روایت سردار تنگسیری از بازداشت ۵ جاسوس در آب‌های ایران

گروه جهان الف،   3981128101

فرمانده نیروی دریایی سپاه عصر امروز (دوشنبه ۲۸ بهمن) در همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به بازداشت ۵ جاسوس در آب‌های ایران اشاره کرد.

به گزارش مهر، دریادار علیرضا تنگسیری  اظهار داشت: از یکی از کشورهایی که نفرات آنها را بازداشت کرده بودیم پرسیدم که چطور ۵ نفر از آن سوی دنیا با قایق بادبانی آمدند؟، گفتند: ۸۰ درصد مردم کشور ما شنا بلدند و با دریا در ارتباطند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش نیز گفت: رهبر انقلاب فرمودند دریا برای یک کشور فرصت بزرگ برای حفظ منافع ملی است. ما به آب‌های آزاد در اقیانوس هند و خلیج فارس از جنوب و دریای خزر در شمال دسترسی داریم و بیش از ۹۰ درصد تجارت کالای ما از طریق دریا است که لزوم توسعه دریایی را می‌رساند.

دریادار تنگسیری با اشاره به تحریم‌های صنایع دریایی کشور، افزود: اندیشه‌های دریایی در تفکر مسئولان کشور در سطوح پایین باقی مانده در حالی که نیاز شگرف به توسعه دریانوردی داریم.

محدودیت استفاده از قایق‌های با قدرت بیش از ۹۵ اسب بخار منجر به افزایش قاچاق شده است

وی یادآور شد: سیاست گذاری توسعه دریامحور در کشور می‌تواند به شکوفایی اقتصاد ملی منجر شود. مدیریت سواحل و محیط زیست دریایی یکی از موضوعات مهم در حوزه سواحل است ولی قوانین قدیمی و محدودکننده و دست و پاگیر در دریا از جمله قانون ممنوعیت ارتقای قدرت موتورهای دریایی بالای ۹۵ اسب بخار به افزایش قاچاق منجر شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه بیشتر قاچاق توسط لنج‌ها است نه قایق‌ها، گفت: این اتفاق هم جان انسان‌ها و هم حیثیت کشور را لکه دار کرده است. در حالی که کشورهای عربی از موتورهای با قدرت ۳۵۹ اسب بخار استفاده می‌کنند و بهانه آنها امنیتی است.

هیچ مشکلی برای تأمین امنیت قایق‌های با قدرت بیش از ۹۵ اسب بخار نداریم

تنگسیری ادامه داد: سپاه مسئول امنیت کشور است و تشخیص ما این است که قایق‌های با قدرت موتور بالا هیچ مشکلی برای امنیت ندارند در حالی که ضرباتی که قایق‌های کم قدرت به جان صیادان ما وارد کرده بسیار بیشتر از ضرر امنیتی آن است.

این مقام مسئول در سپاه پاسداران گفت: در حال حاضر قاچاق مواد مخدر با قایق‌های پرسرعت انجام می‌شود و ما نیز قادر به کنترل قایق‌های بالای ۹۵ اسب بخار هستیم. مگر چند درصد ساحل نشینان قاچاقچی هستند.

وی تأکید کرد: اینکه به بهانه قاچاق جلوی افزایش قدرت موتور لنج‌ها را گرفته ایم، توهین به آنهاست. این در حالی است که صیادان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از قایق‌های پرقدرت و پیشرفته استفاده می‌کنند و صیادان ما نمی‌توانند از مزایای این قایق‌های پرقدرت استفاده کنند.

ظرفیت ساخت قایق‌های با سرعت ۱۰۰ نات سرعت

دریادار تنگسیری، با اشاره به نامه نگاری نیروی دریایی سپاه برای حل مشکل قایق‌های کم قدرت صیادان و ساحل نشنیان که به نتیجه نرسیده، گفت: سپاه می‌تواند قایق‌های پرسرعت با سرعت ۱۰۰ نات بر ساعت بسازد که کشورهای پیشرفته نتوانسته اند آن را بسازند.

وی ادامه داد: استعمار ما را از دریا ترسانده و سبب شده که جوانانی که می‌توانند جذب دریا شوند، به دلیل این محدودیت نتوانسته اند در دریا فعال شوند.

فرمانده نیروی دریای سپاه خاطرنشان کرد: از یک طرف جلوی ورود مردم را به دریا به عناوین مختلف مانند محدودیت‌های شناوری می‌گیریم از سوی دیگر صحبت از توسعه دریایی می‌کنیم.

تنگسیری با بیان اینکه هر سه ماه ۵ فروند لنج را از دست می‌دهیم یا غرق می‌شوند، گفت: ناوگان کشتیرانی و نفتکش ما در غرب آسیا نمونه است.

دریادار تنگسیری تصریح کرد: امنیت دریایی با حضور مردم به دست می‌آید و این ادعا منتج به ایجاد بسیج دریایی شد که ۱۷ هزار فروند قایق در این مجموعه نام نویسی کرده اند.

دریادار تنگسیری تصریح کرد: چند سال قبل که یک قایق مسافری واژگون و ۷ شهروند ایرانی درگذشتند، سبب شد تا استفاده از قایق‌های فرسوده کنار گذاشته شود. اگر با قیمت و تسهیلات ارزان نوسازی را به مردم واگذار کنیم، می‌توانیم ناوگان را نوسازی کنیم.

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 6. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 7. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 8. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 9. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 10. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 11. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 12. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 13. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 14. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 8. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 9. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

آخرین عناوین