سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

گروه اجتماعی الف،   3981203027 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار ابتلا به کرونا در ایران ناچیز است. با این وجود این بیماری درحال مهار و تحت مدیریت قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

گروه سلامت خبرگزاری فارس - معصومه اصغری: کرونا در روزهای نخست ابتلا علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد. با یک تب خفیف شروع می شود و قسمت فوقانی بدن را با افزایش مخاط و ترشحات درگیر می کند. سرفه، عطسه، سردرد نشانه های بعدی هستند.حالا سوال اینجاست که اگر بیماری با همین علائم به درمانگاه و بیمارستان ها مراجعه کند به چه صورت مورد معاینه و تشخیص قرار خواهد گرفت. این سوال که حالا تبدیل به دغدغه ای عمومی شده ما را پای گفتگو با دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی اطلاع رسانی  وزارت بهداشت نشاند.

- آقای دکتر حالا می دانیم علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید 19 مشابه هم هستند. الان در فصل سرد سال هستیم. بسیاری از افراد به طور معمول درگیر سرفه و عطسه  هستند و علائمی مانند آبریزش بینی و تب خفیف دارند. سوال این است که مراجعه این افراد به درمانگاه ها منجر به تشخیص و غربالگری می شود؟

ببینید در هیچ کجای دنیا بیماری هایی نظیر آنفولانزا و کرونا در درمانگاه ها تشخیص داده نمی شود و این تنها مختص کشور ما نیست. پروتکل تشخیص بیماری به  تمامی پزشکان در همه بیمارستان ها و درمانگاه ها ابلاغ شده  است. پزشک با بیمار صحبت می کند و اگر موردی را مشکوک تشخیص دهد در مرحله دوم هدایت به بیمارستان های معین انجام می شود. در این بیمارستان ها بلافاصله از بیمار نمونه آزمایشگاهی گرفته می شود و اگر جواب آزمایش مثبت باشد بیمار تحت مراقبت های لازم قرار خواهد گرفت.

- در محافل عمومی و به ویژه فضای مجازی نگرانی هایی درباره نبود  و فقر زیرساخت های لازم برای مقابله با این  بیماری در کشور مطرح است. در حال حاضر با توجه به مثبت اعلام شدن تعدادی از آزمایش ها و بستری شدن بیماران بفرمایید که وضعیت مراکز تشخیص و مراقبت ما در کل کشور چگونه است؟

این تصور اشتباه است.کرونا بیماری است که اکنون همه کشور ها را مورد تهدید قرار داده است. بسیاری از ملت ها درگیر این بیماری شده اند. در برخی از این کشورها حتی آزمایشگاه هایی برای تشخیص سریع وجود ندارد این درحالی است که اکنون در ایران 6 آزمایشگاه، مختص رسیدگی به آزمایش موارد مشکوک به ابتلا تعبیه شده است.

 - آیا جانمایی این آزمایشگاه ها به گونه ای هست که همه هموطنان ما بتوانند با طی مسافتی به آن دسترسی داشته باشند ؟ در خبر هایی که در فضای مجازی دست به دست می شود می بینیم که گفته می شود موارد مشکوک به ابتلا  در شهر های دیگر به بیمارستان های تهران منتقل شده اند ؟

ما پیش از اعلام آزمایش مثبت تعداد محدودی از بیماران  نیز برای مقابله با کرونا تمهیداتی در کشور داشته ایم.2 آزمایشگاه در تهران فعال بود و اکنون 6 مرکز در شهرهای دیگر آمادگی شبانه روزی برای رسیدگی به بیماران مشکوک به ابتلا دارند. درمورد افرادی که از قم به تهران آمده اند باید بگوییم که این افراد پیش از اعلام نتایج آزمایش مثبت و انتشار این خبر به تهران آمده بودند. آزمایش این افراد منفی بوده است و جای نگرانی نیست.

