آنهایی که هنوز از نحوه اجرای یارانه معیشت دولت گلایه دارند

گروه اقتصادی الف،   3981128087

اگرچه دولت اعلام کرد که براساس آزمون وسع، ۶۰میلیون خانوار مشمول یارانه معیشتی هستند، اما بعد از پرداخت نخستین نوبت این بسته در اوایل آذر امسال طی سه مرحله، خانواده های بسیاری از این‌که مشمول بسته معیشتی دولت نشده اند، گلایه مند هستند.

آنهایی که هنوز از نحوه اجرای یارانه معیشت دولت گلایه دارند

به گزارش ایسنا همزمان با افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن، دولت تصمیم گرفت مابه ازای مبلغ افزایش قیمت بنزین را به حساب سرپرستان خانوارهای مشمول که یارانه بگیر هستند، واریز کند. در راستای این تصمیم مبلغ یارانه معیشتی برای خانوارهای یک ‌نفره ۵۵ هزار تومان، برای خانوارهای دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای سه ‌نفره ۱۳۸ هزار تومان، ‌خانوارهای چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شد.

به گزارش ایسنا، بعد از واریز نخستین یارانه معیشتی بنزینی به حساب سرپرستان خانوار در آذر ماه، تعدادی از کارگران و اقشار حقوق بگیر و کم درآمد که شاید در دهک های پایین جامعه قرار دارند، اعلام کردند موفق به دریافت این بسته حمایتی نشدند که در نهایت افزایش گلایه های مردم باعث شد تا ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایتی معیشتی دولت در وزارت کار ساز و کاری برای اعتراض نسبت به عدم واریز بسته حمایتی تعریف کند تا خانوارهایی که این بسته را دریافت نکرده اند، بتوانند اعتراض خود را به دولت اعلام کنند. به همین منظور خانوارهایی که مشمول این بسته نیستند، می توانند برای ثبت درخواست رسیدگی اعتراض خود به سایت Hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند و اگر نسبت به اطلاعات آن اعتراض دارند به دولت اجازه دسترسی به اطلاعات اموال خود را بدهند.

اما این اجازه پایان ماجرا نبود و خود موجب گلایه و اعتراض بیشتر مردم شد چراکه معترضان با اطلاعات و آمار و ارقام عجیب و متفاوت با شرایط زندگی خود (به گفته خودشان) مواجه می شوند.

مهرداد که به گفته خودش دفتر بیمه دارد یکی از معترضانی است که کمک معیشت به حساب خانواده اش، واریز نشده و می گوید: در حالیکه خانواده سه نفره ما یارانه بگیر است به دلیل گردش مالی بالای ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین یک سفر خارج که دو سال پیش با همسر و فرزندم به ترکیه داشتم از این یارانه محروم شده ام.

او می گوید: متاسفانه هزینه هایی را که مشتریان بابت بیمه به حساب من پرداخت می کنند در این سامانه به عنوان تراکنش و گردش مالی ام محاسبه شده، در حالیکه این رقم را در نهایت به حساب صندوق بیمه مرکزی واریز می کنم و تنها درصدی نزد من باقی می ماند.

حسین یکی دیگر از معترضانی است که این کمک به حسابش واریز نشده و می گوید: ویزیتور یک شرکت مواد غذایی هستم و مشتریان هزینه خریدهای خود را به حساب من واریز می کنند و من در نهایت این رقم را باید به حساب کارخانه بازگردانم و به دلیل تراکنش بالا از کمک معیشت دولت محروم مانده ام و این بی انصافی است، چرا که مستاجر هستم و دارایی چندانی ندارم.

زن میانسالی که به گفته خودش مستمری بگیر بوده و به همراه پسر مجردش زندگی می کند نیز از حذف یارانه معیشتی خود گلایه دارد که بعد از اعتراض در سامانه و در جواب آمده که پسرم چون خودرو خارجی و درآمد نسبتا خوبی دارد و چند سفر خارجی داشته من نیز از این بسته باید محروم شوم.

به گفته او، پسرش برای آینده خود کار می کند و هزینه ای در زندگی من نمی کند، اما با توجه به اینکه مجرد بوده و من نیز به عنوان مستمری بگیر همسرم که راه درآمد دیگری ندارم از این کمک محروم مانده ام.

مریم که از حذف بسته معیشت مادر خود گلایه دارد نیز می گوید: متاسفانه در این سایت اگر دارایی افراد بی ارزش باشد، لحاظ نمی شود، اما اگر اندکی دارایی حتی متعلق به شخص دیگر داشته باشیم به ریز منتشر می شود. به شخصه افرادی را می شناسم که دارایی بالایی داشته و خودرو خارجی سوار می شوند و نه تنها هنوز یارانه بگیر هستند، بلکه مشمول کمک معیشت دولت هم شده اند.

