«اسرائیل» هر لحظه ممکن است پاسخی مستقیم و کوبنده از ایران دریافت کند

گروه سیاسی الف،   3981126047 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس امور منطقه در ویژه‌برنامه المیادین درباره تهدیدهای تل‌آویو علیه ایران گفت، در صورتی که صهیونیست‌ها تعرضی به ایران در سوریه کنند، در هر لحظه ممکن است پاسخی کوبنده دریافت کنند.

به گزارش فارس، شبکه خبری المیادین در ویژه‌برنامه جمعه‌شب که به مناسبت سالروز انقلاب و برگزاری انتخابات مجلس از استودیو تهران پخش می‌شود، به موضوع تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران پرداخت.

«وفا سرایا» مجری المیادین در این برنامه میزبان «سید مصطفی خوش‌چشم» تحلیلگر امور سیاسی منطقه و «ملحم ریا» مدیر دفتر شبکه المیادین در تهران بود.


استودیو المیادین - تهران

 

مجری، در ابتدای بحث با اشاره به تحولات عراق، از توانمندی گروه‌های عراقی در مقابل حضور آمریکا، پرسید و خوش‌چشم گفت، تحولاتی که بعد از شهادت قاسم سلیمانی رخ داد، اساس مرحله‌ای جدید از مقاومت مقابل آمریکا است. حمله ایران به عین الاسد بخش اول این مرحله بود که در نوع خود بی‌سابقه بود و هیبت آمریکا را شکست. ایران به گروه‌های مقاومت نشان داد که می‌تواند پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف بگیرد. ایران نوعی توازن نظامی بین خود و آمریکا ایجاد کرد که باید بدقت بررسی شود اما اقدامات محور مقاومت هنوز آغاز نشده است و نشانه‌ها می‌گوید که در ماههای آینده آغاز خواهد شد. به نظرم بعد از تحولات ادلب، ما باید شاهد مقابله وسیع و فراگیر محور مقاومت با آمریکا خواهیم باشیم تا کاملا از منطقه اخراج شود.

سرایا از ریا از پرسید که وضعیت عراق پیچیدگی‌های سیاسی و نظامی خاص خود را دارد و مثل ایران نیست. برخی از گروه‌های مقاومت مثل شیخ قیس الخزعلی (رهبر گروه عصائب اهل الحق) فاش کردند که سیاسیون فشارهای زیادی بر گروه‌ها آورده‌اند تا مانع گروه‌های مقاومت از پاسخ دادن به آمریکا شوند. آیا جنگ فرسایشی آغاز شده است؟. ملحم ریا گفت، زمانیکه شیخ اکرم الکعبی دبیر کل گروه نجباء به این شکل اعلام می‌کند که مقاومت عراق از حالت دفاع به وضعیت هجومی تغییر وضعیت داده، این امر خیلی مهم است. چرا که نشانه این است که گروههای مقاومت، جنگ فرسایشی را شروع کرده یا بزودی زود، آغاز خواهند کرد. بخصوص اینکه بروشنی این را اعلام کرده‌اند. به هر حال، هنوز به نظر نمی‌رسد که «ساعت صفر» فرا رسیده باشد اما شمارش معکوس برای آن آغاز شده است.

ریا گفت: اما در خصوص نشانه‌ها باید به سخنان سرتیپ فدوی بازگردیم که گفت، آن توانایی‌هایی که ایران دارد، گروه‌های مقاومت هم دارند. برای درک این موضوع هم باید چند سال به عقب و به زمان مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه بازگردیم. این گروه‌ها به فناوری‌های نوین دست پیدا کرده‌اند تا جایی که موفق شدند داعش را نابود کنند. شاید باید بیشتر به زمان پیشتر،‌ بازگردیم، به جنگ تموز [سی‌وسه‌روزه] در سال ۲۰۰۶ که توانمندی مقاومت لبنان، توان موشکی خوبی بود و الان این توانمندی متراکم شده است. موشک‌های نقطه‌زنی که مقاومت اعلام کرد که به دست آورده و همچنین مقاومت فلسطین که فناوری موشکی بالایی دارد که می‌تواند تل‌آویو را هدف بگیرد. همچنین پهپادهایی که گروه‌های مقاومت در منطقه استفاده کرده و فناوری نوینی دارد. در نتیجه توانی که ایران دارد، عملا به گروه‌های مقاومت منتقل شده و شاید در جنگ فرسایشی [علیه آمریکا] به کار گرفته شود. در حقیقت صحبت آقای اکرم الکعبی روشن است که گروه‌های عراقی اصرار دارند وارد این جنگ فرسایشی شوند و برنامه‌ریزی برای این امر آغاز شده است.

 

اسرائیل هر لحظه ممکن است پاسخی کوبنده بگیرد

مجری المیادین گفت، توانمندی‌های ایران بخصوص اسرائیل را نگران کرده است. بنیامین نتانیاهو در گفت‌وگو با رادیو حیفا اعلام کرده است که دنبال ائتلافی آمریکایی اسرائیلی عربی برای مقابله با ایران است. او گفته که ایران تهدید اول برای اسرائیل به شمار می‌رود. آیا این تهدیدها واقعی است یا از روی ضعف است؟. خوش‌چشم در پاسخ گفت، آقای نتانیاهو به دور از طرح‌های آمریکاست. او تلاش می‌کند که کشورهای عربی را مقابل ایران قرار بدهد اما تا الان شکست خورده است. نتانیاهو در حال افزایش دادن تنش است تا خود را در سطح بالای قدرت در اسرائیل نگاه دارد. نتانیاهو می‌خواهد خود را نوک پیکان جنگ با ایران وانمود کند تا خود را در قدرت نگاه دارد. اما در خصوص سوریه که اسرائیل حملاتی به آن می‌کند، در حقیقت دنبال باز کردن جبهه‌ای جدید برای بر هم زدن تمرکز ایران هستند تا از طرفی هم روحیه و کمکی به تروریست‌ها داده باشند. محور مقاومت همان راهبرد دفاعی را استفاده می‌کند که ایران در پیش گرفته است و آن کسب پیروزی مرحله‌ای و مرحله‌به مرحله یا تاکتیک موزاییکی است. به این ترتیب شما می‌توانید ببینید که اسرائیل در محاصره گروه‌های مقاومت است و تلاش میکند این را بشکند. تا الان ایران تلاش کرده که هدف راهبردی‌اش را دنبال کند و آن مبارزه با تروریسم است و اجازه ندهد که اسرائیل این هدف را دور کند. اما اسرائیل نباید مطمئن باشد که ایران هیچ پاسخی نمی‌دهد و ممکن است در هر لحظه با پاسخ کوبنده‌ای روبه‌رو شود. اسرائیل الان در حال قمار کردن است و در هر لحظه‌ای ممکن است که ایران یا محور مقاومت پاسخی مستقیم به آن بدهد. فراموش نکنیم که خیلی از حملات اسرائیل به سوریه را به شکل غیرمستقیم پاسخ داده‌اند. فکر می‌کنم که در حمله به غزه، اسرائیل طی یک هفته هدف نزدیک به چهل پنجاه فروند موشک قرار گرفت. این قمار نتانیاهو ممکن است در هر لحظه، به فاجعه‌ای علیه اسرائیل تبدیل شود.

ملحم ریا نیز در پاسخ به سوالی درباره تهدیدها و تجاوزهای اسرائیل در سوریه و اینکه آیا ایران احتمال این رویارویی مستقیم را در نظر گرفته است یا خیر و اگر ایران بخواهد پاسخ بدهد آیا از داخل خاک سوریه پاسخ خواهد داد، گفت، طبیعتا ایران این احتمال را در نظر دارد. در سوریه یا نقاط دیگر، وزارت امور خارجه روز پنجشنبه اعلام کرد که اگر نیروهای ایرانی در سوریه هدف تجاوز اسرائیل قرار بگیرند، ایران قاطعانه و محکم پاسخ خواهد داد. ایران در مرحله آتی شاید دیگر نتواند مثل مراحل قبلی با صبر و شکیبایی با تجاوزهای اسرائیل برخورد کند. اسرائیل در سال‌های اخیر تلاش کرده از طریق حملات به نقاطی در سوریه، اذهان را از کارزار اصلی که مبارزه با تروریسم است، منحرف کند و مستقیم یا غیرمستقیم گروه‌های تروریستی را حمایت کند. اما اسرائیل اصلا خواستار حضور نیروهای ایران در سوریه نیست چون حضور آنها خطری بزرگ برای موجودیت اسرائیل است. ایران به خودی خود به عنوان قدرتی موشکی و نظامی بزرگ در منطقه که چند هزار کیلومتر با اسرائیل فاصله دارد، خطر محسوب می‌شود حال حساب کنید که اگر این جمهوری اسلامی در سوریه و در مرز با فلسطین اشغالی هم باشد. الان مرحله متفاوتی است و ایران هم در مقابل هیچ تجاوزی دیگر ساکت نخواهد ماند و شاید پاسخ غیرمستقیم داده شود اما الان دیگر احتمال پاسخ مستقیم هم وجود دارد.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۲۱۲۷۱۵:۲۲:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
طراح اصلی ترور سردار سلیمانی اسراییل بوده باید یک گوشمالی اساسی ببیند
ناشناس۱۳۳۲۱۶۴۱۵:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
داریم به سالهای پایانی و شاید روزهای پایانی موجودیت اسرائیل نزدیک میشم این وعده الهی و ثمره خون سردار دلهاست
حامد۱۳۳۲۲۲۵۱۶:۳۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
همش شعار میدن پس کو ؟

پربحث‌های اخیر

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 4. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 5. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 6. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 7. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 8. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 9. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 10. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 11. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 12. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 13. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 14. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 15. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 16. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 17. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 18. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 19. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 7. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 8. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 9. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 10. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 11. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 12. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 13. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 14. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 15. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 16. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 17. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

 18. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 19. تصاویری از بی‌خانمان‌ها در خیابان‌های لس آنجلس

 20. گفت‌‌‌‌‌‌‌وگو با هنرمندی که لبخند «حاج قاسم» را نقاشی کرد

 21. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 22. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 23. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 24. سردار رمضان شریف: نامه سردار غیب پرور موضع سپاه نیست/ قدردانی از تلاش‌های رسانه ملی

 25. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 11. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 12. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 13. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 18. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 19. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 20. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 21. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 22. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 25. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 3. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 4. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 5. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 6. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 7. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 8. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 9. سردار رمضان شریف: نامه سردار غیب پرور موضع سپاه نیست/ قدردانی از تلاش‌های رسانه ملی

 10. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 6. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 7. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 10. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 13. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 14. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 15. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 16. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 17. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 18. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 19. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 20. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 21. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 22. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 23. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 24. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 25. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

آخرین عناوین