- آقای دکتر الان شهر قم به عنوان کانون انتشار و ابتلا به بیماری شناخته می شود. امکانات بیمارستانی و زیرساخت های درمانی به گونه ای هست که موارد مشکوک به بیماری نیاز به مراجعه به بیمارستان های تهران را نداشته باشند؟

ببینید ما هنوز در هیچ شهری شاهد اپیدمی نیستیم. در بکارگیری این واژه ها باید حساس باشیم. بله اولین موارد ابتلا در شهر قم مشاهده شده است ولی این موضوع به معنای این نیست که در این شهر شاهد انتشار گسترده و اپیدمی باشیم. اکنون وضعیت به گونه ای است که نه تنها در قم بلکه در هر نقطه دیگری از کشور اگر شاهد طغیان این بیماری باشیم به سادگی امکان رسیدگی به موارد مشکوک به بیماری و افرادی که ابتلا در آن ها به اثبات می رسد را خواهیم داشت.

- یکی از مواردی که باعث نگرانی در مورد بیماری کرونا شده این است که هنوز راهکار درمانی ویژه ای برای آن معرفی نشده است. متخصصان اعلام کرده اند تا کمتر از سه ماه آینده امکان دستیابی به واکسن را نخواهند داشت.با توجه به این موضوع در صورت ابتلا به این بیماری بهبودی به چه صورت حاصل می شود ؟

همان طور که می دانید در چین که کانون انتشار این بیماری بوده است وضعیت بسیاری از مبتلایان رو به بهبودی رفته است. با این  وجود هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. از بین جمعیت مبتلایان در چین تنها 20 تا 30 درصد نیاز به بستری شدن پیدا کرده اند. نوع درمان فعلی بیشتر جنبه حمایتی و نگهدارنده دارد. در بیمارستان ها این شرایط مهیا شده که با همین روش ها از بیمارانی که نتیجه آزمایش آنها مثبت است نگهداری و مراقبت صورت بگیرد.

 -  آیا در صورت افزایش تعداد مبتلایان شاهد افزایش زیرساخت های لازم برای رسیدگی به بیمارارن خواهیم بود ؟

در شهر ووهان چین اکنون 69 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند. توجه داشته باشید که آمار ابتلا به این بیماری در ایران ناچیز است با این وجود این بیماری درحال مهار و تحت مدیریت قرار گرفته است.اکنون در قم یک بیمارستان به طور ویژه برای رسیدگی به موارد مشکوک و به ابتلا و بیمارانی که نتیجه آزمایش آن ها مثبت اعلام شود تجهیز شده است.با توجه به نیاز های موجود امکانات لازم در اختیار بخش های درمانی در سراسر کشور گذاشته خواهد شد.

- فضای مجازی در رابطه با اخبار این بیماری بسیار ملتهب شده است. انتشار ویدئو ها و تصاویر مختلف از انتقال بیماران به این نگرانی عمومی دامن می زند. در ادامه همین روند شاهد کمیاب شدن  برخی از کالاهای بهداشتی و یا افزایش بهای آن ها بوده ایم. آیا توجه جدی نشان دادن به این اخبار می تواند در کاهش ابتلا به این بیماری موثر باشد ؟