علی نیز از محروم شدن خانواده چهار نفره خود از بسته معیشت دولت می گوید که پدر و مادرم هر دو بازنشسته فرهنگی هستند و فیش حقوقی هر دو آنها حتی بالاتر از ۵ میلیون تومان نیست و با وجودی که هنوز یارانه بگیر هستیم، این بسته به ما تعلق نگرفته است.

او تاکید می کند: خانواده ما دارایی خاصی به غیر از یک آپارتمان ۱۱۰ متری و یک خودرو ایرانی ندارد، اما در جواب اعتراض ما در سایت آمده «چون دو فرزند خانواده سفر خارجی داشته اند، بسته معیشتی دولت مشمول ما نمی شود».

غزل نیز که از تمکن نسبی خانواده خود می گوید، اما از تعلق نگرفتن سبد معیشت به پدر و مادرش گلایه دارد و توضیح می دهد: مادرم خانه دار و پدرم بازنشسته ذوب آهن است که بعضا هر چند ماه یکبار حقوقش را با تاخیر دریافت می کند و با وجودی که یارانه بگیر است، از دریافت یارانه معیشت محروم شده اند.

او می گوید: در جواب اعتراض پدرم در خصوص دریافت نکردن سبد معیشت، در سایت اعلام شده که به دلیل اینکه برادرم یک سفر خارجه و دو خودرو پراید مدل پایین دارد، پدرم نیز مشمول یارانه معیشت دولت نمی شود، در حالیکه برادرم حدود پنج سال پیش ازدواج کرده و هنوز یارانه اش را از پدرم جدا نکرده است.

او می گوید: برادرم در ابتدا خودرو پژو پارس داشت که بعد از ازدواج برای راحتی خود و همسرش آن را به خودرو پراید مدل پایین تبدیل کرد.

خانم دیگری که مشمول کمک معیشت دولت نشده و در سایت اعتراض زده می گوید: چطور وقتی مستمری بگیر هستم و تنها یک خانه کلنگی دارم جزو سه دهک پایین جامعه نیستم در حالیکه حقوقم حدود ۲ میلیون تومان است.

او ادامه می دهد: متاسفانه در جواب سامانه آمده به دلیل اینکه دخترم کارمند دولت بوده و گردش مالی خانواده ما سالانه بالاست مشمول این کمک نمی شویم در حالی که به غیر از حقوق مستمری من و حقوق دخترم درآمد دیگری نداریم. با این حال در پیگیری دوباره عنوان شده که مجدد امکان اعتراض وجود دارد، اما اگر در سامانه مستندات ما قبول نشد حتی در پیامی عنوان شده که احتمال قطع یارانه ما وجود دارد و اکنون دو دل هستم چراکه ممکن است یارانه مان نیز قطع شود.

اما مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به آخرین وضعیت بسته حمایتی دولت به ایسنا، می گوید: باید توجه داشت دولت قصد ندارد بسته حمایتی جدیدی به مردم ارائه دهد و بسته معیشت همان کمک هزینه بنزین بود که دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین به حدود ۶۰ میلیون نفر پرداخت کرد و در این میان افرادی که مشمول کمک معیشت دولت نشده اند، نسبت به این موضوع اعتراض دارند که البته دولت سامانه ای برای اعتراضات مردم در نظر گرفته است.

محسن نیرومند با بیان اینکه در اصفهان حدود ۳۰۰ هزار خانوار نسبت به عدم دریافت کمک معیشت دولت اعتراض کرده اند، تاکید می کند: البته آماری از اینکه به چه تعداد از معترضان اصفهانی کمک معیشت پرداخت شده، در دست نداریم، اما در کل کشور بعد اعتراض در سامانه حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر کمک معیشتی دولت را دریافت کرده و به آمار ۶۰ میلیون نفر اضافه شده اند.

او توضیح می دهد: دلایل عدم تعلق بسته معیشتی بنزین به خانوارها، در سامانه به خود آنها اعلام می شود و حتی فرد می‌تواند پرینت دلایل را بگیرد و دوباره می توانند درخواست اعتراض بزنند البته باید استدلال جدیدی داشته باشند.

نیرومند با تاکید بر اینکه برای خانوارهایی که بسته حمایتی دولت را دریافت نکرده اند هنوز فرصت اعتراض وجود دارد، می گوید: مراحل مختلف اعتراض به این گونه است که اگر فردی استدلال های سامانه وسع را نپذیرفت، باید اجازه دهد دولت به مسائل مالی وی ورود پیدا کند و اطلاعات مالی اش را چک کند.

