صالحی: اروپا نقش خود را در نجات برجام ایفا کند

گروه جهان الف،   3981121133

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: زمان آن فرا رسیده که اروپا نقش خود را به عنوان یکی از ذینفعان اصلی برجام در نجات این توافق از طریق انجام تعهداتش صرفنظر از فشارهای آمریکا ایفا کند.

به گزارش فارس، «علی‌اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در سومین کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای که در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش برگزار شد، طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کنفرانس گفت: یک افتخار ویژه برای بنده است که در سومین کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای که به طور ویژه در راستای حفظ و تقویت تلاش‌ها در موضوع امنیت هسته‌ای بوده و برای کشور من بسیار حائز اهمیت است، شرکت می‌کنم.

وی در ادامه با بیان اینکه در طول چند سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران از مسیر امتحانات سختی عبور کرده است، گفت: به طوری که معتقدیم می‌تواند به عنوان معیاری برای سنجش میزان پایبندی عملی دولت‌ها به تعهدات بین‌المللی و چندجانبه دیده شود. در دسامبر ۲۰۱۵ بود که اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین المللی احساس کردند که در میان هرج و مرج مسلط در سراسر جهان، دیپلماسی اثبات کرد که هنوز هم بهترین گزینه برای غلبه بر سخت‌ترین موضوعات در روابط بین‌المللی می‌باشد.

صالحی خاطرنشان کرد: یک باور غالب بود که برجام می‌تواند الگویی در این زمینه ایجاد کند. همچنین می‌توانست به عنوان یک الگوی مناسب برای همکاری بین آژانس و کشورهای عضو شرکت کننده برای تقویت مسائل امنیتی باشد. اما متاسفانه این خوشحالی دوام چندانی نداشت. با وجود بی منطقی تعبیه شده در ذهنیت دولت آمریکا، چنین خوشبینی به سرعت در حال از بین رفتن است.

*اروپا نقش خود را در نجات برجام ایفا کند

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: زمان آن فرا رسیده که اروپا نقش خود را به عنوان یکی از ذینفعان اصلی برجام در نجات این توافق از طریق انجام تعهدات خود صرفنظر از فشارهای ناعادلانه دولت آمریکا ایفا کند.

صالحی با اشاره به برگزاری مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: فردا (۲۲ بهمن ماه) ما چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن خواهیم گرفت. انقلابی که استقلال و آزادی را به ارمغان آورد و ما را از انواع وابستگی به ایالات متحده آمریکا نجات داد. متاسفانه، دولت ایالات متحده هنوز سر عقل نیامده تا واقعیت را در عمل درک کند و کماکان به مردم ما و مردم کل منطقه در حالی که گروه‌های تروریستی مانند داعش را ایجاد و حمایت می‌کند، آسیب می‌رساند؛ اوج این اقدامات در ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ عزیز ما سلیمانی بازتاب داده شده است که موثرترین عنصر در مبارزه با داعش بود.

*برای هرگونه اقدام تلافی‌جویانه دیگری تردید نمی‌کنیم

وی عنوان کرد: همانگونه که کشور من (ایران) انتقامی قوی گرفت، برای هرگونه اقدام تلافی جویانه دیگری نیز هرگز تردید نخواهد کرد.

معاون رئیس جمهور در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان عضوی از معاهده ان.پی.تی NPT معتقد است که همانگونه که در ماده چهارم معاهده پیش بینی شده است، هیچ چیز «نبایستی طوری تفسیر شود که بر حق غیرقابل انکار همه طرفین معاهده در توسعه تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز و بدون تبعیض اثر گذارد ... .» عنوان کرد: علاوه بر این، مواد ۲ و ۳ اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اهداف و کارکردهای اصلی آژانس را تعریف می‌کند، که آن «بایستی درصدد تسریع و افزایش سهم انرژی اتمی در صلح، سلامتی و رفاه در سراسر جهان باشد.»

صالحی خاطرنشان کرد: در این زمینه، تدابیر ایمنی و امنیتی هسته‌ای برای حمایت از چنین اهداف و کارکردهایی باید مورد استفاده قرار گیرد. با وجود تصدیق تمایز بین این دو حوزه، به نظر می‌رسد این تدابیر، هدف مشترکی برای حمایت از سلامت انسان، جامعه و محیط زیست داشته باشند و باید توسط مقامات ذیصلاح مرتبط، به طور مناسب، در سطح ملی مورد بررسی قرار گیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: با وجود فرصت‌ها، گسترش فناوری‌های هسته‌ای جدید و برنامه‌های کاربردی مرتبط، باعث ایجاد حساسیت در موضوع امنیت هسته ای شده است. این حساسیت‌های نوظهور سطح نگرانی‌های فعلی را در مورد مسائلی از قبیل عدم وجود شفافیت در بیش از ۸۰ درصد از ذخایر اورانیوم و پلاتونیوم بسیار غنی شده موجود افزایش می‌دهد. به علاوه، تهدیدات امنیت هسته‌ای جدید شامل پالس‌های الکترومغناطیس هسته‌ای، پهپادها، حملات سایبری و دیگر ابزارهای غیرمتعارف خرابکاری، به ویژه زمانی که هیچ قانون و مقررات بین‌المللی مورد توافقی بر روی چنین فعالیت‌هایی حاکم نیست، وضعیت را حتی پیچیده‌تر نیز می‌کند.

