همکاری ایران و ایتالیا در توسعه هوش مصنوعی

گروه فناوری الف،   3981129146 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر ارتباطات بر ضرورت همکاری ایران و ایتالیا در توسعه دانش هوش مصنوعی تاکید کرد و گفت: معنای شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست.

به گزارش مهر به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در دیدار با جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران، بر ضرورت ایجاد ارتباط بیشتر و همکاری دانشمندان ایرانی و ایتالیایی باهدف توسعه دانش هوش مصنوعی در دو کشور تأکید کرد و گفت: ایتالیا تاکنون در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی در مقابل فشارهای غیرقانونی آمریکا مواضع بهتر و مستقل‌تری را در قبال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده است.

وی افزود: هم‌اکنون در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تعدادی از شرکت‌های ایتالیایی در ایران فعال هستند و همچنان به همکاری‌های خود با وجود تحریم‌ها و تهدیدها ادامه می‌دهند که این مسئله برای ما بسیار ارزشمند است؛ ما علاقه‌مند هستیم که این رابطه بیش از این توسعه پیدا کند و باید زمینه نزدیکی بیشتر مردم و گسترش همکاری‌های اقتصادی بخش خصوصی در دو کشور را تسهیل کنیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه یکی از موضوعاتی که می‌تواند به نزدیکی بیشتر مردم و فعالان اقتصادی دو کشور منجر شود، ارتباطات و فناوری اطلاعات است گفت: جهان در حال تغییر است. اقتصاد جهان در حال حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال است و آینده جهان در این حوزه رقم می‌خورد؛ بنابراین ضروری است که ما نیز برای آینده خودمان گفتگوهای را به‌منظور ایجاد همکاری‌های مشترک در زمینه اقتصاد دیجیتال آغاز کنیم.

برقراری ارتباط میان دانشمندان ایرانی و ایتالیایی در حوزه هوش مصنوعی

وی افزود: بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا علاوه بر برگزاری رویدادهای علمی مشترک در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکان برقراری ارتباط بین دانشمندان ایرانی و ایتالیایی در این حوزه و به‌طور مشخص هوش مصنوعی فراهم شود.

آذری جهرمی ادامه داد: هوش مصنوعی موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند آینده جهان را دچار تحولات شگرفی کند و بر مباحث مختلف از جمله پزشکی، آموزش، بانکداری، تجارت و... تأثیرگذار باشد. بر این اساس برای آنکه از این عرصه عقب نمانیم ضروری است امکان ارتباط بیشتر و همکاری دانشمندان ایرانی و ایتالیایی را با هدف توسعه دانش هوش مصنوعی در دو کشور فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات با تشریح وضعیت اینترنت، دسترسی همگانی و برنامه‌های توسعه‌ای ارتباطات در ایران در پاسخ به سؤالات سفیر ایتالیا، توضیحات مبسوطی درباره مفهوم و اهداف شبکه ملی اطلاعات ارائه کرد.

شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه معنای شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست گفت: ما مفهومی داریم تحت عنوان ژئوپلیتیک سایبری که بر اساس آن، فناوری در حال ایجاد تغییرات بزرگ در جهان است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در زمان و قرن هوش مصنوعی، کشوری که این علم را داشته باشد غنی‌تر و کشوری که این علم را نداشته باشد روز به روز فقیرتر می‌شود. بنابراین اگر این روند ادامه پیدا کند کشورهایی که برای توسعه دانش هوش مصنوعی بیشترین هزینه را کرده‌اند می‌توانند تبدیل به قدرت بلامنازع اقتصاد آینده جهان شوند.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشورهای جهان برای آنکه در اقتصاد آینده سهمی داشته باشند باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهند گفت: هوش مصنوعی یک ضعف عمده دارد و آن نیازش به داده است. بدون داده اساساً هوش مصنوعی کاربردی ندارد. وقتی آمریکایی‌ها سرویس‌های سراسری ارائه می‌دهند می‌گویند ما به دنبال گلوبالیزم هستیم. کل اطلاعات مردم دنیا را در گوگل، فیس‌بوک، آمازون، علی‌بابا و...  به اسم گلوبالیزم جمع آوری می‌کنند چرا که به این داده‌ها، برای قرن هوش مصنوعی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در همین راستا اتحادیه اروپا GDPR (مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی) را تصویب می‌کند تا دسترسی شرکت‌های آمریکایی و چینی به داده‌های اروپایی‌ها را محدود کند. در برابر این تهدید جهانی، روسیه و هند هم سیاست‌های خاص خود را پیش ‌گرفته‌اند.

ایران در اقتصاد آینده جهان سهم خواهد داشت

آذری جهرمی تصریح کرد: ما هم در ایران برای آنکه در اقتصاد آینده جهان سهمی داشته باشیم سیاستی را پیش ‌گرفته‌ایم تا از داده‌های خودمان حفاظت کنیم تا هوش مصنوعی را مبتنی بر داده‌های داخلی توسعه دهیم. بر همین اساس شبکه ملی اطلاعات به‌نوعی پیش‌نیاز توسعه دانش هوش مصنوعی محسوب می‌شود و این واقعیت شبکه ملی اطلاعات است.

وزیر ارتباطات گفت: بنابراین شبکه ملی اطلاعات مکمل اینترنت است که برای حمایت از اقتصاد داخلی و همین‌طور داده‌های داخلی مورد توجه قرار گرفته است و اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع و یا محدود کردن اینترنت بین‌المللی نخواهد شد.

در این دیدار جوزپه پرونه نیز گفت: ما پیگیر فعالیت‌های روزانه شما در حوزه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم چراکه معتقدیم کاری‌های که شما انجام می‌دهید موردنظر کسانی است که به آینده نگاه می‌کنند و این کارها می‌تواند آینده را رقم بزند.

وی افزود: ما در ایتالیا با دقت خاصی به روابط کشور خودمان با جمهوری اسلامی ایران نگاه می‌کنیم. در این برهه حساسی هم که کشور شما در آن قرارگرفته باوجود فشارها سعی کرده‌ایم که با حفظ استقلال، توسعه روابط را مدنظر قرار دهیم و همچنان کنار شما بایستیم و هیچ‌گاه عرصه را ترک نکرده‌ایم چراکه ما به آینده مناسبات دو کشور بسیار امیدواریم.

سفیر ایتالیا ادامه داد: از پیشنهاد شما برای گسترش روابط برای همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور و ایجاد ارتباط بیشتر میان دانشمندان دو کشور برای توسعه دانش هوش مصنوعی هم استقبال کرده و آمادگی خودمان را برای هر اقدامی در این زمینه اعلام می‌کنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۶۰۲۶۱۹:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
به ایتالیاییها بگویید فعلا" حساب ایرانیان را نبندید هوش مصنوعی پیش کش !
ناشناس۱۳۳۶۲۹۹۲۳:۰۵:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
جناب وزیر اول بگوید هوش مصنوعی چیست بعدا این حرفها را بزند. موقع استخدام رشته ی کامپیوتر را فقط نرم افزار و سخت افزار میشناسند و هیچ اثری از هوش مصنوعی نیست. این یعنی آقایان از کاربرد هوش مصنوعی هیچ اطّلاعی ندارند و فقط از کلاس اسمش موقع سخنرانی بهره میگیرند.

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 4. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 7. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 8. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 9. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 10. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 11. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 12. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 13. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 14. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 15. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 16. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 17. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 18. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 19. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 20. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 21. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 22. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 23. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 24. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 25. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

آخرین عناوین