صوفی: کواکبیان اصلاحات را پای خود هزینه نکند

گروه سیاسی الف،   3981122024

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات با بیان اینکه نمی‌خواهیم هزینه گزاف ارائه لیست را تکرار کنیم، گفت: جریانی قصد دارد به هر شکلی اصلاح‌طلبان را در رقابت درگیر کند که حریف و رقیبی هر چند صوری داشته باشند.

«علی صوفی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره لیست‌های منتشر شده اصلاح‌طلبان در تهران، گفت: در جریان این لیست‌ها نیستم؛ ولی شنیده‌ها از تدارک چند حزب اصلاح‌طلب برای ارائه لیستی مشترک حکایت دارد.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات افزود: ملاک عمل ما برای مشارکت در انتخابات تصمیمات شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است و مرجعی غیر از آن برای ما رسمیت ندارد. این وضعیت از جلسات یکشنبه و سه شنبه گذشته شورای‌عالی ناشی می‌شود که راه‌هایی برای فعالیت احزاب عضو در نظر گرفته است.

صوفی اضافه کرد: جلسه روز یکشنبه گذشته شورای‌عالی برای استان‌ها و سه شنبه در مورد تهران تصمیم گیری شد. بر این اساس مقرر شد در تهران لیستی ارائه نکنیم.

وی ادامه داد: طبق آیین‌نامه شورای‌عالی، احزاب عضو باید تابع تصمیمات جبهه اصلاح‌طلبان باشند و راسا و مستقلا نمی‌توانند لیستی ارائه و در انتخابات ورود کنند. اما چون مصوب شد در تهران لیست ندهیم و لیست سراسری هم در کل کشور ارائه نشود، اختیاراتی به استان‌ها برای فعالیت انتخاباتی داده شد.

این فعال اصلاح‌طلب به تایید صلاحیت چند دبیرکل عضو جبهه اصلاح‌طلبان اشاره کرد و گفت: برای اینکه این احزاب بتوانند از دبیران کل خود حمایت کنند، اجازه داده شد از آیین‌نامه شورای‌عالی سیاست‌گذاری عدول کنند تا نه به نام اصلاح طلبان یا شورای‌عالی، بلکه تنها با استفاده از هویت حزبی خود بتوانند فعالیت کنند.

صوفی افزود: مثلا حزب مردم‌سالاری، اعتماد ملی یا هر کدام از احزاب که داوطلب دارند می‌توانند از نامزدهای خود حمایت کنند و نمی‌توانند از برند و عنوان اصلاح‌طلبی استفاده کنند چون این داوطلبان در خصوص اصلاح‌طلب، خالص و کارآمد بودن نامزدها از سوی شورای‌عالی ارزیابی نشده‌اند.

این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در دوره قبل (سال ۹۴)، برای جلوگیری از ورود تندروها به مجلس، سیاست سلبی اتخاذ کرد تا جایی که در لیست خود از معتدلین اصولگرا  استفاده کرد. در این دوره با توجه تبعات لیست امید نزد مردم، برای اینکه هزینه‌های بعدی به پای اصلاح‌طلبان نوشته نشود، رویکرد عدم ارائه لیست را پیش گرفتیم.

وی افزود: بنابراین اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند ریسک نکنند و وقتی احزاب به شکل مستقل وارد می‌شوند طبیعتا تابع راهبرد نهادهای اصلاح‌طلبی نیستند.

جریانی قصد دارد اصلاح‌طلبان را در رقابت درگیر کند که رقیبی صوری داشته باشد

صوفی گفت: چون افراد شاخص میان تاییدشدگان وجود ندارد، اصلاح‌طلبان در سطح ملی و تهران لیست نمی‌دهند و نباید هزینه گزافی که در گذشته پرداخت شد، تکرار شود. از طرفی جریانی وجود دارد که قصد دارد به هر شکلی اصلاح‌طلبان را در رقابت درگیر کند که حریف و رقیبی هر چند صوری داشته باشد.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات خاطرنشان کرد: عده‌ای به نحوی عمل می‌کنند که نامزدهایی که رای‌آوری و اقبالی ندارند را به‌نام اصلاح‌طلبان به صحنه بیاورندکه بگویند اصلاحات شکست خورده است.

وی ادامه داد: رویکردی که برخی احزاب اصلاح‌طلب در جهت تهیه لیست با عنوان اصلاح‌طلبی در پیش گرفته‌اند بار آن بر دوش مجموعه اصلاح‌طلبی خواهد بود که توصیه می کنم برای جلوگیری از این خسارت دوستان با نام و هویت حزبی خود وارد شوند، مشکلی نداریم بار تصمیمات بر دوش خود احزاب بیفتد.

صوفی درباره اختلاف میان شورای‌عالی سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان گفت: هیچ اختلافی بین این دو نیست، چون بعد از تصمیمات شورای‌عالی، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات جلسه‌ای نداشته است. آنهایی که اقدام به معرفی لیست ائتلافی کرده‌اند احزاب عضو هر دو شورا هستند و تصمیمات آنها به این دو نهاد ربطی ندارد.

دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات، درباره درخواست "مصطفی کواکبیان" رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای تهیه و ارائه لیست انتخاباتی در تهران، گفت: آقای کواکبیان با چه مجوزی چنین درخواستی دارند؟ باید اول نظرش را در شورای هماهنگی مطرح کرده و در صورت تصویب و اجماع چنین رویکردی را اعلام کند.

کواکبیان اصلاحات را پای خود هزینه نکند

صوفی افزود: همه اعضای شورای هماهنگی دارای حق و حقوق هستند و باید در راستای تصمیمات شورای‌عالی سیاست‌گذاری عمل کنیم و تلاش کنیم خدشه‌ای به اعتبار اصلاح‌طلبان وارد نشود. آقای کواکبیان چون تایید صلاحیت شده است می‌خواهد اصلاحات را به پای خود هزینه کند که درست و عقلانی نیست.

وی درباره اظهارت برخی اصولگرایان در این خصوص که اصلاح‌طلبان به اندازه کافی داوطلب برای تهیه لیست داوطلب دارند، خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان برای تعیین نامزد معیارهایی تعریف کرده اند، بر آن مبنا ما داوطلبی برای تنظیم و تهیه لیست نداریم، مثلا یک نفر از حزب پیشرو اصلاحات از رشت حوزه انتخابیه خود را به تهران منتقل کرده است ولی چون با معیارهای تعریف شده اصلاحات مطابق نیست و با شاخص‌های شورای عالی سیاست‌گذاری همخوانی ندارد ما تحت عنوان گزینه حزب در تهران از او حمایت نمی‌کنیم و اعتبار اصلاحات را خرج افراد ضعیف نمی‌کنیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. کرونا و اشک کباب! ...

  4. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  5. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

  6. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  7. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

  8. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

  9. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

  10. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  11. سندروم دست بی قرار چیست؟

  12. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

  13. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

  14. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

  15. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

  16. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

  17. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

  18. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

  19. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

  پربحث‌های هفته

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. هنگامه حیرانی است...!

  3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  9. کرونا و برخوردهای جناحی

  10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

  12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  25. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  آخرین عناوین