 بخش کمی از این نگرانی ها مفید است.مردم به هر حال باید هشیار باشند و توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند اما توجه به این اخبار نباید به گونه ای باشد که زندگی عادی ما را تحت تاثیر قرار دهد. متاسفانه خبر افزایش قیمت و تقاضا برای خرید برخی از کالاهای بهداشتی می تواند باعث سودجویی برخی از افراد فرصت طلب در بازار شود و همین مردم ما را با مشکل روبه رو کند. ضمن این که نگرانی بیش از اندازه می تواند به سیستم ایمنی ما آسیب وارد کند. همان طور که می دانید در این شرایط تقویت سیستم ایمنی می تواند در مقابله طبیعی بدن با این بیماری بسیار موثر باشد. پس از مردم عزیزمان می خواهیم آرامش خود را حفظ کنند و بی توجه به شایعات نگران کننده توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند تا شاهد قطع زنجیره انتقال این بیماری در جامعه مان باشیم. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حسام۱۳۴۱۲۷۸۱۱:۰۲:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۳
همین که شما مدیریت میکنید باید ترسید
ناشناس۱۳۴۱۶۰۵۱۳:۵۲:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۳
میزان مرگ ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در جهان حدودا 2 درصد در ایران طبق آمار وزارت بهداشت: میزان ابتلاء 28 نفر، مرگ : 5 نفر یعنی تقریبا 18 درصد!!! نتیجه؟ خودتون قضاوت کنید.
بیگی29۱۳۴۱۷۸۹۱۵:۰۳:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۳
سر نوشت هر چیزی که کنترل کردید را دیدیم .لطفا این یک قلم را کنترل نکنید.
ناشناس۱۳۴۲۳۱۸۲۰:۰۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
همین که میگه نگران نباشید گوشت تنم میلرزه
ناشناس۱۳۴۱۳۶۲۱۱:۴۶:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۳
هواپیمای ماهان بخاطر انجام پروازها به چین باید محاکمه شود
rassharif۱۳۴۱۳۷۳۱۱:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۳
چگونه وقتی مرز عراق برای زائران باز است!!!!
ناشناس۱۳۴۱۳۷۹۱۱:۵۶:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
عع تا پریروز میگفتن اصلا تو ایران نیست امروز میگن تحت کنترل هست. یعنی به واسطه یک از از اینکه فهمیدن کرونا اومده ایران کنترلش کردن.
ناشناس۱۳۴۱۴۰۳۱۲:۰۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۳
چند روزی مدارس و ادارات را به بهانه بارش برف تعطیل کنید تا افراد بیمار شناسایی و قرنطینه شوند.
ناشناس۱۳۴۱۴۲۸۱۲:۱۳:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۳
نه این مسئولین نه درس گرفتن و نه درس خواهند گرفت. این اقا هنوز متوجه نشده که این بیماری روزهای اولیه اعلامش رو داره سپری میکنه و تعداد لگاریتمی بالا میره
بیگی29۱۳۴۱۷۹۷۱۵:۰۶:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۳
روز های اولش که نیست..
ناشناس۱۳۴۱۴۳۴۱۲:۱۶:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۳
فعلا که دارید به جهان هم صادر می کنید: کانادا، لبنان!
ناشناس۱۳۴۱۸۳۹۱۵:۲۲:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۳
وزارت بهداشت امارات روز شنبه اعلام کرد که یک مرد ایرانی ۷۰ ساله و همسرش که از ایران به این کشور وارد شده‌اند، مبتلا به ویروس کرونا هستند.
ناشناس۱۳۴۱۹۱۲۱۵:۵۱:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۳
و امارات
ناشناس۱۳۴۲۰۹۱۱۷:۳۲:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۳
دو نفر هم امروز به امارات صادر کردیم
ناشناس۱۳۴۱۴۵۹۱۲:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
وقتی میگن در حال مهار و مدیریت است بیشتر باید ترسید !!!!!
ناشناس۱۳۴۲۵۵۳۲۲:۳۵:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
وقتی اینو میشنوم پشتم میلرزه و عقلم میگه قراره یک سوم جمعیت غیب بشه. آخه چطوری چین و کره با اون امکانات و غیره همچین ادعایی نمیکنند و اینا بعد از 48 ساعت میگن کنترل کردیم و میکنیم!
ناشناس۱۳۴۱۴۸۲۱۲:۴۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
شما یه بارون و برف نمیتونید مدیریت کنید چطور از پس ویروسی که کشورهای پیشرفته حریفش نشدند با این بی تدبیریتون میخواین مهار کنید .خدا به داد مردم ستمدیده ایران برسه
ناشناس۱۳۴۱۵۰۵۱۳:۰۲:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۳
تحت کنترله؟؟؟
ناشناس۱۳۴۱۵۰۹۱۳:۰۴:۲۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
مدارس رو یک ماه تعطیل کنید بجاش تابستون باز باشه تا فاجعه از کنترل خارج نشده
کهن۱۳۴۱۵۸۲۱۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۳
نسبت مرگ و میر به مبتلا شدگان شناسایی شده در ایران حدود ۳۰ درصد است که این بسیار خطرناک است.چون در چین این نسبت ۲ درصد بوده. یا تعداد زیادی مبتلا شده که شناسایی نشده اند داریم و یا نرخ مرگ و میر ما بالاست و ممکن نیست از این دو حالت خارج باشد. و هر دو حالت بسیار نامطلوب است. حالا صحبت از کنترل و مهار چه جایگاهی دارد ؟؟؟؟
ناشناس۱۳۴۱۷۴۷۱۴:۴۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
طبق اعلام خودشون دو سه روزه اومده بهمین سرعت هم ایشون مهار کردنش والا باید نوبل پزشکی بهش بدن
ناشناس۱۳۴۱۷۹۴۱۵:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۳
علی برکت .. بر مهار و مدیریت شما
ناشناس۱۳۴۱۸۱۹۱۵:۱۵:۵۵ ۱۳۹۸/۱۲/۳
دقیقا وقتی میگید همه چیز تحت کنترله بیشتر وحشت میکنیم
ناشناس۱۳۴۲۰۱۶۱۶:۴۱:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
تا حالا مدیریت و درایت و تدبیر در مسئولین و سران خود ندیدیم اینهم روش .. مردم خود رعایت کنند
ناشناس۱۳۴۲۰۲۶۱۶:۴۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۳
هواپیمایی ماهان مسئول است.
ناشناس۱۳۴۲۰۷۷۱۷:۲۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۳
چرا دانشگاه ها و مدارس استان های مرکزی کشور تعطیل نمیشه که مورد بیماری داشتن یا به استان هایی که بیماری در اون ها دیده شده نزدیک هستند همه باید تعطیل بشه چرا جون مردم اینقدر بی ارزش شده.
داوود۱۳۴۲۱۳۱۱۸:۰۴:۳۴ ۱۳۹۸/۱۲/۳
آقاي سخنگو اين ويروسه چند روز خودش مخفيه شما چطور ميگي تحت كنترله همين الانش خيليها نميدونند دارند منتظر ميمونيم انشالله كه كسي ديگه اي مبتلا نشه مشكلي برای كسي پيش نياد
رضا۱۳۴۲۱۳۲۱۸:۰۴:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
والا ما که مجبورا امروز یه سر زدیم به قم چیزی از مهار شما ندیدیم و پشت شیشه داروخونه ها این عبارت درج شده بود که ماسک موجود نیست
ناشناس۱۳۴۲۱۹۷۱۸:۵۷:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
راست میگه در حال مهاره فردا میگه با 500 مبتلا و 40 کشته در حال مهار هست
ناشناس۱۳۴۲۲۶۷۱۹:۳۶:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۳
امان از دروغ و پنهانکاری
بهرام۱۳۴۲۳۴۵۲۰:۲۶:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۳
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار ابتلا به کرونا در ایران ناچیز است. اصلا نمیداند چه میگوید مردم برایشان مهم نیست یک نفر یا 10میلیون.. حتی یک نفر مبتلا مهم است
ناشناس۱۳۴۲۳۶۰۲۰:۴۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۳
چرا مسئولین بهداشت و آموزش و پرورش به فکر اولیاء که نگرانند نیستن. گویا باید چند دانش آموز بمیره تا مدارس را تعطیل کنند. بسه دیگه بی مبالاتی. تا عید نورورز تعطیل کنید ولی از اونور یکماه دیرتر مدارس رو تعطیل کنید.اینم نمیتونید مدیریت کنید؟

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 3. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 7. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 12. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 13. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 14. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

 15. شنیده شدن صدای انفجار شدید در بغداد

 16. بهترین محافظ در برابر کرونا

 17. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 18. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 19. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 20. الجبوری خروج آمریکا از عراق را منتفی دانست

 21. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 9. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 10. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 11. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 21. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 22. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 25. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 3. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 6. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 7. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 8. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 9. ۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان

 10. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 11. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 12. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 13. نگاه مادی به جان انسان

 14. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 15. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 16. عبرتهای کرونا

 17. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 18. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 19. اطلاعیه شماره ۲ ستاد ملی مدیریت کرونا / لزوم رعایت ۷ نکته مهم برای جلوگیری از شیوع ویروس

 20. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 21. وزیر کشور: زمان آغاز عادی فعالیت‌ها مشخص نیست

 22. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 23. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

 24. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 25. خالی بودن ۳۵ درصد ظرفیت سدها برای مهار سیلاب‌

آخرین عناوین