ویولن نواز روس زنگ موسیقی فجر را به صدا درآورد

گروه فرهنگی الف،   3981125035

زنگ سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با درخشش ویولن نواز روس در ارکستر سمفونیک صدا و سیما به صدا درآمد.

به گزارش فارس، با وجودی که  بخش پاپ یک روز قب با اجرای برادران آرش و مسیح در سالن میلاد نمایشگاه شروع شد، لیکن جشنواره سی و پنجم پنج شنبه 24 بهمن ماه آغاز شد. در تالار وحدت ساعت 18 و 30  ارکستر سمفونیک صدا و سیما به رهبری آرش امینی، خنیاگران مهر 21 و 30، در تالار رودکی 18 و 30 تکنوازی پیانو آرپینه ایسراییلیان، 21 و 30 کوارتت نماد ستاره بهشتی، در فرهنگسرای نیاوران 18 و 30 نقش امیر شریفی و مجتبی عسگری، بامداد مشهد سالار مرتضوی وحید تاج، سالن سوره حوزه هنری 18 و 30 آوای تبری جلال محمدی، 21 و 30 هنرستان موسیقی دختران، سالن برج آزادی 18 و 30 بندهش سهند بهادری و در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی 18 و 30 امید حاجیلی و 21 و 30 علی یاسینی اجراهای خود را روی صحنه بردند.

ارکستر سمفونیک صدا و سیما آنچنان که باید ظاهر نشد

همواره اولین اجرایی که در جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت به صحنه برده می شود از اجراهای شاخص برگزیده می شود یا لااقل عرف دوره های پیشین اینچنین ذهنیتی ایجاد می کند. البته در هر رویدادی اجرای اول از اهمیت خاصی برخوردار است. 

 اجرای ارکستر سمفونیک صدا و سیما که واقعا انتظار حضور رئیس رسانه ملی در این اجرا می رفت و نیامد، با وجود بهره از ویلون نواز توانمند روس نتوانست انتظارات را اقناع کند. 

نکته اول اینکه حدود سه قطعه از رپرتوار اجرایی گروه تغییر کرد و اجرا نشد که در نوع خود و با توجه به اینکه یکی از قطعات به مناسبت دویست و پنجاه سالگی بتهوون برنامه ریزی شده بود اما اجرا نشد.

متاسفانه قطعات کورال بخش نخست با ناکوکی و فالشی گروه کر همراه بود که پیش تر اجراهای خوبی از این گروه کر با رهبر باسابقه اش رازمیک اوحانیان شاهد بوده ایم.

ارکستر سمفونیک صدا و سیما متاسفانه از نظر صدادهی و دینامیک با رهبری آرش امینی نسبت به اجراهایی که به رهبری سهراب کاشف به صحنه برده می شد دارای افتی محسوس بود.

از نقاط قوت این اجرا می توان به هماهنگی و حرکت یکسان تمام سازهای آرشه ای(زهی) و رنگ و جنس مخملین و درهم تنیده ویلون ها و آلتوها اشاره کرد لیکن هماهنگی و نیز اختلاف جزیی کوک بین سازهای زهی شامل ویلون، آلتو، ویلونسل و کنترباس از یک طرف با سازهای بادی برنجی و چوبی احساس می شد. البته ویولن ها در اجرای پاساژهای سرعتی و سایه ها و نیز سوال و جواب و اجراهای قرینه با آلتوها بعضا با ناهماهنگی و ناکوکی در نت های پوزیسیون( ویلون) محسوس بود.

بهترین و قدرتمندترین بخش اجرای ارکستر سمفونیک صدا و سیما بخشی بود که گراف مورژا ویلون نواز توانمند روس به صحنه آمد و روند اجرا را صعودی کرد. در این بخش ارکستر نیز از عملکردی به مراتب بهتر ظاهر شد و کاملا هویدا بود که روی این قطعات تمرینات بیشتری صورت گرفته است.

ویلون نواز روس که بی شک میتوان از اکت نوازندگی تا آرشه کشی حرفه ای و دقت و سرعت و تکنیک فوق العاده اش را کلاسی آموزشی برای کلاسیک نوازان عنوان کرد، حال صحنه را بهتر کرد.

اجرای پاساژهای سرعتی دشوار، احاطه بر اجرایی منطبق بر معیارها و استانداردهای بین المللی، دقت در کوک و تیون نوازی نت های سرعتی بویژه در ناحیه پوزیشیون های بالا توامان با احساس سرشار نوازتده که به غایت با نت به نت قطعه عجین و تنیده شده بود، اجرایی برجسته از خود و ارکستر به نمایش گذاشت.

گراف مورژا در اجرای امشب گویی سالهاست تنها با این ارکستر کار کرده است. او به گونه ای با ساز عجین شده بود که پس از چند دقیقه انگار ساز ویلون در امتداد دست چپ و آرشه در امتداد دست راستش جزیی از جسن و وجود او بود به همان اندازه که حنجره ازآن انسان است.

در مجموع اجرای ارکستر سمفونیک صدا و سیما با تدبیر و برنامه ریزی با سلیقه اجرایی رضایت بخش را به صحنه برد.

ذکر چند نکته در راستای برگزاری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر لازم می نماید. اول اینکه بالاخره در مبدا ورودی تالار وحدت و حتی از ابتدای خیابان استاد شهریار با دکورها و پوستر و بنرهایی که با سلیقه طراحی و نصب شده بود کاملا احساس جشنواره فجر مشهود بود و در شان این رویداد به این بخش پرداخته شده بود. خوشبختانه امسال برخورد بخش حراست فیزیکی بسیار خوب بود چراکه هرسال آنچنان که باید در شان خبرنگار برخورد نمی شد ولی این بار خوشبختانه برخوردها مناسب و محترمانه است.

یکی دیگر از مواردی که برای شان جایگاه رسانه و خبرنگار در جشنواره سی و پنجم لحاظ شده بود تدارک کیس باکس هایی برای عکاسان بود تا بتوانند تجهیزات خود را آنجا بگذارند. امسال همچنین مکانی مشخص و مناسب برای خبرنگاران جهت تهیه و تنظیم اخبار تدارک دیده شده است.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر 24 تا 30 بهمن در تهران و یازده استان به صورت همزمان برگزار می شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 8. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 9. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 10. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین