کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3981128067 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

شهر ۹۰۰ ساله مونیخ سرگذشت عجیب و غریبی دارد؛ شهری که شاهد اولین کودتای نافرجام هیتلر در سال ۱۹۲۳ بود و با قدرت گرفتن نازی ها به پایتخت آنها تبدیل شد و در جنگ جهانی دوم ۵۰ درصد از شهر و بیش از ۹۰ درصد از مراکز فرهنگی و تاریخی آن ویران شد اما با پایان یافتن جنگ و شکست آلمان، به سرعت دوران شکوفایی خود را آغاز کرد و در مدت کمتر از ۲۵ سال به نقطه ای رسید که میزبان بازی های المپیک ۱۹۷۲ شد و براساس آمار مراجع بین المللی و در کمتر از ۶ دهه، به سومین شهر جهان از نظر استاندارد زندگی تبدیل شده است. 

حالا ۵۷ سال است که این شهر ثروتمند و قلب فناوری های جدید آلمان، میزبان یکی از مهمترین کنفرانس های شناخته شده در مسائل سیاست های بین المللی امنیتی و نظامی است. «کنفرانس امنیتی مونیخ» از پاییز۱۹۶۳ و به ابتکار یکی از ژنرال های نظامی آلمانی در جنگ جهانی دوم شکل گرفت و در سالهای نخستین حیات خود محفلی محدود برای دیدار و گفتگو و تبادل نظرهای مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی آلمانی با مقامات مهمترین متحد خود یعنی ایالات متحده آمریکا بود.

دایره مهمانان و شرکت کنندگان در دهه اول کنفرانس امنیتی مونیخ بسیار محدود بود به گونه ای که شاید به بیست نفر هم نمی رسید اما برای آلمانی ها فرصت مهم و ارزشمندی بود. حلقه شرکت کنندگان این کنفرانس در طول جنگ سرد به تدریج به برخی از اعضای ناتو گسترش پیدا کرد و تبدیل به جمعی بین آتلانتیکی برای گفتگو در خصوص مهمترین مسائل این دوران شد؛ با پایان جنگ سرد، دستندارکاران این کنفرانس مرحله عبور از حلقه محدود ناتو و آتلانتیک را آغاز کردند و ابتدا پای مقاماتی از اروپای مرکزی و شرقی و بعدتر، روسیه و به دنبال آن سه قدرت نوظهور اقتصادی یعنی هند، برزیل و چین را به آن باز کردند؛ با تحولات یک دهه اخیر در خاورمیانه، رهبران و سیاستمداران این منطقه نیز چند سالی هست که وارد مباحث و جلسات آن شده اند.

«کنفرانس امنیتی مونیخ» یا هر عنوانی که به آن بدهیم ( از جمله داووس امنیتی )، در حال حاضر یکی از گعدهای جدی در مسائل کلان بین المللی است که هر ساله در فوریه میزبان بیش از ۳۰۰ نفر از شخصیت ها و مقامات و سیاستمداران طراز اول جهان است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از جمله شخصیت ها و سیاستمداران خاورمیانه است که در سالهای اخیر پای ثابت و فعال کنفرانس امنیتی مونیخ بوده است. بر حسب اتفاق، موضوع اصلی کنفرانس امسال «بی غربی گرایی» (westnessless) بود که ظریف در آخرین کتاب خود (به همراه سه تن دیگر از نویسندگان) با عنوان «دوران گذار روابط بین الملل در جهان پساغربی» به آن پرداخته است. نویسندگان کتاب دوران گذار روابط بین الملل به این موضوع می پردازند که «تغییرات دوران گذار تنها به جغرافیای جهان غرب محدود نیست. بسیاری از تحولات دوران‌های گذار پیشین عمدتاً در جغرافیایی اروپایی و غربی صورت می‌پذیرفت و مناطق و جهان‌های غیرغربی هم عمدتاً یا موضوع و یا میدان این تحولات محسوب می‌شدند، اما در این دوران جغرافیا هم مانند تاریخ معنای جهانی پیدا کرده و از تصویر اروپا محور و غرب محور فاصله‌ گرفته ‌است.

جهان غیرغربی در مسیر قدرت‌یابی در دوران گذار متناسب با منافع و اهداف خود می اندیشد. بدیهی است تفاوت در اندیشه و منافع، آثار و پیامدهای متفاوتی بر این دوران بر جای خواهد نهاد. از این رو، نظام بین‌الملل به میدان تعامل و همکاری و تقابل و منازعه و کنش و واکنش کنشگران غربی و غیرغربی تبدیل شده است.

در حال حاضر آینده نظام بین‌الملل بر اساس ظهور و قدرت نمایی قدرت‌های نوظهور غیرغربی تعریف و تحلیل می‌شود، اما روشن است که موضوع چرخش و جابه‌جایی قدرت و برآمدن قدرت‌های نوظهور تنها یکی از مشخصه‌های سیاست جهانی دوره گذار به شمار می‌آید و نمی‌توان همه فرایندها، تغییرات و پدیده‌های این دوران را از تنها روزنه قدرت‌های نوظهور نگریست.»

کنفرانس مونیخ 2020 با محور قرار دادن موضوع روندهای جهانی در فاصله گرفتن و تمرکز زدایی از غرب در دستور کار خود، میزبان مقامات، سیاستمداران و شخصیت های متعددی از سراسر جهان بود و وزیر امور خارجه ایران، به نمایندگی از یک نظام سیاسی که دارای نگاه ویژه ای به فعل و انفعالات و ساختار و نظم حاکم بر نظام بین الملل است در آن شرکت کرد.

ایران در این عرصه، اگر نگوییم پیشرو که حداقل به نسبت همسایگان و کشورهای هم طراز خود، همواره رویکردی را از خود نشان داده است که به سادگی هنجارها و روندهای تحمیلی زاییده شده از مرکزیت غرب را نپذیرفته و در مقابل آن روایت های خود را هم عرضه کرده است.


وزیر خارجه ایران از فرصت حضور سه روزه در این کنفرانس برای دیدار و تبادل نظر با طیف گسترده و وسیعی (بیش از 20 مقام رسمی و ده ها دیدار و برنامه جانبی با شخصیت های بین المللی و رسانه ها) از همتایان و شخصیت های بین المللی استفاده کرد تا در دوران پس از ترور سپهبد شهید سلیمانی، و عیان شدن رویکرد یکجانبه گرایانه و مغرورانه کاخ سفید نشینان در وادار کردن کشورها به تبعیت از خواسته های نامشروع آمریکا بویژه تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران و همچنین برخی تحرکات اروپایی ها برای همسویی با فشارهای واشنگتن جهت فعال کردن مکانیسم ماشه در برجام، بیان کننده مواضع و دیدگاه های ایران در خصوص مهمترین مسائل مرتبط با کشورمان و مسائل منطقه ای و بین المللی باشد.