*تهدید فزآینده تروریسم در استفاده از مواد هسته‌ای و منابع رادیواکتیو

صالحی با بیان اینکه تهدید فزآینده تروریسم در استفاده از مواد هسته‌ای و منابع رادیواکتیو نیز همچنین موضوع بحرانی دیگری در رسیدگی به موضوعات امنیت هسته‌ای و رادیواکتیو است، گفت: از این رو، نیاز به تقویت ظرفیت‌های ملی در پیشگیری، کشف، و واکنش به برچیدن غیرمجاز و قاچاق غیرقانونی مواد هسته‌ای است.

وی افزود:‌چنین تهدیداتی به وسیله ابزارهای حمله و خرابکاری صنعتی علیه تاسیسات هسته‌ای ما توسط رژیم‌های آمریکا و صهیونیستی افزایش یافته است، همانگونه که آنها چنین اعمالی را از طریق استفاده از «ویروس سایبری استاکس نت» مرتکب شده‌اند و این موضوع مستلزم محکومیت و پیشگیری بین‌المللی است.

صالحی اضافه کرد: نیاز به گفتن نیست که تدابیر برای تقویت امنیت هسته‌ای بایستی هم‌راستا با دستیابی به اهداف توسعه پایدار در فناوری‌ها و برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی باشد و مطمئناً نباید مانع آنها شود. به همین ترتیب، هر اقدامی با هدف تضعیف یا تأثیر منفی بر رژیم امنیت ملی هسته‌ای کشور، خلاف اهداف ترویجی و عملکردهای آژانس است.

صالحی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، ما معتقدیم که فعالیت‌های امنیت هسته‌ای آژانس باید بدون هیچ شرط و نیتی از طرف اهداکنندگان تأمین مالی شود و ضمن اینکه تصدیق می‌کنیم که منبع اصلی بودجه چنین فعالیت‌هایی باید از طریق NSF باشد، اشکال ابتکاری جدید تامین مالی پایدار فرابودجه‌ای نیز می‌تواند به منظور تضمین منابع قابل پیش بینی، تضمین شده و کافی برای اجرای پروژه‌های آژانس در تأمین نیازها و اولویت‌های کشورهای عضو بررسی شود.

* آژانس به تلاش‌های کشورها برای تقویت یک رژیم پایدار امنیت هسته‌ای کمک کند

وی با بیان اینکه مسئولیت امنیت هسته‌ای در یک کشور کاملاً به عهده آن کشور است، یادآور شد: با این حال، از آژانس انتظار می‌رود که به محض درخواست یک دولت عضو و بر یک مبنای غیر تبعیض آمیز، به  تلاش‌های آن کشور برای تقویت یک رژیم پایدار امنیت هسته‌ای بر اساس نیازها و اولویت‌های ملی خود، کمک کند. آژانس همچنین باید به عنوان بستری برای به اشتراک گذاری دانش و تبادل دروس آموخته شده و رویه‌های خوب، با تکیه بر تجربیات و اطلاعاتی که در کشورهای مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود، دیده شود. اینگونه همفکری‌ها باید به صورت سازنده و بر یک پایه صرفاً فنی انجام شود تا از سیاسی شدن موضوعات و همچنین اعمال فشارهای ناخواسته بر هر کشور خاص جلوگیری شود.

وی با ذکر این نکته که جمهوری اسلامی ایران وضعیت شاخصی در سطح ملی دارد، بیان کرد: با تکیه بر تجربه گذشته خود در مواجهه با تهدیدات متعدد از جمله تروریسم دولتی که در شهادت دانشمندان هسته‌ای ما منعکس شده، جمهوری اسلامی ایران خود را بر آن داشته تا سازوکارهای امنیتی هسته‌ای خود را در سراسر کشور از طریق منابع خود و همچنین با استفاده از آژانس و سایر پتانسیل‌های کشورهای عضو ارتقاء بیشتری دهد.

وی ادامه داد: برای بهره مندی از کمک آژانس، چندین کارگاه ملی و یک کارگاه منطقه‌ای طی چند سال گذشته در ایران برگزار شده است؛ به ویژه «کارگاه بین منطقه‌ای معرفی معماری تشخیص امنیت هسته‌ای» که تیرماه گذشته در تهران برگزار شد. به همین ترتیب، باید به بازدید مفید معاون مدیرکل آژانس در موضوع ایمنی و امنیت از ایران نیز اشاره کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در همین حال، ایران در حال به روز رسانی مقررات مربوط به امنیت منابع رادیواکتیو و دستورالعمل‌های مربوط به کنترل و مبارزه با قاچاق غیرقانونی مواد رادیواکتیو و هسته‌ای است. علاوه بر این، توصیه‌های مرتبط منعکس شده در INFICIR / 225 / Rev.5 در قرارداد ایران با فدراسیون روسیه برای دو نیروگاه هسته‌ای جدید در دست ساخت درج شده است.

وی در پایان گفت: امیدواریم که این کنفرانس با بهره مندی از دستاوردهایی که تاکنون در رسیدگی به موضوعات و چالش‌های فعلی و در حال ظهور به دست آمده، نقش مهمی در آماده سازی برنامه امنیت هسته‌ای بعدی آژانس برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۵ داشته باشد.

علی‌اکبر صالحی دیروز (یکشنبه) در رأس هیأتی برای شرکت در این کنفرانس به وین سفر کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  4. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

  5. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  6. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

  7. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  8. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  12. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

  13. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

  14. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

  15. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  16. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

  17. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

  18. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  19. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

  20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

  21. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

  22. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

  23. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

  24. دارویی که «کرونا» را درمان می‌کند

  25. مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

  آخرین عناوین