«اسرائیل» هر لحظه ممکن است پاسخی مستقیم و کوبنده از ایران دریافت کند

گروه سیاسی الف،   3981126047 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس امور منطقه در ویژه‌برنامه المیادین درباره تهدیدهای تل‌آویو علیه ایران گفت، در صورتی که صهیونیست‌ها تعرضی به ایران در سوریه کنند، در هر لحظه ممکن است پاسخی کوبنده دریافت کنند.

به گزارش فارس، شبکه خبری المیادین در ویژه‌برنامه جمعه‌شب که به مناسبت سالروز انقلاب و برگزاری انتخابات مجلس از استودیو تهران پخش می‌شود، به موضوع تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران پرداخت.

«وفا سرایا» مجری المیادین در این برنامه میزبان «سید مصطفی خوش‌چشم» تحلیلگر امور سیاسی منطقه و «ملحم ریا» مدیر دفتر شبکه المیادین در تهران بود.


استودیو المیادین - تهران

 

مجری، در ابتدای بحث با اشاره به تحولات عراق، از توانمندی گروه‌های عراقی در مقابل حضور آمریکا، پرسید و خوش‌چشم گفت، تحولاتی که بعد از شهادت قاسم سلیمانی رخ داد، اساس مرحله‌ای جدید از مقاومت مقابل آمریکا است. حمله ایران به عین الاسد بخش اول این مرحله بود که در نوع خود بی‌سابقه بود و هیبت آمریکا را شکست. ایران به گروه‌های مقاومت نشان داد که می‌تواند پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف بگیرد. ایران نوعی توازن نظامی بین خود و آمریکا ایجاد کرد که باید بدقت بررسی شود اما اقدامات محور مقاومت هنوز آغاز نشده است و نشانه‌ها می‌گوید که در ماههای آینده آغاز خواهد شد. به نظرم بعد از تحولات ادلب، ما باید شاهد مقابله وسیع و فراگیر محور مقاومت با آمریکا خواهیم باشیم تا کاملا از منطقه اخراج شود.

سرایا از ریا از پرسید که وضعیت عراق پیچیدگی‌های سیاسی و نظامی خاص خود را دارد و مثل ایران نیست. برخی از گروه‌های مقاومت مثل شیخ قیس الخزعلی (رهبر گروه عصائب اهل الحق) فاش کردند که سیاسیون فشارهای زیادی بر گروه‌ها آورده‌اند تا مانع گروه‌های مقاومت از پاسخ دادن به آمریکا شوند. آیا جنگ فرسایشی آغاز شده است؟. ملحم ریا گفت، زمانیکه شیخ اکرم الکعبی دبیر کل گروه نجباء به این شکل اعلام می‌کند که مقاومت عراق از حالت دفاع به وضعیت هجومی تغییر وضعیت داده، این امر خیلی مهم است. چرا که نشانه این است که گروههای مقاومت، جنگ فرسایشی را شروع کرده یا بزودی زود، آغاز خواهند کرد. بخصوص اینکه بروشنی این را اعلام کرده‌اند. به هر حال، هنوز به نظر نمی‌رسد که «ساعت صفر» فرا رسیده باشد اما شمارش معکوس برای آن آغاز شده است.

ریا گفت: اما در خصوص نشانه‌ها باید به سخنان سرتیپ فدوی بازگردیم که گفت، آن توانایی‌هایی که ایران دارد، گروه‌های مقاومت هم دارند. برای درک این موضوع هم باید چند سال به عقب و به زمان مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه بازگردیم. این گروه‌ها به فناوری‌های نوین دست پیدا کرده‌اند تا جایی که موفق شدند داعش را نابود کنند. شاید باید بیشتر به زمان پیشتر،‌ بازگردیم، به جنگ تموز [سی‌وسه‌روزه] در سال ۲۰۰۶ که توانمندی مقاومت لبنان، توان موشکی خوبی بود و الان این توانمندی متراکم شده است. موشک‌های نقطه‌زنی که مقاومت اعلام کرد که به دست آورده و همچنین مقاومت فلسطین که فناوری موشکی بالایی دارد که می‌تواند تل‌آویو را هدف بگیرد. همچنین پهپادهایی که گروه‌های مقاومت در منطقه استفاده کرده و فناوری نوینی دارد. در نتیجه توانی که ایران دارد، عملا به گروه‌های مقاومت منتقل شده و شاید در جنگ فرسایشی [علیه آمریکا] به کار گرفته شود. در حقیقت صحبت آقای اکرم الکعبی روشن است که گروه‌های عراقی اصرار دارند وارد این جنگ فرسایشی شوند و برنامه‌ریزی برای این امر آغاز شده است.

 

اسرائیل هر لحظه ممکن است پاسخی کوبنده بگیرد

مجری المیادین گفت، توانمندی‌های ایران بخصوص اسرائیل را نگران کرده است. بنیامین نتانیاهو در گفت‌وگو با رادیو حیفا اعلام کرده است که دنبال ائتلافی آمریکایی اسرائیلی عربی برای مقابله با ایران است. او گفته که ایران تهدید اول برای اسرائیل به شمار می‌رود. آیا این تهدیدها واقعی است یا از روی ضعف است؟. خوش‌چشم در پاسخ گفت، آقای نتانیاهو به دور از طرح‌های آمریکاست. او تلاش می‌کند که کشورهای عربی را مقابل ایران قرار بدهد اما تا الان شکست خورده است. نتانیاهو در حال افزایش دادن تنش است تا خود را در سطح بالای قدرت در اسرائیل نگاه دارد. نتانیاهو می‌خواهد خود را نوک پیکان جنگ با ایران وانمود کند تا خود را در قدرت نگاه دارد. اما در خصوص سوریه که اسرائیل حملاتی به آن می‌کند، در حقیقت دنبال باز کردن جبهه‌ای جدید برای بر هم زدن تمرکز ایران هستند تا از طرفی هم روحیه و کمکی به تروریست‌ها داده باشند. محور مقاومت همان راهبرد دفاعی را استفاده می‌کند که ایران در پیش گرفته است و آن کسب پیروزی مرحله‌ای و مرحله‌به مرحله یا تاکتیک موزاییکی است. به این ترتیب شما می‌توانید ببینید که اسرائیل در محاصره گروه‌های مقاومت است و تلاش میکند این را بشکند. تا الان ایران تلاش کرده که هدف راهبردی‌اش را دنبال کند و آن مبارزه با تروریسم است و اجازه ندهد که اسرائیل این هدف را دور کند. اما اسرائیل نباید مطمئن باشد که ایران هیچ پاسخی نمی‌دهد و ممکن است در هر لحظه با پاسخ کوبنده‌ای روبه‌رو شود. اسرائیل الان در حال قمار کردن است و در هر لحظه‌ای ممکن است که ایران یا محور مقاومت پاسخی مستقیم به آن بدهد. فراموش نکنیم که خیلی از حملات اسرائیل به سوریه را به شکل غیرمستقیم پاسخ داده‌اند. فکر می‌کنم که در حمله به غزه، اسرائیل طی یک هفته هدف نزدیک به چهل پنجاه فروند موشک قرار گرفت. این قمار نتانیاهو ممکن است در هر لحظه، به فاجعه‌ای علیه اسرائیل تبدیل شود.

ملحم ریا نیز در پاسخ به سوالی درباره تهدیدها و تجاوزهای اسرائیل در سوریه و اینکه آیا ایران احتمال این رویارویی مستقیم را در نظر گرفته است یا خیر و اگر ایران بخواهد پاسخ بدهد آیا از داخل خاک سوریه پاسخ خواهد داد، گفت، طبیعتا ایران این احتمال را در نظر دارد. در سوریه یا نقاط دیگر، وزارت امور خارجه روز پنجشنبه اعلام کرد که اگر نیروهای ایرانی در سوریه هدف تجاوز اسرائیل قرار بگیرند، ایران قاطعانه و محکم پاسخ خواهد داد. ایران در مرحله آتی شاید دیگر نتواند مثل مراحل قبلی با صبر و شکیبایی با تجاوزهای اسرائیل برخورد کند. اسرائیل در سال‌های اخیر تلاش کرده از طریق حملات به نقاطی در سوریه، اذهان را از کارزار اصلی که مبارزه با تروریسم است، منحرف کند و مستقیم یا غیرمستقیم گروه‌های تروریستی را حمایت کند. اما اسرائیل اصلا خواستار حضور نیروهای ایران در سوریه نیست چون حضور آنها خطری بزرگ برای موجودیت اسرائیل است. ایران به خودی خود به عنوان قدرتی موشکی و نظامی بزرگ در منطقه که چند هزار کیلومتر با اسرائیل فاصله دارد، خطر محسوب می‌شود حال حساب کنید که اگر این جمهوری اسلامی در سوریه و در مرز با فلسطین اشغالی هم باشد. الان مرحله متفاوتی است و ایران هم در مقابل هیچ تجاوزی دیگر ساکت نخواهد ماند و شاید پاسخ غیرمستقیم داده شود اما الان دیگر احتمال پاسخ مستقیم هم وجود دارد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۲۱۲۷۱۵:۲۲:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
طراح اصلی ترور سردار سلیمانی اسراییل بوده باید یک گوشمالی اساسی ببیند
ناشناس۱۳۳۲۱۶۴۱۵:۵۱:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
داریم به سالهای پایانی و شاید روزهای پایانی موجودیت اسرائیل نزدیک میشم این وعده الهی و ثمره خون سردار دلهاست
حامد۱۳۳۲۲۲۵۱۶:۳۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
همش شعار میدن پس کو ؟

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف کرونا گرفت

 2. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 3. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 4. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 5. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 6. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 7. روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

 8. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 9. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 10. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 11. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 12. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 13. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 14. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 15. مسئولان کجا بودند؟

 16. تصویری دیده‌نشده از «قالیباف» و «فرمانده نیروی قدس»

 17. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 18. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 19. تعرض دندانپزشک قلابی به ۱۳ زن

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. شرایط موجود در شان مردم نیست

 22. بورس ایران؛ جهشی‌ترین بورس دنیا به‌قیمت ضرر ۱۰ میلیون نفر/ بازار سهام از لبه تاریکی برمی‌گردد؟

 23. پرونده آخوندی روی میز دستگاه قضا؟

 24. خطرناک‌تر از بایدن و ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 16. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 17. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 18. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 19. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 20. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 24. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 25. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 6. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 7. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 8. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 9. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 10. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 11. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 12. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

 13. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 14. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 15. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

 16. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

 17. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 18. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 19. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 20. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

 21. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

 22. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 23. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 24. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 25. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

آخرین عناوین