پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

طاها شمس صالح،   3981203053 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

ظاهرا خبر مرگ 4 نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا هنوز چندانکه باید در کشور جدی گرفته نشده است. وزارت بهداشت سیاست اطلاع رسانی محدود و ناقص را در پیش گرفته اما ویروس به سرعت در کشور در حال چرخش است و به نظر نمی رسد اقدام ملی موثری برای کنترل و پیشگیری از این بیماری انجام در حال انجام باشد .

اعلام خبر مرگ دو نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا که روز چهارشنبه (30 بهمن) از طرف روابط عمومی وزارت بهداشت انجام شد، در حالی که چند ساعت قبل از آن وزیر بهداشت با اطمینان از نبود حتی یک مورد ابتلا به این ویروس خبر می داد، نشانه غفلت وزارت بهداشت برای شناسایی و رصد به موقع و پیشگیری از شیوع این بیماری است. وزارت بهداشت از شناسایی ویروس و کشف و شناسایی سریع بیماران عقب مانده است زیرا درست تا روز اعلام موارد فوت این بیماری و حتی ساعاتی قبل از آن سیاست انکار و تکذیب را در پیش گرفته بود .

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر ویروس کرونای جدید 2019 بین دو تا چهار درصد است، بنابراین اعلام مرگ دو نفر در ساعات اولیه نشانه ابتلای حداقل 100 نفر به این بیماری است که شناسایی نشده و در حال تردد و انتقال بیماری به دیگران بودند.

اما واقعیت فراتر از این آمارهاست، چرا که درست 24 ساعت بعد از این اعلام، خبر مرگ دو نفر دیگر در قم، و ابتلای سه نفر دیگر به ویروس کرونا اعلام شد که دو نفر در قم و یک نفر در اراک است و فرد بیمار بستری در قم پزشک معالج بیماران است که از قم به اراک رفته است.

وزیر بهداشت اعلام کرده که هنوز منشا ورود ویروس کرونا به کشور مشخص نشده است. معلوم است که لغو پروازها از چین و کنترل مرزها با دوربین ها و اسکنرهای حرارتی نیز جواب نداده است. به گفته مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت به احتمال زیاد کارگرهای چینی که در قم کار و به چین سفر می کنند عامل ورود ویروس به ایران بوده اند اما مساله مهمتر تشخیص دیرهنگام بیماری و چرخش ویروس در کشور است که اکنون می تواند به شهرها و مناطق زیادی سرایت کرده باشد.

آخرین آمار رسمی از تعداد مبتلایان که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده نشانه ابتلای قطعی 28 نفر به ویروس کرونای جدید و مرگ پنچ نفر است اما طبیعتا اطلاعات دقیقی از کسانی که دچار علایم بیماری تنفسی هستند و به خصوص در شهر قم مراجعات انبوه به بیمارستان دارند وجود ندارد.آمار مرگ پنج  نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا نشانه ابتلای ده‌ها بیمار ناشناخته است .

وزیر بهداشت اعلام کرده که کیت تشخیص ویروس کرونا به تعداد کافی در کشور وجود دارد اما مسعود مردانی، عضو دیگری کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت نیز گفته است: کیت تشخیص این بیماری فقط در انستیتو پاستور تهران و یک مرکز دیگر به تعداد معدود وجود دارد بنابراین بهترین کار برای کنترل این بیماری آموزش مردم برای جلوگیری از انتشار ویروس است.

دوره پنهان ویروس کرونای جدید بین دو تا 14روزبرآورد می شود بنابراین باید منتظر بود که طی روزهای آینده با پیک این بیماری در کشور مواجه شویم.

در این شرایط هیچ دستورالعمل خاصی برای پیشگیری از بیماری صادر نشده است. دولت هیچ تدبیری برای کاهش تردد و کاهش ساعات اداری و کاهش حضور در ادارات و اماکن عمومی اعمال نکرده است و چرخش ویروس ادامه دارد.

یکی از علل عقب ماندگی وزارت بهداشت از رصد و شناسایی بیماران نبود امکان تشخیص سریع ویروس در افراد مشکوک است. بسیاری از این بیماران به علت اینکه علایم خفیفی دارند اصلا برای تشخیص مراجعه نمی کنند بلکه به راحتی به محل کار و تحصیل رفت و آمد دارند.

بیمارستانها در مواردی که بیمار با علایم شدید تنفسی مراجعه می کند ابتدا تست آنفلوانزا می گیرند. اگر جواب منفی شد بعد تست کرونای کلی یا همان تست  PCR گرفته می شود که اگر مثبت شد باز هم معلوم نیست ویروس کرونای جدید 2019 باشد. آن وقت نمونه آزمایش باید به تهران و انستیتو پاستور یا آزمایشگاه خاصی که کیت تشخیصی این ویروس را به تعداد معدود دارد برود. تا مشخص شدن نتیجه آزمایش باید صبرکنند و در این صورت یا بیمار جان خود را از دست داده است یا ویروس را به چند نفر دیگر منتقل کرده است.

بیماران بسیار شدید باید در ICU بستری شوند اما تعداد تخت های  ICU کشور معدود است . همزمان پرسنل بیمارستانی به خصوص پزشکان و پرستاران در معرض ورود مکرر ویروس به بدن هستند و بیش از بقیه مردم در خطر ابتلا قرار دارند و می توانند ویروس را به اطرافیان خود منتقل کنند. در حالی که لباس یکبار مصرف، ماسک یکبار مصرف و دستکش یکبار مصرف و شیلد محافظ باید به میزان کافی در بیمارستانها در اختیار این افراد باشد.

افراد مبتلا به ویروس باید از بقیه افراد جدا شوند اما بسیاری از آنان از بیماری خود خبر ندارند و اگر هم علایم بیماری دارند به علت مشغله های شغلی و نیاز مالی امکان ماندن در خانه و ایزوله شدن را ندارند و مجبورند سر کار بروند. بسیاری از آنان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو، اتوبوس یا تاکسی استفاده می کنند و در این محل هاست که ویروس به سرعت چرخش پیدا می کند و یک به یک به افراد دیگر منتقل می شود.

مترو و اتوبوسرانی حداقل در تهران اعلام کرده اند که این وسایل شبها ضد عفونی می شوند. جدا از اینکه ضد عفونی کردن این وسایل در شبها چقدر دقیق و استاندارد انجام می شود اما این اقدام به هیچ وجه کافی نیست و انتقال بیماری به علت فشردگی افراد به هم در مترو و اتوبوس و نفس به نفس شدن آنها به راحتی در طول روز رخ می دهد.

در چنین شرایطی باید برای کارکنان بیمارستانها و افرادی که از وسایل شلوغ حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، ماسک رایگان توزیع شود اما حتی ماسک پولی نیز بازار سیاه پیدا کرده است.

سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار الف گفت: در شرایطی زندگی می کنیم که به علت تردد مردم هر اپیدمی بیماری در یک نقطه از جهان می تواند به پاندمی و همه گیری جهانی تبدیل شود و چاره ای هم نداریم، بسیاری از مردم هم که دچار علایم سرماخوردگی یا آنفلوانزا می شوند، مراجعه نمی کنند بنابراین امکان تشخیص سریع ویروس جدید کرونا میسر نیست و اگر تاخیری در شناسایی این بیماری باشد تقصیر وزارت بهداشت نیست.

وی افزود: اینکه کیت تشخیص کرونا را به موقع و به تعداد کافی در اختیار نداریم هم تقصیر وزارت بهداشت نیست خیلی از کشورها هم کیت تشخیص این بیماری را ندارند.

اگر چین توانست در مدت یک ماه گذشته بیماری کووید 19 یا ویروس کرونای جدید را تا حدی کنترل کند به علت این است که با وجود پنهانکاری و اعلام دیر هنگام، سیستم سختگیرانه قرنطینه مردم را اجرا کرد. خیلی سریع شهر ووهان و استان هوبی با جمعیتی نزدیک به 60 میلیون نفر قرنطینه شدند. رفت و آمدها به شدت کاهش یافت و ترددها کنترل شد. ماسک کافی در اختیار مردم قرار گرفت. افراد بیمار و مشکوک در خانه ماندند و همزمان به همه مردم آموزش داده شد که مدام دست و صورت خود را با آب و صابون بشویند، دست ندهند و روش صحیح عطسه و سرفه را اجرا کنند تا ویروس به دیگران منتقل نشود در حالی که درایران با وجود چرخش ویروس در هفته های گذشته در کشور هیچ کدام از این کارها انجام نشده است. 

