حجت الاسلام پژمانفر در گفتگو با الف مطرح کرد؛ نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

گروه سیاسی الف،   3981127116 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود، گفت: نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم باید باشد.

نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

حجت الاسلام و المسلمین نصراله پژمانفر نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی است. وی متولد  1343 از مشهد و دارای تحصیلات حوزی در مدارس مختلف از جمله مدرسه مروی است. سوابق و فعالیت سیاسی و مذهبی وی به قبل از انقلاب بر می گردد.

حجت الاسلام پژمانفر در دوران دفاع مقدس بارها به جبهه اعزام و چندین بار هم مجروح شد. وی که از یادگاران آن دوران است، جانباز 40 درصد هم است. پژمانفر بعد از جنگ تحصیلات حوزی را ادامه داد و به استادی معارف دانشگاه و حوزه رسید. وی دارای مسئولیت های مختلف در حوزه علیمه خراسان (وقت)  و معاون فرهنگی و تربیتی المصطفی و معاون آموزش و پژوهش حوزه علیمه خراسان شد.

وی نماینده مشهد و کلات در مجلس نهم شد و با عضویت در کمیسیون فرهنگی  رئیس کمیته رسانه و هنر این کمیسیون شد.

در مجلس دهم هم به مدت یک سال رئیس کمیسیون فرهنگی بود.

خبرنگار الف در آستانه انتخابات مجلس یازدهم با وی به گفتگو نشست. متن زیر حاصل این گفتگوست.

-آقای پژمانفر در صورت ورود شما به مجلس، اولین اولویت شما در مسیر قانونگذاری و نظارت چیست؟.
*به نظرم در مجلس یازدهم بیشتر باید به نظارت توجه کرد. البته مجلس یازدهم هم در حوزه قانونگذاری و نظارت باید برنامه محور باشد. اما آنچه در مجلس دهم بعنوان ضعف احساس می شود، ضعف در نظارت است. چون قوانین فراوانی وجود دارد که اجرایی و عملیاتی نشده است. مثل قانون تسهیل ازدواج که در سال 84 مصوب شد و قوانین متعدد دیگر.
مساله بعدی تنقیح قوانین است. یکی از روشهای اشتباه در مجلس این بود که بجای اینکه قوانین موجود را اصلاح کنند، قوانین جدید وضع و مصوب می شد که با قوانین قبلی مغایرت می داشت.
همچنین در مجلس دهم برخی از مضوعات مهم مثل موضوع جمعیت، صداوسیما و فضای مجازی در دستور و الویت قرار نگرفت.

-شعار انتخاباتی شما چیست و چرا آن را برگزیدید؟
*شعار انتخاباتی ما از اول انجام وظایف نمایندگی بود. از شعارهای خاصی که رویکرد پوپولیستی و جذب مخاطب دارد، پرهیز کردم. یعنی از بحث هایی که قشنگ است اما به نتیجه نمی رسد، پرهیز کرم. ما یک عهد و پیمان بین خود، خدا و ملت بستیم و در دفتر کار خود هم آنرا قید کردیم که بر این عهد باقی خواهم بود.

-مهمترین مشکل مردم چیست؟
*مردم مشکلات متعددی دارند. عدم شفافیت یکی از این مشکلات است. روشن نبودن برنامه های جاری در کشور مردم را آزار می دهد. مردم دچار یک نابسامانی در برنامه ریزی هستند. نمی دانند چه کار باید بکنند. این موضوع همه را به سمت روزمرگی برده است. در حوزه اقتصاد، صنعت، کشاورزی یک بلاتکلیفی در جامعه ایجاد شده که آزار دهنده است. این عرصه ها غیر فعال شده که موجب ضرر و زیان به مردم شده است.
مردم همچنین از نظر اقتصادی و اشتغال رنج می برند. سفره مردم به دلیل بی تدبیری مسئولین کوچک و کوچکتر شده است. امروز معیشت مردم  دچار مشکل شده است.
مردم از بحرانها و آسیب های فرهنگی رنج می برند. این بحرانها در بخش اقتصادی هم خود را نشان می دهد. باید برنامه ریزی دقیقی در این زمینه شود اما متاسفانه برنامه ای در این زمینه نمی بینیم.

-برای رفع این مشکلات چه پیشنهادی دارید؟
* به نظرم اگر مجلس یازدهم یک مجلس هماهنگ باشد و تعلق خاطر  نمایندگان در مسائل کلان یکی و نزدیک هم باشد،، مشکلات حل و فصل خواهد شد اما اگر نمایندگان هماهنگ نباشند، نمایندگان وقت می گذارند در مجلس حضور می یابند اما مشکلات همچنان وجود خواهد داشت و خروجی از آن بیرون نمی آید.