حضور ایران در اینگونه ابتکارات و نشست های بین المللی مانعی جدی در تحمیل و برجسته کردن روایت های یک سویه علیه ایران خواهد بود که بدون تردید می تواند تلاش آمریکا برای انزوای ایران در چارچوب سیاست فشار حداکثری را خنثی کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۴۹۹۲۰۰:۱۶:۵۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
از مردم انتظار می‌رود به کسانی رای دهند که روزه خود را در سفارت انگلیس خبیث افطار نکنند، با موگرینی سلفی نگیرند، از نجومی‌بگیران حمایت نکنند، فاصله طبقاتی را کاهش دهند به ندای شهید عزیز سلیمانی لبیک بگویند و کشور را از وابستگی نجات دهند و به اقتصاد مقاومتی تکیه نمایند.
ناشناس۱۳۳۵۱۰۱۰۴:۲۱:۴۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
رویکرد آمریکا در دوران ترامپ چنان یکجانبه و مغرورانه است که حتی صدای هم‌پیمانان سابق خود مثل فرانسه و آلمان را هم درآورده. به نظر من ایران بعد از زدن پایگاه عین الاسد جایگاه خود را در مواجه با آمریکا کاملا ثابت کرد. اکنون وقت آن است که ما خود را به تقویت داخلی اقتصاد و بنیه مردممان متمرکز کنیم و بنشینیم تا خود ترامپ و دار و دسته اش با دنیا در بیافتند و با دیگران هم از بالا و با غرور صحبت کنند و ما هم از این میدان منافع خواهیم داشت.
ناشناس۱۳۳۵۱۱۲۰۶:۳۴:۱۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
خبر داريد كه در اين كنفرانس جناب ظريف با سناتورهاي امريكايي ملاقات كرده و شان ايراني را زير سوال برده
سید۱۳۳۵۳۵۶۱۰:۵۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
یا دوست نا آگاهی هستی ، یا دشمنی بسیار زیرک !
ناشناس۱۳۳۵۱۱۴۰۶:۳۶:۰۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
افرین :)).
ناشناس۱۳۳۵۱۲۴۰۶:۵۱:۵۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
شخصيت بارز ظريف موجب شده توجه ها به سياست وموضع ايران در كنفرانسي بيشتر گردد
ناشناس۱۳۳۵۴۱۴۱۱:۳۰:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
امیدواریم آلمان این بار به هواپیمای ظریف اجازه سوختگیری بدهد.
یه الفی۱۳۳۵۱۴۷۰۷:۳۱:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بازهم روایت ظریفی تعریف جواد باید منتظر بود تا ببینیم آنچه روایت می شود چقدر واقعی است؟
ناشناس۱۳۳۵۱۵۴۰۷:۴۱:۰۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
استفاده اس کلمه ((گعده های)) در حالی که واژه زیبای فارسی ((نشست های)) هم با معنی تر و هم قابل فهم تر است
ناشناس۱۳۳۵۱۶۳۰۷:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
دلتان رابه توهمات خوش نکنید...
ناشناس۱۳۳۵۱۷۳۰۸:۰۷:۲۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
برای ریشه‌کن کردن نفوذ دشمن در ایران اسلامی باید رویش‌های انقلابی اتفاق افتد، رویش‌ نیروهایی که مملو از ایمان، شجاعت و خدمت هستند و برای عمل به مسئولیت‌شان در برابر مردم سر از پا نمی‌شناسند نه کسانی که هنوز به دنبال به دست آوردن اعتماد غربی‌هایی هستند که از ابتدای حضورشان در ایران فقط قتل و غارت ثبت شده است.
ناشناس۱۳۳۵۱۷۴۰۸:۰۷:۵۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
اتحاد و همبستگی برای حضوری حماسی در انتخابات می‌تواند تمام معادلات و نقشه‌‌های شوم دشمنان را نابود کند. امنیت، آرامش و رفاه اجتماعی با حضور پای صندوق رای امکان‌پذیر است و غیر از این یعنی اجازه مداخله بیگانگان در امور داخلی کشور. این فاجعه امنیتی را همان کسانی می‌خواهند که به صورت نمایشی انتخابات را تحریم کرده‌اند.
ناشناس۱۳۳۵۲۰۷۰۸:۳۴:۴۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
(بی غربی گرایی ) یعنی چه؟
ناشناس۱۳۳۵۲۲۹۰۸:۵۱:۳۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
در این شرایط معامله قرن ترامپ جانی و شهادت سپهبد شهید سلیمانی سخن گفتن از مذاکره تعارف کردن جام زهر است.
سید۱۳۳۵۳۶۲۱۰:۵۳:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
درود بر ظریف ، سردار دیپلماسی .

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  4. به چه قیمت؟

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  8. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  9. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  12. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

  13. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  14. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  15. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  16. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

  17. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

  18. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

  19. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  20. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

  21. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  22. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

  24. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

  25. موسوی: سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

  آخرین عناوین