کدام نهاد در اجرای قانون جدید چک کم کاری می کند؟

گروه اقتصادی الف،   3981118132 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کدام نهاد در اجرای قانون جدید چک کم کاری می کند؟

 

در طول حدود یک سال اجرای قانون جدید چک، این قانون توانسته تاثیرات بسزایی در کاهش آمار بالای چک برگشتی در کشور داشته باشد به طوری که از زمان  اجرایی شدن این قانون تا کنون نسبت تعداد چک برگشتی به کل چک های مبادله ای هنوز تک رقمی مانده است. با این حال اما مشخص نیست که چرا نهادهای مسئول از جمله بانک مرکزی و قوه قضائیه عزمی برای اجرای کامل آن ندارند؟

در سال های گذشته یکی ار مواردی که باعث ایجاد بی اعتمادی در بازار و نیز سبب کمبود نقدینگی در فضای کسب و کار ،میزان بالای چک برگشتی بود. عده ای دلیل بالا بودن آمار چک های برگشتی در کشور را وضعیت نامناسب اقتصادی می دانستند و عده ای نیز معتقد بودند که نبود قانون جامع و مناسب  که بتواند هم نظارت نهادهای مرتبط را فراهم کند و هم بتواند هزینه صدور چک بلا محل را افزایش دهد، دلیل اصلی افزایش بی رویه تعداد چک های برگشتی در کشور است. 

در همین راستا مجلس شورای اسلامی در پاییز سال 97، اقدام به اصلاح قانون قدیمی چک کرد. این اصلاح بالاخره توانست شیب تند چک برگشتی را  به شدت کاهش دهد. با اینکه قانون چک درسال های متمادی بارها اصلاح شده بود اما هیچ کدام از اصلاحات انجام شده نتوانسته بود اعتبار از دست رفته چک را برگرداند. در همین راستا، بهمن طاهرخانی، عضوکمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، می گوید: «در سال‌های مختلف، چندین بار قانون چک تغییر کرده است اما در اصلاحیه جدید آن، تلاش شد تا از بی‌اعتبار شدن چک به عنوان یک ورقه شبه پول جلوگیری شود و دیگر شاهد آثار منفی آن در بازار نباشیم.»

اقدامات موثر قانون جدید چک

 از مهم ترین اصلاحات انجام شده در قانون چک می توان به تغییر رویکرد این قانون از جرم انگاری به  پیشگیری،افزایش هزینه های صدور چک بلامحل و کاهش زمان رسیدگی به پرونده های مربوط به چک برگشتی از حدود 2، به 20، روز اشاره کرد. در زمینه پیشگیری می توان به راه اندازی سامانه صدور یکپارچه چک(صیاد) و نیز امکان استعلام پیامکی میزان اعتبار مالی صادر کننده چک اشاره کرد. با یکپارچه شدن صدور چک دیگر امکان دریافت دسته چک از تمامی بانک ها در صورت داشتن حتی یک برگ چک برگشتی  از افراد سلب شد. درواقع اگر کسی چک برگشتی داشته باشد دیگر از هیچ بانکی نمی تواند دسته چک دریافت نماید. همچنین امکان بلوکه کردن حساب فرد در تمامی بانک ها در صورت وجود چک برگشتی نیز فراهم شد.

محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در باره ابزارهای پیش بینی شده در قانون جدید چک می گوید: «در اصلاحیه جدید دو اهرم گنجانده شد یکی اینکه برای کسانی که اعتبار مالی ندارند، دسته چک صادر نشود. برای این کار لازم است حساب فرد در تمام بانک ها بررسی شود. دوم اینکه اگر چکی برگشت خورد می توان از تمام حساب‌های صادر کنند چک در تمام بانک ها این مبلغ توقیف شود.»

تک رقمی شدن نسبت تعداد چک های برگشتی به  کل چک های مبادله ای در یکسال اجرای قانون جدید چک

این ابزارها و اقدامات توانستند تاثیر بسیار تاثیر گذار باشند به گونه ای مطابق آمار منتشر شذه از سوی بانک مرکزی  در بهمن ماه 97، که اولین گزارش این نهاد پس از اجرای قانون جدید چک در کشور محسوب می شد نشان ازکاهش 35 درصد نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده در کشور نسبت به مدت مشابه سال 96، داشت. گزارش بانک مرکزی نشان می داد که نسبت تعداد چک های برگشتی به چک های مبادله ای در کشور برای اولین بار تک رقمی شده و به 9.7، درصد رسیده است. این روند کاهشی و تک رقمی بودن صرفا محدود به بهمن ماه 97، نبود بلکه در طی یکسالی که از زمان اجرای قانون جدید چک می گذرد این روند پابرجا است. در نمودار(1) این روند کاهشی مشاهده می شود.