-مهمترین اشکال و نقطه ضعف مجلس دهم چیست؟.
*مجلس دهم، نقش اساسی در حل مسائل نداشت. چون نمایندگان ارتباطی با مردم و جامعه نداشتند.
خیلی از افراد نتوانستند ببینند در جامعه چه می گذرد تا بر اساس آن برنامه ریزی کنند.
مجلس نتوانست زبان ملت باشد. تریبون مجلس نتوانست در احقاق حق ملت جلو برود. به همین دلیل اتفاقات نامناسبی افتاد و به دلیل ضعفی که وجود داشت نقش مجلس کم رنگ شد. 
جلسه سران قوا که در برخی از موارد لازم بود اما از حد فراتر رفت و به موضوع قانونگذاری هم رسید. این به دلیل ضعف در مدیریت داخل مجلس بود که مجلس را از گردونه خارج کرد و یک فضای ناکارآمدی به مجلس تحمیل شد.

- آیا خود را طرفدار شفافیت(شفافیت آرا و فعالیت های نمایندگان مردم) می دانید؟.
*من خودم از طراحان طرح شفافیت بودم. پیگیر شفافیت آرای بصورت داوطلبانه هم بودم. تلاش کردیم که اگر نتوانسیم این موضوع را به قانون تبدیل کنیم، حداقل نمایندگان بصورت داوطلبانه آنرا انجام دهند.

