چرا لیست کامل؟

ناصر ایمانی،   3981129084 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا لیست کامل؟

سوال اینست: که آیا لازم است در روز رای گیری، به یک لیست کامل( مثلا در تهران سی نفر)، رای دهیم؟  اگر چند نفر را که از لیست که می شناسیم، صرفا به آنها رای دهیم چه اتفاقی می افتد؟ اگر اصطلاحا ترکیبی رای  دهیم (یعنی چند نفر از یک لیست دیگر که شناخت داریم) چطور میشود؟


پاسخ: بر طبق تجربه و آمار در ادوار گذشته، ضرورت تام دارد که افراد به یک لیست به طور کامل رای دهند و از رای دادن به چند نفر و یا رای دان ترکیبی حتی الامکان اجتناب نمایند. دلیل این امر آنست که اگر فقط به چند نفر که می شناسیم رای میدهیم و از مابقی حق خود استفاده ننمائیم، امکان اینکه بقیه کاندیادهای آن حوزه از افرادی جایگزین شوند که رای دهنده تمایلی به حضور آنها در مجلس ندارد، زیاد میشود. بالاخص اینکه در حوزه ‌های بزرگتر مانند تهران، انتخابات به مرحله دوم می‌رود.

یعنی رای ندادن به 30 نفر ،امکان دو مرحله‌ای شدن را بیشتر میکند و با توجه به اینکه در مرحله دوم، رای گیری نسبی می باشد. لذا ممکن است افراد نامتجانس بادیدگاه رای دهنده به مجلس راه یابند. لذا باید به هر سی نفر به طور کامل رای داد.


اما چرا باید به یک لیست واحد رای دهیم؟ آیا نمی توانیم  این سی نفر را( در حوزه تهران) از لیست های مختلف انتخاب کنیم؟ پاسخ این است که در مجلس شورای اسلامی، ضرورت فعالیت گروهی و جمعی بسیار زیاد است و اگر افراد متفرقه با گرایش های گوناگون از لیست های مختلف به مجلس راه یابند، امکان توافق آنان در کمیسیون ها و پارلمان ها کمتر خواهد شد.


در کشورهای دیگر چون احزاب در انتخابات حضور می بایند، این مهم از طریق نمایندگانی که از طریق حزب به مجلس میروند، صورت میگیرد. اما در صورتیکه افراد از لیست های مختلف انتخاب شوند، هماهنگی آنها در مجلس کمتر خواهد بود. چون هر نماینده به لیست خودش متعهد می باشد . حضور نمایندگان از لیست های مختلف، این همکاری را به حداقل خواهند رسانید.مجلس محل فعالیت گروهی و جمعی است و باید حتی الامکان ورود نمایندگان به مجلس نیز به صورت گروهی باشد.


فقط جای یک سوال مهم باقی می ماند. اساسا اگر از تمامی افراد یک لیست شناخت کافی نداشته باشیم، چطور می توانیم به آنها رای دهیم؟ پاسخ این سوال بارها داده شده است و مقام معظم رهبری نیز در گذشته به همین موضوع اشاره کردند. پاسخ این است که باید به افرادی که این لیست ها را تهیه کرده و به مردم معرفی کرده اند. اعتماد نمود.