او در جواب برخی از این معترضین، توضیح می دهد: اگر فرزند ذکور خانواده ای بعد از  ازدواج هنوز عضو خانوار پدر باشد و عضویت خود را جدا نکرده، در مجموع اقدامات مالی وی برای همان خانوار پدری محاسبه می شود، چراکه سامانه هوشمند نیست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان می گوید: خانواده هایی که یارانه خود را جدا نکرده اند، اکنون نیز می توانند اقدام به این کار کنند و با درخواست مجدد در سامانه پدر و سرپرست اصلی خانوار دوباره مشمول بسته معیشت دولت می شوند.

او البته تاکید می کند که این جداسازی ارتباطی با اداره کار ندارد و فرد باید با مراجعه به پلیس +۱۰ یارانه معیشت خود را جدا کند و دوباره در آزمون وسع شرایط خانوار مورد بررسی قرار گرفته که در صورت تایید، آن خانوار مشمول کمک معیشت دولت قرار خواهد گرفت.

نیرومند در خصوص گلایه بسیاری از افراد که می گویند به دلیل یک یا دو سفر خارجی از دریافت این بسته معیشت دولت جا مانده اند، تصریح می کند: یک یا دو سفر خارج دلیلی برای قطع یارانه و یا عدم دریافت کمک معیشت دولت نیست ولی اگر خانواده ای از سال ۱۳۹۲ تاکنون سه سفر خارجی غیرزیارتی داشته، این موجب قطع یارانه و بسته معیشت خانواده آنها می شود.

 او در خصوص اموال و دارایی ها نیز توضیح می دهد: داشتن دو خودرو حتی اگر پیکان مدل پایین هم باشد و مجموع آن به ۵۰ میلیون تومان هم نرسد باعث قطع بسته معیشت دولت می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه می دهد: اگر درآمد یک خانواده دو نفره بالاتر از ۵ میلیون تومان باشد بسته معیشتی به آنها تعلق نمی گیرد، همچنین داشتن دو خودرو منزل بالای ۹۰۰ میلیون تومان، خودرو بالای ۳۰۰ میلیون تومان، دریافت وام ۳۰۰ میلیونی، داشتن سه کارگر بیمه شده و ... موجب حذف خانوارها از بسته معیشت دولت می شود.

او تصریح می کند: این موارد توسط سیستم بررسی می شود و به طور قطع سیستم نیز اشتباه می کند و این توان را ندارد که اطلاعات را به صورت هوشمند اندازه گیری کند.

او با تاکید بر اینکه بالای ۸۵ درصد اعتراضات بعد از رسیدگی به نوعی نابجا است، می گوید: البته مردم بعد از متوجه شدن موارد فوق، همچنان نسبت به عدم دریافت بسته معیشت دولت گلایه دارند به عنوان مثال می گویند «یک خانواده پنج نفری با داشتن دو خودرو پراید چطور می توانند متمکن باشند.

نیرومند تاکید می کند: متاسفانه این سامانه متمرکز در کل کشور است و استان ها هیچ اختیاری برای حذف، اضافه و تغییرات ندارند و مردم تنها از طریق این سامانه می توانند اعتراض خود اعلام کنند.

او می گوید: دولت در ابتدای این طرح اعلام کرد که به ۱۸ میلیون خانوار (۶۰ میلیون نفر) کمک معیشت پرداخت می کند که بعد از اعتراضات بسیار پذیرفت که تا دو میلیون خانوار دیگر را می تواند به این طرح اضافه کند و تا امروز حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برای دریافت بسته معیشت دولت به طرح اضافه شده اند.

اگرچه دولت راهی برای اعتراض مردم در خصوص عدم تعلق یارانه معیشتی درنظر گرفته و محدودیت زمانی برای اعتراضات خانوارها وجود ندارد، اما به نظر می رسد دولت و تصمیم گیران امر باید در برخی بندها و ارقام و هزینه های این بسته حمایتی تجدیدنظر کند، چراکه به گفته خانوارهای جامانده از این کمک، در راستی آزمایی این سامانه در ارائه اطلاعات و دارایی های آنها ایراداتی وجود دارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

  3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

  5. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

  6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

  8. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

  9. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

  10. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

  11. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

  13. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

  14. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

  15. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

  16. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  17. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

  18. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

  19. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  20. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

  21. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

  22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  23. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

  24. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

  25. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

  آخرین عناوین