‌ها

 16. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 17. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

 18. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

 19. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

 20. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

 21. افروغ: برپانشدن عزاداری محرم شدنی نیست

 22. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

 23. دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

 24. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

 25. ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی فوریت دار "کنکور"

آخرین عناوین