نمودار(1): تک رقمی شدن نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای پس از اجرای قانون جدیدچک

همانطور که نمودار فوق نشان می دهد از بهمن 97، نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای  کاهشی و تک رقمی بوده است. همچنین بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی نسبت تعداد چک های برگشتی در آذرماه سال جاری با کاهش نسبت به ماه قبل و نیز مدت مشابه سال قبل به 8.3، درصد رسید. این میزان از تاثیرگذاری در کاهش تعداد چک های برگشتی در حالی است که هنوز این قانون به صورت کامل اجرایی نشده است. در این بین عده ای معتقد هستند که این تعلل به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت های بانک مرکزی است. در همین راستا محمد کاظمی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی معتقد است: «هنوز سیستم­های الکترونیکی به طور کامل راه­اندازی نشده­اند، بانک مرکزی آن را تمام و کمال اجرا نکرده است. ما اهرم کنترل دیگری هم در قانون پیش­بینی کرده­ایم که چون نرم­افزارش تکمیل نیست، اجرایی نمی­شود. در این مورد، فردی که می­خواهد چکی دریافت کند می­تواند با درج نام کد شخص صاحب چک وضع مالی او را ببیند تا مطمئن شود صادر کننده چک خوش حساب است و این چک وصول خواهد شد یا خیر. »

 از سوی دیگر اما عده ای نیز معتقد هستند که این عدم اجرای کامل به دلیل کمک کاری دستگاه قضائی است. ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایئ مجلس در این باره گفت: «در حال حاضر مشکل اصلی ما در اجرای قانون جدید چک بانک مرکزی نیست. بلکه نبود قوه قهریه‌ای است تا بانک‌ها را ملزم به اجرای قانون کند. در این خصوص لازم است قوه قضائیه در ذیل دادستان کل یا معاونت پیگیری این قوه به مساله وارد شود.»

حال باید دید که کدام نهاد پا پیش نهاده و اقدامات موثری  در اجرای قانون تحول آفرین چک انجام خواهد داد تا هم فضای کسب و کار کشور رونق بیشتری پیدا کند و هم دستگاه قضائی بتواند از میزان پرونده های ورودی خود بکاهد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۲۳۶۹۵۱۰:۱۸:۰۶ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
ببخشید ولی علت برگشت خوردن چک ده ها مورد دارد همیشه حق با دارنده چک نیست چرا باید توقیف اموال قبل از صدور حکم برای دارنده چک قبل از صدور حکم
ناشناس۱۳۲۳۹۰۵۱۲:۱۸:۲۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
علت اصلی افت چک های برگشتی توقف و کسادی بازار است که تقریبا فعالیتها یک چهارم قبل شده
نوید۱۳۲۳۹۲۱۱۲:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
تک رقمی شدن از موفقیت های طرح نیست یک اینکه حجم مبادلات کاهش پیدا کرده دوم اینکه با این بی اعتمادی همه نقدی کار میکنند
ناشناس۱۳۲۴۱۹۶۱۶:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
بنظرم تخلفات چک در مرحله اول پیگیری باید زیر نظر بانک مرکزی عمل کند و پس از حصول اطمینان از مدارک مالباخته و صاحب چک خلاف کار پس از ثبت، نام بدهکار در سیستم بانکی و اعلام بتمام بانکها در صورت عدم پرداخت چک، آنرا به قوه قضاییه تسلیم و قوه قضاییه ظرف مدت كوتاه چند روزه در شعب ویژه چک و سفته بر اساس مدارک بانک مرکزی، بلافاصله خلافکار را محکوم و حکم را اجرا نماید.بسرعت خلاف کم خواهد شد. دادگاه را در یک مرحله پایان دهد الان بزرگترین معضل مردم و سوء استفاده کلاهبرداران از وضعیت موجود عدم سرعت در قوه قضاییه است که باعث خسارت‌ها ی سنگینی بمردم شده است. بنده بدلیل ضمانت مجبور بفروش ماشین 17ملیون تومان شدم الان 85ملیون قیمت همان مدل است.
ناشناس۱۳۲۴۲۰۸۱۶:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
ساختار اقتصاد رفاقتی کنونی مردم رااز طبقه خاص جدا کرده است..،.. میرسد هشدار

پربحث‌های دیروز

 1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 2. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 3. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 4. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 6. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

 8. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

 9. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

 10. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 11. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 12. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 13. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

 16. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

 17. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

 18. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 19. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 10. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. پایان داستان غم انگیز زم

 22. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 23. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 24. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 25. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

ابر آروان

آخرین عناوین