کیانوش جهانپور، سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا نیز اعلام کرده که از بین 785 فرد مشکوک 28 مورد شناسایی شده قطعی به ویروس کرونا به جز دو نفر در گیلان همگی یا ساکن قم بوده اند یا از قم به بیمارستانهای تهران ارجاع شده اند و از مردم خواسته که از سفر غیر ضروری به قم پرهیز کنند.اما با این حال تردد از قم به شهرهای دیگر در هفته های گذشته به راحتی انجام شده و اکنون موارد مشکوک این بیماری به شهرهای دیگر به خصوص استانهای شمالی رسیده است و در روزهای آینده باید منتظر پیک و شیوع این بیماری در شهرهای دیگر باشیم.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۴۱۶۹۸۱۴:۲۸:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
شاهد عدم اقدام موثر در جهت کنترل این بیماری در ایران هستیم. مردم باید فقط خودشان به خودشان کمک کنند.
ناشناس۱۳۴۱۷۸۴۱۵:۰۱:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۳
داروخانه‌ها: ماسک، ژل ضد عفونی و الکل نداریم!
ناشناس۱۳۴۱۸۳۷۱۵:۲۲:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۳
وزارت بهداشت امارات روز شنبه اعلام کرد که یک مرد ایرانی ۷۰ ساله و همسرش که از ایران به این کشور وارد شده‌اند، مبتلا به ویروس کرونا هستند.
ناشناس۱۳۴۱۷۰۳۱۴:۲۹:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
نتیجه چند هفته لاپوشانی و بی توجهی، اوضاعی است که شاهد آن هستیم.
ناشناس۱۳۴۱۷۰۶۱۴:۳۰:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
والا ما هم دوبرابراین ویروس از مدیریت مسولین میترسم
ناشناس۱۳۴۱۷۱۲۱۴:۳۱:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
بی سوادی و ندانم کاری مسئولان کاملا مشهود است.
ناشناس۱۳۴۱۷۴۰۱۴:۴۳:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
اینها راباید به هوایپمایی ماهان میگفتی از قبل هم معلوم بود ایران نظام سلامت وبهداشت به اندازه لازم راندارند.ودرایران برای مرگ افراد هیچ چیزی مهم نیست.
ناشناس۱۳۴۱۷۶۹۱۴:۵۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
فعلا خود مسوولان راگرفتار کرده است. تنها نکته مثبت بیماری
ناشناس۱۳۴۱۷۷۱۱۴:۵۴:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۳
از این همه تدبیر در اداره کشور سپاسگزاریم
ناشناس۱۳۴۱۷۸۶۱۵:۰۲:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
دیگه وقتی نصف مسافران امارات و عربستان و عراق ترکیه کرونا دارن می خواهید اینحا نگیرن :(.
ناشناس۱۳۴۱۸۱۵۱۵:۱۴:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۳
کارگر چینی در قم؟ سی ساله تو قم زندگی میکنم تا حالا یک دونه کارگر چینی هم ندیدم. حتا طلبه چینی هم خیلی کم پیدا میشه
ناشناس۱۳۴۱۸۷۰۱۵:۳۲:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
آن وزیر بهداشت بیسواد می گوید این ویروس از انفولانزا بی خطر تر است
ناشناس۱۳۴۱۹۲۷۱۵:۵۸:۱۱ ۱۳۹۸/۱۲/۳
وزیر بهداشت داروساز است. پزشک نیست!
ناشناس۱۳۴۱۹۲۳۱۵:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۳
این هم لابد تقصیر احمدی نژاد است!
نقی۱۳۴۱۹۲۴۱۵:۵۷:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
مردم فهیم باید به صحنه بیایید و ویروس را شکست دهید.
ناشناس۱۳۴۱۹۵۱۱۶:۰۶:۳۵ ۱۳۹۸/۱۲/۳
الان مردم قم بسرعت دارن قم را بمقصد شهرها و روستاي ديگر ترك مي كنند و … واي بر اين مديريت بحران …
ناشناس۱۳۴۲۰۲۴۱۶:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
هواپیمایی ماهان مسئول است.
ناشناس۱۳۴۲۰۵۳۱۷:۱۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
کنکور دکتری رو بندازید بعد از عید :)
ناشناس۱۳۴۲۵۲۱۲۲:۲۰:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
بالاخره امسال میتونیم بریم عید دیدنی یا نه
الف خوان۱۳۴۲۵۲۶۲۲:۲۲:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
از کادر پزشکی زحمت کش که حتی یک ماسک ساده هم به آنها نمی دهند و خانواده هایشان لحظات شیفت و بعد شیفتشان را با اضطراب فراوان سپری می کنند.واقعا جان پزشکان ما بعلت کمبود امکانات در خطر است.خون باید گریست برای این مدیریت غلط ..

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 4. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 5. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 6. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 7. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 8. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 9. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 10. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 11. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 12. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 13. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 14. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 15. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 16. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 17. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 18. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 19. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 20. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 21. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 22. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 25. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 3. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 4. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 9. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 10. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 11. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 12. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 13. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 14. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 15. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

 17. نگاه مادی به جان انسان

 18. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 19. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 20. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 21. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 22. عبرتهای کرونا

 23. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 24. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 25. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

آخرین عناوین