طبیعی است که هیچ کس حتی اهل خبره و سیاست مداران  نیز به طور کامل به سی نفر شناخت ندارند. اما اگر  رای دهنده محترم به جریان یا افراد یا گروهی که این لیست را تهیه کرده اند، اعتماد نماید می تواند به طور کامل به افراد لیست رای دهد.
دقت نماییم که ضرورت حضور افراد هم فکر و متعهد به یکدیگر در مجلس، اهمیت بیشتری از عدم شناخت ما به تک تک افراد لیست دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۶۳۸۶۰۰:۱۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
ببخشید ما لیستی رای نمی دیم بلکه گزینشی از هر جناح با شناخت فقط رای می دیم بی خود صندلی های مجلس رو زیاد کردین چه خبره:/
ناشناس۱۳۳۶۷۲۳۰۹:۲۶:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
شما اصل را ول کرده ای رفتی سراغ فرع؟ مهم شرکت در انتخابات و بالا بردن درصد مشاکرت است. امروز وظیفه آحاد مردم است تا در این انتخابات شرکت کنند.
ناشناس۱۳۳۶۷۲۶۰۹:۲۸:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
من به شخصه بر اساس تعهد شفافیت و مبارزه با فساد رای میدهم.
ناشناس۱۳۳۶۳۹۰۰۰:۲۳:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
پس بحث انتخاب اصلح چی میشه!!؟؟ خوشم میاد همه چیز رو‌ خوب توجیه میکنید!
على اصقر۱۳۳۶۴۱۰۰۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
احزاب بايد جايگزين ليست هاى شب انتخابات شوند تا پس از آن پاسخگو باشند
ناشناس۱۳۳۶۴۲۵۰۱:۰۹:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
تبلیغ لیست می کنید ؟
ناشناس۱۳۳۶۴۳۱۰۱:۱۴:۳۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
لیستی رای دادن یعنی تقلید کور کورانه
عمران۱۳۳۶۵۰۹۰۵:۲۰:۳۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
...در همه جای دنیا حزب های ریشه دار لیست مشخص میدهد و مردم به راحتی از روی شناختی که از «احزاب» دارند لیست خود را مشخص میکنند. در ایران تا بیایی بگویی «حزب»، همه فکر میکنند «وای! پارتی بازی شد!» «وای مافیا درست شد!» «گروه های سیاسی دستشان توی یک کاسه هست» و غیره. یعنی بعد از صد سال از انقلاب مشروطه و تشکیل پارلمان، فرهنگ عمومی سیاسی در حد قبیله ای است. چون احزاب ریشه دار در کشور باقی نمیمانند. کشورهای دنیا احزاب صد ساله یا دویست ساله دارند، در کشور ما امروز حزبی تشکیل بشود برای دوره بعدی انتخابات انشقاق میکند. از طرفی حاکمیت هم نگاه تابو مانند به «حزب» را تشدید میکند، طوری که «جناح» در مقابل «مردم» قرار می‌گیرد. مثلا میگویند «جناح‌ها/«احزاب» به مشکلات مردم توجه کنند». کسی نمیگوید «مردم از طریق احزابشان مشکلات خودشان را پیگیری و حل کنند». حزب ابزاری است برای نمایندگی آرائ و افکار ملت، به هیچ عنوان چیز بدی نیست، خیلی هم ضروریست. خلاصه که مشکلات ما عمیقند و باید کار اساسی کرد با بحث روی جزئیات چیزی حل نمیشود.
فرناز۱۳۳۶۵۳۷۰۷:۱۷:۲۱ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
چرا چهار قبل گلایه کرده بودید که مردم کاملا" لیستی رای می دهند، ولی الان توصیه به لیستی رای دادن می کنید؟
ناشناس۱۳۳۶۶۲۶۰۸:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
با چندین لیست 30 نفره‌ای که اصلاح‌طلبان بیرون داده‌اند معلوم شد آن همه قشقرق و هیاهویی که در اعتراض به رد صلاحیت چند نفر راه انداخته بودند نوعی فریبکاری و شانتاژ رسانه‌ای برای مظلوم‌نمایی بود.
ناشناس۱۳۳۶۶۳۱۰۸:۲۲:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
برای این که حال دشمنان خارجی و عوامل نفوذی‌شان بدتر شود، تصمیم گرفتم به صورت فعال در انتخابات مجلس شرکت کنم، چرا؟ چون 6 سال هر چه توانستند تحقیر کردند، عزت ایرانی را نشانه گرفتند و... و من هم با حضور در پای صندوق‌های رأی پاسخ‌شان را خواهم داد.
ناشناس۱۳۳۶۶۳۹۰۸:۲۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
چند نفر از لیست واحد اصولگرایی تعهد نامه شفافیت و مبارزه با فساد دیده بان عدالت و شفافیت را امضا کرده اند؟
ناشناس۱۳۳۶۶۴۵۰۸:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
به رأی اولی‌ها که ممکن است شناخت لازم از جریان‌های سیاسی کشور و نامزدهای انتخابات نداشته باشند باید کمک کرد که افراد دلسوز انقلاب، کارآمد و دارای سابقه انقلابی و مدیریت جهادی را برای مجلس انتخاب کنند و در دام تبلیغات پرفریب سیاست‌بازان نیفتند.
ناشناس۱۳۳۶۶۸۴۰۸:۵۷:۵۲ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
مجلس به لحاظ ساختاری ایراد دارد و خود بخود نمایندگان را به سمت استفاده از رانت ها و سوء استفاده از موقعیت خود سوق خواهد داد فرق نمی کند نماینده از هر جناحی باشد.سیستم نظارتی که رهبر معظم انقلاب فرمودند بر مجلس شکل بگیرد ولی ناقص و بدون اثربخشی شکل گرفت و رضایت ایشان را برآورده نکرد باید اصلاح شود. متاسفانه رسانه ها فقط به معلولها توجه می کنند به علت ها توجه ندارند.
عجایب شهر۱۳۳۶۷۱۴۰۹:۱۹:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
هر کس باید بتواند در برابر رایی که می دهد پاسخگو باشد. بنابراین افراد باید تا جایی که نامزدها را می شناسند انتخاب کنند و اگر مثلا 30 نفر پر نشد از دیگران و اشخاص و لیست های مورد اعتماد تکمیل کنند. این منطقی تر است تا اینکه فرد یکسره به لیستی که مشخص نیست طبق چه سازوکاری بسته شده است رای دهد و تکرار کند.
ناشناس۱۳۳۶۷۳۸۰۹:۳۲:۴۸ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
نعوذبالله از خدا که بیشتر نمی‌فهمیم. می‌فرماید باید حرف‌ها را شنید و بهترینش را پذیرفت. ما باید یاد بگیریم با هم کار کنیم و با زبان اقناع و استدلال با هم صحبت کنیم و به دنبال منافع مملکت و ترجیح آن بر منافع شخصی باشیم.

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

آخرین عناوین