وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

اميرحسين رحمانی،   3981129085 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

با آغاز تبلیغات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی، نامزدهایی که تایید صلاحیت شده اند تمام تلاش خود را جهت جلب نظر مردم و کسب حمایت آنها به کار بسته اند. بدون شک در این راه، مهمترین بحث ارائه برنامه ها و وعده های نامزدهای انتخابات است. در واقع مردم تمایل دارند به نامزدی رای دهند که تحقق برنامه و وعده هایش  منجر به بهبود و گشایش در زندگی واقعی‌شان شود. به خصوص این که در شرایط فعلی مشکلات بسیار زیادی پیش روی مردم قرار دارد و طبیعتاً یکی از دلایل مشارکت آنها امیدواری به تغییر شرایط زندگی است. از سوی دیگر نامزدهای انتخباتی نیز جهت پیروزی در انتخابات، خواهان ارائه برنامه و وعده هایی منطبق با مشکلاتی از مردمند که شمولیت بیشتری داشته باشد و به نوعی دغدغه تعداد بیشتری از افراد یک حوزه انتخابیه را پوشش دهد.

اما دقیقاً در همین نقطه است که برخی از نامزدهای انتخاباتی برای رای آوری با سوء استفاده از مشکلات مردم به آنها وعده هایی می دهند که هرگز توانایی تحقق آنها را ندارند. عدم توانایی تحقق نیز مرتبط با چندین دلیل است. به عنوان مثال برای به سرانجام رسیدن یک وعده، گاهی نیاز به همراه کردن دیگر نمایندگان یا مقامات اجرایی است که ممکن است این اتفاق رخ ندهد. یعنی نماینده نتواند در یک فرایند همکاران یا مسئولان را مجاب کند که قانون مدنظر وی را تصویب کنند یا بودجه و امکاناتی به حوزه وی اختصاص داده شود. یا این که بعضی وقت ها اسناد و قوانین بالادستی بطورکلی موجب عدم تحقق برخی قول و قرارهای نمایندگان با مردم حوزه انتخابیه می شود. یعنی ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه وعده ای بدهد که از حیطه اختیارات و صلاحیتش خارج است.  از همه مهمتر در شرایط کنونی که میزان دخل و خرج دولت متوازن نیست اخذ بودجه برای بهبود امور یا برای رفع مشکلات یک حوزه بسیار سخت شده است. به این موارد می توان دلایل دیگری را نیز اضافه کرد. 

البته وعده های بزرگ نامزدهای انتخاباتی گاهی با خود پیامدها مخرب و مفسده های دیگری را نیز به همراه دارد. به عبارت بهتر اگر وعده نامزدی که بعداً نماینده می شود بنا به دلایلی که در بالا به آنها اشاره شد محقق نشود فی نفسه چندان اثرات ویرانگری ندارد(البته تکرار این اقدامات در یک دوره زمانی نیز می تواند موجب سوءاعتماد مردم به سیستم سیاسی شود که متاسفانه باید گفت چنین اتفاقی در حال حاضر کم رخ نداده است). مشکل از جایی پیدا می شود که نامزدی با وعده های مختلف و دهن پرکن در انتخابات پیروز و وارد مجلس شود. در این حالت اگر او نتواند کار خود را از طریق قانونی پیش ببرد ممکن است برای رسیدن به هدف خود به سراغ راه های غیرقانونی، زد و بند و تبانی برود. 

در این صورت است که نماینده و مسئول در چرخه ای از فساد گرفتار می شوند. در این حالت نماینده از ابزارهای نظارتی و قانونگذاری خود گروکشی می کند. به عبارتی یک نماینده ممکن است برای اخذ امتیازی در حوزه انتخابیه خود وزیر یا مدیر مربوطه را( شاید از طریق مقام مافوق یا تلاش برای برکناری خود مدیر و دخالت در امور اجرایی)  تهدید به سوال و استیضاح کند. در این صورت احتمالاً وزیر  یا مدیر نیز برای ماندگاری در قدرت و حفظ کرسی، تن به خواسته های غیرمعقول و غیرمنطقی می دهد.  

در این شرایط فساد مانند ویروس بین مقامات و نهادهای مختلف کشور گسترش می یابد و هر مسئولی صرفاً به حفظ پست و مقام و منصب خود توجه دارد. در این حالت آبادی یک نقطه به قیمت خرابی کل تمام می‌شود.