-مجلس کارآمد از نظر شما چه مجلسی است؟ 
*مجلسی کار آمد است که مشکلات مردم را ببیند. امروز مجلس بالاترین تاثیرات را در کشور می تواند داشته باشد اگر ریل گذاری و نظارت مجلس دقیق باشد، هیچ موقع کشور دچار خلاء که موجب کندی در مسیرشود، نخواهیم بود.امیدواریم مجلس کارآمد و قوی تشکیل شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۴۶۰۸۱۷:۳۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
رای دادن به نامزدهای مومن، کارآمد، پاکدست و معتقد به عزت و اقتدار ملی کشور موجب خواهد شد دنیا و آخرت افراد جامعه درست بشود. پس باید به مدیران انقلابی و جهادی میدان داد که با تعهد و تخصص خویش پیشرفت کشور را رقم بزنند و دشمن را نومید سازند.
ناشناس۱۳۳۴۷۴۴۱۹:۵۹:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
نظرت در مورد دولت انقلابی نهم و دهم چیست؟ آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه.
ناشناس۱۳۳۵۱۶۲۰۷:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
همه میگن مشکل اقتصادی و معیشتی را باید حل کرد ولی کسی تا الان برنامه ای برای برون رفت ارائه نداده است این مشکل معیشتی مردم فقط لفظی شده در دهان این نامزدها تا با این لفظ ذهن مردم را به طرف خودشون بکشند . برنامه بی برنامه
ناشناس۱۳۳۴۶۱۱۱۷:۳۴:۴۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
حتما كه جناب پژمانفر زبان ملت هست . فقط تعريف ملت كيه و چيه ما نميدونيم. از نظر ما زبان ملت مطهري و صادقي بودن كه صد البته بر تابيده نشدن
ناشناس۱۳۳۴۶۱۷۱۷:۳۸:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
در عرصه مدیریت دفاعی و موشکی خیلی راحت می‌‌توان بسیاری از موانع و مشکلات تولید را با توان جوانان متخصص این کشور برطرف کرد. مشروط به اینکه به این قشر خلاق به عنوان یک فرصت نگاه شود.
ناشناس۱۳۳۴۶۲۰۱۷:۳۹:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
شهید رجایی به همه مسئولین حجت است. او به همگان آموخت که می‌توان قبای وزارت، نخست‌وزیری و ریاست جمهوری بر تن نمود اما جز خادمی ملت شأنی برای خود قائل نبود. وظیفه ماست در انتخابات گزینه‌هایی از جنس شهید رجایی را بر صندلی‌های مجلس بنشانیم تا شاهد پیشرفت و کاهش طبقاتی باشیم.
ناشناس۱۳۳۴۸۸۸۲۲:۱۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
اگر کسی از جنس رجایی پیدا کردی حرفت درسته همه اونها همون اول انقلاب ترور شدن
ناشناس۱۳۳۴۶۲۳۱۷:۴۰:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
انتظار می‌رود کسانی که دغدغه دین، نظام و پیشرفت کشور را دارند ان‌شاءالله به صحنه بیایند تا شاهد پیروزی قطعی جریان انقلابی و جهادی و حل مشکلات کشور باشیم.
ناشناس۱۳۳۴۸۲۶۲۱:۲۴:۵۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
دوست عزیز الان کسی عملا دغدغه دین ندارند دودستی چسبیدن به قدرت وسیاست دین خدا مظلوم واقع شده است
ناشناس۱۳۳۴۶۲۴۱۷:۴۱:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
اگر از افراد و کاندیداها شناخت نداریم و تحقیق برایمان مسیر نیست از افراد امین و صاحب‌نظر کمک بگیریم. به هر حال خود را از حق رأی و مشارکت در تعیین سرنوشت خویش در انتخابات که یک وظیفه ملی و دینی است محروم نکنیم.
ناشناس۱۳۳۴۶۲۷۱۷:۴۲:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
به کسانی که عملکرد ناصواب برخی مدیران را به حساب نظام و اسلام می‌گذارند عرض می‌کنم، اشتباه نکنید، اسلام به ذات خود ندارد عیبی، در ثانی با حضور حماسی خود در دوم اسفند مدیران لایق را انتخاب کنید
ناشناس۱۳۳۴۶۲۸۱۷:۴۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
ان‌شاءالله ملت در حالی به استقبال عید نوروز 99 خواهد رفت که یک مجلس انقلابی و جهادی و جوان و پاکدست، متعهد و متخصص و خادم ملت شکل گرفته باشد.
معلم۱۳۳۴۸۲۵۲۱:۲۴:۴۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
مانند دوران احمدی نژاد که ۶۳۰ ملیارد دلار را بی حساب و کتاب خرج کردندو با ان درامد سرشار به فکر روزی که قیمت نفت پایین و تحریم نبودند.
ناشناس۱۳۳۴۶۳۱۱۷:۴۴:۳۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
در این شرایط معامله قرن ترامپ جانی و شهادت سپهبد شهید سلیمانی سخن گفتن از مذاکره تعارف کردن جام زهر است.
ناشناس۱۳۳۴۶۳۳۱۷:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
نمایندگان مجلس دهم، لوایح‌‌FATF ، CFT ، پالرمو و 2030 را به صحن مجلس بردند و ده‌ها مورد دیگر را می‌توان نام برد که هیچ‌ ارتباط مستقیمی با مطالبات مردم به خصوص جوانان نداشت. آن‌وقت با چنین کارنامه مردودی از مردم برای ادامه حضورشان مایه می‌گذارند!
ناشناس۱۳۳۴۶۳۶۱۷:۴۷:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
این‌بار مردم تصمیم گرفته‌اند در انتخاب نمایندگان انتخابی همگام با گام دوم انقلاب داشته باشند.
ناشناس۱۳۳۴۶۴۸۱۷:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
یعنی مجلس یازدهم قراره پول پخش کنه مشکلات حل شه؟ یا نماینده ها کارخونه میزنن برای هواداراشون شغل ایجاد میکن؟
ناشناس۱۳۳۴۶۵۳۱۸:۰۳:۲۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
میگه مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود! خوب می خواستی باشی! این حرف ها چیه این روز ها میزنن؟ دولت که نماینده مردم نیست مجلس که حرف مردم رو نمیزنه پس کی نماینده مردمه؟ این حرف ها همه پوپولیستی است.
ناشناس۱۳۳۴۶۹۱۱۸:۴۱:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
تا زمانی که نخبه ها روزانه فوج فوج از مملکت فرار کنن و سوار بر هواپیما بسوی کشورهای دیگر سرازیر شوند قطعا مملکت دست امثال پژمانفر خواهد افتاد و نتیجه اش میشه وضع موجود مملکت کاش اولویت اول میشد تخصص و تخصص
ناشناس۱۳۳۴۷۲۴۱۹:۴۰:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
هیچ تفاوتی بین مجلس ها نبوده و نیست
ناشناس۱۳۳۴۸۴۷۲۱:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
از کجا معلوم که این دروغتان هم راست باشه برای مجلس دهم هم همین قولها رو داده بودید
ناشناس۱۳۳۵۰۷۴۰۳:۰۱:۴۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بعضی ها برای دیده شدن و روی آنتن آمدن دست به هر کاری می زنند .تخصص ایشان چیست و چه کاری در دوره نمایندگی خودش انجام داده
ناشناس۱۳۳۵۰۸۲۰۳:۱۹:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
اگر مجلس دهم با حضور مطهری وصادقی وسلحشوری زبان مردم نبودند قطعا مجلس یازدهم لال است !
سیدرضا۱۳۳۵۱۱۱۰۶:۱۷:۴۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
با سلام واحترام از این اقا که چند دوره نماینده مشهد بوده بپرسید چه کار مهمی برای حل مشکلات اقتصادی مردم مشهد انجام داده. من که یک شهروند مشهدی هستم فقط ایشان را در مواقع انتخابات می بینم. کاش شورای نگهبان افراد توانمندتری را تایید میکرد. .ومن الله توفیق

پربحث‌های دیروز

 1. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 2. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 3. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 6. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 7. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 8. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 9. ناگفته‌های حمید داودآبادی؛ پیکر حاج احمد متوسلیان در تهران است؟!

 10. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. پایان داستان غم انگیز زم

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. به چه قیمت؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 6. پایان داستان غم انگیز زم

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 9. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 10. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 12. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 13. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

 14. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 15. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 16. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 17. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 18. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 19. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

 20. احتیاط کنید !

 21. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 22. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

 23. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 24. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 25. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

آخرین عناوین