روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

نسیم کاهیرده،   3981125002 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

امید ابزاری است برای درافتادن با واقعیتها و هست ها و در دسترس های ناخوشایند؛ فعال ساختن تخیل برای رسیدن به بایدهای بهتر و خواستنی تر. از امید به مثابه معنا و دینامیسمِ حرکتِ تاریخ نام می برند چرا که وفاداری به این ارزش  انسان را به جستجو و خَلقِ الگوهای جدید وا می دارد و برای زندگی انسانی او وظیفه و مسئولیت ترسیم می کند. 

و امروز در ایران پس از شهادت سردار ، به یکباره بارقه ی چنین امیدی پیدا شده است و خیلی از یأس ها و دلزدگی ها را از میان برده است .

شهادت شهید سلیمانی پایان داستان او نبود؛ چرا که  امروز به عنوان یک اسطوره در اذهان جامعه متولد شده است. اسطوره ایی که در سخت ترین روزها و خطیرترین موقعیت  به عنوان سرباز مخلص وطن، نماد همبستگی و اتحاد مردم شد. شهید سلیمانی گویی باخون خود جامعه ایران را تطهیر کرد و امید به رویش های تازه را در دل مردم ایجاد نمود؛ رویش هایی که  انتظار می رود در آینده ی نزدیک تحت تأثیر مشیء و سبک زندگی او شکل بگیرد و چه بسا به ایجاد ساختارهایی نو در جامعه منجر شود.

البته در این میان بخشی از جامعه هم هستند که این ظرفیت را دارند که سردار را به جای نمادی وحدت بخش ، به موضوع اختلافات و دعواهای جناحی تبدیل کنند. کما اینکه بعد از ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری این افراد دست به کار شدند؛ دو دسته ی متخاصم سیاسی تندرو که  طبق رویه ی سالهای اخیرشان دغدغه هایی غیر از منافع عامه مردم دارند: دسته ی اول برخلاف مشیء شهید سلیمانی که همواره مبتنی بر مدارا و تعامل مثبت با طیفهای مختلف جامعه بوده است، غالبا" به دنبال استیلای فکری بر دیگران و پررنگ تر کردن مرزبندی های هویتی خود و مصادره ی شهید سلیمانی هستند و دسته ی دوم، افرادی  می باشند که بدون توجه به خدمات ارزشمند این قهرمان بزرگ برای جامعه ی ایرانی، به عنوان نماد جبهه ی مقابل خود، دست به تخریب  سردار سلیمانی می زنند.

برای کاهش میزان تأثیر این نوع از تقابل های سیاسی و ایدئولوژیک  و کم کردن شکافهای اجتماعی موجود، ضرورت دارد به تبیین دقیق ویژگی های فردی و اجتماعی شخصیت شهید سلیمانی  پرداخته شود چنانکه طی چهل روز گذشته در تریبون های مختلف و از سوی تحلیل گران بسیاری به این مهم پرداخته شده است. بعنوان مثال در بخشی از تحلیل یاسر عرب پیرامون شخصیت شهید سلیمانی -که در کانال تلگرامی اش منتشر شده- آمده است: ((  سردار سلیمانی نشانه ای از چهار گفتمان اصلی این دیار داشت. آنها که دال مرکزی شان (1) عرفان-اخلاق بود او را مردی زاهد و ساده زیست و از دنیا بریده (سردار عارف) شناخته و آنها که با (2) ایران زلف گره زده بودند او را "سرباز وطن" و خارج از معادلات خرد اصحاب سیاست و لحاف قدرت دانسته و آنها که با (3) اسلام عهد ابدی بسته اند او را مؤمنی خدایی و معتقدی ولایی دیده و بخشی که مسئله شان (4) دنیای مدرن بود در قالب نیشن استیت او را فهم کرده، با کیاست اش دانسته و در رفتار اش  آشتی بین ایمان و "ابزار" را شاهد بودند)).

 تحلیل هایی از ایندست که توسط تحلیگران با دیدگاههای  متفاوت و در فضای رسانه ای آزاد در مورد شهید سلیمانی منتشر می شوند از دو جهت  حائزاهمیت اند: 1- ارائه شاخص هایی در جهت الگوسازی افرادجامعه 2-ممانعت از تحریف هویتی شهید در جهت مصادره یا تخریب 


بنابراین اکنون توجه به این نکته بسیار مهم است: شخصیتی  چون سردار سلیمانی که پس از گذشت چهار دهه به عنوان محبوب‌ترین، مردمی ترین و مؤثرترین سردار نظامی تاریخ معاصر ایران شناخته شد، در حال حاضر بعنوان یک قهرمان و اسطوره ی ملی  در حافظه مردم ایران ثبت شده است؛ اسطوره ای که بی شک من بعد نیز می تواند عامل همبستگی و نزدیکی و همدلی میان طیفهای مختلف مردم باشد به شرط آنکه روایتهای ما از آن مرد بزرگ، مبتنی بر انصاف و وفادار به حقیقت وجودی او باشد و نه  آنچه که مصلحت می دانیم یا خوشایند ما و در جهت تأیید افکارمان است. 


عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۳۰۶۷۲۰۹:۲۲:۳۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
شرایط سخت است ولی زمانی که بیشتر میخوانم بیشتر میبینم بیشتر میشنوم درک می کنم مردم سرزمینم هنوز از دشمنی که آنسوی دیوارهای ایران مانده مطلع نیستند اگر دیوار بشکند اگر راه به ایران یابند همان کاری را میکنند که اسکندر و مغول و اشرف و .. انجام دادند وتا سالها بایست ..،.. اونها رو جمع کنیم مگر ندیدیم صدام در سوسنگرد وخرمشهر چه کرد ؟"باید و باید وباید قوی باشیم راهی نداریم جز این" من به سختی روزگار میگذرانم ولی دشمنان میخواهند ما را نابود کنند چه زمانی که شاه بود و چه زمانی که انقلاب شد.
ناشناس۱۳۳۰۶۸۲۰۹:۴۵:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
تو رو خدا اینو همونجوری که هست بزارید بمونه..،..،.. مردم به تک تک سربازان وطنشون ارادت دارند و ایشون هم از این قائده جدا نیست. پس نتیجه رو بزارید برای نسلهای بعد از ما که ایشان را ندیدن و نمیشناسنشون طبق وصینامه خودشون ایشان سرباز وطن هستن نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر
ناشناس۱۳۳۰۷۲۰۱۰:۲۶:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
او مردی بزرگ بود
ناشناس۱۳۳۰۷۳۵۱۰:۴۷:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
البته با اجازه شيخ اجل با كمي تصرف !! " سخن گر چه دلبند و شيرين بود سزاوار تصديق و تحسين بود چو چند بار گفتي مگو باز پس كه حلوا چو يك بار خوردند بس " !! نتيجه آن كه : تعريف زياد و نا به هنگام ممكن است نتيجه عكس داشته باشد..مثل اینکه.. صد روز عيد نوروز بر گزار كنيم و شاعر هم گفته : ( البته به اين مضمون ) اگر همه شب ها ، شب قدر بودي ، شب قدر خيلي بي قدر بودي !!
ناشناس۱۳۳۰۷۶۸۱۱:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
سردار سلیمانی دلاور نماد عزت و اقتدار و مقاومت بود نه مذاکره و تسلیم !
ناشناس۱۳۳۰۷۷۰۱۱:۳۷:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
حاج قاسم اسطوره مبارزه با داعش و تروریست های دست نشانده امریکا و اسرائیل بود و راه ایشان همچنان با قدرت ادامه دارد.
ناشناس۱۳۳۰۷۹۳۱۲:۰۴:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
دولت تروریست و جنایتکار و آدمکش امریکا عامل اصلی خشونت و ترور و ناامنی در منطقه است.
ناشناس۱۳۳۰۷۹۵۱۲:۰۵:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
امریکا شیطان بزرگ و 3 کشور خبیث اروپایی محور شرارت در جهان هستن.
سعیده۱۳۳۲۶۲۷۲۲:۰۵:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
کاملا صحیح
ناشناس۱۳۳۰۸۱۲۱۲:۳۰:۵۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
خون حاج قاسم عزیز تاوان افتضاح برجام بود.
ناشناس۱۳۳۱۱۴۴۲۱:۰۱:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
روحش شاد
ناشناس۱۳۳۱۴۵۶۰۹:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
آن مرد بزرگ که سیاستمدارهای ایران ..،..عمدی.. ایشون ابهت ایران بود براتون متاسفم واقعا
مهدی۱۳۳۱۵۴۴۱۰:۱۹:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
یکی از ویژگی های این مرد شریف و دوست داشتنی، عدم دخالت موضع گیری سیاسی جناحی بود. همچنین ایشان با ملایمت با مردم و گروه های دارای تفکر متفاوت از ایشان رفتار کرد.
ناشناس۱۳۳۲۶۲۵۲۲:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
احسنت
ناشناس۱۳۳۲۶۲۴۲۲:۰۴:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
روحشان شاد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 8. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 9. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 10. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین