سرعت شناور نظامی جدید ایران به ۸۰ نات رسید

گروه سیاسی الف،   3981130052

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از طراحی و ساخت شناور رزمی تندرو با قابلیت سرعت ۹۰ گره دریایی خبر داد.

به گزارش دفاع پرس، امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در خصوص ساخت شناور رزمی تندرو اظهار داشت: سازمان صنایع دریایی با توجه به نیاز عملیاتی نیروهای مسلح یک شناور تندرو با سرعت ۹۰ گره دریایی را طراحی و ساخته است.

وی افزود: این شناور هم‌اکنون مراحل تست‌های دریانوردی را می‌گذراند و تا به امروز سرعت ۸۰ نات سرعت را با موفقیت به ثبت رسانده است.

دریادار رستگاری با اشاره به نوع طراحی این شناور تندرو گفت: با توجه به نحوه طراحی بدنه‌ای این شناور، امیدواریم که در آینده بتواند سرعت ۹۰ گره دریایی یعنی چیزی حدود ۱۶۰ الی ۱۶۵ کیلومتر سرعت در ساعت را به ثبت برساند که این یک دستاورد جدید در حوزه شناورهای نظامی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه شناورهایی که در حوزه مسابقات بین‌المللی استفاده می‌شوند، معمولاً تا حدود ۱۱۰ نات سرعت دارند، افزود: اما این شناور نظامی است و می‌تواند ساعت‌ها در دریا با سرعت بالا حرکت و همچنین با خود تسلیحات نظامی نیز حمل کند که این یک قابلیت جدید در حوزه شناورهای نظامی تندرو است. در صورتی که شناورهای مسابقه‌ای تنها دو سرنشین دارند و یک الی دو کیلومتر مسافت را طی می‌کنند تا به سرعت مورد نظر برسند.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در پایان گفت: این شناور در حال گذراندن مراحل تست‌های نهایی است و فعلاً سلاح‌های سبک توپخانه بر روی آن نصب شده است. همچنین به دنبال نصب موشک بر روی این شناورها نیز هستیم تا در آینده این قابلیت نیز به بخش دفاعی شناورهای تندرو اضافه شود.