 تجربه نشان داده این فرایند هرگز منجر به پیشرفت پایدار نخواهد شد. به عنوان نمونه اگر نماینده ای موفق شود صنعت یا کارخانه ای را بدون بررسی جوانب برای حوزه انتخابیه خود دریافت کند بعدها همین کارخانه ممکن است به بلایی برای آن منطقه مثلاً به لحاظ زیست محیطی یا ... تبدیل شود. نگاهی مقطعی و نقطه ای به موضوعات چنین سرانجامی را نیز به همراه دارد.

اما این مشکلات چگونه قابل حل است؟

حاکم شدن شفافیت در مجلس شورای اسلامی و در نهادهای اجرایی تا حد زیادی موجب می شود از درخواست های غیرقانونی و غیرمنطقی برخی نمایندگان جلوگیری بعمل آید. همچنین برای اجتناب از چنین وضعیتی باید تفکیکی بین وظایف ملی و محلی برقرار کرد. از سوی دیگر فرایند انتخابات نباید بر مبنای وعده های فردی و تلاش برای فریب مردم پیش برود بلکه می باید احزاب در عرصه سیاسی فعال باشند تا آنها پاسخگو باشند. جرم انگاری وعده های دروغین و بزرگ نیز می تواند در قوانین پیش بینی شود(اینجا را بخوانید)

البته ضرورت دارد خود مردم نیز هنگام انتخابات با آگاهی و تحقیق رای بدهند تاوعده های دروغین برخی نامزدها آنها را فریب ندهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۶۷۸۸۱۰:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
ان‌شاءالله در روز جمعه دوم اسفند ماه 98 حماسه ماندگار دیگری را خلق خواهیم کرد.
ناشناس۱۳۳۶۷۹۱۱۰:۰۶:۰۶ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
همه جای شهر تبلیغ کاندیداهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان است پس چرا ادعا می‌کردند شورای نگهبان تمام کاندیداهای مورد حمایت‌شان را رد صلاحیت کرده است؟
ناشناس۱۳۳۶۷۹۷۱۰:۰۶:۵۷ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
مدعیان اصلاحات با چه رویی این همه هزینه تبلیغات انتخاباتی می‌کنند، در حالی که در این 6 سال مردم از عملکرد آنان خون دل‌ها خورده‌اند. مردم می‌بینند که هزینه این همه تبلیغ از جیب‌شان پرداخت شده است.
ناشناس۱۳۳۶۸۰۰۱۰:۰۷:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
همان کسانی که خبرهای تحریم انتخابات و حمله به شورای نگهبان و... را منتشر می‌کردند حالا با چه انگیزه و حرارتی وارد عرصه تبلیغات انتخاباتی شده‌اند. گویی که از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی نحوه تبلیغات و لیست‌های اعلام شده را آماده کرده بوده‌اند.
ناشناس۱۳۳۶۸۰۳۱۰:۰۹:۴۸ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
مردم چشم هایشان را خوب باز کنند تا به افراد اصلح رای دهند.
یه الفی۱۳۳۶۸۶۰۱۰:۳۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
انتخابات فقط تهران نیست لیست اصولگرایان و اصلاح طلبان در استان ها کجاست؟

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 7. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 8. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 9. چه زمانی سیلی بحران جمعیت را می خوریم؟!

 10. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 11. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 12. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 13. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 14. «دپوی ۳۰۰۰۰ خودرو» توسط خودروسازان «احتکار» نیست؟ + تصاویر

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 17. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 18. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 19. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 20. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 21. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 22. قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی اعلام شد + جدول

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 25. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. اسباب تمسخر دینداری نشویم ...

 3. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 4. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 5. پرونده مدیران سایپا ؛ محکومیت دو نماینده به حبس و اثبات دوباره یک ناکارآمدی

 6. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 7. محکومیت «محمد عزیزی» و «فریدون احمدی» به حبس/ حکم اعدام برای دو متهم پرونده شرکت سایپا/ استعفای وکلای پرونده طبری/ خبر تازه از پرونده حادثه هواپیمای اوکراینی

 8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 9. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 10. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 13. با این تناقض ها جواب مردم را چه باید داد؟

 14. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 15. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 16. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 17. گمانه‌زنی درباره دیدار قالیباف با سورنا ستاری/نان وکیل‌الدولگی برخی نمایندگان/ نظر فرشاد مومنی درباره رونق بورس/کاندیدای اجاره‌ای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد؟

 18. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 19. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 20. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 21. قالیباف: نیازمند الگوی جدیدی برای حکمرانی هستیم/ بخشی از ناکارآمدی‌ها که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته به بحث مدیریتی باز می‌گردد

 22. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 23. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 24. نمایندگان مجلس بعد از پایان نمایندگی به کجا می‌روند؟

 25. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

آخرین عناوین